تبیان |
۲ هفته پیش

اندر فواید خانوادگی غذا خوردن

غذا خوردن در کنار خانواده
در دنیای پرمشغلهٔ امروز، هر عضوی از خانواده سرگرم کار و فعالیت خودش است و خیلی وقت‌ها افراد در حالی غذا می‌خورند که با کامپیوتر، تلویزیون یا موبایل خود مشغول هستند. این عادت نه‌تنها زیبا نیست بلکه مضر هم هست.
طی دو دههٔ گذشته، دانشمندان نشان دریافته‌اند دور هم غذا خوردن فواید زیادی برای اعضای خانواده دارد؛ از تقویت اعتمادبه‌نفس گرفته تا کاهش احتمال چاقی.

خانوادگی غذا خوردن

به نظر می‌رسد کار و فعالیت‌های بعد از مدرسه و دانشگاه، بزرگ‌ترین عواملی هستند که باعث می‌شوند به‌سختی بتوانیم فرصتی برای دور هم غذا خوردن و با خانواده سر سفره غذا نشستن پیدا کنیم. به‌طور خلاصه، همهٔ افراد خانواده سرشان شلوغ است و در زمان‌ها و مکان‌های متفاوتی غذا می‌خورند. همچنین به نظر می‌رسد در بعضی از خانه‌ها، وقت صرف ناهار و شام با اعضای خانواده، منبعی برای اختلاف و بگومگوهاست! اما واقعیت این است که این شام و ناهار خوردن نیست که باعث ایجاد مسئله می‌شود، بلکه می‌توانیم نتیجه بگیریم که اعضای این خانواده‌ها وقتی دور هم جمع می‌شوند یا به هم می‌رسند اغلب با هم بگومگو می‌کنند.

خانوادگی دور هم غذا خوردن چه فوایدی دارد؟

همان‌طور که گفتیم، مطالعات زیادی نشان داده‌اند غذا خوردن اعضای خانواده دور هم فوایدی دارد که در ادامه برخی از آن‌ها را آورده‌ایم.

کمک به رشد و تکامل
خانوادگی غذا خوردن یک محرک بسیار عالی برای تکامل مهارت‌های اجتماعی، کلامی و گفتگو است. گفتگوهای خانوادگی که حین غذا خوردن انجام می‌شود، فاکتور بسیار مهمی در رشد و تکامل کودکان و نوجوانان به شمار می‌رود. این مهارت‌ها شامل بهبود رفتارها نیز می‌شوند.

بهبود سلامت روان
کودکان و نوجوانانی که با پدر و مادر و خواهر و برادر خود غذا می‌خورند، بیشتر احساس امنیت کرده و حس می‌کنند تحت حمایت یک خانوادهٔ منسجم هستند. ضمناً این بچه‌ها کمتر احساس تنهایی می‌کنند و همین باعث می‌شود راحت‌تر به دیگران اعتماد کرده و ارتباط‌های معنی‌دارتری با دیگران برقرار نمایند و همهٔ این‌ها ضامن سلامت روح و روان هستند.

بهبود روابط خانوادگی
خانوادگی غذا خوردن، پیوند بین اعضای خانواده را محکم‌تر می‌کند. زندگی دنیای امروز با مشغله‌های زیادی که ایجاد می‌کند باعث کمرنگ شدن ارتباط افراد با هم می‌شوند؛ اما در زمان غذا خوردن وقتی اعضای خانواده دور هم جمع می‌شوند، فرصتی فراهم می‌شود که با هم ارتباط برقرار کرده و پای حرف‌های هم بنشینند.

خانوادگی غذا خوردن یک محرک بسیار عالی برای تکامل مهارت‌های اجتماعی، کلامی و گفتگو است. گفتگوهای خانوادگی که حین غذا خوردن انجام می‌شود، فاکتور بسیار مهمی در رشد و تکامل کودکان و نوجوانان به شمار می‌رود. این مهارت‌ها شامل بهبود رفتارها نیز می‌شوند


عملکرد بهتر تحصیلی
تحقیقات دانشگاه کلمبیا نشان داده است بچه‌هایی که پنج تا هفت بار در هفته، کنار همهٔ اعضای خانواده غذا می‌خورند، عملکرد بهتری در درس و مدرسه دارند. دلیلش هم این است که معمولاً در این زمان‌ها والدین مطمئن می‌شوند که بچه‌ها تکالیف خود را انجام داده‌اند و در نهایت چنین بچه‌هایی نمرات بهتری کسب می‌کنند.

