3 روز پیش
2 بازدید

لشتان قلعه‌ای بر فراز صخره‌‌ای طبیعی

قلعه لشتان در شش کیلومتری شرق بندرلنگه، بر فراز صخره‌‌ای طبیعی و مرتفع شهری باستانی قرار دارد.شهری به وسعت ۱۵ هکتار که مجموعه‌ای وسیع از بناهای سکونتی، آب‌انبارها و چند مزارستان را در خود جای داده و دور تا دور آن را حضار دفاعی فراگرفته است.

مجموعه‌ای گسترده از ویرانه‌های یک شهر باستانی بر فراز یک تپه مرتفع وجود دارد. حضار دفاعی با تعداد زیادی برج مدور در گوشه‌های دیوارها، ورودی قلعه از شمال، دروازه و دو برج در اطراف دروازه، آثار کنده‌کاری گسترده در تمام بخش‌های مختلف به‌ویژه آب‌انبارها و بنای سکونتی از جمله مواردی است که در وهله اول با آن مواجه می‌شویم.

موقعیت طبیعی اثر

در محدوده این قلعه باستانی، زمین‌های بایر و خشک است و سطح زمین پوشیده از خاک‌های نوع مارل (مارن) است. این خاک‌ها به‌دلیل درصد زیاد اسید موجود در آن قابلیت کشاورزی ندارد. همچنین به‌دلیل بالا بودن درصد رطوبت و سطح آب‌های شور زیرزمینی به کلی زمین‌های دور تا دور تپه معروف به قلعه لشتان شوره ‌ار و لم‌یزرع است. تپه‌ای که بر فراز آن قلعه لشتان قرار دارد دارای دیواره‌های صخره‌ای به‌صورت طبیعی است و دسترسی به سطح آن از سه جانب شرقی، جنوبی و  غربی امکان‌پذیر نیست. تنها در بخش شمالی آن، راه صعب‌العبوری برای صعود به سطح بالا وجود دارد.

ارتفاع سطح تپه قلعه لشتان در بخش‌های مختلف متفاوت است و به طور میانگین بلندی آن نسبت به زمین‌های اطراف در بخش شمالی و غربی ۵۰ متر، در بخش شرقی و جنوبی بیش از ۷۰ متر است. سطح تپه به‌صورت نامنظم و داری پستی و بلندی است به گونه‌ای که اختلاف ارتفاع بخش‌های مختلف سطح تپه قلعه لشتان بین ۱۵ تا ۲۰ متر متفاوت است. ابعاد سطح آن نامنظم است و به صورت یک چند ضلعی نامنظم و نیمه مدور هر کدام از اضلاع آن به‌هم پیوند دارند. در مجموع مساحت قلعه لشتان با احتساب بخش‌های مختلف حصار، بخش نامنظم حصار برج و باروها و سطوح عمیق و مرتفع در سطح قلعه ۱۵ هکتار است.

تاریخچه و وجه تسمیه اثر

اواخر دوره ساسانی، اوایل اسلامی، نوع سفال‌های ساده و بدون لعات با بافته‌های سفالی دوره ساسانی شباهت دارد. سفال ویژه آبی‌ـ‌سبز از همان نوع سفالی است که در اواخر دوره ساسانی و اوایل اسلام در بندر سیراف وجود داشته است. یک نمونه لعاب سبزرنگ از نوع نقاشی همراه با نقش کنده مربوط به اوایل عصر اسلامی است. همچنین سفال‌های چینی آبی‌ـ‌‌سفید به روزگار صفویه و سایر سفال‌های با نقاشی زیر لعاب به دوره‌های متأخر اسلامی تعلق دارد. در متون تاریخی، تاریخ ذکرشده برای قلعه در حدود ۹۰۴ هـ.ق ذکر شده است.

بنابراین آن چه از دیدگاه باستان‌شناسی و منابع تاریخی در ارتباط با تاریخ این قلعه مطرح است، در دوره ساسانی به‌ویژه اواخر این دوره و در صدر اسلام این قلعه بنیان نهاده شده است. پس از متروکه شدن آن در اواخر دوره اسلامی، به‌ویژه در دوره صفویه مجددا از آن استفاده شده و بخشی از بناهای آن بازسازی و مورد استفاده قرار گرفته است.

مرحله اول استفاده از این محل گسترده بوده است اما در دوره متأخر اسلامی طیف جمعیتی کوچکتری از بخش‌هایی استفاده کرده‌اند، یا فقط در مواردی خاص نظیر جنگ در دوره صفویه و پس از آن، از این محل استفاده شده است.

