سلامت نیوز |
6 روز پیش

خانواده ها به کاهش استرس امتحانات نهایی کمک کنند افزایش تاثیر امتحانات نهایی در کنکور مشکلی را حل نمی کند سلامت نیوز

به گزارش سلامت نیوز به نقل از میزان،محمد رضا نیک نژاد با توجه با آغاز ایام امتحانات و به ویژه امتحانات نهایی پایه دوازدهم به بیان توصیه‌هایی برای دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان پرداخت و گفت: خانواده دانش‌آموزان باید فضای آرامی را ایجاد کنند و از آنجایی که امسال تاثیر امتحانات نهایی در کنکور افزایش یافته استرس دانش‌آموزان هم بیشتر شده و انواع فشارها را تجربه می‌کنند و از این رو خانواده‌ها باید بیش از پیش مراقب فرزندانشان باشند و خودشان عامل اضطراب دانش‌آموزان نشوند و شرایطی را فراهم کنند که دانش‌آموزان دچار استرس بیش از اندازه نشوند و دانش‌آموزان باید این نکته در نظر بگیرند که امکان جبران وجود دارد و اگر امتحانی را خراب کنند می‌توانند نمره آن را در شهریور ماه جبران کنند.

وی ضمن اشاره به اینکه طرح افزایش تاثیر امتحانات نهایی در کنکور در حال اجرا است و قرار بر این بوده که برقراری عدالت آموزشی در این طرح پیگیری شود، ادامه داد: این اقدامات خرد که در حال انجام است به طور کلی چندان نمی‌تواند موثر باشد چرا که متاسفانه در چند دهه اخیر بنیان‌های آموزش ما به سمت پولی‌سازی آموزش رفته و تعارض منافعی که ایجاد شده این امر را گسترده‌تر کرده و این مسئله ریشه‌ای شده است.

این کارشناس آموزش با بیان اینکه برگزاری کنکور و نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های کشور تا حدی از نظر مبنایی و بنیادی دچار مشکل است، اظهار کرد: یکی از دلایل افزایش تاثیر امتحانات نهایی در کنکور کاهش استرس جلسه کنکور بود و این در حالی است که استرس کنکور کاهش داده شده، ولی به ۳ سال گسترش پیدا کرده است و این اقدام مشکلی را از کنکور حل و گره‌ای را باز نمی‌کند.

وی گفت: حدود ۱۶ سال پیش که طرح حذف کنکور مطرح شد فضا و امکان برای طی کردن مراحل این طرح در آموزش و پرورش وجود داشت و هم این امکان وجود داشت که به لحاظ گستردگی دانشگاه‌ها فضا به گونه‌ای آماده شود که کنکور تا این اندازه اذیت کننده نباشد. طرح اولیه حذف کنکور که هم مانند تعداد زیادی از طرح‌های دهه‌های گذشته توسط دولت‌های مختلف و البته تحت فشار لابی‌های آموزشی کنار گذاشته شد این بود که حدود ۶۰ تا ۵۰ دانشگاه معتبر کشور به صورت جداگانه امتحان ورودی داشتند و سایر دانشگاه‌ها بدون کنکور دانشجو پذیرش می‌کردند مانند بسیاری از دانشگاه‌های خارج از کشور که امتحان ورودی ندارند و دانشجو بدون کنکور می‌توانند در رشته مورد علاقه‌اش ادامه تحصیل دهد، اما تعارض منافع، ذی‌نفع بودن عده‌ای از عوامل اجرایی کنکور و مافیای آموزشی و فشاری که اعمال کردند اجازه ندادند روند این طرح به شکل طبیعی طی شود.

نیک نژاد افزود: در هر صورت این طرح به صورت قانون درآمده و در حال اجرا است و توصیه ما به عوامل برگزاری این امتحانات این است که هم در آوردن سوالات امتحانی به مدرسه و هم حین برگزاری امتحان دقت فراوانی داشته باشند چرا که اگر فضایی برای سوء استفاده عده‌ای از افراد فراهم شود به تعداد زیادی از دانش‌آموزان ظلم بزرگی شده است که هم از لحاظ اخلاقی و هم از نظر قانونی قابل جبران نیست و از طرفی هم نهادهای مسئول از جمله قوه قضاییه باید با متخلفان و افرادی که زمینه فروش سوالات امتحانی و سوء استفاده از این قضیه را فراهم می‌کنند به صورت قانونی برخورد کنند تا از ظلم شدن به تعدادی از دانش‌آموزان جلوگیری شود.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

 ساکنان ساحلی و گردشگران سواحل برای قرن‌ها احساس سلامتی داشته‌اند اما دانشمندان به‌ تازگی شروع به بررسی مزایای سلامتی احتمالی زندگی در سواحل کرده‌اند.

23 ساعت پیش

پژوهش‌ها نشان می‌دهد رابطه زناشویی براحتی سبب آرامش اعصاب و کاهش فشار خون و کاهش استرس می‌شود. یافته‌های یکی از این پژوهش‌ها حتی حاکی از این است که رابطه جنسی ممکن است به آدم‌ها کمک کند بر ترس ناشی از حضور در یک جمع بزرگ و سخن گفتن در میان آن جمع غلبه کنند؛ زیرا تا حد ممکن از میزان استرس آنها خواهد کاست.

3 روز پیش

آب برای تمام عملکردهای بدن ضروری است؛ آب به بدن کمک می‌کند تا از مواد زائد را از طریق ادرار دفع کند، دمای طبیعی را از طریق تعریق حفظ کند و حتی از مغز محافظت کند. با توجه به نقش اساسی آب در بهبود عملکردهای طبیعی بدن، نخوردن آب کافی می‌تواند نتایج نامطلوبی داشته باشد.

پریروز

هیچ نقطه خاصی در زندگی یک زن وجود ندارد که در آن از نظر جنسی به اوج خود برسد. اگرچه این یک باور رایج است که زنان در 30 سالگی به اوج جنسی خود می رسند، اما برای اکثر زنان این ادعا نادرست است.

3 ساعت پیش

تحقیقات جدید نشان می دهد که غذاهای گیاهی غنی از ترکیبات مهم غذایی می توانند با افزایش سن، احتمال ابتلا به ضعف و سستی را کاهش دهند.

دیروز

محققان ارتباط بین کاهش دریافت اکسیژن و طول عمر بیشتر را در موش‌های آزمایشگاهی کشف کرده اند.

پریروز

فوق تخصص اطفال کودکان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به پنج باورغلط و رایجی که سلامت نوزادان را به مخاطره می‌اندازد، گفت: توصیه‌های غیرعلمی و انجام روش‌های درمانی خودسرانه سلامت نوزاد را در روزهای حساس آغاز تولد تهدید می‌کند.

20 ساعت پیش

طبیعی است که در مورد حمام‌کردن کوچولویتان سؤال‌های زیادی داشته باشید. داشتن اطلاعات لازم کمکتان می‌کند درمورد شستن و حمام‌کردن کودک، راحت‌تر باشید و اعتمادبه‌نفس داشته باشید.

3 روز پیش

به گفته محققان عمل به نکات بهداشتی گاهی می‌تواند شما را بیمار کند.

دیروز

بیشتر...