خبرگزاری تسنیم |
1 ماه پیش

رسانه عبری: کناره گیری رئیس امان دومینوی استعفا را کلید زد تسنیم


رسانه‌ عبری: کناره‌گیری رئیس امان دومینوی استعفا را کلید زد

به اعتقاد تحلیل‌گران صهیونیست استعفای فرمانده سرویس اطلاعات نظامی اسرائیل (امان) فقط بخش بیرونی کوه یخ شکاف داخلی در اسرائیل است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه عبریخبرگزاری تسنیم، روزنامه‌‌هایی همچون هاآرتص و یدیعوت آحارانوت به بررسی این مسئله پرداخته و تاکید کردند به طور حتم دومینوی استعفاها همچنان ادامه پیدا خواهد کرد.

عاموس هرئیل تحلیل‌گر ارشد روزنامه هاآرتص در این رابطه نوشت: با نگاهی به متن استعفای آهارون حالیوا که تقدیم هرتسی هالوی رئیس ستاد ارتش تاکید نشان می‌دهد که وی اعتراف می‌کند که سرویس اطلاعات نظامی به ماموریت محوله خود عمل نکرده است.

براساس پیش بینی هرئیل، موج گسترده‌ای از استعفاها در صفوف رهبران سیاسی و امنیتی اسرائیل در پیش است و همگی آن به دلیل شکستی است که عملیات 7 اکتبر نوار غزه برای اسرائیل به همراه آورده است.

این تحلیل‌گر صهیونیست با اشاره به شکاف داخلی که پس به بن بست رسیدن عملیات ارتش در نوار غزه اسرائیل دچار آن شده است، نوشت: این استعفاها بنیامین نتانیاهو را در گوشه رینگ در تنگنا قرار داده است، زیرا تنها کسی است حاضر به تحمل هیچ مسئولیتی در رابطه با این شکست است.

تا به این نتیجه برسد که: آنچه از این به بعد اتفاق خواهد افتاد آن است که ابزار تبلیغاتی نتانیاهو اهداف جدیدی را به جای حالیوا خواهند یافت تا آتش حملات انتقادی را متوجه وی کرده و خواستار کسب تجربه و عبرت گرفتن از این طریق باشند.

این تحلیل‌گر صهیونیست در بخش دیگری از یادداشت خود خاطر نشان کرد: شکست در ساختار اطلاعاتی اسرائیل در 7 اکتبر بسیار شدید و گسترده بود، اما این شکست صرفا متوجه حالیوا نیست بلکه بسیاری از نهادها و موسسات امنیتی و نظامی اسرائیل هم در آن سهیم هستند.

حالیوا هم در متن استعفای خود به هالیوی از وی خواست تا تحقیقات فراگیر و رسمی برای مشخص شدن تمامی ابعاد شرایطی که منجر به حوادث 7 اکتبر شد، گردید این تحقیق در واقع نوعی پیام خداحافظی برای نتانیاهو است چون این آخرین چیزی است که نخست وزیر به دنبال آن است.

به اعتراف هارئیل: سکون در جنگ در کنار شکل‌گیری این احساس کاملا توجیه پذیر در میان جامعه که جنگ در تمامی جبهه‌ها اسرائیل را در یک بن بست و پیچیدگی راهبردی قرار داده، مسئله مسئولیت پذیری و اهمیت آن را در وقوع این حوادث مجددا به سطح آورده است.

حال استعفای حالیوا هم بر سرعت این روند می‌افزاید.

در همین راستا یواف زیتون خبرنگار نظامی روزنامه یدیعوت احرانوت هم در یادداشتی که شامگاه سه شنبه در وای نت پایگاه برخط این روزنامه منتشر شد اعلام کرد، استعفای ژنرال اهاراون حالیوا فقط اولین استعفا محسوب در رابطه با شکست‌های 7 اکتبر محسوب می‌شود و آخرین آن نیست زیرا فرض بر این است که رئیس بعد ستاد ارتش مسئولیت تشکیل ستاد کل جدید ارتش را به عهده خواهد گرفت.

او در این نوشتار تحت عنوان تاثیر دومینو وار استعفای رئیس سرویس امان، نوشت این روند ادامه پیدا خواهد کرد و تا رئیس ستاد ارتش هم خواهد رسید.

به نوشته زیتون، ژنرال اهارون حالیوا اولین عضو ستاد کل ارتش بود که به دلیل شکست‌های 7 اکتبر استعفا کرد اما ظاهرا او آخرین افسرا عالی‌رتبه نخواهد بود.

در ادامه این نوشته آمده است، همانطور که از یک ماه پیش در یدیعوت آحارانوت و ووای نست به آن اشاره شد، افسران عالی‌رتبه دیگر هم هستند که قصد انجام استعفا را دارند که دست کم چهار نفر از آنها رتبه سرلشکری داشته و فرماندهان یگان‌های میدانی هستند، آنها به اطرافیان خود خبر داده‌اند که قصد استعفا دارند.

