ضریب ناامنی غذایی در کشور به ۴۰ درصد رسیده است پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

ضریب ناامنی غذایی در کشور به ۴۰ درصد رسیده است
اقتصادسبز آنلاین: اکبری با بیان اهمیت بهره‌وری در تولید محصولات کشاورزی گفت: در وضعیت فعلی امنیت غذایی کشور به امنیت آب و خاک گره خورده است.

اقتصادسبز آنلاین: اکبری با بیان اهمیت بهره‌وری در تولید محصولات کشاورزی گفت: در وضعیت فعلی امنیت غذایی کشور به امنیت آب و خاک گره خورده است.

به گزارش خبرنگار ما، علیمراد اکبری، معاونت امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در هفدهمین کنگره علوم خاک ایران و چهارمین همایش ملی مدیریت آب و مزرعه با اشاره به مطرح بودن امنیت غذایی کشور اظهار کرد: در وضعیت فعلی امنیت غذایی به امنیت آب و خاک گره خورده است و برای تحقق آن نباید این دو مقوله را به فراموشی بسپاریم.
وی افزود: با این حال برای این که ضریب امنیت غذایی در کشور بالا رود راهی جز افزایش بهره وری در منابع آب و خاک وجود ندارد بنابراین باید از این منابع صیانت کرده تا امنیت غذایی کشور تضمین شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر بهره وری منابع پایه بیان کرد: در حال حاضر 47 درصد اراضی کشور آبی بوده، این در حالی است که میزان اراضی آبی در سطح دنیا 16 درصد است.
اکبری ادامه داد: 92 درصد میزان تولیدات کشاورزی از طریق اراضی آبی و 8 درصد آن از طریق اراضی دیم صورت می گیرد، همچنین متوسط انرژی مصرف شده برای تولیدات گیاهی در کشور 92 درصد بوده، این در حالی است که این میزان در سراسر دنیا 70 درصد است.

بیشتر بخوانید:استفاده از پوست تمر‌هندی برای تولید بسته‌های مواد‌غذایی و نوشیدنی

به زعم معاونت امور اب و خاک وزارت جهاد ضریب ناامنی غذایی در ایران 39.7 درصد بوده، این در حالی است که این ضریب در آسیا 22 درصد می باشد.
وی در ادامه با اشاره به تهدیدات اصلی تامین امنیت غذایی در کشور گفت: افت منابع آبی و خاکی به خصوص آبخوان‌ها، تخریب خاک و فرسایش آن، آلودگی و فقر مواد آلی موجود در خاک، سیاست‌های جمعیتی و میزان پراکنش جمعیت، توسعه نامتوازن بخش کشاورزی، شکاف عملکردی در بخش تولید، نداشتن الگوی تغذیه و مصرف از مهمترین دلایل تهدید کننده این امر در کشورمان هستند.
اکبری اظهار کرد: در حال حاضر متوسط عملکرد گندم در هکتار ۴ تن است، هر چند رکورد ۱۳ تن در هکتار هم داریم که این امر بدان معناست که می‌توان ۷ تا ۸ تن هم عملکرد در هکتار داشت که با این وجود بهره وری و عملکرد در هکتار یکی از معضلات جدی در کشور است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص راهکارهای افزایش امنیت غذایی در کشور نیز بیان داشت: یک سوم بهره وری در تولیدات کشاورزی در مسائل به زراعی و مسائل مزرعه اتفاق می افتد، یک سوم آن در اصلاح نباتات و ارقام مختلف صورت می گیرد و یک سوم باقیمانده آن نیز به مسائل و سیاست‌های بالادست مثل تنظیم بازار و دیگر مسائل اقتصادی بر می گردد.
معاون وزیر جهاد گفت: کشور ما تاب آوری توسعه افقی را ندارد که با این وجود راهی جز توسعه دیم یا بهره وری در کشور که همان توسعه عمودیست، نیست.
اکبری در ادامه اذعان داشت: متاسفانه در پروژه‌های مختلف آب و خاک حمایت چندانی از بخش تحقیقات نمی‌ شود به طوری که در این دولت و دولت قبل از سازمان برنامه و بودجه خواسته ایم که یک درصد اعتبارات خودمان به این بخش اختصاص یابد که سازمان مربوطه با پیشنهادمان موافقت نکرد.
وی افزود: به شدت به دنبال این هستیم که در سالیان آتی برای افزایش بهره وری گیاهان آبی پرمصرف را از فضای باز به سمت گلخانه‌ها بکشانیم تا از تبخیر آب جلوگیری شود..
این مقام مسئول با اشاره به این که حکمرانی دولت در بخش آب جوابگو نبوده، تاکید کرد: باید به سرعت حکمرانی آب را به بخش خصوص واگذار و از فناوری‌های نوین در مدیریت منابع آب استفاده کرد تا شاهد افزایش بهره وری در این بخش باشیم. / خبرگزاری موج#‌کشاورزی #‌صنعت_کشاورزی منبع: پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

خرید تضمینی دانه روغنی سویا از ۹۰۰۰ تن گذشت پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

5 روز پیش

آب اشتغال دو بحران بزرگ کشور پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

5 روز پیش

کسانی که به رودبار سفر می‌کنند، بازدید از غار دربند را در برنامه‌ خود قرار می‌دهند. با ما همراه باشید تا با غار دربند رشی در گیلان آشنا شوید.

5 روز پیش

تاجیکستان سرمایه گذاری برای ایرانیان را دشوار کرد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

6 روز پیش

زعفران خراسان جنوبی به قیمت تضمینی فروخته نشد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

6 روز پیش

همکاری وزارت جهاد کشاورزی کمیته امداد امام خمینی ره برای توانمندسازی روستاییان عشایر پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

6 روز پیش

استاندارد بین المللی زرشک تدوین شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

6 روز پیش

عملیات کشاورزی مکانیزه در شالیزارهای کشور به ۶۵ درصد افزایش یافت پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

6 روز پیش

بیش از ۳۳ هزار پسته خشک از باغ های استان سمنان برداشت شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

6 روز پیش

آذربایجانی که نخل ندارد خرما صادر می کند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

6 روز پیش

کتابچه صادرات محصولات کشاورزی به روسیه سوریه رونمایی شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

6 روز پیش

در این جنگل می‌توانید از رانندگی درمیان تونل رویایی از درختان زیبا لذت ببرید. با ما همراه باشید تا با جنگل دالخانی در رامسر آشنا شوید.

6 روز پیش

قیمت هر کیلو برنج طارم ۴۲ هزار تومان پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

۱ هفته پیش

افزایش تولید نارنگی هزینه جمع آوری سیب بالاست پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

۱ هفته پیش

تولید میلیون تن سیب زمینی در سال زراعی ۱۴۰۰ ۱۳۹۹ پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

۱ هفته پیش

بیشتر...