خبرآنلاین |
1 ماه پیش

نظریه فیثاغورث اشتباه است خبرآنلاین

نظریه فیثاغورث اشتباه است

تحقیقات جدید حکایت از آن دارد که لحن و کوک آلات موسیقی این قدرت را دارد که درک ما از هارمونی را دستکاری کند. این یافته‌ها، تئوری موسیقی غربی که قرن‌ها قدمت دارد را به چالش کشیده و دانشمندان را به انجام تحقیقات بیشتری با سازهایی از فرهنگ‌های متفاوت ترغیب می‌کند.

غزال زیاری:فیثاغورث، فیلسوف یونان باستان بر این باور بود که هم‌آهنگی(ترکیبی از نت‌های خوش صدا) با روابط ویژه بین اعداد ساده‌ای مثل ۳ و ۴ ایجاد می‌شود.اخیرا محققان به دنبال توضیحات روانشناسی برای این مورد بودند ولی این "نسبت‌های عدد صحیح" همچنان به زیباسازی یک آکورد نسبت داده می‌شوند و به نظر می‌رسد که انحراف از آنها باعث ایجاد ناهنجاری در صدای موسیقی می‌شود.

محققان دانشگاه‌های کمبریج، پرینستون و موسسه زیبایی‌شناسی تجربی ماکس پلانک، حالا به دو راه کلیدی دست یافتند که ثابت می‌کند که فیثاغورث اشتباه کرده است.

بررسی آنها که در نشریه Nature Communications منتشر شده، نشان می‌دهد که در زمینه‌های شنیداری معمولی، ما ترجیح نمی‌دهیم که آکوردها کاملا در این نسبت‌های ریاضی باشند. دکتر پیتر هریسون از دانشکده موسیقی کمبریج و مدیر مرکز موسیقی و علم آن در این باره گفت:« ما مقادیر جزئی انحرافی را ترجیح می‌دهیم. ما کمی نقص را دوست داریم؛ چون به صداها زندگی داده و این برای ما جذاب است.»

سازهای موسیقی از فرهنگ‌های دیگر

محققان در عین حال دریافتند کهنقش ایفا شده توسط این روابط ریاضی، زمانی از بین می‌رود که آلات موسیقی خاصی را در نظر بگیرید که برای موسیقی‌دانان، مخاطبان و محققان غربی کمتر آشنا باشند. این سازها، معمولا زنگی، گونگی و یا انواع زیلوفون و یا انواع دیگر سازهای کوبه‌ای هستند. این محققان به شکلی تخصصی برروی ساز "بونانگ" که سازی متعلق به مردم جاوه اندونزی است و از مجموعه‌ای از گونگ‌های کوچک ساخته شده، تمرکز کردند.

دکتر هریسون ادامه داد:« زمانی که ما از سازهایی مثل بونانگ استفاده می‌کنیم، اعداد خاص فیثاغورث از قاعده خارج شده و ما با الگوهای کاملا جدیدی از همخوانی و ناهماهنگی روبرو می‌شویم. شکل برخی از این سازهای کوبه‌ای به این معناست که وقتی آنها را می‌زنید و طنین‌انداز می‌شوند، اجزای فرکانس آنها تابع روابط ریاضی سنتی نیست. در آن زمان است که متوجه می‌شویم که اتفاقات جالبی در جریان هستند.»

او در ادامه گفت:« تحقیقات غربی تمرکزشان را بر روی سازهای آشنای ارکسترها قرار داده‌اند؛ اما در سایر فرهنگ‌های موسیقی، از سازهایی استفاده می‌شود که ما به دلیل شکل و فیزیک‌شان آنها را سازهای "غیرهارمونیک" می‌نامیم.»