یکی از آنها فرمانده لشکر غزه سرتیپ آوی روزنولد است که حمله به منطقه نقب غربی تحت فرماندهی او صورت گرفته و وی به زودی استعفای خود را تسلیم خواهد کرد و بدین شکل بخشی از مسئولیت شکست را به عهده خواهد گرفت.

مشکل اصلی این افراد زمان بندی تقدیم استعفا بود که در حال حاضر با توجه به سکونی که طی چند هفته اخیر در جنگ ایجاد شده و عقب نشینی اکثر نیروهای ارتش از نوار غزه و از همه مهمتر استعفای ژنرال ارشد باعث می‌شود که کار آنها نیز تسهیل شده و آنها بیش از هر زمانی به انجام این استعفا نزدیک باشند.

این نویسنده در ادامه نوشتار خود آورده است: استعفای حالیوا و شمار دیگری از فرماندهان ارتش این پرسش را مطرح خواهد کرد که آیا ژنرال هرتزی هالوی برای سامان داده مجدد به ریاست ستاد کل ارتش با دشواری مواجه شده و بعد از آن استعفا خواهد داد؟ چون ظاهرا این استعفا به سرعت پذیرفته شده و زمینه برای حضور رئیس جدید ستاد ارتش با نیروهای تازه نفس جدید فراهم شود.

به اعتقاد نویسند، از 7 اکتبر به بعد ژنرال‌های مختلفی خود را برای جانشینی هالیوی خود را آماده می‌کنند که یکی از آنها ژنرال ستاد امیر برعام است، او به ندرت در رسان هها حاضر شده و اکنون گفته می‌شود وی شانس شماره 1 جانشینی هالوی محسوب می‌شود.

همچنین فرماندهان فرماندهی شالی و مدیر کل وزارت جنگ هم دیگر نامزدهای این پست محسوب می‌شوند.

دومینوی استعفاها در ارتش اسرائیل بعد از شکست در طوفان الاقصی
بالاترین مقام اطلاعات نظامی اسرائیل استعفا کرد
هزاران صهیونیست بازهم خواستار استعفای نتانیاهو شدند

در پایان این یادداشت هم آمده است، یکی دیگر از مسایل تاثیر گذار بر موج پیش بینی شده استعفا در ارتش آن است که اخیرا مشخص شده است ده‌ها نفر از افسران عالی‌رتبه ارتش که در مراکز تصمیم گیری مربوط به غزه حضور داشتند در حال حاضر مشاوران حقوقی برای خود انتخاب کرده‌اندو با آنها در تماس مستمر می‌باشند.

انتهای پیام/#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

شبکه اسرائیلی «کان» گزارش داد دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا ارسال سلاح به اسرائیل را بعد از تعلیق موقت آن از سر گرفت.

۱ هفته پیش

بارش شدید باران مجددا از شامگاه پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ در مشهد آغاز شد.

۱ هفته پیش

معاون نخست وزیر اسلواکی می‌گوید به دلیل پیچیدگی جراحات وارده ، وضعیت نخست وزیر این کشور هنوز «وخیم» است و در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شود.

۱ هفته پیش

سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی از حمله اشتباهی نظامیان این رژیم به محل اختفای یک گروه دیگر از صهیونیست‌ها خبر داد.

۱ هفته پیش

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور از تشدید سامانه بارشی در روزهای آینده برای استان‌های خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، گلستان، مازندران، گیلان، اردبیل، مناطق مرکزی و شرقی فارس خبر داد.

۱ هفته پیش

سیل برزیل که از هفته گذشته آغاز شده صد‌ها هزار نفر را مجبور به تخلیه منازل خود کرده و جان ۱۵۰ نفر را گرفته است.

۱ هفته پیش

اداره کل هواشناسی خراسان رضوی در خصوص وقوع دوباره سیل در این استان هشدار نارنجی صادر کرد.

۱ هفته پیش

شاهدان دروغگو یا دلالان کذاب، افرادی هستند که مقابل مجتمع‌های قضایی برای شهادت دروغ در محاکم در ازای دریافت پول حاضر می‌شوند؛ موضوعی که در قانون جرم‌انگاری شده و قوه قضاییه درصدد است با رصد هوشمند این پدیده مذموم از وقوع و تکرار آن جلوگیری کند.

۱ هفته پیش

فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: در رابطه با خودروهای تانک‌بر ما یک قرارداد با سوئد داشتیم و ۱۵۰ دستگاه خریداری کرده بودیم. تا امارات نیز آمدند آما آمریکایی‌ها متوجه شدند و آن را برگرداندند. ما گفتیم هیچ اشکالی ندارد. روی پای خود ایستادیم و حتی تا یک ماه آینده یک تانک‌بر هم در نیروی زمینی کسری نداریم. با توجه به علم و نوآوری این اتفاق رقم خورد. این همایش می تواند کمک کند دستاوردهای علمی خود را بین همه مراکز علمی به اشتراک بگذاریم. جهاد و کوشش و تلاش ما با تایید مهر ولایت معنای جهاد می یابد. تلاش ما دانش بنیان کردن نیروی زمینی است./ ایسنا

۱ هفته پیش

بیشتر...