حقوق نیوز |
۱ هفته پیش

فوبیا یا ترس های رایج منحصر به فرد توضیح داده شده است حقوق نیوز

فوبیا یا ترس های رایج و منحصر به فرد توضیح داده شده است

فوبیا یک ترس غیرمنطقی از چیزی است که بعید است باعث آسیب شود. خود این کلمه از کلمه یونانی phobos گرفته شده است که به معنای ترس یا وحشت است.

به عنوان مثال هیدروفوبیا به معنای واقعی کلمه ترس از آب است.

وقتی فردی فوبیا دارد، ترس شدیدی از یک شی یا موقعیت خاص را تجربه می کند. فوبیا با ترس های معمولی متفاوت است زیرا باعث ناراحتی قابل توجهی می شود و احتمالاً در زندگی در خانه، محل کار یا مدرسه اختلال ایجاد می کند.

افراد مبتلا به فوبیا به طور فعال از شی یا موقعیت فوبیا اجتناب می کنند یا آن را در ترس یا اضطراب شدید تحمل می کنند.

فوبیا نوعی اختلال اضطرابی است. اختلالات اضطرابی بسیار شایع هستند.

انجمن روانپزشکی آمریکا در کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، ویرایش پنجم (DSM-5)، چندین مورد از رایج ترین فوبیاها را تشریح می کند.

آگورافوبیا، ترس از مکان‌ها یا موقعیت‌هایی که باعث ترس یا درماندگی می‌شود، به‌عنوان یک ترس رایج با تشخیص منحصربه‌فرد خود شناخته می‌شود. فوبیاهای اجتماعی، که ترس های مربوط به موقعیت های اجتماعی هستند، نیز با یک تشخیص منحصر به فرد مشخص می شوند.

فوبیای خاص دسته وسیعی از فوبیاهای منحصر به فرد مربوط به اشیا و موقعیت های خاص هستند.

فوبیا در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارد. از آنجایی که تعداد نامحدودی از اشیا و موقعیت ها وجود دارد، فهرست فوبیاهای خاص بسیار طولانی است.

طبق DSM، فوبیاهای خاص معمولاً در پنج دسته کلی قرار می گیرند:

 • ترس های مربوط به حیوانات (عنکبوت، سگ، حشرات)
 • ترس های مربوط به محیط طبیعی (ارتفاع، رعد و برق، تاریکی)
 • ترس های مربوط به خون، آسیب، یا مسائل پزشکی (تزریق، شکستگی استخوان، افتادن)
 • ترس های مربوط به موقعیت های خاص (پرواز، آسانسور سواری، رانندگی)
 • سایر موارد (خفگی، صداهای بلند، غرق شدن)

این دسته بندی ها تعداد بی نهایتی از اشیا و موقعیت های خاص را در بر می گیرند.

هیچ لیست رسمی از فوبیا فراتر از آنچه در DSM ذکر شده است وجود ندارد، بنابراین پزشکان و محققان در صورت نیاز نامی برای آنها ایجاد می کنند. این معمولاً با ترکیب یک پیشوند یونانی (یا گاهی اوقات لاتین) انجام می شود که فوبیا را با پسوند -phobia توصیف می کند.

به عنوان مثال، ترس از آب با ترکیب آب (آب) و فوبیا (ترس) نامگذاری می شود.

چیزی به نام ترس از ترس (فوبوفوبیا) نیز وجود دارد. این در واقع رایج تر از آن چیزی است که تصور می کنید.

افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی گاهی اوقات زمانی که در موقعیت های خاصی قرار می گیرند، حملات پانیک را تجربه می کنند. این حملات پانیک می تواند آنقدر ناراحت کننده باشد که افراد هر کاری که می توانند برای جلوگیری از آنها در آینده انجام می دهند.

برای مثال، اگر در حین کشتی سواری دچار حمله پانیک شوید، ممکن است در آینده از کشتیرانی بترسید، اما ممکن است از حملات پانیک یا ترس از ایجاد آب هراسی نیز بترسید.

لیست فوبیای رایج

مطالعه فوبیای خاص یک فرآیند پیچیده است. اکثر مردم برای این شرایط به دنبال درمان نیستند، بنابراین موارد تا حد زیادی گزارش نمی شوند.

این فوبیا بر اساس تجربیات فرهنگی، جنسیت و سن نیز متفاوت است.

