آیچوب |
1 ماه پیش

نکته های خرید دریل شارژی قبل از خرید باید بدانید

قبل از خرید دریل شارژی این 8 نکته را باید بدانید. در این ویدئو مفاهیمی که برای انتخاب درست و خرید دریل شارژی نیاز دارید را بررسی کردیم. مفاهیمی که فارق از نام برند به شما امکان یک انتخاب دقیق، حرفه ای و هوشمندانه را می دهد.

ولتاژ دریل شارژی چیست؟

دسترسی سریع :پنهان
1ولتاژ دریل شارژی چیست؟
2ظرفیت دریل شارژی یعنی چه؟
3این 8 نکته را قبل از خرید دریل شارژی باید بدانید | ویدئو
4هشدار! ابزار فیک شارژی نخرید
5خرید دریل شارژی براشلس یا براش؟
6توان خروجی یا گشتاور دریل شارژی
7محدودیت سایز مته دریل شارژی
8محدودیت قطر سوراخ کاری دریل شارژی
9داشتن باتری یدکی دریل شارژی
10نوع گیربکس دریل شارژی
11آپشن پیشنهادی برای دریل شارژی خانگی
12گارانتی معتبر را چگونه شناسایی کنیم؟
13ابزار یک بار مصرف نخرید!
14اکسسور همراه دریل شارژی
15داشتن کیف حمل

باتری ابزار شارژی از ترکیب (سری، موازی یا مختلط) باتری های قلمی شکل 4 ولتی تشکیل شده است.

با چینش این باتری های قلمی (معمولاً کد 1850) به عددی از ولتاژ و ظرفیت می‌رسیم که ساختار یک باتری پک ابزار را تشکیل می‌دهد.

آموزش مرتبط با این موضوع:

چطور بفهمیم باتری ابزار فیک و تقلبی هست؟

یک ایده اساسی در رابطه با ولتاژ ابزار شارژی وجود دارد که هر چه ابزار شارژی عدد ولتاژ بالاتری داشته باشد توان بیشتری هم در خروجی خواهد داشت.

مثلاً یک دریل 12 ولتی توان خیلی کمتری نسبت به دریل 20 ولتی دارد و این توان در دریل شارژی اثر خود را در قدرت بستن یا باز کردن پیچ و یا قدرت سوراخ کردن چوب و فلز و مصالح بنایی نشان می‌دهد.

اگر به دنبال یک دریل با کاربری در حد سوراخ کردن چوب و ام دی اف و یا باز و بستن پیچ های سبک هستید، دریل شارژی 12 ولتی 1.5 یا 2 آمپر ساعت گزینه مناسبی برای شما است.

در غیر این صورت برای کاربری خانگی با توجه به نیاز به سوراخ کردن دیوار و کاشی، خرید دریل شارژی 20 ولتی انتخاب بهتری خواهد بود.

ظرفیت دریل شارژی یعنی چه؟

ظرفیت از جمله مؤلفه هایی است که روی باتری پک های دریل های شارژی در کنار ولتاژ نوشته می‌شود.

ظرفیت با واحد آمپر ساعت و به صورت AH نوشته می‌شود و معمولاً به آمپر ساعت و یا میلی آمپر ساعت (هر میلی آمپر ساعت یک هزارم یک آمپر ساعت است) روی باتری ها درج می‌شود.

مثلاً 2000 میلی آمپر ساعت معادل یا 2 آمپر ساعت است که در استفاده های تبلیغاتی معمولاً این عدد به میلی آمپر نوشته می‌شود.

آمپر ساعت تعریف بسیار ساده‌ای دارد.

هر چه عدد آمپر ساعت باتری بزرگتر باشد می‌توانید آن را مانند یک ظرف آب بزرگتر در نظر بگیرید که این ظرف بزرگ تر، دیرتر پر از آب می‌شود و در صورت استفاده دیرتر هم خالی خواهد شد.

