زومیت |
1 ماه پیش

اسپیس ایکس با پرتاب گروه بیستم استارلینک، یک فالکون را برای هشت مرتبه بازیابی کرد زومیت

اسپیس ایکس با پرتاب دسته بیستم استارلینک، یک فالکون ۹ را برای هشت مرتبه بازیابی کرد

اسپیس ایکس با پرتاب دسته بیستم استارلینک، یک فالکون ۹ را برای هشت مرتبه بازیابی کرد

تنها چند ساعت پس از پرواز و فرود موفق استارشیپ آزمایشی، موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس دسته‌ی ۶۰تایی جدیدی از ماهواره‌های استارلینک را به مدار زمین رساند.

پرتاب دسته‌ی بیستم ماهواره‌های اینترنتیاستارلینکامروز تنها چند ساعت پس از آن انجام شد که نسخه‌ی SN10 استارشیپ، پرواز آزمایشی تقریبا ۱۰ کیلومتری خود را در ساعت ۲:۴۵ بامداد پنجشنبه به وقت ایرانبا موفقیت در تاسیسات اسپیس ایکس در تگزاس انجام دادو به سلامت به زمین بازگشت. این آزمایش طبق برنامه پیش رفت اما فضاپیما کمی بعد به‌طور غیرمنتظره منفجر شد.

چند ساعت بعد، بوستر دومرحله‌ای فالکون ۹ به‌همراه ۶۰ ماهواره‌ی استارلینک در ساعت ۱۱:۵۴ به وقت ایران از سکوی پرتاب 39A در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا به هوا برخاست. تقریبا ۹ دقیقه پس از پرتاب، مرحله‌ی اول چندبارمصرف موشک به زمین بازگشت و هشتمین فرود خود را روی کشتی بدون‌سرنشین «البته تو را همچنان دوست دارم» در اقیانوس اطلس انجام داد. به‌نقل ازیومئی ژو، مهندس پیشرانه‌ی دراگون در اسپیس ایکس، این فرود ۷۵امین بازیابی موفقیت‌آمیز یک موشک کلاس مداری و هشتمین بازیابی این نوع به‌خصوص از بوستر را رقم زد.

مأموریت اخیر اسپیس ایکس، بیستمین مأموریت استارلینک و درمجموع ششمین مأموریت این شرکت در سال ۲۰۲۱ به‌شمار می‌آید. ستاره‌ی این پرواز، بوستری کارکشته به نام B1049 بود که پیش‌تر ماهواره‌ی مخابراتی تل‌استار را در سال ۲۰۱۸ پرتاب کرد و سپسدر سال ۲۰۱۹، ماهواره‌ی ایریدیومو بعدا ۵ مأموریت مختلف استارلینک را بین سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به پرواز درآورد. این بوستر، نخستین موشکی بود که هفت پرواز موفق را در کارنامه‌اش ثبت کرد و اکنون دومین پرتابگر با سابقه‌ی هشت مرتبه پرتاب و فرود محسوب می‌شود.

اسپیس ایکس انتظار دارد هر نسخه‌ی بلاک ۵ فالکون ۹ را برای ۱۰ مرتبه بدون نیاز به نوسازی بین هر پرتاب، به‌پرواز درآورد و پیش از بازنشستگی نیز حداکثر ۱۰۰ پرواز موفق را در کارنامه‌شان ثبت کند. احتمالا تا پایان سال جاری می‌توانیم شاهد دهمین پرواز یک بوستر فالکون ۹ باشیم. احتمال می‌رود اسپیس ایکس به‌زودی با یکی موشک‌هایش از این آستانه‌ی ۱۰ پروازی نیز گذر کند. در ناوگان این شرکت، دو پرتابگر وجود دارد که در شرف تحقق این دستاورد هستند.

مقاله‌های مرتبط:

با پرتاب موفق امروز، اسپیس ایکس اکنون بیش از ۱۲۰۰ ماهواره‌ی استارلینک را به مدار زمین فرستاده است. این تعداد، شامل دستگاه‌هایی نیز می‌شود که به‌دلایل مختلف دیگر عملیاتی نیستند. ازآنجا که منظومه‌ی اولیه‌ی استارلینک شامل ۱۴۴۰ دستگاه ماهواره خواهد بود، در ماه‌های پیش‌رو پرتاب‌های بیشتری انجام خواهد شد. بااین‌حال، اسپیس ایکس به‌دنبال دریافت مجوز برای پرتاب هزاران دستگاه بیشتر است.