یک نظرسنجی در سال 1998 از بیش از 8000 پاسخ دهنده که در مجله بریتانیایی روانپزشکی منتشر شد نشان داد که برخی از رایج ترین فوبیاها عبارتند از:

 • آکروفوبیا، ترس از ارتفاع
 • هوافوبیا، ترس از پرواز
 • آراکنوفوبیا، ترس از عنکبوت
 • آستروفوبیا، ترس از رعد و برق و رعد و برق
 • اتوفوبیا، ترس از تنها ماندن
 • کلاستروفوبیا، ترس از فضاهای محدود یا شلوغ
 • هموفوبی، ترس از خون
 • آب هراسی، ترس از آب
 • اوفیدیوفوبیا، ترس از مار
 • zoophobia، ترس از حیوانات


#‌روانشناسی #‌روانشناسان منبع: حقوق نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

موضوع عشق واقعی قرن ها مورد بحث بوده است. بدبین ها اغلب قسم می خورند که وجود ندارد، در حالی که رمانتیک های ناامید فکر می کنند همه باید برای یافتن همنوعان خود تلاش کنند. با توجه به اینکه علم اکنون…

پریروز

تجربه افکار و تمایلات خودکشی می تواند ترسناک و مقابله کننده باشد. بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود چنین افکاری را تجربه خواهند کرد. وقتی احساس خودکشی می کنید یا شروع به فکر کردن به مرگ می کنید،…

3 روز پیش

احساس تحقیر شدن در رابطه یکی از مشکلاتی است که عمیقاً روابط عاطفی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به آن آسیب می‌زند. این احساس باعث می‌شود که افراد اعتماد به نفس خود را از دست بدهند و نتوانند آن طور که می‌خواهند در زندگی عمل کنند.

3 روز پیش

به غیر از معدود روشنفکران، این اشتباه نیست که فرض کنیم و بگوییم که اکثر مردم امروز خوشحال نیستند. دلیل این امر این است که انسان بیش از حد مادی گرا شده است. او بیشتر بر جمع آوری مادیات و از دست دادن…

4 روز پیش

نیکتوفوبیا (ترس از تاریکی در بزرگسالان): ممکن است همه ی ما ترس از تاریکی را در کودکی و زمان های دور تجربه کرده باشیم اما این

5 روز پیش

هنوز نمی‌ دانیم که علاقه به موسیقی غمگین خوب است یا نه. غم معمولا احساسی‌ ست که سعی می‌کنیم از آن اجتناب کنیم. شاید حتی این نوع موسیقی را مایه افسردگی و نامطلوب به حساب آورند. با این حال، چیزی در موسیقیِ غمگین است که ما را به خود می‌کِشد و ما را به اوج می‌برد. ولی چرا شنیدن موسیقی غمگین حس خوبی به ما می‌دهد؟

5 روز پیش

بهترین روانکاو آیا می دانید که روانکاور کیست و چه وظایفی دارد؟ بسیاری از مردم تفاوت میان روانکاو و روانشناس را نمی دانند و از شرح وظایف آن ها اطلاعات

6 روز پیش

افراد مبتلا به پیکا موادی را مصرف می‌کنند که ارزش غذایی ندارند. از مواد بی‌ضرری مثل یخ گرفته تا مواد خطرناک مثل تکه‌های رنگ یا فلز.

۱ هفته پیش

شاید مصاحبه‌کنندگان برای سنجش توانایی شما برنامه‌ای غافل‌گیرکننده داشته باشند. ۱۵ توصیه کاربردی برای موفقیت در مصاحبه تحصیلی را بخوانید.

۱ هفته پیش

در طی چند ماه گذشته، من از تعداد زیادی زن و مرد شنیده ام که پس از اعتماد به افراد اشتباه، چالش های عمیق و حتی آسیب های روحی را تجربه کرده اند. از آنجایی که آنها به این افراد جعلی، متقلب یا افراد بی…

۱ هفته پیش

قاطعیت یعنی تصمیم‌گیری با بررسی منطقی جوانب مختلف بدون وسواس درباره نتیجه‌ای کاملا درست. افراد قاطع بدون ترس از نتیجه تصمیم‌گیری می‌کنند.

۱ هفته پیش

غم انگیز است که شکست عشقی به یک مشکل بسیار رایج در میان جوانان مدرن امروزی تبدیل شده است، اینطور نیست؟ عشق شما اغلب عمر کوتاهی دارد. به این دلیل که شما سطحی به رابطه نگاه می کنید. وقتی عشق شما فیزیکی…

۱ هفته پیش

ایمونوتراپی یا ایمنی درمانی نوعی درمان نوین و پیشرفته برای درمان سرطان است که با تحریک سیستم ایمنی عمل می‌کند. در این روش از داروهای مهارکننده وارسی ایمنی

۱ هفته پیش

چشم در چشم شدن دو نفر در فضایی شلوغ، و واکنشی که به آن نشان می‌دهند، شبیه یک سکانس کلیشه‌ای یک فیلم عاشقانه است. اما واکنش‌های پیچیده و ناخودآگاهی که افراد به چنین اتفاقی نشان می‌دهند به هیچ وجه ادا اطوار نیست.

۱ هفته پیش

سندرم بیت المقدس گروهی از پدیده های ذهنی است که شامل وجود ایده های وسواسی با مضمون مذهبی، هذیان ها یا سایر تجربیات شبیه روان پریشی است که با بازدید از شهر اورشلیم ایجاد می شود.

۱ هفته پیش

بیشتر...