خبرآنلاین |
1 ماه پیش

گرداب طلایی در اعماق کهکشان عکس خبرآنلاین

گرداب طلایی در اعماق کهکشان/عکس

ایسنا به نقل از آی ای نوشت: "رصدخانه جنوبی اروپا"، تصویری را از ستاره‌های متولد شده منتشر کرده است که به یک گرداب طلا شباهت دارد.

تصویر جدیدی که "رصدخانه جنوبی اروپا"(ESO) منتشر کرده، سرعت فوق‌العاده بالایی از تشکیل ستارگان را نشان می‌دهد که توسط دوربین "تلسکوپ بسیار بزرگ" یا "وی‌ال‌تی"(VLT) ثبت شده است. به گفته رصدخانه جنوبی اروپا، ستاره‌های کوچک توسط ابرهای گازی خیره‌کننده و طلایی در حال چرخش تولید می‌شوند که همگی در این تصویر جدید نشان داده شده‌اند.

این کهکشان که "NGC 4303" نام دارد و اغلب با نام "مسیه۶۱"(Messier 61) شناخته می‌شود، یک کهکشان مارپیچی است و در فاصله ۵۰ میلیون سال نوری از زمین در "خوشه دوشیزه"(Virgo Cluster) قرار دارد. یکی از بزرگترین کهکشان‌های خوشه دوشیزه که مجموعه‌ای قابل توجه از کهکشان‌های همسایه را در بر دارد، NGC 4303 است.

رصدخانه جنوبی اروپا توضیح داد: این خوشه، تعداد زیادی از ستارگان در حال تولد را در بر دارد و توسط ستاره‌شناسان، به عنوان آزمایشگاهی برای درک بهتر پدیده‌های شگفت‌انگیز تشکیل ستاره‌ها استفاده شده است.

"NGC 4393" نمونه‌ای از یک کهکشان ستاره‌فشان به شمار می‌رود که در آن تعداد بسیار زیادی ستاره تشکیل شده است. رصدخانه جنوبی اروپا در بیانیه‌ای گفت که ستاره‌شناسان با مطالعه این نوع کهکشان، بهتر می‌توانند نحوه تشکیل شدن ستاره‌ها را در سراسر کیهان درک کنند.

در ادامه این بیانیه آمده است: ستارگان با فروپاشی ابرهای متشکل از گاز سرد شکل می‌گیرند. تابش پرانرژی ستارگان تازه متولد شده، گاز باقیمانده در اطراف را گرم و یونیزه می‌کند.

این تصویر که در شیلی و با استفاده از تلسکوپ بسیار بزرگ گرفته شده است، ابرهای در حال چرخش و خیره‌کننده‌ای متشکل از پلاسمای یونیزه‌شده را نشان می‌دهد که ساختاری شبیه به یک "گرداب طلا" را پدید آورده‌اند. براساس بیانیه رصدخانه جنوبی اروپا، ابرهای در حال چرخش مانند خرده‌نان‌هایی عمل می‌کنند که مسیر طی‌شده توسط ستاره‌های در حال طلوع را نشان می‌دهند.

ستاره‌شناسان برای دریافت این تصویر، از "کاوشگر طیف‌سنجی چند واحدی"(MUSE) استفاده کردند که روی تلسکوپ بسیار بزرگ نصب شده است تا بتوانند به رصد NGC 4303 در طول موج‌های مختلف نور بپردازند. ترکیب مشاهدات آنها، به کشف یک گرداب طلایی خیره‌کننده انجامید که پر از ابرهای گازی به رنگ آبی، سبز و قرمز بود و به ترتیب، ابرهای یونیزه‌شده اکسیژن، هیدروژن و گوگرد را نشان می‌داد.

این مشاهدات جدید به عنوان بخشی از پروژه موسوم به "PHANGS" انجام شده‌اند که به دنبال شناسایی کهکشان‌های مجاور در تمام طول موج‌های الکترومغناطیسی است.

46#‌اخبار_دانش منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

نمایشگر آیفون ۱۴ پرو مکس ازنظر معیار دیسپلی میت، بهترین صفحه‌نمایش گوشی‌های هوشمند در جهان است.

21 ساعت پیش

تعرفه‌های جدید تلفن ثابت از این ماه بر قبض‌ها اعمال شد.

21 ساعت پیش

اولین تبلت برند ردمی موسوم به Redmi Pad با نمایشگر ۱۰٫۶۱ اینچی LCD در تاریخ ۱۲ مهر ۱۴۰۱ رسما معرفی خواهد شد.

23 ساعت پیش

دیجیاتو نوشت: این ویدیو نشان می‌دهد که اپل کیفیت ساخت گوشی‌های جدید آیفون را در مقایسه با نسل قبل، افزایش داده است.

18 ساعت پیش

به‌گفته‌ی کارشناسان احتمال وقوع ششمین انقراض جمعی وجود دارد و بر اثر فعالیت های انسانی و پیامدهای آن برخی از گونه‌ها تا سال ۲۰۵۰ منقرض خواهند شد

19 ساعت پیش

زومیت نوشت: آیفون ۱۴ پرو مکس با تصاحب جایگاه آیفون ۱۳ پرو مکس در معیار دیسپلی‌میت، جایزه‌ی بهترین صفحه‌نمایش روی گوشی‌های هوشمند را از آن خود کرد.

21 ساعت پیش

 اینتل هم‌زمان با معرفی گرافیک‌های Arc A770، فناوری ارتقای مقیاس XeSS خود را در بازی‌هایی مانند Shadow of the Tomb Raider در دسترس کاربران قرار داد.

18 ساعت پیش

یکی از محققان حوزه نجوم با اشاره به فعالیت‌های علمی ابوریحان بیرونی معتقد است نامگذاری روز ملی نجوم زمینه‌ای برای ترویج علم نجوم در کشور است و می‌توان پدیده‌های علمی نجوم را با زبان ساده تعریف کرد.

22 ساعت پیش

با فعال شدن UEFI در سرفیس Duo 2، امکان اجرای ویندوز روی این محصول فراهم شد.

16 ساعت پیش

بیشتر...