چطور |
۱ هفته پیش

۱۵ توصیه کاربردی برای موفقیت در مصاحبه تحصیلی چطور

شاید مجبور شوید برایادامه تحصیلو ورود به رشته‌ای خاص یا پذیرفته‌شدن در مؤسسه‌ای پژوهشی در مصاحبه شرکت کنید. این مصاحبه‌ها تا حدی مثل مصاحبه‌های کاری هستند، پس لازم است خودتان را آماده کنید. معمولا روند مصاحبه از پیش تعیین شده است، اما ممکن است مصاحبه‌کنندگان برای سنجش توانایی یا واکنش شما برنامه‌ای غافل‌گیرکننده ریخته باشند. در این مقاله نکات و پیشنهاداتی را می‌گوییم که شانس قبولی شما افزایش می‌دهند. در ادامه ۱۵ توصیه کاربردی برای افزایش شانس موفقیت در مصاحبه تحصیلی را بخوانید.

راهنمای مطالعهنمایش
۱. حواستان به زمان و برنامه مصاحبه باشد
۲. برای مصاحبه آنلاین آماده باشید
۳. مکان دقیق مصاحبه را از قبل شناسایی کنید
۴. به این فکر کنید که چرا این رشته یا موقعیت آموزشی خاص را می‌خواهید
۵. درباره مصاحبه‌کنندگان اطلاعات کسب کنید
۶. درباره دانشگاه و رشته مدنظر تحقیق کنید
۷. پرسش‌های خود را آماده کنید
۸. آماده مصاحبه‌های گروهی باشید
۹. به رزومه خود مسلط باشید
۱۰. مصاحبه را شبیه‌سازی کنید
۱۱. لباس مناسب بپوشید
۱۲. ابزار لازم را همراه داشته باشید
۱۳. مهارت‌های خود را با نیازها هماهنگ کنید
۱۴. از شبکه دوستان و همکارانتان کمک بگیرید
۱۵. شب قبل از مصاحبه خوب بخوابید
چند نمونه از پرسش‌های مصاحبه تحصیلی
شما بگویید

۱. حواستان به زمان و برنامه مصاحبه باشد

بیشتر دانشگاه‌ها به‌دلیل برنامه کاری سنگینشان فرصت کافی ندارند که زمان مصاحبه را تغییر بدهند، بنابراین باید خودتان را برای زمان اعلام‌شده آماده کنید. حتی اگر زمان مصاحبه تغییر کند، این موضوع را زودتر به شما اطلاع می‌دهند. پس حواستان را جمع کنید که به‌خاطر سهل‌انگاری مصاحبه را از دست ندهید.

اگر برای شرکت در مصاحبه لازم است به شهر یا کشور دیگری بروید، حتما برای رفت‌وبرگشت و اقامت خود برنامه‌ریزی کنید.

۲. برای مصاحبه آنلاین آماده باشید

در سال‌های اخیر و با توجه به شیوعویروس کرونا، بسیاری از دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی مصاحبه‌های خود را مجازی برگزار می‌کنند. شرکت‌کردن در جلسه مجازی آمادگی‌های خاص خودش را می‌طلبد، از جمله:

 • دسترسی به اینترنت پرسرعت؛
 • پوشیدن لباس مناسب؛
 • انتخاب محیطی آرام؛
 • آماده‌کردن لپ‌تاپ.

۳. مکان دقیق مصاحبه را از قبل شناسایی کنید

گاهی دانشگاه‌ها مصاحبه را در اتاق‌ها یا سالن‌های مختلفی انجام می‌دهند. محیط دانشگاه نیز اغلب بزرگ است، پس از قبل سری به محل مصاحبه بزنید. این آشنایی با محیط استرس شما در روز مصاحبه را نیز کاهش می‌دهد.

۴. به این فکر کنید که چرا این رشته یا موقعیت آموزشی خاص را می‌خواهید

به‌احتمال زیاد یکی از پرسش‌ها درباره مسیری است که پیموده‌اید و انتخابی که می‌خواهید انجام دهید. دلایل خود را روی کاغذ بنویسید و سعی کنید پاسخ‌هایتان صادقانه و شفاف باشند.

