خبرگزاری ایسنا |
۱ هفته پیش

فعالیت ۴۰۰ بانک نشاء در کشور لزوم جایگزینی کمباین های برنج ایسنا

کریم ذوالفقاری امروز، ۱۹ تیرماه در جلسه ستاد برداشت برنج کشور که در سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان برگزار شد، ضمن قدردانی از همکاری بانک کشاورزی در حوزه مکانیزاسیون، اظهار کرد: روند مکانیزاسیون برنج تا ۱۲ سال پیش قابل قبول نبود و تنها ۲۰ درصد نشاء را به صورت مکانیزه انجام می‌دادیم.

وی با بیان اینکه امروزه درصد مکانیزاسیون در گیلان و مازندران به ترتیب به ۸۵ و ۷۰ درصد اراضی شالیکاری رسیده است، افزود: خوشبختانه شاهد کشت ۸۸ درصدی برنج به روش مکانیزه در استان گیلان هستیم که این عدد در مازندران ۹۷ درصد است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به ورود مکانیزاسیون در بخش مبارزه با آفات به ویژه در استان های شمالی و دو استان فارس و خوزستان، یادآور شد: شاهد ورود تکنولوژی‌های جدید مبارزه با آفات همچون پهپادهای سمپاش در مزارع هستیم.

ذوالفقاری برنج کاری مکانیزه را موجب کاهش هزینه تمام شده برای کشاورز دانست و تاکید کرد: کشاورزی کاری پر مشقت است، اما برنج کاری سختی‌های خاص خودش را دارد و برنج کار به دلیل محیط مرطوب با انواع و اقسام امراض مواج می‌شود و لذا مکانیزاسیون به کاهش زحمت کشاورز و حفظ سلامت او کمک می‌کند.

وی نشاء مکانیزه را نیازمند بانک نشاء دانست و یادآور شد: خوشبختانه شاهد فعالیت ۴۰۰ واحد تولید و پرورش نشاء (بانک نشاء) در سطح استان‌های برنج خیز هستیم که عدد خوبی است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی همکاری بانک کشاورزی به ویژه در بخش خرید نشاءکار و کمباین برنج را مناسب دانست و خاطرنشان کرد: عمر کمباین‌های برنج بیش از ۱۰ سال بوده که مناسب برای برداشت برنج نیست و باید جایگزین شود.

وی با اشاره به قیمت بالای کمباین های برنج با کیفیت، متذکر شد: کمباین‌های موجود کیفیت قابل قبولی دارند، اما نیازمند نوسازی هستند و لذا باید به سرعت طرح جایگزینی ماشین‌های برداشت برنج را اجرایی کنیم.

ذوالفقاری از بانک کشاورزی خواست به عنوان دستورالعمل شعب، پرداخت تسهیلات خرید ادوات مکانیزاسیون برنج را تسهیل کند و گفت: نباید محدودیتی برای مکانیزاسیون برنج داشته باشیم، زیرا ارزش افزوده برنج نسبت به سایر غلات بیشتر است.

وی با بیان اینکه کیفیت ماشین های نشاءکار بر تولید در واحد سطح و مرغوبیت آن اثرگذار است، خاطرنشان کرد: نیازمند ورود تکنولوژی‌های نوین به شالیزارها در بخش‌های نشاء، برداشت و مبارزه با آفات هستیم.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر لزوم جلوگیری از ورود کمباین فاقد معاینه فنی به مزرعه، اضافه کرد: هزینه کمباین‌دار به صورت میانگین یک کیسه در ازای ۱۸ کیسه برنج است و لذا باید کمباین با کیفیت وارد مزرعه شود تا کشاورز ضرر نکند.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

شرکت تیونینگ خودرو «منصوری» از نسخه سفارشی لامبورگینی اوروس با نام «وناتوس» رونمایی کرد که با پیشرانه قدرتمند ۸۳۸ اسب بخاری و قطعات فراوان فیبرکربنی عرضه می‌شود. منبع: خبرآنلاین

نیم ساعت پیش

تصویری از پسر ساسی مانکن به نام برسام منتشر شد که معصومیت عجیب چهره این کودک دل کاربران را به درد آورد.

نیم ساعت پیش

سرپرست وزارت امور خارجه در ادامه رایزنی‌های دیپلماتیک خود در نیویورک با میریانا اسپولیاریک ایگر، رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ دیدار و گفتگو کرد.

نیم ساعت پیش

سال گذشته بود که سازمان استاندارد در بیانیه‌ای قاطع اعلام کرد که تولید پژو پارس به دلیل عدم رعایت برخی از آیتم‌های استاندارد 85 گانه از نیمه اسفندماه متوقف خواهد شد. این در حالی بود که ایران‌خودرو ده‌ها هزار دستگاه از این خودرو را پیش‌فروش کرده بود ولی درنهایت همه‌چیز به سود پژو پارس تمام شد.

نیم ساعت پیش

از سال گذشته و به دنبال رشد دو برابری قیمت خودرو، شرکت های لیزینگ اعطای تسهیلات به خودروهای کارکرده را در سطحی وسیع دنبال کرده اند؛ تا پیش از این، تنها خودروهای صفر قابلیت لیزینگ داشت اما امروز خودروهای کارکرده و برخی خودروهای ساخت داخل نیز امکان لیزینگ دارد.

نیم ساعت پیش

برخی افراد نزدیک به رئیس جمهور آمریکا می‌گویند او تا آخر این هفته از رقابت‌های ریاست جمهوری کناره‌گیری خواهد کرد.

نیم ساعت پیش

مدتی است با طرح موضوع توقف تولید پژو پارس، از سورن پلاس، خودرویی دارای استانداردهای ۸۵گانه، به عنوان جایگزین این محصول یاد می‌شود؛ اما خودروهایی همچون ۲۰۷ و تارا دستی نیز جزو گزینه‌های پیشنهادی است که در طرح‌های فراخوان در حال ارسال به مشتریان است.

نیم ساعت پیش

رئیس کمیته امداد شهرستان ساوجبلاغ گفت: از ابتدای امسال، مردم نیکوکار شهرستان بیش از ۷۴۰ میلیون تومان زکات فطره، زکات مستحبی و زکات واجب پرداخت کرده‌اند.

نیم ساعت پیش

تصاویر مربوط به جیپ گرند واگنیر 2023 را مشاهده می کنید. نسل قدیم این خودرو با عنوان جیپ آهو در ایران مونتاژ و عرضه شد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...