زومیت |
6 ماه پیش

پردازنده های رپتور لیک اینتل تا ۶۸ مگابایت حافظه کش ارائه می کنند زومیت

پردازنده‌های رپتور لیک اینتل تا ۶۸ مگابایت حافظه کش ارائه می‌کنند

پردازنده‌های رپتور لیک اینتل تا ۶۸ مگابایت حافظه کش ارائه می‌کنند

پردازنده‌های رپتور لیک نسل سیزدهم اینتل ممکن است برای عملکرد بهتر در گیمینگ با بهبود در طراحی، تا ۵۵ درصد حافظه‌ی کش بیشتری نسبت به آلدر لیک داشته باشند.

طبق آخرین اطلاعات فاش‌شده از منبعی معتبر در توییتر با حساب کاربریRaichu، به نظر می‌رسد که اینل در پردازنده‌های رپتور لیک نسل سیزدهم خود با ایجاد تغییری در طراحی آن و اضافه کردن هسته‌های دیگر، ۵۵ درصد حافظه‌ی پنهان بیشتر را برای این سری پردازنده به ارمغان آورده است. این تغییرات تا ۶۸ مگابایت حافظه‌ی پنهان بیشتری (حداکثر تا ۲۴ مگابایت بیشتر از Core i9-12900K ) را برای پردازنده فراهم می‌کند و عملکرد آن را برای گیمینگ بهبود می‌دهند.

به گزارشthegoaspotlight، پردازنده‌ی Ryzen 7 5800X3D که به ادعایای‌ام‌دیسریع‌ترین عملکرد گیمینگ را در سطح 1080p در مقایسه با رقبای هم‌رده‌ی خود ارائه کرده و از فناوری V-Cache سه‌بعدی بهره می‌برد، حداکثر ۹۶ مگابایت کش (L2+L3) فراهم می‌کند. بنابراین می‌توان گفت کهاینتلبا اصلاحاتی که انجام داده، علاوه‌ بر افزایش چند برابری هسته‌های کم‌مصرف و بهبود کارایی هسته‌ها، حافظه‌ی نهان را نیز به میزان قابل‌توجهی افزایش داده است.

مقاله‌های مرتبط:

یکی از شایعاتی که اخیراً پیرامون بهبود پردازنده‌های رپتور لیک نسبت به مدل قبلی خود منتشر شده، افزایش هسته‌ها در این پردازنده است. اینتل خیلی سخاوتمندانه پیکربندی ۱۶ هسته‌ای و ۲۴ رشته‌ی پردازنده‌ی Core i9-12900K را به پیکربندی ۲۴ هسته‌ای با ۳۲ رشته در Core i9-13900K تغییر داد؛ هشت هسته از آن بر‌‌ اساس معماری Raptor Cove با کارایی بالا (P-Core) است که و با ۱۶ هسته‌ی کم‌مصرف گریسمونت (E-Core) همراه خواهد بود. می‌توان این‌گونه برداشت کرد که دو‌ برابر شدن تعداد هسته‌ها در راستای بهبود قابل‌توجه عملکرد چند هسته‌ای صورت گرفته است.

intel-13th-gen-raptor-lake

در این هسته‌ها پردازنده‌ی گرافیکی مجتمعی مبتنی بر معماری Xe اینتل با ۳۲ واحد اجرایی (۲۵۶ هسته) استفاده شده که به تنظیم‌کننده‌ی ولتاژ خطی دیجیتالی مجهز است؛ این تنظیم‌کننده کاهش مصرف انرژی تا ۲۵ درصد و افزایش در بهبود عملکرد تا ۷ درصد را وعده می‌دهد.

خانواده‌ی پردازنده‌های هسته‌ای اینتل از ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲

مشخصاتآلدر لیک سری Sرپتور لیک سری S
زمان عرضهسه‌ماهه‌ی چهارم ۲۰۲۱سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۲
لیتوگرافیاینتل ۷اینتل ۷
ریزمعماریگریسمونت و Golden Coveگریسمونت و Raptor Cove
معماری پردازنده‌ی گرافیکینسل 12.2?
تعداد هسته‌هاتا ۱۶ هسته (۸+۸)تا ۲۴ هسته (۸+۱۶)
سوکتLGA1700LGA1700
رمDDR4/DDR5@4800MHzDDR4/DDR5@5600MHz
فناوری PCIe استفاده شدهPCIe 5.0PCIe 5.0
سری هسته اینتلنسل دوازدهمنسل سیزدهم
تراشه‌هاIntel 600Intel 700/600


#‌فناوری #‌تکنولوژی #‌علمی منبع: زومیت

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سرانجام گلکسی واچ ۵ طی رویداد آنپکد ۲۰۲۲ سامسونگ معرفی شد.

15 ساعت پیش

پوستر تبلیغاتی میکس فولد 2 چینش افقی دوربین را نشان می‌ دهد. این گوشی تاشدنی احتمالا به تراشه Snapdragon 8+ Gen 1 مجهز خواهد شد.

22 ساعت پیش

دومین رویداد آنپکد سامسونگ در سال ۲۰۲۲، با معرفی نسل جدید گوشی‌های سری زد فلیپ و زد فولد، یک هدفون و دو ساعت جدید با بندی‌های رنگی متنوع به پایان رسید.

12 ساعت پیش

سامسونگ با گذشت هفت سال از معرفی گوش گلکسی J7 یک بروز رسانی نرم افزاری برای این دستگاه منتشر کرده است.

20 ساعت پیش

گروه هکری لازاروس کره شمالی حمله فیشینگ علیه deBridge Finance ترتیب داده است تا به سیستم‌های این شرکت نفوذ و رمزارز سرقت کند.

20 ساعت پیش

دومین رویداد Unpacked سامسونگ ۲۰۲۲ با معرفی سری جدید گوشی‌های زد فولد و زد فلیپ، هدفون جدید از خانواده گلکسی بادز پرو و سری جدید ساعت‌های گلکسی واچ همراه بود.

10 ساعت پیش

ارزش قدیمی‌ترین هنر غار به ۳۰ هزار سال پیش بازمی‌گردد. اما بر اساس شواهد جدید نئاندرتال‌ها هم ممکن است آثاری هنری را خلق کرده باشند.

10 ساعت پیش

یک افتخار بزرگ برای صنایع فضایی ایران. حرکتی که سال‌ها قبل و در دولت دهم با ارسال یک ماهواره ایرانی به مدار زمین آغاز شده بود ، دیروز با رسیدن خیام ، ماهواره تحقیقاتی وزارت ارتباطات ایران، سوار بر موشک ماهواره بر سایوز روسی و از پایگاه فضایی بایکونور قزقستان به مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین رسید تا ایران این بار با یک پروژه مشترک روسی چند ساله ، صاحب تکنولوژی پیشرفته ماهواره در مدار ۵۰۰ کیلومتر زمین شود.

دیروز

معاینه‌ چشم‌ می‌تواند به تشخیص فشار خون بالا کمک کند. علائم فشار خون بالا ممکن است مدت ها قبل از تشخیص بیماری در چشمان فرد مشهود باشد.

17 ساعت پیش

بیشتر...