تبیان |
2 سال پیش

شامپوی خشک فواید روش مصرف

شامپو خشک
شامپوی خشک محصولی برای تمیز کردن موها بدون نیاز به آب و شستن آن‌ها است. اگر به هر دلیلی به آب دسترسی ندارید و یا خیلی اورژانسی می‌خواهید بدون رفتن به حمام موهایتان را تمیز کنید شامپوی خشک به کارتان می‌آید. ترکیبات شامپوی خشک این امکان را فراهم می‌سازند تا بدون نیاز به آب و شستشو، چربی، کثیفی و بوی بد موها از بین برود و کاملاً تمیز شوند. در ادامه بیشتر در خصوص مزایای این نوع شامپو صحبت می‌کنیم.

مزایای استفاده از شامپوی خشک

شامپوی خشک مزایای زیادی دارد و به همین دلیل نیز در سال‌های اخیر معروف شده است. اولین مزیت آن این است که باعث می‌شود در صورت ضرورت موها در کمترین زمان تمیز شوند. مزیت دیگر شامپوی خشک عدم نیاز به آب و شستشوی موها است. این محصول حتی می‌تواند به موها حجم دهد و از چسبیدن آن‌ها به کف سر جلوگیری کند. علاوه بر این، شامپو خشک کار شانه زدن موها را بدون آسیب زدن و تخریب فولیکول‌ها راحت می‌کند. به شرط اینکه در استفاده از این نوع شامپو دچار افراط نشوید و در اولین فرصت که به آب دسترسی پیدا کردید موهایتان را به خوبی بشویید. واقعیت این است که شامپوی خشک مازاد چربی انباشته شده در پوست سر را جذب می‌کند.
تقریباً همه انواع شامپوهای خشک از ترکیبات دوستدار محیط زیست تهیه می‌شوند. حتی شما می‌توانید این نوع شامپو را در منزل تهیه کنید. اگر موهایتان را رنگ کرده‌اید نیز بدانید که فرمولاسیون‌های مخصوص موهای رنگ شده نیز وجود دارند که شفافیت رنگ موها را برجسته‌تر می‌کنند.
بیشتر بخوانید

9 ترفند برای اینکه هر روز موهایتان را نشوییداشتباهاتی که در شستن موهایتان مرتکب می‌شویدکدام مواد موجود در شامپو خطرناکند؟

انواع شامپوی خشک

قبل از اینکه در خصوص نحوه استفاده از شامپو خشک صحبت کنیم لازم است انواع آن را بهتر بشناسید. رایج‌ترین انواع شامپو خشک عبارتند از:

پودری
این نوع شامپو خشک شبیه تالک است و روی ریشه موها زده می‌شود تا مازاد چربی آن را از بین ببرد.

کرمی
این نوع شامپوی خشک را به تمام سر می‌زنند و نتیجه آن طبیعی‌تر و شانه کردن موها راحت‌تر است. البته این نوع برای افرادی که موی خشکی دارند توصیه نمی‌شود.

اسپری
این نوع شامپوی خشک نیز به ریشه مو اسپری می‌شود. مزیت این نوع شامپو در این است که به صورت یکنواخت روی موها پخش می‌شود.

مخصوص موهای رنگ شده
این نوع شامپو خشک یک لایه رنگ نیز به موها اضافه می‌کند تا کثیفی یا ناهماهنگی تن رنگ مو را بپوشاند.

نوع دوستدار طبیعت
نوع دوستدار طبیعت شامپو خشک حاوی ترکیبات طبیعی است که از موها محافظت کرده و همچنین مراقب محیط زیست است.

روش استفاده از شامپوی خشک

استفاده از شامپوی خشک برای تمیز کردن موها سه مرحله دارد. در گام اول شامپو را متناسب با نوع آن به موها می‌زنید، سپس مدتی صبر می‌کنید و در نهایت موها را شانه می‌کنید. این مراحل حدود 15 تا 25 دقیقه زمان می‌برد. یادتان باشد اگر از نوع پودری یا اسپری شامپوخشک استفاده می‌کنید آن را روی پوست سر و روی مناطقی که بسیار چرب یا کثیف به نظر می‌آید بزنید. نوع کرمی آن را نیز به پوست سر زده و سپس روی تمام موها پخش کنید. اگر از اسپری شامپو خشک استفاده می‌کنید لازم است که محصول را از فاصله حدود 15 سانتی‌متری به محل مورد نظر اسپری کنید.

