درمان فوت فتیش توضیحات تکمیلی

درمان فوت فتیش

قبل از بررسی درمان فوت فتیش لازم است که یک بررسی جامع از این اختلال داشته باشیم. فتیشیسم چیست و به چه نوع اختلالی اطلاق می شود؟ این اختلال که با نام های دیگری مانند پا پرستی و بت پرستی شناخته می شود یک نوع انحراف جنسی می باشد. درمان فوت فتیش لازم است که به طور مرتب پیگیری شود. زیرا یکی از انواع  اختلالات جنسی جدی به حساب می آید. حال سوالی که ممکن است برای شما مطرح شود این است که فتیشیسم به چه رفتار هایی از سوی فرد اطلاق می شود؟ در این اختلال فرد تنها از طریق مشاهده پا، کفش، جوراب و اجزای مرتبط با آن به طور جنسی تحریک می شود. لذت جنسی افراد فوت فتیشیسم تنها از این طریق می باشد و از راه رابطه جنسی به لذت نمی رسند. جهت کسب اطلاعات لازم درباره ی درمان فوت فتیش مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید.

سرفصل های مقاله
مفهوم فتیشیسم
علل فوت فتیش
علاقه به تحقیر شدن
علاقه به تحت سلطه واقع شدن
تجاوز جنسی
پر کردن خلاء
عوارض اختلال فوت فتیش
مشکلات جنسی
رابطه ارباب و برده
روش های درمان فوت فتیش
مشاوره درمانی
دارو درمانی
هیپنوتیزم
نحوه برخورد با فرد درگیر اختلال فوت فتیش
خدمات مشاوره کلینیک روان آرام
سخن پایانی
دلیل اختلال فوت فتیش چیست؟
آیا اختلال فوت فتیش قابل درمان است؟
آیا استفاده از دارو برای درمان فوت فتیش ضروری است؟

دانستن مفهوم فتیشیسم کمک زیادی به درمان فوت فتیش و درک این اختلال می نماید. در فتیشیسم فرد کشش جنسی زیادی نسبت به یک چیز خاص مانند یکی از اجزای بدن دارد. همان گونه که مشاهده کردید، رایج ترین نوع فتیشیسم فوت فتیش است. در ین اختلال فرد توسط دیدن، بوسیدن و لیسیدن پا های جنس مخالف به شدت تحریک می شود. از آنجایی که پا جزو عضو جنسی فرد به حساب نمی آید، می توان نتیجه گرفت که فوت فتیش یک اختلال است و عادی نیست و نیاز به بررسی جامعه تری دارد.

به طور کلی می توان گفت که هنوز علت دقیقی برای اختلال فوت فتیش مشخص نشده است. اما یکی از فرضیه ها این است که بروز اختلال مربوطه ممکن است ریشه در دوران کودکی فرد داشته باشد. این موضوع به چه معناست؟ برای مثال فرد ممکن است در دوران کودکی علاقه زیادی به پا و انگشتان اعضای خانواده داشته باشد و بیش از حد به آن ها نگاه کند. همچنین ممکن است در دوران کودکی از ناخن های لاک زده اعضای خانواده لذت ببرد و انگشتان پای آن ها را مدام لمس کند.

یکی از دلایل فوت فتیش در افراد علاقه زیاد آن ها به تحقیر شدن است. پا به عنوان یکی از اندام های انتهایی بدن به حساب می آید. از این رو این دسته از افراد دوست دارند تا توسط شریک جنسی خود تحقیر شوند.

یکی دیگر از دلایل فوت فتیش را می توان به علاقه وافر فرد به تحت سلطه واقع شدن دانست. در واقع این دسته از افراد مدام علاقه دارند تا تحت سلطه شخصی واقع شوند و از دستورات وی با کمال میل پیروی کنند.

یکی از جنبه های مهمی که در درمان فوت فتیش باید به آن توجه داشت این است که ممکن است فرد در کودکی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته باشد. این تجاوز جنسی ممکن است از طریق پا وجود داشته باشد، در واقع لذت جنسی حاصله ناشی از لمس پا و متعلقات آن بوده است. به همین دلیل باید مورد توجه روانشناس قرار بگیرد.

