آبیاری زیرسطحی، ۵۰ درصد بهره وری آب را افزایش می دهد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

آبیاری زیرسطحی، ۵۰ درصد بهره‌وری آب را افزایش می‌دهد
اقتصادسبز آنلاین: وزیر جهاد کشاورزی بهره‌وری از آب در بخش کشاورزی را مهمترین هدف طرح الگوی کشت دانست و گفت: در صورت استقرار آبیاری زیرسطحی با فناوری بدست آمده با همکاری نخبگان، بهره‌وری آب تا ۵۰ درصد ارتقا می‌یابد و تولید نیز افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

اقتصادسبز آنلاین: وزیر جهاد کشاورزی بهره‌وری از آب در بخش کشاورزی را مهمترین هدف طرح الگوی کشت دانست و گفت: در صورت استقرار آبیاری زیرسطحی با فناوری بدست آمده با همکاری نخبگان، بهره‌وری آب تا ۵۰ درصد ارتقا می‌یابد و تولید نیز افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

سیدجواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی، شامگاه دیروز در حاشیه نشست با نخبگان بخش کشاورزی در جمع خبرنگاران گفت: کشاورزان در بازاریابی، خرید محصولات و تامین مالی برای تولید دغدغه داشتند، با اجرای کشاورزی قراردادی در دولت سیزدهم که مهم‌ترین ابزار حمایت مالی کشاورز است، توانستیم در سال گذشته ۲۶۰ هزار هکتار و امسال با احتساب کشت پاییزه یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار کشاورزی قراردادی را اجرایی کنیم و این روند در سال آینده توسعه خواهد یافت.
وی افزود: توسعه طرح جهش دیم به بیش از ۴ میلیون هکتار در اراضی دیم، ارتقای اقتصاد کشاورزان و افزایش امنیت غذایی را به همراه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:کاربرد مفید کینوا در صنعت شیرینی‌پزی

ساداتی‌نژاد یارانه کشت را از الزامات طرح الگوی کشت برشمرد و خاطرنشان کرد: در تلاشیم در بودجه سال آینده اعتبار مناسبی برای اجرای این طرح اختصاص یابد تا ضمن حمایت از کشاورزان و ترغیب آنان به اجرای الگوی کشت از منابع در اختیار استفاده بهینه را داشته باشیم.
وی افزود: کلزا و سویا مشمول دریافت یارانه الگوی کشور هستند و برای اولین بار ۶ میلیون تومان برای هر هکتار سویا یارانه می‌دهیم و در آینده با به‌روز شدن طرح، رقم اختصاص یافته افزایش می‌یابد تا کشاورزان براساس الگوی کشت و فضای اکولوژیکی و سازگاری به فعالیت خود ادامه دهند.
وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: بهره‌وری آب از مسایل مهم کشاورزی است که به فناوری شدیدا وابسته است و ما برای رفع موانع با توسعه پارک‌ها و دهکده‌های فناوری و ایجاد ظرفیت استقرار ۲۰۰۰ شرکت دانش‌بنیان، زمینه بهره‌وری بخش کشاورزی را فراهم کرده‌ایم تا با استفاده از دانش نخبگان کشاورزی و بهره‌ور شدن بخش کشاورزی، ضمن ارزان‌سازی تولید غذا، از منابع در دسترس استفاده بهینه داشته باشیم.
وی بیان کرد: در آبیاری زیرسطحی نیز با همکاری نخبگان به فناوری مطلوب دست پیدا کردیم که در صورت حمایت از استقرار آن خواهیم توانست ۵۰ درصد بهره‌وری آب و تولید محصول را افزایش دهیم.
ساداتی‌نژاد در پایان گفت: از وزارت نیرو برای تحویل حجمی آب و اختصاص آب قابل برنامه‌ریزی درخواست کرده‌ایم تا کشاورزان در حوزه‌های مختلف آبخیز با کمترین دغدغه از مزایای الگوی کشت بهره‌مند شوند. / پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی#‌کشاورزی #‌صنعت_کشاورزی منبع: پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

دیدنی های نارا شامل جاذبه های تاریخی و باستانی متعددی بوده که شما در این بخش با آن آشنا می شوید. این شهر در ژاپن قرار دارد.

۳ هفته پیش

کویر رباط خان یکی از مهم ترین نقاطی است که شما می توانید از آن دیدن کنید. این کویر در شب پر از ستاره و پوشش گیاهی خاصی دارد.

۳ هفته پیش

مسجد سلیمیه یک مسجد تاریخی در ترکیه می باشد. این بنا دارای 4 گنبد و محراب است همچنین معماری تاریخی دارد.

۳ هفته پیش

مرکز ژرژ پمپیدو یک مرکز دیدنی و فرهنگی در فرانسه است که ویژگی های زیادی دارد. این مجموعه دارای هنر و معماری است.

1 ماه پیش

کاروانسرای تی تی یکی از مجموعه های تاریخی در سیاهکل است که علاقه مندان زیادی از نواحی مختلف ایران دارد.

1 ماه پیش

دریاچه زیتون بهارستان یکی از مجموعه های تفریحی با امتیازات مناسب می باشد که در شهر اصفهان قرار دارد. این دریاچه طبیعت زیادی دارد.

۴ هفته پیش

دیدنی های ناهارخوران از تنوع و جذابیت های منحصر به فردی برخوردار می باشد. این ناحیه جنگلی دارای چشم اندازهای زیبایی است.

۴ هفته پیش

مجمع الجزایر استکهلم یکی از مهم ترین مجموعه هایی است که درسوئد قرار دارد و دارای جاذبه های تفریحی زیادی می باشد.

1 ماه پیش

سوغات بوشهر از تنوع بسیار زیادی برخوردار است. شما می توانید در بوشهر سوغاتی های مرغوب و نفیسی را خریداری کنید.

۳ هفته پیش

بیشتر...