خبرآنلاین |
2 ماه پیش

خرافاتی که به ابوریحان بیرونی نسبت داده اند خبرآنلاین

خرافاتی که به ابوریحان بیرونی نسبت داده‌اند

یکی از محققان حوزه نجوم با اشاره به فعالیت‌های علمی ابوریحان بیرونی معتقد است نامگذاری روز ملی نجوم زمینه‌ای برای ترویج علم نجوم در کشور است و می‌توان پدیده‌های علمی نجوم را با زبان ساده تعریف کرد.

پاشا مجیدی یکی از بزرگترین مشخصات فعالیت‌های علمی ابوریحان بیرونی را تهیه اسناد علمی در خصوص پدیده‌های نجومی دانست و گفت: اندازه گیری طول و عرض جغرافیا یکی از فعالیت‌های علمی منجمان عصر قدیم بود و در این راستا ابوریحان بیرونی به هر شهری که وارد می‌شده، نسبت به محاسبه طول و عرض جغرافیایی اقدام می‌کرده است و یکی از ویژگی‌های تحقیقاتی وی این بوده که حتما یافته‌های خود را به تایید می‌رسانده است و بارها و بارها عرض جغرافیایی را برای شهری مانند خوارزم و جرجانی محاسبه کرده است.

بیشتر بخوانید:

  • عکس | قیافه مایکل جکسون اگر جراحی زیبایی نمی‌کرد و زنده می‌ماند!

  • فیلم | شلیک دقیقی که ۱۱ میلیون کیلومتر دورتر به هدف نشست!

  • عکس | پیشرفته‌ترین بمب‌افکن پنهان‌کار جهان !

وی با بیان اینکه در آن زمان برای منجمان و ریاضیدانان اندازه گیری عرض جغرافیایی راحت‌تر از اندازه گیری طول جغرافیایی بوده است، ادامه داد: از زمان یونان باستان مبدا اندازه گیری عرض جغرافیایی را خط استوا می‌دانستند و هر چه به سمت بالای خط استوا حرکت می‌کردند، عرض جغرافیا را مثبت فرض می‌کردند و هر چه پایین‌تر می‌رفتند، صفر تا منهای ۹۰ عنوان می‌کردند و ابوریحان در محاسبات طول و عرض جغرافیایی شهری همین تعریف را قبول کرده بود، ولی به دلیل توانایی بالایی که در ریاضیات داشت، از تکنیک‌های خاصی برای ارزیابی عرض‌های جغرافیا بهره برده بود.

وی در خصوص نسبت دادن خرافات به بیرونی، افزود: بسیاری ادعا کردند که منجمان به ویژه ابوریحان بیرونی به اختربینی و طالع بینی و اثرات ستارگان و سیارات بر انسان‌ها باور داشته‌اند. معمولا چنین ادعاهایی بدون مطالعه ارائه می‌شود.

مجیدی خاطر نشان کرد: فعالیت‌های علمی ابوریحان بیرونی مبتنی بر آزمایش بوده و هرگز نمی‌تواند صحیح باشد که وی به طالع بینی باور داشته است، چرا که شاهدیم بیرونی در کتاب‌های آثارالباقیه و التفهیم از کسانی که به طالع بینی باور دارند با واژه "صاحب نیرنگ‌ها" یاد می‌کند.

وی اضافه کرد: کتاب التفهیم بیرونی شامل ۵ بخش است که در بخش اول آن به ریاضیات، بخش دوم به هندسه، بخش سوم آن به حوزه نجوم، فصل چهارم رساله کاملی درباره اسطورلاب و فصل پنجم آن به احکام نجوم اختصاص یافته است.

این محقق نجومی با طرح این سوال که ابوریحان بیرونی که در همه موارد به شدت با خرافه و طالع بینی برخورد می‌کرده است، چگونه بخشی از کتاب خود را به احکام نجوم اختصاص داده است، توضیح داد: این کتاب به طور نادری، دارای دو مقدمه است. در مقدمه اول توضیح داده است که این کتاب به درخواست بانویی به نام "ریحانه دختر حسین (حسن) خوارزمی" تدوین شده و توضیح می‌دهد که چرا علم نجوم یک علم جذاب است.

