پرشین وی |
2 ماه پیش

روش شستن پرده آموزش کامل روش های شستن انواع پرده در منزل

آموزش خانه تکانی : بهترین روش برای شستن انواع پرده

پرده یکی از لوازمی است که در دکوراسیون منزل زیبایی را چندین میکند . با نزدیک شدن فصل بهار یکی ازاولین اقداماتی افراد انجام میدهند شستن پرده است . نکات شستن پرده را دراین قسمت گفته شده است مطالب مارا دنبال کنید .

یکی از قسمت های مهم خانه که باید در خانه تکانی به ان توجه کرد شستن پرده می باشد . نقش پرده در دکوراسیون داخلی منزل بسیارمهم است . روش شستن پرده انواع مختلفی دارد و باید نکاتی را توجه کرد .به دلیل اینکه پرده ها جنس های مختلف دارند باید در شستن ان دقت کافی را کرد .بهترین روش برای شستن انواع پرده را در پرشین وی ببینید.

روش شستن پرده

پرده و شستن آن یکی از قسمت های مهم در خانه تکانی های نوروزی است.در شستن پرده باید به جنس و نوع پرده دقت کنید.در این مقاله نکته های مهمی که برای شستن پرده ها باید بدانید را ذکر کرده ایم.بعد از شستن دیوارها، درها و کف منزل نوبت پرده ها می رسد.پرده های نخی در اثر تابش نور آفتاب و تأثیر آب و هوا بر آنها الیافش ضعیف می شود ولی پارچه های الیاف مصنوعی کمتر دچار چنین زیانهایی می شوند.

پرده های مختلف را چگونه بشوییم؟

پرده یکی از لوازمی که است که در دکوراسیون زیبایی خاصی به خانه می دهد ، از طرفی قیمت نسبتابالایی دارد پس برای حفظ آن باید تلاش کرد.پرده‌های کثیف و غبار گرفته هر چند وقت یکبار نیاز به شستشو دارند.گاهی نیز نوع دوخت پرده ها باعث می شود که میکروب ها در قسمت های خاصی از پرده ها لانهگزینی کنند که باید هنگام شست و شو به این قسمت ها توجه ویژه ای کنید.مثلا پرده هایی که به صورت پلیسه دوخته می شوند، زیر لایه های چنین آنها معمولا محل اجتماع میکروب هاست.

نکات مهم نظافت پرده با توجه به جنس‌ و مدل آنهافواصل زمانی شستشوی پرده بستگی به آلودگی محیط دارد.در شهرهای آلوده به دود باید مرتب و به فاصله زمانی کم پرده را شست.
چرا که اگر فواصل زمانی شستشو زیاد شود حتی پس از شستشو نیز پرده کدر می شود.بنابراین نباید گذاشت که پرده زیاد کثیف شده و بعد آن را شست.برای شستشوی پرده باید جنس و رنگ آن را در نظر گرفت.

شستشوی پرده های تور

پرده های تور به مرور زمان و در اثر چندین بار شستشو ممکن است آهار خود را از دست داده و بی حالت شوند که برای آهار دادن مجدد آن ها میتوان یک لیوان نشاسته را در یک لیوان آب
سرد حل کرده و آن را کمی گرم کرده تا لعاب دهد.سپس آن را در لگن آب سرد حل کرده و تور شسته شده را به مدت نیم ساعت در آن خیس داد سپس آن را آویزان کرد تا خشک شود.

شستشوی پرده های پارچه ای

بعضی از پارچه های پرده ای در اثر شستشو با آب خراب و بی حالت می شوند.بنابراین این گونه پرده ها را باید به صورت خشکشویی شست.مانند انواع پارچه های مخمل، ساتن و ابریشم.
بعد از شستشوی پرده باید آن را اتو کرد.بعضی از پارچه های پرده ای را اگر به صورت مرطوب آویزان کنیم چروک آن از بین رفته و دیگرنیازی به اتو کردن نیست.درجه حرارت اتو باید با جنس پارچه هماهنگ باشد.برای اتو کردن پارچه های نایلونی باید درجه حرارت کمتر و برای اتو کردن پارچه های نخی و کتانی از درجه حرارت بیشتر اتو استفاده کرد.

پرده های پلیسه

برای تمیز کردن این پرده ها باید از اسفنج مرطوب شده با آب و محلول شست وشو استفاده کنید.به این صورت که اسفنج را به همه قسمت های پرده بکشید تا کاملا تمیز شود.استفاده از این شیوه شما را از سپردن پرده به خشکشویی و پرداخت هزینه اضافه بی نیاز می کند.چوب پرده ها نیز جایگاه خوبی برای اجتماع میکروب ها به شمار می روند.این قسمت ها را نیز با اسفنج یا برس مرطوب تمیز کنید.

