حقوق نیوز |
7 ماه پیش

من روح تو را دوست دارم: قدرت ارتباطات صمیمی حقوق نیوز

من روح تو را دوست دارم: قدرت ارتباطات صمیمی

روابط صمیمی آنهایی هستند که می توانند زندگی ما را غنی کنند. وقتی با شخصی در رابطه عاشقانه هستید، می تواند یک تجربه هیجان انگیز باشد. شما در سطح عاطفی عمیقی با هم ارتباط برقرار می کنید.

شاید اصطلاح «هم روح» را شنیده باشید. معنای آن پیوند شدید و قدرتمندی است که بین دو فرد وجود دارد. این احساس شناختن یک نفر در سطح عمیقی است که تقریباً احساس می کنید می توانید ذهن آن شخص را بخوانید.

وقتی احساس می‌کنید عمیقاً با کسی مرتبط هستید، این احساس صمیمیت شدید است و ممکن است در سطح غیرکلامی با او ارتباط برقرار کنید. شما به شکل خاصی به این شخص وابسته شده اید و ممکن است متوجه شوید که می خواهید تا حد امکان زمان بیشتری را با او بگذرانید. این ایده یک هم روحی است.

نمی دانم آیا شخصی که با او هستم، هم روح من است یا نه؟

چه چیزی یک هم روحی را می سازد؟

هم روحی ها ارتباطات فوق العاده خاصی هستند. هنگامی که احساس می کنید با یک هم روح ملاقات کرده اید، مثل این است که هدف زندگی شما در حال تحقق است. هم‌روح کسی است که با او احساس راحتی می‌کنید، و از اینکه می‌بینید دائماً چیزهای جدیدی پیدا می‌کنید که از نظر ارتباط با آنها همپوشانی دارید، متعجب می‌شوید. انسان ها حیواناتی اجتماعی هستند و ما این انگیزه را برای یافتن همتا داریم. وقتی احساس می‌کنیم به کسی جذب می‌شویم، ممکن است تعجب کنیم که آیا این هم‌روح یا شعله دوقلوی ماست. وقتی برای اولین بار با شخص خاصی ملاقات می کنید، یک دوره ماه عسل را پشت سر می گذارید که در آن همه خوبی ها را در شخص می بینید، اما تعجب می کنید که آیا این هم روح من است و اگر چنین است، از کجا می دانید؟

سازگاری

سایت‌های دوستیابی آنلاین مکان‌هایی هستند که به طور بالقوه می‌توانید هم روح خود یا شخصی را که قرار است زندگی خود را با او بگذرانید ملاقات کنید. ایده دوستیابی آنلاین این است که فردی را پیدا کنید که با او سازگار هستید و افرادی را که با آنها سازگار نیستید حذف کنید. شاید دوست دارید به دیدن فیلم بروید و از علاقه‌مندان به فیلم‌سازی هستید و می‌خواهید که شریک زندگی‌تان هم مثل شما از فیلم‌ها لذت ببرد. شاید شما فردی ماجراجو هستید و دوست دارید به کوهنوردی بروید یا به دور دنیا سفر کنید و برایتان مهم است که شریک زندگیتان بخواهد با شما ماجراجو باشد.

راه های مختلفی وجود دارد که از طریق آنها می توانید هم روح خود را پیدا کنید. به گفته مایکل جی روزنولت، استاد جامعه شناسی در دانشگاه استنفورد نشان داده شده است که ازدواج های ترتیب داده شده آنقدر که ما معتقدیم با ازدواج های "عادی" در فرهنگ غربی متفاوت هستند، تفاوتی ندارند. آمریکایی‌ها می‌خواهند انتخاب کنند که با چه کسی پایان می‌یابند، و در واقع ممکن است به سوی هم روح خود جذب شوند، اما در یک ازدواج ترتیب داده شده، هنوز هم می توانید با آن شخص سازگاری پیدا کنید.

ممکن است فکر کنید، اگر به سرنوشت اعتقاد دارید یا اینکه همه چیز از پیش تعیین شده است، این سرنوشت چیزی است که باعث می شود با این شخص در یک ازدواج ترتیب داده شده قرار بگیرید. مردم در شرایط مختلف و گروه های مختلف، جفت روح خود را پیدا می کنند و شما هرگز کاملاً نمی دانید چه زمانی با شخص مناسب روبرو خواهید شد.

یافتن همدل

به گفته دکتر جان گاتمن که مؤسسه گاتمن را تأسیس کرد و با همسرش جولی گاتمن نظریه گاتمن را پایه گذاری کرد: شما می خواهید کسی را پیدا کنید که بتوانید زندگی خود را با او بگذرانید و با او سازگاری عمیقی داشته باشید، زیرا این مظهر چیزی است که یک هم روحی است.

او معتقد است که اساسی ترین جنبه یک رابطه، نحوه تعامل زن و شوهر با یکدیگر است. این در مورد تعاملات معنی دار، گذراندن زمان با کیفیت با یکدیگر و درک نیازهای طرف مقابل است.

