عصر ایران |
۱ هفته پیش

اسب های آبی می توانند پرواز کنند

شاید برایتان جالب باشد که بدانید اسب‌‌های آبی با وجود آنکه زمان زیادی را در آب می‌گذرانند، نمی‌توانند شنا کنند. آن‌ها درعوض درون آب راه می‌روند و روی بستر رودخانه پرش می‌کنند. علت آن است که اسب آبی با وزن بالای خود که به حدود دو هزار کیلوگرم می‌رسد، برای شناور‌شدن بیش از حد چگال است، بنابراین آن‌ها بایداز زمین کمک بگیرندتا به سطح آب برگردند.

به گزارش زومیت، به‌نظر می‌رسد اسب‌های آبی کمبود مهارت‌های شنای خود را با استعداد یورتمه‌رفتن جبران کرده‌اند. تجزیه‌وتحلیل جدیدی نشان داده است که آن‌ها در ۱۵ درصد از زمان حرکت با سرعت کامل، می‌توانند هر چهار پای خود را به طور همزمان از زمین بلند کنند. این کشف که تصور می‌شود برای اولین بار در جهان حاصل شده است، دیدگاه ما را درباره چابکی اسب‌های آبی تغییر می‌دهد.

جان آر هاچینسون، یکی از نویسندگان مطالعه‌ی جدید در شبکه اجتماعی ایکسمی‌نویسد: «ما با فیلم‌های ساده نشان داده‌ایم که اسب آبی اساسا حتی در سرعت‌های نزدیک به حداکثر، فقط یورتمه می‌رود و در این سرعت‌ها با هر چهار پا در هوا معلق می‌شود که براساس آنچه می‌دانیم، یافته‌ی علمی جدید و جالبی محسوب می‌شود.»

مطالعه اسب‌های آبی دشوار است، زیرا آن‌ها معمولا آب را رها نمی‌کنند و به‌ندرت برای مطالعه در باغ‌وحش‌ها آموزش دیده‌اند. آن‌ها همچنین بسیار خطرناک هستند. به همین دلایل، پیش از این اطلاعات زیادی درمورد نحوه حرکت اسب‌های آبی نداشتیم.

اسب‌های آبی در کنار سم‌داران در راسته‌ی جفت‌سم‌سانان(Artiodactyla)قرار می‌گیرند، اما خودشان سم ندارند. آن‌ها در عوض دارای پاهای منحصربه‌فرد سخت و گوشتی با چهار انگشت جدا هستند که به خوبی آن‌ها را روی خشکی نگه می‌دارد و به آن‌ها کمک می‌کند در آب حرکت کنند.

همان‌طور که پژوهش جدید نشان می‌دهد اسب‌های آبی حتی هنگام حرکت با سرعت بالا یورتمه می‌روند و درنتیجه پاهایشان می‌تواند به‌مدت حدود ۰٫۳ ثانیه از زمین کنده شود. این مدت پرواز ممکن است زیاد به‌نظر نرسد، اما نشان‌دهنده‌ی آمادگی جسمانی بسیار بالای آن‌ها است که به‌‌گفته‌ی نویسندگان نسبت به فیل‌ها بالاتر است، اما احتمالا به حد کرگدن‌ها نمی‌رسد.

یافته‌های پژوهش در مجله‌یPeerJمنتشر شده است.

عضویت در اینستاگرام عصر ایران#‌اخبار منبع: عصر ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

هم‌زمان با دهه دوم محرم، مجالس عزاداری هیئت‌ها برای سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) و یاران با وفایش آغاز می‌شود

1 ساعت پیش

مراسم هفتمین روز ارتحال آیت‌الله حاج شیخ علی نکونام گلپایگانی (ره) فردا جمعه در قم برگزار می‌شود.

1 ساعت پیش

حمید گودرزی در سال بعد از 12 سال زندگی مشترک از همسرش ماندانا دانشور در سال 95 جدا شد که تا مدتها دلیل این موضوع مشخص نشد.

1 ساعت پیش

قیمت گوشت گوسفندی و قیمت گوشت گاو در آخرین آمار‌های رسمی به ترتیب کیلویی ۲۳۵ هزار و ۵۴۴ تومان و ۲۳۴ هزار و ۳۴۴ تومان ذکر شده است.

1 ساعت پیش

با توجه به استقبال گسترده مشتریان از عرضه نیسان سیلفی در سامانه یکپارچه، شرکت آمیتیس خودرو از زیرمجموعه‌های گروه صنعتی ایران‌روور، دور جدید عرضه این خودروی باکیفیت و برند ژاپنی را از امروز 24 اردیبهشت 1403 آغاز کرد.

1 ساعت پیش

مجتبی پور بخش با انتشار نماز خواندن دبیر در استوری اینستاگرامش از او به عنوان خوش شانس یاد کرد.

1 ساعت پیش

تصویری از مادر سام اصغری منتشر شد که چهره او 20 سال از بریتنی جوانتر نشان می دهد.

1 ساعت پیش

سرانجام قیمت دیگنیتی پرستیژ از سوی بهمن موتور اعلام شد.

1 ساعت پیش

بر اساس اطلاعات موجود، صنعت خودروی کشور در دهه ۹۰ با وضعیت نابسامانی روبرو بود.تا پایان تابستان سال ۱۴۰۰، انبارهای خودروسازان شاهد تجمع بیش از ۱۷۰ هزار دستگاه خودروی ناقص بودند. این موضوع نشان‌دهنده عمق بحران در این صنعت است.در دوران اخیر، صنعت خودرو با مشکلات متعددی روبرو بوده است. تعهدات انجام نشده به اوج خود رسیده و شکاف قیمتی میان محصولات تولیدی و بازار به شدت افزایش یافته بود.

1 ساعت پیش

بیشتر...