یکی دیگر از راه های تمیز کردن این نوع پرده ها، استفاده از جاروبرقی ویژه تمیز کردن مبل و رختخواباست.به این وسیله به کار خود نیز سرعت می دهید.پرده را درحالی که آویزان است جارو کنید تا همه گرد و خاک آن گرفته شود.یادتان باشد که هیچگاه این پرده ها را برای شستن در آب فرو نبرید زیرا همه زیبایی چین و واچینآنها به هم می خورد و زیبایی خود را از دست می دهند.

پرده های چوبی

تمیز کردن پرده های چوبی را باید با احتیاط ویژه ای انجام دهید.در مصرف آب برای تمیز کردن این پرده ها باید کاملا خسیس باشید.زیرا آب به چوب آسیب جدی می زند و پرده ها را از بین می برد.با برس نرم و با آب خیلی کم، سطح این پرده ها را تمیز کنید و آنگاه بگذارید زیر نورآفتاب کاملا خشک شوند.روش شستن پرده شست و شوی این پرده ها را خیلی کش ندهید چون که رنگ براق آنها با زیاده روی در تمیزکردن، از بین می رود.

پرده های آلومینیومی

استفاده از اسپری تمیز کننده برای این پرده ها راهکار مفیدی به حساب می آید از صابونو دیگر مواد شوینده نیز می توانید استفاده کنید.همه قسمت های پرده را با استفاده از مواد شوینده اسپری کنید.سپس با یک دستمال تمیز سطح پرده را کاملا پاک کنید.بعد از چند دقیقه دوباره همین عمل را انجام دهید تا هیچ لکه ای روی پرده نماند.با اسکاچ ها و برس های زبر، این پرده ها را تمیز نکنید زیرا خش دار می شوند و نمایظاهری آنها از بین می رود و زیبایی خود را از دست می دهند.روش شستن پرده اگر در قسمت هایی لکه های سمج وجود دارد که به راحتی پاک نمی شوند، می توانید در آن قسمت ها مقداری کرم اصلاح بکشید و بعد با یک برس نرم آن را تمیز کنید.

توصیه های کلی برای شستشوی پرده

قبل از شستشو، به پشت پرده خوب نگاه کنید_ در صورت پوسیدگی در اثرآفتاب یا کشیدگی‌های مختلف بهتر است آن را عوض کنید._ هنگامی که پرده های خانه تان را بیرون می آورید،
پیش از خارج کردن گیره ها از آنها، ابتدا محل های قرار گیری گیره ها را بر روی نوار پردهبا لاک ناخن علامت گذاری کنید.با این کار پس از شستشو می توانید به راحتی گیره ها را در محل های قبلی وصل کنید تافرم پرده تان به هم نریزد.

_ شستشو پرده‌های آستردار را به خشکشویی بسپارید._ به جای شستن پرده‌ های بزرگ با ماشین لباسشویی، آن‌ها را داخلوان خیس کنید تا آسیب نبینند.

_ حلقه‌های زنگ زده را داخل سرکه بجوشانید تا مثل قبل براق شوند.روی چوب ‌پرده‌های قدیمی صابون بمالید تا گیره‌ها روان از داخل آن عبور کنند._ پرده ها را پس از شستشوبه صورت نمدار آویزان کنید.به این صورت چروک های موجود در پارچه هم زمان با خشک شدن آن صاف می شود و دیگر نیازی به اتوکشی به مدت طولانی نخواهد بود.

_ هر چند وقت یکبار برای غبار روبی، روی پرده‌ها جاروبرقی بکشید.برای جلوگیری از رفتن پرده داخل جاروبرقی، میزان مکش آن را کم کرده، بین پرده و لوله جاروبرقی از یکصفحه پلاستیکی مشبک استفاده کنید._ از پرده های کهنه یا از مد افتاده می توانید برای دوخت کوسن و روباشتی استفاده کنید.

بهترین راه برای خشک کردن پرده‌های شسته

شستشوی پرده با دست

معمولا برای شستشوی پرده های قابل شستشو باید آن ها را در آب ولرم با پودرپاک کننده استاندارد شده به مدت یک ساعت خیس داد و سپس به طور ملایم چنگ زد و دوباره آبکشی
کرد.برای شستشو پرده از صابون ملایم یا مایع ظرفشویی و برای تمیز شدن حلقه‌ها از سرکه استفاده کنید.بعضی از خانم های خانه دار برای شستشوی پاکیزه تر پرده استفاده از صابون های شستشو را توصیه میکنند و برای رفع سیاهی دوده روی پرده نیز اضافه کردن یک لیوان نفت به آبی که در آن پرده خیس داده شده را بسیار مفید می دانند.همچنین برای سفیدتر شدن پارچه های سفید می توان از کمی مواد سفید کننده نیز استفاده کرد.