آزمایش آنلاین به کمک آمد

این محققان یک آزمایشگاه آنلاین طراحی کردند که در آن بیش از ۴۰۰۰ نفر از آمریکا و کره‌جنوبی در ۲۳ آزمایش رفتاری شرکت کردند. شرکت‌کنندگان آکوردهایی را پخش کردند و از آنها دعوت شد که به هریک ، رتبه عددی دلپذیر بودن بدهند و یا برای تنظیم نت‌های خاص در یک آکورد برای دلپذیر شدن صدا، از یک ابزار که طراحی شده بود استفاده کنند. در جریان این آزمایش‌ها، بیش از ۲۳۵ هزار قضاوت انسانی صورت گرفت.

در این آزمایش‌ها، آکوردهای مختلف موسیقی از دیدگاه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفت. برخی از افراد تمرکزشان را برروی فواصل موسیقی خاصی زوم کردند و از شرکت‌کنندگان خواستند تا قضاوت کنند که آیا این موسیقی را با حالت کاملا کوک می‌پسندند و یا کمی تیزتر یا بالعکس ترجیح می‌دهند.

محققان از اینکه درصد بالایی از شرکت‌کنندگان، نقص جزئی یا ناهماهنگی را پسندیدند، شگفت‌زده شدند. آزمایش‌های دیگر ادراک هماهنگی را با آلات موسیقی غربی و غیر غربی از جمله بونانگ بررسی کردند.

موسیقی.jpeg

قدردانی غریزی از نوع جدید هارمونی

محققان دریافتند که همخوانی‌های بونانگ، به دقت مقیاس موسیقی خاص فرهنگ اندونزیایی که از آن سرچشمه می‌گیرد را نشان می‌دهد. این همخوانی‌ها را نمی‌توان برروی یک پیانوی غربی پیاده‌سازی کرد؛ چرا که اسیر مقیاس‌هایی که در موسیقی سنتی وجود دارد می‌شود.

دکتر هریسون در این باره گفت:« یافته‌های ما این ایده سنتی را به چالش می‌کشد که هارمونی فقط یک راه است و حکایت از آن دارد که آکوردها باید این روابط ریاضی را انعکاس دهند.ما نشان می‌دهیم که انواع بیشتری از هارمونی وجود دارد و دلایل خوبی هست که نشان می‌دهند که چرا دیگر فرهنگ‌ها آنها را توسعه داده‌اند

از همه مهم‌تر این تحقیق نشان می‌دهد که شرکت‌کنندگان که (که نوازندگان آموزش داده نیستند و با موسیقی جاوه آشنایی ندارند)، به صورت غریزی توانستند تا همخوانی جدید آهنگ‌های بونانگ را درک کنند.

هریسون در این رابطه توضیح داد:« خلق موسیقی ، در حقیقت بحث کاوش در فرصت‌های خلاقانه مجموعه‌ای از کیفیت‌هاست. مثلا یافتن اینکه چه نوع ملودی‌هایی را می‌توان با فلوت نواخت و یا چه صداهایی را می‌توان با دهان تولید کرد.»

او ادامه داد:«یافته‌های ما نشان می‌دهد که اگر از سازهای مختلف استفاده می‌کنید، می‌توانید یک زبان هارمونیک کاملا جدید ایجاد کنید که مردم به شکل شهودی آن را درک می‌کنند. مردم برای درک آن نیازی به مطالعه و آموزش ندارند. بسیاری از موسیقی‌های تجربی در صد سال گذشته موسیقی کلاسیک غربی، برای شنوندگان بسیار سخت بوده؛ چرا که شامل ساختارهای بسیار انتزاعی است که لذت بردن از آنها را سخت می‌کند. در مقابل، یافته‌های روانشناختی می‌توانند به تحریک موسیقی جدیدی که شنوندگان به طرز شهودی از آن لذت می‌برند، کمک کند.»

فرصتاستثناییبراینوازندگان

دکتر هریسون امیدوار است که این تحقیق موسیقی‌دانان و نوازندگان را ترغیب کند تا سازهای ناآشنا را امتحان کرده و ببینند که آیا می‌توانند با ایجاد هارمونی‌های جدید، فرصت‌های خلاقانه جدیدی ایجاد کنند یا خیر:« بسیاری از موسیقی‌های پاپ کنونی، می‌کوشند تا هارمونی غربی را با ملودی‌های محلی خاورمیانه، هند و سایر نقاط جهان پیوند دهند. این می‌تواند کم و بیش موفقیت‌آمیز باشد؛ اما یک مشکل موجود این است که اگر این ملودی‌ها را با سازهای غربی بنوازید، این نت‌ها می‌توانند ناهماهنگ به نظر برسند.»