بهبود سلامت جسمی
با اعضای خانواده دور هم غذا خوردن نقش مهمی در سلامت جسم دارد. بچه‌هایی که با پدر و مادر و خواهر و برادر غذا می‌خورند نسبت به بچه‌هایی که تنهایی یا با دوستان غذا می‌خورند، تغذیهٔ بهتری دارند. به‌طورکلی این بچه‌ها دسترسی بیشتری به غذاهای سالم دارند و سرخ‌کردنی‌های کمتری می‌خورند. همچنین زمان غذا خوردنشان منظم‌تر است و همهٔ این‌ها بر سلامت گوارششان اثر می‌گذارد.

صرفه‌جویی در هزینه‌های خانواده
همان‌طور که همه می‌دانید غذا خوردن بیرون از خانه، گران‌تر از تهیه‌ی همان غذا در منزل می‌شود؛ مخصوصا اگر هرکسی خودش جدا جدا غذایی را سفارش دهد. بنابراین اگر هم قرار است به هر دلیلی غذا از بیرون تهیه شود بهتر است همگی با هم سفارش دهید، با هم به اشتراک گذاشته و با هم میل کنید.

ایجاد عادت‌های سالم
وقتی بچه‌ها زیر نظر پدر و مادر غذا می‌خورند، عادت‌های مهمی مانند شستن دست‌ها پیش از غذا و خوب جویدن و آهسته خوردن و کلاً آداب غذا خوردن را یاد می‌گیرند. بچه‌ها در همین زمان‌ها فرامی‌گیرند چگونه در میان جمع غذا بخورند.

کمک به پیشگیری از چاقی
با توجه به اینکه با خانواده غذا خوردن موجب تغذیهٔ بهتر و سالم‌تر می‌شود، بنابراین از چاقی نیز پیشگیری خواهد شد. خصوصاً اینکه در سال‌های اخیر چاقی کودکان تبدیل به یک معضل جدی شده است و علت اصلی آن نیز بی‌تحرکی و یکجانشینی است، بنابراین اعضای خانواده می‌توانند در زمان غذا خوردن به هم کمک کنند تا تغذیهٔ سالم‌تری داشته باشند.
یک بررسی در سال ۲۰۱۱ نشان داد کودکانی که همراه خانواده غذا می‌خورند، معمولاً وزن ایدئال خود را بهتر حفظ می‌کنند و ضمناً کمتر احتمال دارد دچار اختلالات خوردن شوند.

کاهش احتمال اضطراب و افسردگی
مطالعه‌ای نشان داده است نوجوانانی که همراه اعضای خانواده غذا می‌خورند کمتر دچار علائم افسردگی و اضطراب می‌شوند. این بچه‌ها به مشکلات هیجانی و عاطفی نیز کمتر دچار می‌شوند. 

کمک به پیشگیری از اعتیاد
اطلاعات و آمار این را نیز نشان داده‌اند افرادی که معمولاً در کنار اعضای خانواده غذا می‌خورند کمتر در دام اعتیاد گرفتار می‌شوند.
بیشتر بخوانید

عادت‌های غذایی سالم برای یک خانواده‌ی سالملذت آشپزی و صرف غذا در کنار خانوادهاهمیت غذاخوردن در کنار خانواده

با خانواده غذا بخورید؛ اما با رعایت اصول آن!

خیلی از روانشناس‌ها توصیه می‌کنند به وقت غذا خوردن، به هر یک از اعضای خانواده مسئولیتی بدهید؛ یکی مواد اولیه را آماده کند، یکی غذا را بپزد، یکی میز را بچیند و یکی هم ظرف‌ها را بشوید و ... . همهٔ این فعالیت‌ها و قبول مسئولیت‌ها سبب تشویق همکاری، مسئولیت‌پذیری و قدردانی می‌شوند.
بهترین کار این است که هر روز با خانواده غذا بخورید؛ اما اگر امکانش نیست حتماً سعی کنید هیچ فرصتی را برای دور هم غذا خوردن از دست ندهید. ضمناً فراموش نکنید که زمان غذا خوردن وقت بحث کردن در مورد مسائل و مشکلات نیست، اما خوب به همدیگر گوش بدهید و دربارهٔ موضوعات دل‌چسب حرف بزنید، مثلاً برای آخر هفته و روزهای تعطیلتان با هم برنامه‌ریزی کنید!