۵. درباره مصاحبه‌کنندگان اطلاعات کسب کنید

معمولا نام مصاحبه‌کنندگان در دعوت‌نامه قید شده است یا از تجربیات مصاحبه‌شوندگان قبلی می‌شود پی برد چه کسانی روز مصاحبه مقابل شما خواهند نشست. به‌احتمال زیاد تعدادی از آنها استادان همان رشته‌ مدنظر شما هستند، پس خوب است مقالات و کتاب‌هایشان را پیش از مصاحبه مرور کنید و با نگرش‌ آنها آشنا شوید. این آشنایی شما را برای تعامل بهتر با ایشان حین مصاحبه‌ آماده می‌کند.

۶. درباره دانشگاه و رشته مدنظر تحقیق کنید

حتما پیش از شرکت در مصاحبه، درباره دانشگاه، تاریخچه‌اش، افتخاراتش و نیز رشته‌ تحصیلی مدنظر خود تحقیق کنید. از جدیدترین رویدادها و تحولات رشته مدنظر خود شناخت کافی کسب کنید.

علاوه بر دانشگاه، درباره دانشکده نیز تحقیق کنید مثلا اعضای هیئت‌علمی چند نفرند و دانشگاه چه دستاوردهای مهمی داشته است. همه اینها به مصاحبه‌کنندگان نشان می‌دهد که شما واقعا دوست دارید به‌ آن مجموعه بپیوندید.

۷. پرسش‌های خود را آماده کنید

مصاحبه گفت‌وگوست، نه جلسه پرسش و پاسخ یک‌طرفه. پیش از مصاحبه، پرسش‌های خود را آماده کنید و از فرصتی که در اختیار شما قرار داده می‌شود برای طرح پرسش‌هایتان بهره بگیرید.

بهتر است پرسش‌هایی را مطرح کنید که پاسخشان در سایت دانشگاه یا دانشکده نباشد. مثلا می‌توانید درباره توصیه‌های خاص استادان برایموفقیتدر این رشته بپرسید یا درباره چیزهایی که از دانشجویان این رشته انتظار می‌رود.

این پرسش‌ها باید طوری باشند که اشتیاق شما به این رشته را نشان بدهند.

۸. آماده مصاحبه‌های گروهی باشید

برخی مصاحبه‌های تحصیلی گروهی انجام می‌شوند

در برخی رشته‌های دانشگاهی مصاحبه‌شوندگان گروهی مصاحبه می‌شوند تا از این طریق مهارت‌هایشان ارزیابی شود. در این مواقع سعی کنید تا حد امکان در بحث و گفت‌وگو شرکت کنید.

۹. به رزومه خود مسلط باشید

رزومه‌تان شما را به این مرحله رسانده است. مصاحبه‌کنندگان حتما پرسش‌هایی درباره محتوای رزومه‌تان می‌کنند و شما باید آماده باشید توضیحات لازم را بدهید. پس حتما رزومه خود را مرور کنید و به عناوین و بخش‌های مختلفش مسلط باشید.

۱۰. مصاحبه را شبیه‌سازی کنید

با کمک دوستان یا مشاورتان مصاحبه را شبیه‌سازی کنید. این کار آمادگی شما را برای شرکت در مصاحبه بیشتر می‌کند وخطاهای زبان بدنرا کاهش می‌دهد.

۱۱. لباس مناسب بپوشید

مصاحبه‌های دانشگاهی به‌اندازهمصاحبه‌های کاریرسمی نیستند، اما همچنان لازم است لباسی مناسب برای شرکت در مصاحبه به تن داشته باشید. اینکه چه لباسی مناسب است به عواملی مانند رشته و جو دانشگاه بستگی دارد. مثلا پوشیدن کت‌شلوار برای شرکت در مصاحبه رشته‌ای هنری شاید بیش‌ازحد رسمی به نظر برسد در حالی که برای رشته‌های بازرگانی ضروری است.

۱۲. ابزار لازم را همراه داشته باشید

برای شرکت در مصاحبه‌ رشته‌های دانشگاهی مختلف، باید ابزار و وسایل متفاوتی را همراه داشته باشید. مثلا اگر متقاضی رشته موسیقی هستید، سازتان را فراموش نکنید. آنهایی که متقاضی پذیرش در رشته‌هایی مانند معماری یا طراحی هستند نیز باید برخی از نمونه‌کارهای خود را همراه داشته باشند تا در صورت نیاز به مصاحبه‌کنندگان ارائه کنند.