این می تواند راهی باشد که می توانید تشخیص دهید آیا کسی هم روح شماست یا خیر. شما می خواهید بدانید که نیازهای هر یک از شرکا ارزش گذاری و در نظر گرفته می شود.

نظریه گاتمن رویکردی برای زوج درمانی است که بر نظریه خانه روابط صدا تمرکز دارد. آن را به یک ارزیابی تقسیم می کند که در آن رابطه یک زوج بر اساس ارتباط و صمیمیت ارزیابی می شود

برای درک نظریه خانه رابطه صدا، یک خانه را تصور کنید. طرفین که قرار است خانه را کنار هم نگه دارند و از اعتماد و تعهد ساخته شده اند. این خانه که با اعتماد و تعهد کنار هم قرار می گیرد، بخش های مهمی از یک رابطه عاشقانه موفق را در خود دارد.

اولین سطح خانه نقشه های عشق است، سپس علاقه و ارزیابی مشترک است، سپس می آید "به جای دور شدن به سمت خود بچرخ"، می آید، سپس دیدگاه مثبت، سپس مدیریت تعارض می آید، سپس "رویاهای زندگی را به حقیقت تبدیل کن" و در بالای خانه "معنای مشترک ایجاد کن".

اگر می‌خواهید این نظریه را بهتر درک کنید، در اینجا توضیح کوتاهی درباره هر سطح از خانه روابط صدا ارائه شده است.

نقشه های عشق

شما تصمیم می گیرید که چقدر شریک زندگی خود و عملکرد درونی او را می شناسید و همچنین چگونه در مورد جهان فکر می کند. این شامل چیزی است که او نگران آن هستند و همچنین آنچه در آن شادی می یابند.

محبت و تحسین را به اشتراک بگذارید

این قسمت در مورد میزان محبت و احترام زوجین به یکدیگر است.

به جای دور شدن به سمت خود بچرخید

این جایی است که زن و شوهر در مورد نیازهای فردی خود با یکدیگر صحبت می کنند و به رفع آن نیازها کمک می کنند.

من روح تو را دوست دارم: قدرت ارتباطات صمیمی

دیدگاه مثبت

اینجا جایی است که زوج‌ها می‌توانند روی چیزهای مثبت در رابطه خود تمرکز کنند، سعی کنند مشکلات را حل کنند و در صورت نیاز، چیزها را اصلاح کنند.

مدیریت تضاد

در این تئوری استفاده از کلمه "مدیریت" به جای تعمیر یا حل در هنگام تعارض مهم است زیرا تعارض بخشی طبیعی از روابط است. این به افراد کمک می کند تا با مسائل مختلف کار کنند و آنها را مدیریت کنند.

رویاهای زندگی را به حقیقت تبدیل کنید

این جایی است که شما محیطی را در رابطه ایجاد می کنید که در آن شما و شریک زندگی تان می توانید در مورد امیدها و رویاهای یکدیگر صحبت کنید و برای رسیدن به این اهداف تلاش کنید.

ایجاد معنای مشترک

اینجا جایی است که شما و شریک زندگیتان دیدگاه مشترک خود را برای آنچه در رابطه و در زندگی خود می خواهید را درک می کنید و برای رسیدن به آن معنای مشترک تلاش می کنید.

اعتماد کنید

اعتماد بخش جدایی ناپذیر و اساسی روابط عاشقانه است، از این رو یکی از جنبه هایی است که خانه را نگه می دارد. شما باید بتوانید به شریک زندگی خود اعتماد کنید و او نیز باید بتواند به شما اعتماد کند.

تعهد

اگر می‌خواهید یک عمر با همنوع خود باشید، تعهد ضروری است، زیرا می‌خواهید مطمئن شوید که زندگی خود را با این شخص به تصویر می‌کشید.

نظریه گاتمن بر این جنبه‌ها تمرکز می‌کند تا اطمینان حاصل کند که شما یک رابطه صمیمی با شریک زندگی خود دارید، جایی که یکدیگر را در سطحی اساسی و پیچیده می‌شناسید.

تعهد دراز مدت

هنگامی که با هم روح خود هستید، معمولاً خود را برای درازمدت با او می بینید (البته مگر اینکه سوء استفاده ای رخ دهد - اگر چنین است، خود را ایمن نگه دارید و اقدامات مناسب را برای ترک رابطه انجام دهید). بدیهی است که در هر رابطه ای تعارض وجود دارد.

قرار نیست هر روز شاد و آسان باشد، و درگیری به این معنا نیست که شریک زندگی شما جفت روح شما نیست. این در مورد نحوه برقراری ارتباط و مدیریت آن تعارض است. این باید به روشی سالم انجام شود که به رشد رابطه کمک کند. هم روحی ها و هم شعله های دوقلو به ما کمک می کنند تا در زندگی خود رشد کنیم. قدرت عمیق ارتباطات صمیمی این است که می توانید از یکدیگر یاد بگیرید و برای غلبه بر موقعیت های دشوار تلاش کنید و از طرف دیگر بیرون بیایید.