#‌تغذیه #‌آشپزی منبع: تبیان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

کورن داگ سیب زمینی سرخ کرده فوق‌العاده خوشمزه است و برای مهمانی‌ها و دورهمی‌های دوستانه بسیار مناسب به نظر می‌رسد.

دیروز

روش باز کردن یخ گوشت و مرغ کمی دقت و وقت لازم دارد. بسیاری از آشپزهای خانگی با نحوه یخ‌زدایی مواد غذایی با مایکروویوهای خود آشنا نیستند.

دیروز

درمان خشکی پوست دست یک مشکل ویژه برای بسیاری از افراد است. در این مقاله رفع خشکی پوست دست با وازلین، گلیسیرین و عسل را آموزش می دهیم.

دیروز

آیا می توان از رابطه مقعدی باردار شد؟ امکان بارداری از پشت یک سوال مضحک به نظر می‌رسد. در این مقاله به موضوع احتمال بارداری از پشت می‌پردازیم.

پریروز

کیست های بزرگ ممکن است باعث درد لگن، پری شکم یا نفخ شوند. در این مقاله روش درمان کیست تخمدان با عسل و سیاهدانه را برای شما ارائه می‌دهیم.

پریروز

اشتباهات پر خطر مصرف مواد غذایی را بشناسید. گاهی یک اشتباه ساده در روشی که مواد خوراکی را آماده می‌کنیم می‌تواند به بیماری‌های جدی بینجامد.

پریروز

طرز تهیه باقالی جنوبی ساده و تند است. باقالی یکی از انواع میان‌وعده‌های بسیار پر طرفدار ایرانی است که از آن برای دیزاین غذا هم استفاده می‌شود.

3 روز پیش

طرز تهیه شیرین قاتق گیلانی بسیار ساده است. شیرین قاتق یکی از غذاهای سنتی ایرانی است که بیشتر در گیلان تهیه‌ می‌شود.

3 روز پیش

ترفند رفع بوی بد مرغ و از بین بردن بوی زهم مرغ و علت بوی نامطبوع مرغ و رفع بوی مرغ مانده در یخچال و ترفندهایی برای طبخ مرغ را در پرشین وی ببینید

3 روز پیش

ترفند خوشمزه شدن سس ماکارونی راه‌حل ساده‌ای دارد. با مجله دلتا همراه باشید تا یک راهکار موثر برای خوشمزه شدن سس ماکارونی به شما یاد بدهیم.

4 روز پیش

طرز تهیه قارچ پلو با مرغ بسیار ساده است. قارچ پلو با مرغ یکی از پلوهای بسیار خوشمزه و هیجا‌ن‌انگیز و رنگارنگ است که با قارچ تهیه می‌شود.

4 روز پیش

ساندویچ پنیر با نان سیر بسیار خوشمزه است. اما این مدل ساندویچ پنیر گریل‌شده با نان سیر این ساندویچ را یک سطح بالاتر می‌برد.

4 روز پیش

طرز تهیه کباب انگشتی آبدار ساده است. کباب انگشتی آبدار یکی از انواع کباب‌های ساده و خوشمزه ایرانی است که با مواد متنوعی پخته می‌شود.

6 روز پیش

غذای ساده با گوشت چرخ کرده کار شما در آشپزی راه می‌اندازد. گوشت چرخ‌کرده یکی از بهترین مواد برای آشپزی سریع و خوشمزه است.

6 روز پیش

شیرینی پرتقالی یکی از شیرینی های بسیار خوشمزه فرانسوی می باشد که بسیار ساده و خوشمزه است و می توانید به راحتی در خانه با فر و بدون فر تهیه کنید.

6 روز پیش

بیشتر...