وقتی عدد آمپر ساعت یک باتری بزرگتر باشد آن باتری زمان شارژ شدن طولانی تری دارد و از طرف دیگر زمان کاربری یا (Run time) طولانی تر هم دارد.

دانلود دوره رنگکار ماهر

مثلاً اگر با یک باتری 2 آمپر ساعت 30 سوراخ در چوب ایجاد می‌کنید، همان سوراخ ها را می‌توانید به تعداد 60 عدد با یک باتری 4 آمپر ساعتی انجام دهید.

باتری دریل شارژی

برای رسیدن به ظرفیت بالاتر (آمپر ساعت بیشتر) باید باتری ها را با هم موازی کنیم پس نیاز به تعداد بیشتری باتری داریم که این تعداد بیشتر باعث افزایش وزن و حجم و البته قیمت باتری و ابزار می‌شود.

آمپر ساعت همچنین روی اندازه باتری ها نیز تأثیر دارد. اگر دو باتری مثلاً 20 ولتی داشته باشیم با دو ظرفیت 3 و 6 آمپر ساعت، حجم باتری 6 آمپر ساعت دو برابر حجم باتری 3 آمپر ساعت است.

و نکته انتهایی در خرید که می‌توانید به آن توجه کنید عدم تأثیر گذاری عدد آمپر ساعت بر نوع ابزار است. در ابزارهای شارژی باتری در اولین شرط باید ولتاژ مورد نیاز دستگاه را تأمین کند و عدد آمپر ساعت می‌تواند متفاوت باشد.

مثلاً دریل شارژی 12 ولت نیاز به باتری 12 ولت دارد و با ولتاژ بیشتر و کمتر یا کار نمی‌کند و یا به دریل آسیب وارد می‌شود.

اما آمپر ساعت می‌تواند متفاوت باشد. شما می‌توانید باتری 12 ولت داشته باشید با آمپر ساعت های مختلف.

بنابراین آمپر ساعت بالاتر به معنی زمان استفاده طولانی از ابزار در هر بار شارژ کردن است.

این 8 نکته را قبل از خرید دریل شارژی باید بدانید | ویدئو

حجم مصرفی برای دیدن این ویدئو برای شما نیم بها محاسبه می‌شود

هشدار! ابزار فیک شارژی نخرید

در آشفته بازاری که به دلیل کاهش ارزش ریال ایجاد شده است بازار بزرگی برای ابزار فیک و دروغی ایجاد شده که بدون هیچ نظارت و استانداردی مشغول فروش آن هستند.

مشخصه بارز این ابزارها شبیه بودن به ابزارهای برند در ظاهراست اما در باطن با اشکالات فاحش ساخت مواجه خواهید شد که هیچ شباهتی با ابزار واقعی ندارد.

مثلاً دریل شارژی با باطری 12 ولت که روی بدنه آن 40 ولت نوشته شده و یا دریل هایی با گیربکس بسیار کوچک که گشتاور خروجی بالایی برای آن درج کرده‌اند.

و یا در مواردی روی پلاک دریل مشخصات اره عمود بر نوشته شده بود!

پیشنهاد می‌کنیم از پیج های اینستاگرامی که فاقد فروشگاه های آنلاین دارای نماد اعتماد الکترونیک هستند خرید نداشته باشید.

از خرید ابزار با برندهای ناشناخته یا ابزار طرح برند و به اصطلاح بانه ای نیز اکیداً خود داری کنید.

خرید دریل شارژی براشلس یا براش؟

دریل های شارژی براشلس نسل جدید دریل ها هستند که اخیراً در جهان و ایران رایج شده‌اند.

براشلس ها تفاوت عمده‌شان در نوع موتور آن‌ها است. موتورهای براشلس فاقد زغال و کموتاتور هستند که باعث کاهش تلفات مکانیکی و ایجاد حرارت در موتور می‌شوند.