دوستان به عنوان هم روح

شرکای عاشقانه تنها افرادی نیستند که می توانند همسفر شما باشند. اغلب، مردم این ارتباط عمیق را در یک دوست نیز می یابند. آیا دوستی دارید که با او به گونه ای ارتباط برقرار کنید که احساس می کنید تقریباً تله پاتیک است؟ آیا کسی هست که سال ها با او دوست باشید و هر چقدر هم که زمان بگذرد، همیشه احساس می کنید می توانید از جایی که ترک کرده اید ادامه دهید و به همان اندازه صمیمی باشید؟ آیا خودتان را در حال ارتباط برای همیشه با یکدیگر تصور می کنید؟ آیا همیشه بهترین ها را برای یکدیگر می خواهید؟ صرف نظر از اینکه به همتایان اعتقاد دارید یا نه، این دوستی است که باید آن را گرامی بدارید. دوستی شکل متفاوتی از صمیمیت را ارائه می دهد که همه ما به آن نیاز داریم.

به تنهایی خوب بودن

بد نیست که میل به با کسی بودن داشته باشید، و اگر برای آن رقابت کنید، شرم‌آور نیست. با این حال، همچنین مهم است که یاد بگیرید به تنهایی خوب باشید. اگر احساس می کنید که تمایل به همبستگی دارید، این چیزی است که باید روی آن کار کنید. ایجاد حس استقلال بیشتر فقط به شما در روابط آینده کمک می کند. اگر احساس نمی کنید که به تنهایی خوب هستید، ممکن است بخواهید به یک مشاور مراجعه کنید و مدتی را به دور از تعقیب عاشقانه بگذرانید تا بتوانید احساس خود را تقویت کنید. به یاد داشته باشید که شما به تنهایی یک فرد قدرتمند و کامل هستید.#‌روانشناسی #‌روانشناسان منبع: حقوق نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

دردی که بعد از مرگ یک خواهر یا برادر احساس می کنید می تواند بسیار زیاد باشد. احساس غم و اندوه یا احساس بزرگ از دست دادن پاسخ های طبیعی به از دست دادن فردی مهم در زندگی شما هستند. از دست دادن یک برادر…

3 ماه پیش

آیا متوجه می‌شوید که هر وقت مشکلی پیش می‌آید می‌گویید «همه تقصیر من است»؟ آیا با احساس گناه و شرم بی پایان زندگی می کنید؟ و خود را برای هر تعارض رابطه ای سرزنش کنید؟ مشکل تصمیم گیری

4 ماه پیش

نگه داشتن احساسات نزدیک به سینه (در خود) اغلب می تواند احساس امنیت بیشتری داشته باشد، اما همیشه سالم ترین راه برای حرکت در زندگی نیست. این رویکرد ما را از بحث در مورد نیازهای خود باز می دارد (که می…

3 ماه پیش

کارمندی یا شغل آزاد؟ باید نظرات شخصی را کنار بگذارید و موارد مختلفی را در نظر بگیرید. در این مقاله کارمندی را با شغل آزاد مقایسه کردیم.

3 ماه پیش

در بحث‌های روزمره یا مکالمات آرام خودمان، احتمال زیادی وجود دارد که از زبانی استفاده کنیم که دستاوردهای ما را کوچک جلوه دهد. جملاتی مانند

3 ماه پیش

همانندسازی یا identification یکی از انواع ساز و کارهای دفاعی است که به طور ناخودآگاه از ساختار روانی انسان در برابر تنش‌های درونی و بیرونی محافظت می‌کند. در طی این مکانیسم فرد تلاش می‌کند با تقلید از الگوهای مهم در زندگی خود بر ضعف‌های وجود خویش غلبه نماید.

3 ماه پیش

عوامل ایجاد انگیزه در کارها چه برای تمیز کردن خانه خود انگیزه نداشته باشید و چه برای کاهش وزن انگیزه ندارید، کمبود انگیزه می تواند بزرگترین مانع برای رسیدن به اهداف شما باشد. هنگامی که انگیزه ای برای…

3 ماه پیش

غم چیست؟ متأسفانه در مقطعی از زندگی با غم و اندوه مواجه خواهیم شد. درد از دست دادن کسی یا چیزی که به آن اهمیت می دهیم. احساس شوک، بی حسی، خشم و غم و اندوه روند طبیعی سوگ را تشکیل می دهد. ما همچنین…

4 ماه پیش

تأثیر جمله «دوستت دارم» روی خانمها شگفت‌انگیز است. مردها معمولا این را می‌دانند، پس چه باعث می‌شود در برابر گفتن این ۲ کلمه مقاومت کنند؟

3 ماه پیش

بیشتر...