وی اضافه کرد: بیرونی برای آنکه بخش احکام نجوم را به رشته تحریر درآورد، مقدمه دومی را به کتاب اضافه می‌کند و در آن توضیح می‌دهد که همه به علم نجوم علاقه دارند و اگرچه اکثر مردم هم بر این باورند که احکام نجوم برگرفته از ریاضیات است، اما تحت تاثیر طالع‌بینی و شبه علم هم بوده‌اند.

مجیدی افزود: بیرونی در ادامه این مقدمه آورده است که "اما من بر آن اقلیت مردم هستم". وی در این مقدمه اعلام کرده که جزو اقلیتی از مردم است که به طالع‌بینی باور ندارد و بلافاصله توضیح می‌دهد که فصل پنجم این کتاب به خواسته آن بانو نوشته شده است.

وی ادامه داد: منجمان و رصدگرانی که در دربار کار می‌کردند، برای آنکه هزینه تالیف کتاب‌ها و سفرها و فعالیت‌های علمی خود را تامین می‌کردند، نیاز داشتند که مطابق مدل فکری پادشاهان کار کنند و ابوریحان در دوره‌ای کار می‌کرده است که نجوم شرق ایران به شدت تحت تاثیر باورهای شبه علمی بوده و ناگزیر بوده که در زمان‌هایی بر اساس خواسته حاکمان تالیفاتی داشته باشد.

۵۸۵۸#‌اخبار_دانش منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید دو نفر از کارکنانش و همچنین ۱۸ نفر از فعالان حوزه خاورمیانه مورد هدف هکرهای تحت حمایت ایران قرار گرفته‌اند

10 ساعت پیش

سرفیس مایکروسافت با نمایشگر ثانویه مشابه تاچ بار مک بوک اپل در پتنت دیده شد. ایده مایکروسافت برای آینده لپ تاپ های سرفیس چیست؟

9 ساعت پیش

ایرنا نوشت: محققان فناوری پزشکی در حال توسعه و ساخت یک حسگر زیستی هستند که بعلیده می‌شود و به مدت‌ چندین ساعت اطلاعات مربوط به سنجش میزان گلوکز خون را ارسال می‌کند.

15 ساعت پیش

مهر نوشت: محققان ژاپنی کوچک‌ترین شکل حیات که می تواند به تنهایی حرکت کند را ساخته اند. در حقیقت این یک باکتری مصنوعی است که قابلیت حرکت به آن افزوده شده است.

14 ساعت پیش

پدال نوشت: شرکت ایران‌خودرو دیزل طی مراسمی از جدیدترین پیکاپ خود با نام تونلند G7 اتوماتیک رونمایی کرد. این مدل، فعلا فقط با موتور بنزینی توربوشارژ و سیستم دو دیفرانسیل در ایران عرضه می‌شود.

14 ساعت پیش

گجت‌نیوز نوشت: به نظر می‌رسد کلاهبرداران ارزهای دیجیتال نمی‌خواهند بیخیال سلبریتی‌ها و افراد مشهور شوند و حالا به تازگی نام کریستیانو رونالدو هم مورد سوءاستفاده قرار گرفته است.

14 ساعت پیش

پژوهشی که روی موش‌ها انجام شده است، نشان می‌دهد که مغز با استفاده از اصول حسابان در سیگنال‌دهی خود، حرکات سریع را با دقت بالایی کنترل می‌کند

10 ساعت پیش

Tyrannosaurus rex فقط یک گنج برای دیرینه شناسان نیست بلکه این دایناسور به طور فزاینده ای بر دنیای حراج های هنری سلطنت می کند.

12 ساعت پیش

ظاهراً توییتر قصد دارد رمزارز جدید مخصوص خود را با نام توییتر کوین معرفی کند.

8 ساعت پیش

بیشتر...