خبرآنلاین |
2 ماه پیش

عجیب باورنکردنی مغز پرورش یافته در آزمایشگاه چشم درآورد عکس خبرآنلاین

عجیب و باورنکردنی/ مغز پرورش‌یافته در آزمایشگاه چشم درآورد/ عکس

دیجیاتو نوشت: دانشمندان مغزهای کوچکی به اندازه نخود را در آزمایشگاه رشد دادند که روی آن‌ها دو چشم با قابلیت تشخیص نور به‌وجود آمد.

محققان بیمارستان دانشگاه دوسلدورف آلمان در مقاله‌ای شگفت‌آور در مجله Cell Stem Cell اعلام کردند روی مغزهای کوچک پرورش‌یافته در آزمایشگاه با استفاده از سلول‌های بنیادی، یک جفت چشم رشد کرده است. جالب این‌که این چشم‌ها قادر به دریافت اطلاعات از محیط نیز هستند. البته این پژوهش در سال ۲۰۲۱ میلادی انجام شده اما حالا دوباره سر از شبکه‌های اجتماعی درآورده است.

گروهی از دانشمندان برای درک بهتر ساختارهای مغز، چشم و رابطه بین آن‌ها از سلول‌های پوست اهدایی از داوطلبان، سلول‌های بنیادی تولید کردند و آن‌ها را به مغزهای کوچکی به اندازه یک نخود تبدیل کردند. این مغزها طوری برنامه‌ریزی شده بودند که سلول‌های مختلف مغز واقعی را شکل بدهند و ازاین‌رو، یک جفت چشم روی آن‌ها به‌وجود آمد. البته این چشم‌ها تنها می‌توانستند نور را تشخیص بدهند.

عجیب و باورنکردنی/ مغز پرورش‌یافته در آزمایشگاه چشم درآورد/ عکس

«جی گوپالاکریشنان»، عصب‌شناس بیمارستان دانشگاه دوسلدورف می‌گوید: «کار ما توانایی خارق‌العاده اندام‌واره‌های مغزی در تولید ساختارهای حسی بدوی را نشان می‌دهد که به نور حساس هستند و از سلول‌هایی میزبانی می‌کنند که مشابه سلول‌های بدن ما هستند. این اندام‌واره‌ها می‌توانند به مطالعه تعاملات بین مغز و چشم در حین دوره جنینی، مدل‌سازی اختلال‌های مادرزادی شبکیه چشم و تولید انواع مختلف سلول‌های شبکیه برای هر بیمار به‌منظور انجام آزمایش‌های دارویی اختصاصی و درمان‌های کاشت سلولی کمک کند.»

محققان در پی مطالعه رابطه مغز و چشم هستند

اندام‌واره‌های مغزی واقعاً نوعی مغز نیستند. دانشمندان سلول‌های بنیادی را به‌گونه‌ای تنظیم می‌کنند تا به توده‌ای از بافت مغزی تبدیل شوند، اما این بافت فاقد هرگونه قابلیت تفکر، احساس یا خودآگاهی است. ازاین‌رو، از این مغزهای کوچک می‌توان برای انجام آزمایش‌هایی استفاده کرد که روی مغز انسان‌ها قابل انجام نیست یا از نظر اخلاقی مناسب شمرده نمی‌شود.

عجیب و باورنکردنی/ مغز پرورش‌یافته در آزمایشگاه چشم درآورد/ عکس

گروه‌های دیگری از دانشمندان در سایر مطالعات از سلول‌های بنیادی جنینی برای پرورش‌دادن کاسه‌های اپتیکی که درنهایت کره چشم را به‌وجود می‌آورند، استفاده کرده بودند. اما محققان در این تحقیق به‌سراغ این رفتند که چشم‌ها را به‌عنوان بخشی از اندام‌واره مغز رشد دهند تا بتوانند رابطه آن‌ها با یکدیگر را مشاهده کنند.

پژوهشگران در این تحقیق ثابت کردند که کارشان قابل‌تکرار است. آن‌ها ۳۱۴ اندام‌واره مغزی را رشد دادند و ۷۳ درصد از این اندام‌واره‌ها به کاسه‌های اپتیکی مجهز شدند. این اتفاق حدود ۳۰ روز پس از شکل‌گیری مغزهای کوچک رخ داد و چشم‌ها پس از ۵۰ روز به‌طور واضح قابل مشاهده بودند. این پنجره زمانی با زمان‌بندی رشد چشم در جنین انسان همخوانی دارد و می‌تواند اتکا به این روش برای مطالعات آینده را تقویت کند.

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهاناپلیکیشن خبرآنلاینرا نصب کنید.


#‌اخبار_دانش منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

دانشمندان به یک دستاورد جدید رسیده‌اند که بسیاری از ما احتمالاً آن را یک خدمت بزرگ به تغذیه مردم می‌دانیم.

5 ساعت پیش

مصریان باستان به خاطر چگونگی رفتار با مرده‌هایشان و کارهایی مثل ساخت هرم‌های عظیم تا پر کردن مقبره‌های با گنجینه‌ها و اشیای قیمتی شهرت دارند.

6 ساعت پیش

پرنده‌ای پر سر و صدا با ظاهری درخشان که توسط سازمان حفاظت از پرندگان آمریکا به عنوان پرنده گمشده در فهرست قرار گرفته بود پس از ۲۰ سال برای نخستین بار دیده شد.

1 ساعت پیش

یکی از اقدامات مهم (خواجه نصیرالدین طوسی)، بنیان رصدخانه مراغه بود که با بهره‌مندی او از اعتماد مغولان حاصل شد. این دانشمند کوشید تا از طریق روابط هدفمند با مغولان، آن‌ها را از خرابکاری‌ها و ویرانگری‌های بیشتر و در واقع آسیبی که به ایران و جهان اسلام می‌زدند، باز دارد.

2 ساعت پیش

تعداد کمی از دارندگان اپل ویژن پرو ادعا کرده‌اند بدون اینکه هدست آن‌ها از ارتفاع سقوط کند، ترکی در وسط شیشه جلویی آن ایجاد شده است.

15 ساعت پیش

اولین ماه‌نورد استرالیا با الهام از نام کانگورو حیوان ملی این کشور «روور» (Roo-ver) نامگذاری شده و قرار است تا اوایل سال ۲۰۲۶ به کره ماه پرتاب شود.

4 ساعت پیش

توربین Minesto Dragon ۱۲ این قدرت را دارد که با شنا کردن بر خلاف جریان‌های اقیانوسی ۱.۲ مگاوات انرژی تولید کند.

12 ساعت پیش

پاکستان در یک قرارداد بزرگ تعداد نامعلومی از جت‌های جنگنده نسل چهارم «جِی‌اِف-۱۷» مجهز به سامانه‌های راداری و تسلیحاتی پیشرفته را در اختیار آذربایجان قرار می‌دهد.

13 ساعت پیش

زاگاتو از جدیدترین خودروی خود به نام AGTZ Twin Tail رونمایی کرد. این خودرو ادای احترامی به آلپاین A۲۲۰ است که در لمانز حضور داشت و بر اساس خودروی اسپرت آلپاین A۱۱۰ با موتور وسط ساخته شده است. اما این خودرو، چیزی بیش از یک وسیله نقلیه زیبا و بسیار گران قیمت است.

5 ساعت پیش

بیشتر...