موتورهای براشلس مصرف کمتر، راندمان بالاتر، حجم و وزن کمتر و قابلیت کنترل بسیار بالاتری دارند.

در ویدئو در مورد تفاوت این دو بیشتر توضیح دادیم و پیشنهاد آیچوب برای تهیه و یا عدم خرید را ارائه دادیم.

توان خروجی یا گشتاور دریل شارژی

توان خروجی دریل شارژی با واحد نیوتون متر (N.m) نشان داده می‌شود و هر چه این عدد بزرگتر باشد به معنی قدرت بیشتر دریل شارژی برای سوراخ کردن، باز کردن و یا بستن پیچ است.

مثلاً یک دریل شارژی 12 ولت نهایتاً 20 نیوتون متر گشتاور در خروجی ایجاد می‌کند اما دریل شارژی 20 ولتی گشتاور خروجی 20 نیوتون به شما می‌دهد که این یعنی دو برابر قدرت بیشتر.

برای کاربردی خانگی با توجه به اینکه حتماً نیاز به سوراخ کاری دیوار خواهید داشت خرید دریل شارژی با توان خروجی 40 نیوتون پیشنهاد خوبی است.

دریل های کم توان تر برای سوراخ کاری چوب و ام دی اف یا بستن پیچ های کوچک (پیچ ام دی اف مثلاً) می‌تواند کارایی داشته باشد و نمی‌توانیم توقع سوراخ کاری دیوار از آن داشته باشیم.

محدودیت سایز مته دریل شارژی

سه نظام در دریل ها انتهای مته یا دنباله مته ها را در بر می‌گیرد و امکان استفاده از آن را فراهم می‌کند. سه نظام ها محدودیت هایی در قطر و عمق دارند.

در همه سه نظام ها تا یک قطر خاص از دنباله قابل استفاده است که این محدودیت در کاتالوگ دستگاه و یا روی پلاک و حتی روی سه نظام نوشته شده است.

مثلاً دریل 12 ولت شارژی محدودیت 10 میلی متر دارد و مته های تا قطر 10 میلی متر (دنباله مته) را پشتیبانی می‌کند اما دریل شارژی 20 ولت تا 13 میلی متر را ساپورت می‌کند.

در واقع هر چه دریل توان خروجی و یا ولتاژ کمتری داشته باشد سایز مته کوچکتری را پشتیبانی می‌کند.

سایز مته دریل شارژی

محدودیت قطر سوراخ کاری دریل شارژی

این محدودیت مخصوصاً در دریل های برقی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد و بر خلاف مورد بالا که محدودیت سه نظام برای پذیرش مته بود این محدودیت مستقیماً به توان دریل اشاره می‌کند.

در این محدودیت دو عدد برای چوب و فلز بیان می‌شود که پیشنهاد سازنده برای حداکثر قطر سوراخ کاری روی چوب و فلز است.

هر چقدر قدرت خروجی دریل که بالاتر اشاره کردیم بیشتر باشد این محدودیت کمتر می‌شود.

اگر کاربری خاص از دریل دارید این محدودیت را مدنظر قرار دهید.

داشتن باتری یدکی دریل شارژی

بین 50 تا 60 درصد قیمت یک دریل شارژی را باطری آن تشکیل می‌دهد. داشتن یک باتری یدک به معنی ران تایم یا زمان استفاده دو برابری از دریل شارژی است.

اگر از هر دو باطری به صورت تناوبی یعنی یکی در شارژ و دیگری در دریل استفاده کنید می‌توانید ساعت های طولانی از دریل کاربری داشته باشید.

در عمل کار با دریل شارژی دارای یک باطری چندان منطقی نیست و هیچ لذتی از استفاده دریل شارژی نمی برید.

نوع گیربکس دریل شارژی

گیربکس در دریل های شارژی در موردی دور بالای موتور دریل شارژی را دریافت می‌کند و در خروجی دور کمتر و در عوض گشتاور یا نیروی بیشتر می‌دهد.