او ادامه داد:« موسیقی‌دانها ممکن است با مدنظر قراردادن یافته‌های ما و اعمال تغییراتی در کارشان، کیفیت لحن را با استفاده از سازهای واقعی تغییر داده و این پیوند را بهتر برقرار کنند. پس واقعا این امکان وجود دارد که بهترین موسیقی را با هارمونی و سیستم‌های مقایس محلی ایجاد کنند.»

هریسون و همکارانش در حال بررسی انواع مختلف سازها هستند و در مطالعات بعدی‌شان برای آزمایش طیف گسترده‌تری از فرهنگ‌ها اقدام خواهند کرد. آنها تمایل دارند تا از نوازندگانی که از سازهای غیرهارمونیک استفاده می‌کنند، کسب بینش کرده تا درک کنند که آیا مفاهیم متفاوتی از هارمونی را برای شرکت‌کنندگان غربی این مطالعه، ایجاد کرده اند یا خیر.

منبع:phys

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهاناپلیکیشن خبرآنلاینرا نصب کنید.


#‌اخبار_دانش منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تاردیگرادها را احتمالا می‌توان نابودنشدنی‌ترین حیوانات روی زمین توصیف کرد؛ این جانوران کوچک میکروسکوپی می‌توانند تقریباً از هر بلایی که انسان بر سر آن‌ها می‌آورد، جان سالم به در ببرند و سپس روی هشت پای کوچولوی خود حرکت کنند.

22 ساعت پیش

در مقاله پیش رو قوی‌ترین موتورسیکلت‌های تولیدی دنیا را معرفی می‌کنیم.

7 ساعت پیش

کمپانی قدرتمند بوگاتی که دفتر مرکزی آن در فرانسه قرار دارد، تلاش زیادی می‌کند تا خود را به عنوان یک شرکت بسیار پیشرفته معرفی کند. با این ‌حال، این شرکت همچنان به خواسته‌های عجیب خریدارانش، حتی کودکانه‌ترین آن‌ها پاسخ می‌دهد.

1 روز پیش

نیسان قشقایی یکی از پیشگامان کراس اوورهای مدرن بوده و به‌تازگی در نسل سوم آن، تغییراتی در طراحی و فناوری ایجاد شده است. این تغییرات به جهت نزدیک شدن به محصولاتی مانند آریا EV صورت گرفته است.

13 ساعت پیش

استقبال مناسب مشتریان نخستین محصول شیائومی در چین، باعث شده است تا پروژه دومین خودرو شیائومی نیز شکل بگیرد.

11 ساعت پیش

شرکت BYD که بزرگ‌ترین خودروساز چین محسوب می‌شود، سه خودرو آینده‌نگرانه و جذاب به‌نمایش گذاشت.

18 ساعت پیش

MrBeast و T-Series برای کسب بیشترین مشترکین کانال یوتیوب با هم رقابت می‌کنند.

10 ساعت پیش

رضوانی در حال ورود به دنیای پورشه‌هایی با تم کلاسیک است. شما می‌توانید یک پورشه ۹۱۱ نسل ۹۹۲ را داشته باشید که با پنل‌های بدنه‌ای و کارایی ارتقا یافته تغییر کرده است. جدیدترین محصول رضوانی، RR1 نام دارد که در سه نسخه با قدرت ۵۵۰ تا ۷۵۰ اسب بخار موجود است.

1 روز پیش

تصویر نادر دو دنباله‌دار در خلال کسوف را ثبت کرد و از موارد نادری است که دنباله‌داری را درحال گذر از سطح زمین شکار کرد.

22 ساعت پیش

بیشتر...