البته صرفا همراه‌داشتن این ابزار کافی نیست. باید از قبل تمرین کنید و آماده باشید درباره‌شان توضیح بدهید یا از آن وسایل استفاده کنید. حواستان به زمان باشد و تمام تلاشتان را بکنید که ارائه شما بیش از زمان مصاحبه نباشد.

به یاد داشته باشید که چه بخواهید سازی بنوازید و چه مدلی از طرحتان را ارائه کنید باید بهترین کارتان باشد، چیزی که توانایی‌های منحصربه‌فرد شما را به نمایش بگذارد.

۱۳. مهارت‌های خود را با نیازها هماهنگ کنید

سعی کنید مهارت‌هایی را به نمایش بگذارید که دانشگاه یا مؤسسه پژوهشی به آنها نیاز دارد. این‌طوری مصاحبه‌کنندگان می‌فهمند که شما به درد این رشته می‌خورید. اگر برای شغلتدریسدرخواست داده‌اید، روی سوابق تدریستان و اگر برای ورود به مؤسسه‌ای پژوهشی درخواست داده‌اید، روی سوابق پژوهشی و مقالات و پروژه‌های علمی‌تان تأکید کنید.

۱۴. از شبکه دوستان و همکارانتان کمک بگیرید

وقتی برای مصاحبه دعوت شدید، خبرش را پیش خودتان نگه ندارید. این احتمال وجود دارد که هم‌دانشگاهی، همکار یا هم‌کلاسی شما یکی از مصاحبه‌شوندگان را بشناسد یا درباره آن دانشکده یا مؤسسه اطلاعاتی ارزشمند داشته باشد.

۱۵. شب قبل از مصاحبه خوب بخوابید

این توصیه‌ نه فقط برای شرکت در مصاحبه تحصیلی، بلکه برای تمام جلسات مهم است. مثل شب‌هایامتحانرفتار نکنید که تا پاسی از شب مشغول درس‌خواندن و جمع‌آوری اطلاعات بودید.

چند نمونه از پرسش‌های مصاحبه تحصیلی

وقتی بدانید که قرار است با چه پرسش‌هایی روبه‌رو بشوید، استرس کمتر و عملکرد بهتری خواهید داشت. اینها چند نمونه از پرسش‌های پرتکرار در مصاحبه‌های تحصیلی هستند:

 • چرا می‌خواهید در این رشته تحصیل کنید؟
 • چرا این دانشگاه را انتخاب کردید؟
 • چگونه خودتان را توصیف/معرفی می‌کنید؟
 • علایق اصلی شما چیست؟
 • نقاط قوت و ضعف شما چیست؟
 • از کدام دستاورد خود احساس افتخار می‌کنید؟
 • برنامه شغلی شما چیست؟ آینده شغلی خودتان را چطور می‌بینید؟
 • چرا ما باید این موقعیت/فرصت را به شما بدهیم؟

علاوه بر این پرسش‌های کلی، حتما پرسش‌هایی تخصصی درباره رشته تحصیلی مدنظرتان هم پرسیده خواهد شد. مثلا اگر متقاضی تدریس باشید، از شما خواسته خواهد شد مبحثی از رشته خود را تدریس کنید.

به یاد داشته باشید که اگر متوجه سؤالی نشدید، اشکالی ندارد بخواهید آن را تکرار کنند یا بیشتر توضیح بدهند.

شما بگویید

شما چه تجربیاتی از شرکت در مصاحبه‌های تحصیلی دارید؟ لطفا تجربه‌ها و نظرات خود را با ما و سایر خوانندگان در بخش ارسال دیدگاه به اشتراک بگذارید.#‌روانشناسی منبع: چطور

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

موضوع عشق واقعی قرن ها مورد بحث بوده است. بدبین ها اغلب قسم می خورند که وجود ندارد، در حالی که رمانتیک های ناامید فکر می کنند همه باید برای یافتن همنوعان خود تلاش کنند. با توجه به اینکه علم اکنون…

پریروز

تجربه افکار و تمایلات خودکشی می تواند ترسناک و مقابله کننده باشد. بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود چنین افکاری را تجربه خواهند کرد. وقتی احساس خودکشی می کنید یا شروع به فکر کردن به مرگ می کنید،…

3 روز پیش

احساس تحقیر شدن در رابطه یکی از مشکلاتی است که عمیقاً روابط عاطفی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به آن آسیب می‌زند. این احساس باعث می‌شود که افراد اعتماد به نفس خود را از دست بدهند و نتوانند آن طور که می‌خواهند در زندگی عمل کنند.

