زومیت |
1 ماه پیش

فیلتر های الهام گرفته از تفلون آب را سریع بدون اصطکاک نمک زدایی می کنند زومیت

فیلتر‌های الهام‌گرفته از تفلون آب را سریع و بدون اصطکاک نمک‌زدایی می‌کنند

فیلتر‌های الهام‌گرفته از تفلون آب را سریع و بدون اصطکاک نمک‌زدایی می‌کنند

نوع جدیدی از فیلتر‌های نمک‌زدایی آب از حلقه‌های کوچک از جنس فلوئور برای جدایش نمک استفاده می‌کنند.

مهندسان دانشگاه توکیو نوع جدیدی از غشا‌های نمک‌زدایی را طراحی کرده‌اند که به‌گفته‌ی آنان، از فناوری‌های موجود سریع‌تر است و به فشار آب و انرژی کمتری نیاز دارد. غشای جدید از مجموعه‌ای از لوله‌ها در ابعاد نانو با جنسی مشابه تفلون تشکیل شده است. درحالی‌که این لوله‌ها به جریان آب اجازه‌ی عبور با اصطکاک کم را می‌دهند، مانع از عبور نمک‌ها می‌شوند.

بسیاری از مناطق جهان با بحران کمبود آب آشامیدنی پاک مواجه هستند و این بحران به‌دلیل تغییرات اقلیمی رو‌به‌وخامت است؛ از‌این‌رو، نمک‌زدایی آب‌های شور یا آب دریا برای رفع این مشکل حیاتی است. دستگاه‌های نوآورانه بسیاری برای انجام این کار استفاده می‌شوند که معمولاً از دو روش تبخیر حرارتی و سپس میعان آب یا عبور آب از میان مجموعه‌ی غشا‌ها برای تصفیه نمک و ناخالصی‌ها استفاده می‌کنند.

سیستم جدید نمونه‌ای از روش دوم است؛ ولی درمقایسه‌با سایر نمونه‌های مشابه مزایایی دارد. ترکیب اصلی استفاده‌شده در آن، فلوئور است که ماهیت آب‌گریزی آن باعث ویژگی نچسب‌بودن تفلون شده است. از تفلون فقط در ساخت ظروف آشپزی استفاده نمی‌شود و پوشش‌های برپایه‌ی فلوئور در بسیاری از لوله‌ها برای برقراری جریان یکنواخت آب کاربرد دارند.

غشای جدید حلقه‌های نانومقیاسی از جنس فلوئور دارد که درون لایه نفوذناپذیرلیپیدیروی‌هم چیده شده‌اند. فلوئور نه‌تنها باعث عبور بدون اصطکاک جریان آب می‌شود؛ بلکه به‌کمک بار الکتریکی منفی خود، نمک‌ها را به‌سادگی جدا می‌کند و مانع عبور آن‌ها می‌شود.

مقاله‌های مرتبط:

گروه مهندسان این روش را با استفاده از نانوحلقه‌هایی به پهنای ۰٫۹ تا ۱٫۹ نانومتر آزمودند. آن‌ها جریان آب شور را از میان آن‌ها گذراندند و سپس مقادیر یون‌های کلُر (یکی از عناصر سازنده‌ی نمک) را در دو سوی ورودی و خروجی غشا اندازه‌گیری کردند. آن‌ها با اطمینان کافی دریافتند که حلقه‌های فلوئور آب را سریع‌تر و بهینه‌تر تصفیه می‌کنند و برای این کار به فشار کمتر و درنتیجه انرژی کمتری درمقایسه‌با سایر روش‌های نمک‌زدایی نیاز دارند.

فیلتر های فلوئوری نمک زدایی آب

یوشیمیتو ایتوه، نویسنده‌ی ارشد این پژوهش می‌گوید:

مشاهده‌ی نتایج برای نخستین‌بار بسیار هیجان‌انگیز بود. حلقه‌های کوچک‌تر بی‌نقص عمل می‌کردند و مانع مولکول‌های نمک ورودی می‌شدند و حتی حلقه‌های بزرگ‌تر نیز عملکرد بهتری درمقایسه‌با سایر روش‌های نمک‌زدایی موجود و حتی فناوری نوینی مانند فیلتر‌های نانولوله کربنی داشتند. شگفتی اصلی برای من، سرعت انجام فرایند بود. نمونه ما چند‌هزار برابر سریع‌تر از دستگاه‌های صنعتی موجود و حدود ۲۴۰۰ برابر سریع‌تر از نمونه‌های آزمایشی دستگاه‌های نمک‌زدایی برپایه نانولوله‌های کربنی کار می‌کرد.

ممکن است کلمه «تفلون» برای بسیاری از مردم یادآور نگرانی‌های سلامتی باشد؛ ولی فلوئور عنصر خطرناک موجود در این ماده نیست. این گروه به پژوهش خود برای کاهش انرژی موردنیاز در ساخت غشا‌های نانوحلقه‌ای فلوئور ادامه می‌دهند و امیدوار‌‌‌‌‌ند فیلتر‌های بزرگ‌‌تری با ابعاد یک‌متری را در سال‌های آینده آزمایش کنند.

این پژوهش در نشریه‌یScienceمنتشر شده است.

لوگوی تلگرام

با کانال تلگرام زومیت، آخرین اخبار فناوری و علمی را سریع‌تر از همیشه دنبال کنید.#‌فناوری #‌تکنولوژی #‌علمی منبع: زومیت

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بریج بلاک چین هارمونی Harmony Horizon Bridge هک شد و ۱۰۰ میلیون دلار از دارایی رمزارز کاربران به سرقت رفت. دلیل هک پل های بلاکچین چیست؟

14 ساعت پیش

طبق گزارشی جدید، شیائومی ۱۲ اولترا در ۱۴ تیر رسما رونمایی خواهد شد.

1 روز پیش

تصاویری از ROG Phone 6 منتشر شده که ظاهرا جزیره دوربین در پنل پشت نسبت به نسل قبل بزرگ‌ تر شده است.

18 ساعت پیش

اگرچه برای دهه‌ها، دانشمندان فکر می‌کردند تفکر هوشمندانه با توانایی ایجاد جملات ارتباط ناگسستنی دارد، علم نشان می‌دهد کلمات همیشه برای استدلال ضروری نیستند

1 روز پیش

مایکروسافت با ارسال هشدارهایی کاربران ویندوز ۸٫۱ را به ارتقا به نسخه های جدیدتر ترغیب می‌کند.

1 روز پیش

تصاویر تبلیغاتی جدید از Nova 10 Pro طراحی این گوشی را به همراه برخی مشخصات احتمالی دیگر آن نشان می‌دهد.

15 ساعت پیش

یافته ‌های جدید محققان نشان می ‌دهد که انسان ‌ها هم می‌ توانند قابلیت مکان ‌یابی با صوت یا پژواک‌ یابی را بیاموزند.

16 ساعت پیش

ویدئویی عجیب که در ایالت جورجیای آمریکا ضبط شده است، لحظه‌ی بلعیده شدن یک مار نسبتاً بزرگ زنگی را توسط شاه‌مار شرقی نشان می‌دهد.

11 ساعت پیش

به باور کارشناسان فنی دولت در حال پیاده‌سازی سیستم فیلترینگ جدید در زیرساخت اینترنت کشور است.

12 ساعت پیش

بیشتر...