اسپیس ایکس منظومه‌ی استارلینک را با هدف اتصال تمام جهان به اینترنت پرسرعت و کم‌تأخیر ماهواره‌ای می‌سازد. ماهواره‌های صفحه‌تخت این شرکت با پرواز برفراز زمین، پوشش اینترنت پهن‌باند را دراختیار تمام کاربران جهان قرار خواهند داد. اسپیس ایکس به‌تازگیدریافت پیش‌سفارش را برای عرضه‌ی عمومی استارلینک آغاز کرد. کاربران احتمالی می‌توانند با پرداخت هزینه ازطریق وب‌سایت شرکت برای دریافت خدمات ثبت‌نام کنند و هنگام ارائه‌ی پوشش اینترنت در منطقه‌ی سکونتشان از آن باخبر شوند.
#‌فناوری #‌تکنولوژی #‌علمی منبع: زومیت

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رییس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به این موضوع که وزارت ارتباطات کمترین نقش را در فیلترینگ پلتفرم‌ها دارد تاکید کرده که مرجع اصلی فیلترینگ در ایران

1 ساعت پیش

بررسی‌های جدید محققان براساس شواهد و دلایل محکم علمی نشان می‌دهد که ویروس کرونا عمدتا از طریق هوا منتقل می‌شود. این محققان تاکید می‌کنند اگر ماسک مناسب بررسی‌های جدید محققان براساس شواهد و دلایل محکم علمی نشان می‌دهد که ویروس کرونا عمدتا از طریق هوا منتقل می‌شود. این محققان تاکید می‌کنند

1 ساعت پیش

هواوی که در حال حاضر با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند، اکنون قصد دارد محصولات جدیدی را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

1 ساعت پیش

تصاویر رنگی که به تازگی بر اساس مدل‌های ارائه شده از از آیفون ۱۳ منتشر شده ناچ کوچکتر و تنظیم مجدد دوربین‌های عقب را نشان می‌دهد.

1 ساعت پیش

پتنت جدید سامسونگ گوشی تاشویی را نشان می‌دهد که به دو طرف تا می‌شود. سامسونگ امسال حداقل از دو گوشی تاشو جدید رونمایی می‌کند.

1 ساعت پیش

بانک مرکزی ترکیه هرگونه پرداخت برای خرید و فروش کالا و خدمات از طریق رمزارزها در این کشور از ۱۰ اردیبهشت ماه (‌۳۰ آوریل) ممنوع کرد. این ممنوعیت صرفا برای بانک مرکزی ترکیه هرگونه پرداخت برای خرید و فروش کالا و خدمات از طریق رمزارزها در این کشور از ۱۰ اردیبهشت ماه (‌۳۰ آوریل) ممنوع کرد.

1 ساعت پیش

سطح نشین ساخت شرکت ژاپنی آی اسپیس ispace قرار است در سال ۲۰۲۲ ماه نورد اماراتی راشد را برفراز موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس به سطح قمری برساند.

2 ساعت پیش

100 درصد انرژی تجدیدپذیر در فعالیت های کاری فیسبوک / Facebook استفاده می‌شود. هدف بعدی فیس بوک تبدیل شدن به شرکت کربن صفر تا سال ۲۰۳۰ است.

3 ساعت پیش

همان‌گونه که وزیر بهداشت اعلام کرده بود، رنگ‌بندی وضعیت کرونا در کشور از قرمز به‌سمت سیاه حرکت می‌کند و اکنون ۶۳ شهرستان در وضعیت سیاه قرار گرفتند.

3 ساعت پیش

مدیرعامل فایزر می‌گوید با توجه به جهش‌های ویروس کرونا، افراد واکسینه شده بعد از گذشت ۶ الی ۱۲ ماه از دریافت دوز دوم واکسن کرونا، احتمالا به دوز سوم نیز مدیرعامل فایزر می‌گوید با توجه به جهش‌های ویروس کرونا، افراد واکسینه شده بعد از گذشت ۶ الی ۱۲ ماه از دریافت دوز دوم واکسن کرونا،

5 ساعت پیش

نتایج مطالعه اخیر محققان نشان می‌دهد یادگیری ماشینی مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند به عنوان یکی از راهکارهای موثر برای جلوگیری از شیوع

5 ساعت پیش

بخشی از بیت‌کوین ساکن که در 2016 توسط هکرها از صرافی رمزارز بیتفینکس به سرقت رفته بود، امروز جابه‌جا شد.

5 ساعت پیش

استاندارد IP68 شیائومی می ۱۱ اولترا توسط یک غواص و در زیر آب مورد آزمایش قرار گرفته و شیائومی نتایج آن را در ویبو به اشتراک گذاشته است.

5 ساعت پیش

تحقیقات کمیسیون حفاظت از داده ایرلند روی فیسبوک / Facebook به دلیل افشای اطلاعات 533 میلیون کاربر و بررسی نقض قانون حریم خصوصی اتحادیه اروپا توسط فیس بوک.

6 ساعت پیش

گوگل اسیستنت / Google Assistant از این پس آیفون های اپل / Apple iPhone را که در حالت سایلنت هستند نیز در صورت گم شدن به زنگ درمی‌آورد.

7 ساعت پیش

بیشتر...