مشخصات بنا

اغلب بناهای سکونتی در صخره‌ها کنده شده است به‌گونه‌ای که حداقل یک ضلع ساختمان کنده و تسطیح شده و چوب‌ سقف‌ها روی دیوارهای سنگی سه طرف یکدیگر و در ضلع جهارم در سوراخ‌های کنده شده در صخره قرار گرفته است. دیوار خانه‌ها اغلب از سنگ لاشه و قلوه و بیش از ۳۷ خانه مسکونی در سطح قلعه شناسایی شده است. این خانه‌ها دارای ابعاد نامنظم هستند و به طور معمول چهاردر شش و یا سه در پنج متر با ارتفاع سه متر بنا شده‌اند.

از جمله آثار سکونتی دیگر، آب‌انبارها هستند. بیش از ۹۳ عدد آب‌انبار بزرگ و کوچک در سطح این مجموعه شناسایی شده است. دو آب‌انبار، به طول ۱۵ در عرض چهار متر، بزرگ‌ترین آب انبارهای این مجموعه را تشکیل می‌دهند. تمام آب‌انبارها در صخره‌های سنگی کنده شده‌اند. این آب‌انبارها دارای حفره‌های مدور، چهارگوش و یا بیضی شکل هستند. اغلب آن‌ها دارای پوشش سقف بوده‌اند که امروز پوشش گنبدی سقف تعدادی از آن‌ها به خوبی حفظ شده است. همچنین چهار مجموعه مزار وجود دارد که برخی از آن‌ها در سنگ کنده شده و یا در مواردی دیگر، سنگ مزارها به‌صورت لوحه‌های سنگی است.

ویژگی اثر

قلعه در محلی دور از آبادی و بر فراز یک صخره طبیعی موقعیتی ممتاز و متفاوت از سایر قلاع باستانی را نشان می‌دهد. همچنین بکر بودن آن‌ها از ویژگی‌های دیگر اثر به‌شمار می‌آید.

قلعه لشتان به شماره ۱۶۳۱۶ در سال ۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

منابع:

اقتداری، آثار باستانی سواحل خلیج فارس و دریای عمان، ص ۵۰۰ به‌نقل از سلطان علی سلطانی بهبهانی در جلد یکم، کتاب سمینار خلیج فارس
#‌گردشگری
منبع: دیده بان گردشگری


مطالب پیشنهادی

رهبر انقلاب آمار ارائه ‌شده در سخنرانی خود را اصلاح کردند

رهبر انقلاب اسلامی فرمایشات امروز خویش درباره آمار تلفات ناشی از شیوع بیماری کرونا در سطح جهان را تصحیح کردند.

توئیت دبیر شورای‌عالی امنیت ملی با هشتگ اجتماع قلب‌ها

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در توییتر نوشت: نیمه شعبان نماد انتظار امیدآفرین و پیش‌برنده برای نسل ما بوده است.

نمایندگانی که با پارلمان خداحافظی کردند/بازگشت قدیمی‌ها به بهارستان

پرونده انتخابات مجلس یازدهم در مرحله اول بسته شد و اکثریت پارلمان آینده برای ۴ سال در اختیار اصولگرایان قرار گرفت.

گرفتن بوی گوشت | روش های کاربردی برای گرفتن بوی گوشت مرغ و گوشت قرمز

گرفتن بوی گوشت و روش های کاربردی برای گرفتن بوی گوشت مرغ و رفع بوی گوشت قرمز و نکات مزه دار کردن انواع گوشت قرمز و سفید را در پرشین وی بخوانید

سلیمی‌نمین:هوچی‌گری،هم در جریان اصولگرا هست هم اصلاح‌طلب

عباس سلیمی‌نمین می‌گوید: آن چیزی که امروز جامعه را نسبت به عملکردها سرخورده و بی اعتماد کرده سیاست‌ورزی بیمار است. در سیاست ورزی بیمار، افراد و گروه‌ها به جای اینکه خودشان را اثبات کنند، نیروی مقابل را تخریب می‌کنند، هوچی‌گری می‌کنند و تهمت می‌زنند.

نامه نماینده اصولگرا به آیت الله جنتی

تسنیم نوشت: رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از آیت الله جنتی خواست نماینده شورای نگهبان در نشست آتی این کمیسیون حاضر شده تا استفساریه استخدام معلمان حق التدریس بررسی شود.

کف کردن روغن | دلایل و از بین بردن کف کردن روغن در مواقع سرخ کردن کوکو

کف کردن روغن و رفع کف کردن روغن در مواقع سرخ کردن کوکو و نکات استفاده از روغن سرخ کردنی و نکات روغن سالم را در پرشین وی بخوانید

نکات تهیه بستنی | هر آنچه را که باید در مورد نکات تهیه بستنی و خوردن ان بدانید

نکات تهیه بستنی و آشنایی با نکات تهیه بستنی و خواص بستنی و نحوه درست کردن بستنی و چگونه بستنی درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

معین: اصولگرایان و اصلاح‌طلبان پایگاه اجتماعی‌شان را از دست داده‌اند

مصطفی معین می گوید: از نظر جامعه بویژه جوانان، موضوع رقابت اصلاح طلب و اصولگرا در عرصه های سیاسی و انتخاباتی در این مقطع زمانی، ماجرای تمام شده ای است.