شامپو خشک به هیچ عنوان جایگزین شستشوی موها با آب نیست. با این روش شما صرفاً می‌توانید به طور موقت کثیفی موها را بپوشانید و ظاهری تمیز و براق به آن‌ها بدهید. با این حال باید به محض دسترسی به آب موهایتان را بشویید. این قبیل شیوه‌ها روشی سریع و موقت است؛ اما باعث تمیزی موها نمی‌شود

توصیه می‌کنیم به مرور که شامپو خشک را به موها می‌زنید با انگشتانتان موها را ماساژ دهید. سپس اجازه دهید شامپو به مدت 5 تا 15 دقیقه روی موها بماند. البته لازم است که طریقه مصرف قید شده روی محصول را با دقت بخوانید و طبق آن عمل کنید. در نهایت نیز پوست سر را به آرامی ماساژ دهید و بتکانید و در نهایت شانه بزنید تا باقیمانده شامپوی خشک از بین برود. در این مرحله می‌توانید از سشوار سرد نیز استفاده کنید تا باقیمانده شامپو خشک به خوبی از موهایتان زدوده شود.
بهترین زمان برای استفاده از شامپو خشک قبل از خواب است. چون با اینکار از یک طرف عرقی که در حین خواب ممکن است روی موها بنشیند نیز جذب شده و از طرف دیگر صبح می‌توانید کثیفی یا چربی احتمالی باقیمانده روی موها را با یک روتوش سریع از بین ببرید و موها را همانند همیشه شانه کنید.

آیا شامپو خشک می‌تواند جای شستشوی موها را بگیرد؟

خیر. شامپو خشک به هیچ عنوان جایگزین شستشوی موها با آب نیست. با این روش شما صرفاً می‌توانید به طور موقت کثیفی موها را بپوشانید و ظاهری تمیز و براق به آن‌ها بدهید. با این حال باید به محض دسترسی به آب موهایتان را بشویید. این قبیل شیوه‌ها روشی سریع و موقت است؛ اما باعث تمیزی موها نمی‌شود. یادتان باشد که شستشوی موها با آب باعث می‌شود هر گونه باکتری نشسته بر موها از بین برود و pH طبیعی پوست متعادل بماند. بنابراین هیچ کاری جای شستشوی موها را نمی‌گیرد اما شما می‌توانید بین دو حمام از این شامپو استفاده کنید.

چه زمانی می‌توان از شامپو خشک استفاده کرد؟

زمانی که عجله دارید و نمی‌توانید حمام کنید و یا به آب دسترسی ندارید، شامپوی خشک می‌تواند یک روش جایگزین عالی برای تمیز کردن موها باشد. البته باید گفت که این محصول به درد افرادی می‌خورد که موهای چرب یا خشکی دارند. چون با این روش نیازی به شستشوی هر روزه موها نیست. بنابراین موهای چرب و خشک بدون اینکه هر روز کثیف و آسیب دیده به نظر بیایند و بدون شستشو تمیز دیده می‌شوند. این محصول همچنین باعث می‌شود موها حجم بگیرند و ساده‌تر شانه شوند.

معایب شامپوی خشک

حال که مزایا این نوع شامپو را عنوان کردیم لازم است که در خصوص معایب نیز صحبت کنیم. از آنجایی که هیچ گلی بی خار نیست شامپوی خشک نیز بی عیب نیست چون به هیچ عنوان جای شستشوی موها را نمی‌گیرد. علاوه براین شامپوی خشک بخصوص نوع اسپری آن ممکن است حاوی ترکیباتی همانند الکل باشد که به فولیکول موها آسیب می‌زنند. اگر در اغلب مواقع از شامپو خشک استفاده می‌کنید یا دیر به دیر حمام می‌کنید بدانید که ممکن است فولیکول موهایتان را در معرض آسیب قرار دهید. این مسئله ممکن است باعث بروز مشکلی به نام فولیکولیت (التهاب فولیکول مو) شود. یا اینکه باعث بروز شوره یا التهاب‌هایی ماننددرماتیت سبورئیکشود.

موارد دیگری که باید در نظر داشته باشید

زمانی که می‌خواهید شامپو خشک خریداری کنید لازم است از انواع فاقد «آمیانت» استفاده کنید. این ترکیب در انواع شامپوهای پودری مانند تالک وجود دارد. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این ترکیب با بروز برخی از انواع سرطان‌ها در ارتباط است.
همچنین حواستان باشد که استفاده همزمان از شامپوی خشک و باد داغسشوارمی‌تواند برای پوست سر آسیب‌رسان باشد. چون باعث بروز خشکی زیادی می‌شود. بنابراین برای دور ماندن از مشکلاتی مانند خارش و پوسته پوسته شدن پوست سر در استفاده از شامپوخشک دچار افراط نشوید.


#‌سلامت #‌بهداشت منبع: تبیان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...