طرح جهش تولید در دیمزارها تدوین شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

طرح «جهش تولید در دیمزارها» تدوین شد
اقتصادسبز آنلاین: رییس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور از تدوین برنامه بذری و پشتیبانی فنی طرح پنج ساله برای جهش تولید در مزارع دیم خبر داد.

اقتصادسبز آنلاین: رییس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور از تدوین برنامه بذری و پشتیبانی فنی طرح پنج ساله برای جهش تولید در مزارع دیم خبر داد.

به گزارش خبرنگار ما، خشنود علیزاده، رییس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور افزود: در این برنامه پنج ساله سطح قابل توجهی از مزارع دیم زیر کشت ارقام جدید با دستورالعمل‌های زراعی مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم می‌رود.
وی گفت: ما برای اجرای این برنامه نیاز بذری و طبقات مختلف بذر در اراضی دیم را پیش بینی کرده ایم.
علیزاده اضافه کرد: بر اساس پیش بینی‌های مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم در این برنامه کشت ۴ میلیون هکتار گندم دیم هدفگذاری شده که برای پوشش بذری حداقل ۴۰ درصد از این سطح به حدود ۳۲۴ هزار تن بذر گواهی شده نیاز است.
وی ادامه داد: طبقات بذری پرورشی ۱ و ۳ و مادری مورد نیاز برای این منظور در گندم، جو و محصولات جایگزین نیز پیش بینی و برنامه‌ریزی شده که با مشارکت بخش خصوصی قابل تأمین است.
وی با بیان این که تولید هسته‌های بذر دیم نیاز به آبیاری مطمئن دارد، بر ضرورت تکمیل و توسعه زیرساخت‌ها در ستاد و مراکز همکار این مؤسسه تاکید ورزید.

بیشتر بخوانید:‌کنگره بین‌المللی علوم غذا و سلامت عمومی 24 و 25 شهریور برگزار می‌شود

رئیس مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور در همین حال گفت: عملیات اجرایی جهش تولید در دیمزارها با مشارکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و وزارت جهاد کشاورزی از سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ در شش استان آغاز شده و به تمام استان‌های دیم‌خیز کشور تسری می‌یابد.
وی با اشاره به این که مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور در سال ۱۳۹۹ رتبه نخست انتقال فنآوری به بخش خصوصی در بین ۲۱ مؤسسه تحقیقات کشاورزی و مراکز ملی را بدست آورد، اذعان داشت: در حال حاضر ۶۱ قرارداد فعال با بخش خصوصی در زمینه انتقال فنآوری بذر گندم، حبوبات، دانه‌های روغنی و علوفه دیم داریم.
وی، افزایش مشارکت بخش خصوصی و انعقاد قراردادهای تکثیر بذر تمام محصولات زراعی دیم با شرکت‌های فعال را از سیاست‌های این مؤسسه در راستای افزایش نفوذ ارقام جدید و برنامه جهش تولید در عرصه‌های دیم عنوان کرد. / مهر#‌کشاورزی #‌صنعت_کشاورزی منبع: پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

انواع برنج ایرانی با کیفیت های مختلف را بشناسید پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 ساعت پیش

تشکل های کشاورزی قدرتمند یکپارچه نیستند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 ساعت پیش

آرد سه نرخی بازار نان را بهم ریخته است پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 ساعت پیش

عملکرد تسهیلاتی بانک کشاورزی ۶۰ درصد رشد کرد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 ساعت پیش

بی‌دلیل نیست که به دره‌ کامچاتکا «دره‌ مرگ» گفته می‌شود. در ادامه‌ این مطلب همراه ما باشید تا درباره دره مرگ روسیه اطلاعات بیشتری کسب کنید.

4 ساعت پیش

قبایلی وجود دارند که حتی نمی‌توان گفت آن‌ها در بدوی ترین حالت ممکن زندگی می‌کنند. با ما همراه باشید تا به جزیره اومو در قاره آفریقا سفر کنیم.

7 ساعت پیش

همه حلقه های کشاورزی باید سهم بری عادلانه ای داشته باشند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

9 ساعت پیش

نان گران نمی شود پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

9 ساعت پیش

قیمت گذاری دستوری ارز ۴۲۰۰ تومانی باید از اقتصاد کشور حذف شوند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

9 ساعت پیش

مبارزه علیه ملخ صحرایی به ۸۰ هزار هکتار می رسد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

9 ساعت پیش

افزایش دلاری قیمت گندم در بازارهای جهانی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

9 ساعت پیش

حمایت از تولید استراتژیک تقویت حوزه تحقیق توسعه اولویت های دولت سیزدهم پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

9 ساعت پیش

دره ستارگان از پدیده‌های منحصربه‌فرد زمین‌شناسی به حساب می‌آید. با ما در مجله دلتا همراه باشید تا با دره ستارگان قشم آشنا شوید.

11 ساعت پیش

سرزمینی هیجان‌انگیز که به قول محلی‌ها، محل سکونت اجنه است. با ما در این مطلب همراه باشید تا همه چیز را درمورد ریگ جن سمنان کشف کنید.

دیروز

این باغ را فردی به نام درویش خان اسفندیارپور ساخته است. در ادامه به داستان پشت پرده باغ سنگی سیرجان می پردازد. با ما در مجله دلتا همراه شوید.

دیروز

بیشتر...