اگر خورش شور شد چکار کنیم | اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود

اگر خورش شور شد چکار کنیم و اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود و چند روش کاربردی برای رفع شوری غذا را در پرشین وی بخوانید

زمانه فتح «سنگر به سنگر» اصولگرایان فرا رسیده است؟

آیا اصولگرایان می توانند پس از راه یافتن به بهارستان، پاستور را نیز ضمیمه فتوحات خود کنند؟ آیا در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ که یک سال و چندماه دیگر موعد آن است، قدرت به جناح راست بازخواهد گشت؟ پاسخ به این چنین سوالاتی، بی شک با درنظر گرفتن عوامل متعدد امکان پذیر است.

سرنوشت دخل و خرج کشور در سال ۹۹ چه می‌شود؟

لایحه بودجه ۹۹ پس از ماه‌ها بررسی، امروز از سوی نمایندگان رد شد، اما باید دید که قوای مجریه و مقننه چه تصمیمی برای آن خواهند گرفت.

روحانی به مردم: از روز شنبه مرحله سخت مبارزه با کرونا شروع می‌شود /آن روز که فهمیدیم کرونا در قم نشر یافته، همان روز از قم هم خارج شده بود - خبرآنلای

روحانی گفت: آن روزی که به ما اعلام شد اول فقط در قم بود و روز بعد اراک را هم اعلام کردند که متوجه شدیم. آن روز که ما فهمیدیم هم در قم شیوع یافته و هم از قم عبور یافته است.

ساختار شورای نگهبان قابل بازنگری و اصلاح است؟ / پاسخ دو حقوقدان

آیا قانون اساسی بعد از ۳ دهه از آخرین بازنگری نیازمند اصلاحی دیگر است؟ آیا با وجود انتقادات به عملکرد شورای نگهبان به مرحله بازنگری در ساختار این شورا رسیده‌ایم؟ چرا به اصل رفراندوم نگاه منفی وجود دارد؟ و ...سوالاتی که در میزگردی که به مناسب سالگرد تصویب قانون اساسی در کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین برگزار شد به آن ها پاسخ داده شد.

غفوری‌فرد: پیروز انتخابات ۱۴۰۰ یک‌ اصولگراست /قالیباف رئیس‌ مجلس می‌شود

غفوری فرد، عضو شاخص جبهه پیروان و نماینده ادوار مجلس می گوید: به احتمال خیلی خیلی زیاد در انتخابات ریاست جمهوری با رای بسیار بالایی نامزد اصولگرایان رای خواهد آورد.

پیشنهاد عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان: ناطق‌نوری و امامی کاشانی بین ما و حاکمیت واسطه شوند

حسن رسولی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان و چهره نزدیک به عارف می‌گوید:با کمال تاسف مرز اجرا و نظارت اصلا وجود خارجی ندارد و روز به روز میزان دخالت حوزه نظارت در بخش اجرایی تحت تاثیر قانون نظارت استصوابی که انتظار داشتیم مجلس دهم این قانون را لغو بکند، بیشتر توسعه پیدا کرده است. 

تقدیر دستیار ویژه لاریجانی از کمک های چین به ایران در روزهای نشر کرونا

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل کمک‌های ⁧چین⁩ به ایران در مبارزه با ⁧کرونا را⁩ قابل تقدیر دانست.

نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش | نکات مهم و نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش

نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نکاتی پیرامون نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نحوه دم کردن انواع قهوه و روش دم کردن قهوه را در پرشین وی بخوانید

پخت خورش خوشمزه | نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن آن

پخت خورش خوشمزه و نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن خورش و روش های خوشمزه کردن غذا و چگونه خورشت خوشمزه درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

از قدیمی‌ترین نماینده مجلس تا بازگشت پارلمانتاریست‌ها به بهارستان

۱۰۴ نماینده منتخب مجلس آینده پیشتر هم بر صندلی های نمایندگی مجلس تکیه زده اند، سیدرضا تقوی قدیمی ترین آنهاست و محمد مهدی مفتح بیشترین تعداد حضور در ادوار مختلف مجلس را در کارنامه پارلمانی اش به ثبت رسانده است.

مطالب مرتبط

خطر ناک ترین رستوران