زومیت |
1 ماه پیش

پلانکتونیم مجموعه عکسی درباره دنیای میکروسکوپی پلانکتون ها زومیت

پلانکتونیم؛ مجموعه عکسی درباره دنیای میکروسکوپی پلانکتون‌ها

پلانکتونیم؛ مجموعه عکسی درباره دنیای میکروسکوپی پلانکتون‌ها

مجموعه‌ عکس‌ها و فیلم‌های یان ون آی‌جکن به دنیای نامرئی یکی از مهم‌ترین شکل‌های حیات روی زمین، یعنی پلانکتون‌ها می‌پردازد.

«پلانکتونیم» مجموعه‌عکسی درباره‌ی دنیای میکروسکوپی پلانکتون‌ها است.هدف از مجموعه‌یون آی‌جکنبا عنوان «پلانکتونیم» این بود که بیننده را به یک سفر دریایی ببرد؛ به سفری که او آن را جهان مخفی توصیف می‌کند و موجودات بیگانه در آن زندگی می‌کنند.

پلانکتون اصطلاحی برای تعریف موجودات میکروسکوپی است. پلانکتون‌ها در اقیانوس‌ها یکی از موجودات بنیادی و منبع غذایی حیاتی برای بسیاری از آبزیان بزرگ و کوچک هستند. تاکنون، دانشمندان حدود ۵،۰۰۰ گونه شناخته‌شده از پلانکتون‌های دریایی را طبقه‌بندی کرده‌اند. پلانکتون‌ها به دو نوع اصلی فیتوپلانکتون و زئوپلانکتون تقسیم می‌شوند.

یان ون آی جیکن / پلنکتونیمآبکک حامل تخم


یان ون آی جیکن / پلنکتونیملارو میج فانتوم


یان ون آی جیکن / پلنکتونیمون آی‌جکن در حال کار با تور پلانکتون


یان ون آی جیکن / پلنکتونیمگلئوتریشیا - سیانوباکتری


یان ون آی جیکن / پلنکتونیمدیاتومه

فیتوپلانکتون‌ها (سلول‌های کوچک گیاه‌مانند) درست مانند مانند گیاهان و درختان در خشکی ازطریق فرایند فتوسنتز خود مسئول تولید نیمی از اکسیژن روی زمین هستند. زئوپلانکتون‌ها پایه‌ی زنجیره‌ی غذایی آبزیان را تشکیل می‌دهند. پلانکتون همچنین نقش مهمی در چرخه‌ی جهانی کربن ایفا می‌کند؛ زیرا این پلانکتون‌ها و نه درختان هستند که مسئولیت انتقال بیشترین دی‌اکسید‌کربن را از جو به عهده دارند.

مقاله‌ی مرتبط:

به‌گفته ناسا، هر ساله پلانکتون‌ها مسئول انتقال ۱۰ گیگاتن کربن از جوّ به اعماق اقیانوس هستند. حتی کوچک‌ترین تغییر در رشد فیتوپلانکتون‌ها ممکن است بر غلظت دی‌اکسید‌کربن اتمسفر تأثیر بگذارد که رابطه‌ی مستقیمی با دمای کره‌ی زمین دارد.

درست مانند بسیاری از اشکال حیات روی زمین، این پلانکتون‌های به‌شدت ضروری و مهم به‌واسطه‌ی تغییرات آب‌و‌هوایی و گرم‌شدن کره‌ی زمین و اسیدی‌شدن اقیانوس‌ها درمعرض تهدید قرار گرفته‌اند.


یان ون آی جیکن / پلنکتونیمتخم ‌آبدزدک دریایی


یان ون آی جیکن / پلنکتونیم


یان ون آی جیکن / پلنکتونیممرحله‌ی پلانکتونی تروکوفور لارو یک کرم پرتاران


یان ون آی جیکن / پلنکتونیمکسینودیسکوس دیاتومه‌ها


یان ون آی جیکن / پلنکتونیمکلونی دیاتومه‌های چسبیده به جلبک قرمز دریایی


یان ون آی جیکن / پلنکتونیملارو اکینودرم


ون آی‌جکن می‌گوید:

این موجودات بسیار زیبا و متنوع و پرجمعیت برای بسیاری از ما ناشناخته هستند؛ زیرا با چشم غیرمسلح مشاهده‌کردنی نیستند. آن‌ها در زیر سطح تمام آب‌های اطراف ما سرگردان هستند و برای انواع حیات روی زمین اهمیت اساسی دارند.

این مجموعه با عکاسی از موجودات ازطریق میکروسکوپ گرفته شده است و زیبایی و ساختار ظریف موجودات کوچک را با جزئیات بسیار زیادی نشان می‌دهد.