3 روز پیش

به غیر از معدود روشنفکران، این اشتباه نیست که فرض کنیم و بگوییم که اکثر مردم امروز خوشحال نیستند. دلیل این امر این است که انسان بیش از حد مادی گرا شده است. او بیشتر بر جمع آوری مادیات و از دست دادن…

4 روز پیش

نیکتوفوبیا (ترس از تاریکی در بزرگسالان): ممکن است همه ی ما ترس از تاریکی را در کودکی و زمان های دور تجربه کرده باشیم اما این

5 روز پیش

هنوز نمی‌ دانیم که علاقه به موسیقی غمگین خوب است یا نه. غم معمولا احساسی‌ ست که سعی می‌کنیم از آن اجتناب کنیم. شاید حتی این نوع موسیقی را مایه افسردگی و نامطلوب به حساب آورند. با این حال، چیزی در موسیقیِ غمگین است که ما را به خود می‌کِشد و ما را به اوج می‌برد. ولی چرا شنیدن موسیقی غمگین حس خوبی به ما می‌دهد؟

5 روز پیش

بهترین روانکاو آیا می دانید که روانکاور کیست و چه وظایفی دارد؟ بسیاری از مردم تفاوت میان روانکاو و روانشناس را نمی دانند و از شرح وظایف آن ها اطلاعات

6 روز پیش

فوبیا یک ترس غیرمنطقی از چیزی است که بعید است باعث آسیب شود. خود این کلمه از کلمه یونانی phobos گرفته شده است که به معنای ترس یا وحشت است. به عنوان مثال هیدروفوبیا به معنای واقعی کلمه ترس از آب است.…

۱ هفته پیش

افراد مبتلا به پیکا موادی را مصرف می‌کنند که ارزش غذایی ندارند. از مواد بی‌ضرری مثل یخ گرفته تا مواد خطرناک مثل تکه‌های رنگ یا فلز.

۱ هفته پیش

در طی چند ماه گذشته، من از تعداد زیادی زن و مرد شنیده ام که پس از اعتماد به افراد اشتباه، چالش های عمیق و حتی آسیب های روحی را تجربه کرده اند. از آنجایی که آنها به این افراد جعلی، متقلب یا افراد بی…

۱ هفته پیش

قاطعیت یعنی تصمیم‌گیری با بررسی منطقی جوانب مختلف بدون وسواس درباره نتیجه‌ای کاملا درست. افراد قاطع بدون ترس از نتیجه تصمیم‌گیری می‌کنند.

۱ هفته پیش

غم انگیز است که شکست عشقی به یک مشکل بسیار رایج در میان جوانان مدرن امروزی تبدیل شده است، اینطور نیست؟ عشق شما اغلب عمر کوتاهی دارد. به این دلیل که شما سطحی به رابطه نگاه می کنید. وقتی عشق شما فیزیکی…

۱ هفته پیش

ایمونوتراپی یا ایمنی درمانی نوعی درمان نوین و پیشرفته برای درمان سرطان است که با تحریک سیستم ایمنی عمل می‌کند. در این روش از داروهای مهارکننده وارسی ایمنی

۱ هفته پیش

چشم در چشم شدن دو نفر در فضایی شلوغ، و واکنشی که به آن نشان می‌دهند، شبیه یک سکانس کلیشه‌ای یک فیلم عاشقانه است. اما واکنش‌های پیچیده و ناخودآگاهی که افراد به چنین اتفاقی نشان می‌دهند به هیچ وجه ادا اطوار نیست.

۱ هفته پیش

سندرم بیت المقدس گروهی از پدیده های ذهنی است که شامل وجود ایده های وسواسی با مضمون مذهبی، هذیان ها یا سایر تجربیات شبیه روان پریشی است که با بازدید از شهر اورشلیم ایجاد می شود.

۱ هفته پیش

بیشتر...