بدین ترتیب که پس از شستشوی پرده مقدار معینی از محلول سفیدکننده را همراه با آب در داخل ظرفی که بهتر است از جنس پلاستیک باشد ریخته و پرده به مدت نیم ساعت در آن خیس داد و سپس آبکشی کرد.لازم به تذکر است که مواد سفیدکننده برای الیاف پارچه نیز بسیار مضر بوده و آن ها را کم دواممی کند.برای خوشبو شدن پرده ها از نرم‌کننده لباس استفاده کنید.
پس از آبکشی باید پرده را به طور منظم روی طناب پهن کرد تا خشک شود.

اگر پارچه نخی جدیدی برای پرده های خانه تان تهیه کرده اید و احتمال آب رفتن آنها وجود دارد،روش شستن پرده ابتداپارچه را در محلول آب و نمک به میزان ۱ قاشق سر صاف نمک طعام در هر لیتر آب و
به مدت ۲۴ الی ۴۸ ساعت به صورت مچاله قرار دهید.پس از طی این مدت زمان، پارچه را آب کشی کرده و اتو بزنید.سپس شروع به دوختن پرده کنید.این کار برای پارچه هایی که احتمال رنگ دادن آنها وجود دارد نیز سبب تثبیت رنگ های موجود می شود.

آموزش خانه تکانی

شستشوی پرده با ماشین لباسشویی

اگر از ماشین لباسشویی استفاده می کنید.برای شستشوی اول دستگاه را روی درجه کم مقدماتی بشویید و شستشوی بعد را هم ۲ دقیقه با درجه کمتنظیم کرده و بشویید.شستشو پرده‌های بدون آستر را می توانید با ماشین لباسشویی و دمای پایین انجام دهید.پرده های مدل دار ، بزرگ و چند رنگ را به هیچ وجه با ماشین لباسشویی نشویید.
شستشو پرده‌های آستردار را به خشکشویی بسپارید.به جای شستن پرده‌های بزرگ با ماشین لباسشویی، آن‌ها را داخل وان خیس کنید تا آسیب نبینند.برای شستشوی پرده با ماشین لباسشویی باید از درجه آب ولرم استفاده کرد.بهتر است که از درجه خشک کن استفاده نشود.

نکاتی برای شستن پرده:

پرده های نخی را قبل از شستن به مدت ۱۵-۱۰ دقیقه در آب سرد یاولرم خیس کنید تا گرد و غبار جمع شده بر روی آن جدا شود.پرده را به آرامی بلند کنید.آب کثیف را خالی نمایید.سپس پرده را در محلول کف صابون ولرم و غلیظ بشویید.البته با ملایمت سعی کنید که آن را به هیچ وجه نچلانید.سه بار پرده را با آب ولرم آبکشی کنید.پرده را قبل از اینکه کاملاً خشک شود، وقتی کمی نمدار است اتو بزنید.اتو را از پشت به موازات الیاف طولی آن بکشید.

تبیان#‌نکات_آشپزی منبع: پرشین وی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

راهنمای خرید عینک آفتابی تابستانی و نکات و راهنمای خرید عینک آفتابی تابستانی و رنگ شیشه و نکاتی دیگر عینک آفتابی

1 ماه پیش

دوخت مقنعه و چادر و آموزش دوخت مقنعه و چادر و روش های دوخت روسری بند دار بدون الگو و نکات دوخت چادر ساده و بدون الگو

2 ماه پیش

راهنمای خرید چرخ خیاطی و آشنایی با راهنمای خرید چرخ خیاطی و چگونه یک چرخ خیاطی مناسب انتخاب کنیم و چرخ خیاطی صنعتی

1 ماه پیش

كتلت شیرین و مواد لازم و طرز تهیه كتلت شیرین و شیرین پلو و درست کردن غذای شیرین مجلسی و کوکو شیرین و برنج شیرین

2 ماه پیش

نحوه خانه تکانی و نحوه تمیز کردن کابینت‌های فلزی و ترفندهای ساده کردن خانه تکانی و اصول و فنون خانه تکانی و نظافت کامل منزل

1 ماه پیش

راهنمای خرید صندل و راهنمای خرید صندل استاندارد و چگونه صندل مناسب بخریم و راهکار مناسب نشخیص صندل مناسب

2 ماه پیش

راهنمای خرید لوازم التحریر و نکات مهم و راهنمای خرید لوازم التحریر و نکات خرید انواع اتود و نکات خرید ماژیک

2 ماه پیش

تکثیر بامبو و دانستنی های مفید پیرامون تکثیر بامبو و رشد گیاه بامبو و پرورش ایده ال گیاه بامبو و نکات مهم برای پرورش بامبو

2 ماه پیش

راهنمای خرید کیف دستی و نکات و راهنمای خرید کیف دستی و چگونه یک کیف ایده ال زنانه انتخاب کنیم و کیف زیبا

1 ماه پیش

بیشتر...