یان ون آی جیکن / پلنکتونیم

کک آبی حامل تخم


یان ون آی جیکن / پلنکتونیمیان ون آی‌جکن در محل کار

ون آی‌جکن عکس‌ها و فیلم‌های ساخته‌شده در این زمینه را فیلم‌برداری، کارگردانی، تولید و تدوین کرده است. این فیلم عمدا بدون صداگذاری است ویانا ویندرن، هنرمند مشهور نروژی،آن را آهنگ‌سازی کرده است. صداها در محیط‌های صوتی اعماق آب‌ها یا داخل یخ ضبط شده‌اند و شامل محدوده فرکانسی هستند که عموما برای گوش انسان قابل‌شنیدن نیست.

اگر مطلب حاضر را دوست داشتید و کنجکاوی شما را برانگیخته است، می‌توانید کارهای بیشتری را دروب‌سایت یان ون آی‌جکنتماشا کنید.

***

امیدواریم از این قسمت ازشاترلذت برده باشید. آیا از اهمیت وجود پلانکتون‌ها اطلاع داشتید؟ به نظر شما مجموعه‌ی ون آی‌جکن چقدر در اطلاع‌رسانی از این گونه مفید واقع شده است؟ لطفا دیدگاه خود را با ما و دیگر کاربران زومیت در میان بگذارید.#‌فناوری #‌تکنولوژی #‌علمی منبع: زومیت

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

کانن EOS R5C با تجهیز به سیستم تهویه‌ی فعال و قابلیت‌های ویژه‌ی دوربین‌های سینمایی کانن، محصولی ایده‌آل برای کاربران حرفه‌ای دنیای ویدیو به‌شمار می‌رود.

11 ساعت پیش

گلکسی بادز ۲ جدیدترین هدفون بی سیم سامسونگ با قابلیت جذاب حذف نویز فعال همراه شده است. با بررسی گلکسی بادز ۲ این هدفون همراه ما باشید.

17 ساعت پیش

آدرس های آی پی خصوصی و عمومی دارای فرق های اساسی هستند که در این مطلب به آن ها پرداخته می شود. با ما همراه باشید.

1 روز پیش

خودرو گلف gti سومین محصول شرکت فولکس واگن است که پرفروش ترین خودرو این شرکت هم لقب گرفته است. با بررسی خودرو گلف gti همراه ما باشید.

2 روز پیش

گوشی وان پلاس ۵ از ویژگی های خوبی مانند سرعت بالا، نمایشگر فول اچ دی و دوربین توانمند بهره می برد. این مطلب به بررسی وان پلاس ۵ می پردازد.

3 روز پیش

خرید فالوور و افزایش دنبال کننده ها علاوه بر این که با مزایایی همراه است دارای معایب مختلفی هم می باشد که در این مطلب به آن ها اشاره می شود.

4 روز پیش

تصور کنید که مشتاق و گرسنه منتظر سرو غذای موردعلاقه‌تان هستید که ناگهان پیش‌خدمت با یک سینی عجیب ظاهر می‌شود: همبرگر عزیزتان روی یک لنگه جوراب سرو شده است!

4 روز پیش

در سال جاری شاهد مجموعه‌ای از رویدادهای آسمان شب از رصد دنباله‌دار و بارش‌های شهابی تا ماه‌گرفتگی و خورشیدگرفتگی‌های جزئی و کلی خواهیم بود.

5 روز پیش

وجود تاخیر در صفحه کلید هنگام ورود اطلاعات امر بسیار آزاردهنده ای است. در اینجا با 7 شیوه از بین بردن نرخ تاخیر صفحه کلید آشنا می شوید.

5 روز پیش

ایلاریا لافرونزا یک نقاش اهل ایتالیا است که بی‌قید‌و‌شرط به هنر عشق می‌ورزد و این علاقه را در قالب نقاشی‌ روی بوم‌های کوچک خالی می‌کند.

5 روز پیش

 اگر می‌خواهید به‌طور خودکار همه ایمیل‌های آدرس جیمیل خود را به یک آدرس جیمیل دیگر ارسال کنید، باید یک ایمیل جدید بازارسال (forwarding email) اضافه کنید

6 روز پیش

پورشه کیمن با طراحی جذاب و قدرت فنی خوب، از مدل های شاخص پورشه است که در دو نسخه معمولی و S عرضه شده است. با بررسی پورشه کیمن همراه ما باشید.

6 روز پیش

کریپی‌پاستا محتوا یا تصاویر یا ویدئوهای دلهره‌آور و ترسناک واقعی یا ساختگی هستند که بین کاربران دست‌به‌دست می‌شوند.

۱ هفته پیش

ساعت هوشمند ردمی واچ ۲ برخلاف نسخه قبل می تواند تا 12 روز در حالت آماده به کار دوام بیاورد. با بررسی بررسی ردمی واچ ۲ همراه ما باشید.

۱ هفته پیش

دیجیاتو نوشت،یوروانکپ که یکی از معتبرترین مراجع ارزیابی ایمنی خودروهای تولیدی است، لیست ایمن‌ترین مدل‌های تست شده در سال ۲۰۲۱ را منتشر کرد. این لیست به تفکیک کلاس بوده و ایمن‌ترین مدل در هر سگمنت را معرفی می‌کند.

۱ هفته پیش

بیشتر...