گیربکس رایج در دریل های شارژی بازار از نوع سیاره ای یا خورشیدی چهار طبقه هست و می‌توانید نگران کیفیت این قطعه نباشید.

در دریل های قدیمی تر جنس پلی آمید این نوع گیربکس هم دیده می‌شد که در بازار امروز می‌توان گفت منقرض شده است.

آپشن پیشنهادی برای دریل شارژی خانگی

برای کار خانگی دریل شارژی پیشنهاد نمی‌کنیم اما با توجه به اینکه بسیاری از سوراخ کاری ها در خانه مربوط به سوراخ کاری دیوار و کاشی هست انواع چکشی دریل شارژی پیشنهاد بهتری خواهد بود.

بدون استفاده از آپشن چکشی نمی‌توانید دیوار یا کاشی را سوراخ کنید.

مود چکشی در دریل های شارژی توسط تغییر حالت سلکتوری روی یقه دریل شارژی انجام می‌شود و معمولاً سه حالت دریل کاری ساده، پیچ بندی و چکشی را شامل می‌شود.

با فعال شدن حالت چکشی صدای دریل به محض ایجاد فشار روی مته تغییر می‌کند.

آموزش مرتبط با این موضوع:
آموزش ساده حالت های چکشی، دریل کاری و ایمپکت در دریل ها

آموزش خرید دریل شارژی

گارانتی معتبر را چگونه شناسایی کنیم؟

متأسفانه هیچ مرجعی برای بررسی و امتیاز دهی به گارانتی کالاها وجود ندارد و هر آنچه وجود دارد ادعاهای تبلیغاتی و خرده تجربیاتی هست که از این و آن می شنویم.

پیشنهاد می‌کنیم از برندهایی خرید کنید که حداقل در پنج سال گذشته نام آن را مدام شنیده باشید و تابلوهای تبلیغاتی آن را در شهرها و یا ابزار آن‌ها در قفسه ابزار فروشی ها دیده باشید.

احتمال بقای یک شرکت فروش ابزار بدون داشتن گارانتی درست و قابل پذیرش در بازاری رقابتی چندان محتمل نیست.

ابزار یک بار مصرف نخرید!

ابزار یک بار مصرف نخرید! بله یک بار مصرف!

منظور از ابزار یک بار مصرف عدم قابلیت تعمیر و تعویض قطعات به دلیل عدم وجود این قطعات در بازار و یا گران بودن آن است.

این نوع ابزار ها را از دو دیدگاه بنگرید. در دیدگاه اول ابزارهایی فیک و تقلبی بازار است که پس از خراب شدن قطعه یدکی آن ابزار و یا حداقل یراق مشابه آن برای تعویض و تعمیر وجود ندارد.

در سوی دیگر ابزارهای برند بزرگ و مطرح بازار هستند که با وجود کیفیت بالا اما قطعات یدکی آن در صورت خرابی و یا قطعات مصرفی آن‌ها به قدری گران است که گاهی تعمیر و تعویض آن به صرفه نیست.

آموزش مرتبط با این موضوع:

ویدئو آموزش سوراخ کردن فلز با دریل شارژی

اکسسور همراه دریل شارژی

بسیاری از کیت های دریل بازار همراه با اکسسوری هایی ارائه می‌شوند. این اکسسوری ها شامل انواع مته و پیچ گوشتی است که برای کاربری صنعتی و کارگاهی چندان مناسب نیست اما در کارهای خانگی واقعاً کار راه‌انداز هستند.

داشتن کیف حمل

اگر دریل شارژی بدون کیف حمل خرید کنید پس از اولین استفاده قانع خواهید شد که نیاز به کیف حملی برای حمل و نگهداری دریل و مته ها و اکسسوری های همراه آن دارید.

منبع:آیچوب

روغن گیاهی مونوکوت


#‌چوب #‌صنعت_چوب منبع: آیچوب

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...