یکی دیگر از دلایل اختلال فوت فتیش وجود خلاء و کمبود در زندگی فرد می باشد. این خلاء ممکن است به صورت از دست دادن یکی از عزیزان یا مورد عشق و احترام واقع نشدن در خانواده باشد. از این رو فرد برای جبران و فراموش کردن کمبود های خود شروع به لذت بردن از طریق پا یا اعضای دیگر می کند.

یکی از نکاتی که در درمان فوت فتیش مورد توجه قرار می گیرد عوارض و پیامد های اختلال فوت فتیش می باشد. بدون شک این اختلال بدون عارضه و پیامد نیست و نتایج خاص خود را به همراه دارد. از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره نمود:

یکی از بارز ترین پیامد های اختلال فوت فتیش این است که فرد در برقراری رابطه جنسی سالم و طبیعی مشکل پیدا می کند. در واقع این دسته از افراد از طریق رابطه جنسی عادی و معمول به لذت نمی رسند. ارگاسم و لذت جنسی آن ها تنها از طریق پا می باشد. در درمان فوت فتیش لازم است که با یک سکس تراپیست مشورت کنید.

آیا تا به حال رابطه ارباب و برده یا میسترس و اسلیو به گوشتان خورده است؟ در مواقعی که اختلال فوت فتیش شدت زیادی پیدا کند ممکن است رابطه ارباب و برده میان دو فرد به وجود بیاید، به گونه که ای فرد دارای اختلال اسلیو و فردی که پای او پرستیده می شود میسترس تلقی شود. بدون شک ادامه رابطه مربوطه منجر به بروز اختلالات شدید روانی می شود و نیاز به درمان فوت فتیش جدی تر می شود.

درمان فوت فتیش

 

اکنون پس از ذکر توضیحات لازم نوبت به روش های درمان فوت فتیش می رسد. ابتدا لازم است ذکر کنیم که این اختلال درجه بندی و شدت های مختلفی دارد. از این رو تنها در مواقع خاص به کار بردن اقدامات درمانی لازم است و آن هم زمانی است که اختلال مربوطه در فعالیت های عادی و روزمره فرد مشکلاتی ایجاد کند. همچنین طول مدت روند درمان به عوامل مختلفی همچون شدت اختلال و همکاری فرد بستگی دارد. از جمله اقدامات درمانی فوت فتیش می توان به موارد زیر اشاره نمود:

این مقاله هم بخوانید تحریک نشدن زن

یکی از اولین و موثر ترین روش های درمان فوت فتیش مشاوره درمانی است. مشاوره درمانی با برگزاری جلسات مشاوره توسط روانشناس صورت می گیرد. در این روش روانشناس به فرد می آموزد تا شیوه صحیح ارتباط جنسی و لذت جنسی چگونه است. با توضیحات مربوطه ممکن است عادت های جنسی فرد درگیر اختلال فوت فتیش از نظر وی غیر عادی جلوه کند.

در صورتی که جلسات مشاوره درمانی در بهبود روند درمان فوت فتیش موثر نباشد، نوبت به دارو درمانی می رسد. دارو درمانی تاثیر به سزایی در اصلاح رفتار های فرد درگیر فوت فتیش دارد. در این مرحله از چند دسته دارو استفاده می شود که از جمله آن می توان به دارو های ضد افسردگی، ضد اضطراب و دارو های هورمونی اشاره کرد. از جمله این دارو های استفاده شده می توان به دارو های آنتی آندروژن اشاره کرد که موجب کاهش سطح هورمونتستستروندر فرد می شود.

هیپنوتیزم یا هیپنوتیزم درمانی همواره یکی از درمان های موثر در تغییر باور های فرد به حساب می آید. در روش هیپنوتیزم درمانی درمانگر سعی دارد تا با هیپنوتیزم فرد باور هایی که سبب بروز این اختلال شده است را تغییر دهد. لازم به ذکر است که هیپنوتیزم درمانی جزو پله های بعدی درمان فوت فتیش به حساب می آید. در واقع این روش هنگامی استفاده می شود که روش های مشاوره درمانی و گفت و گو به تنهایی پاسخ گوی درمان نباشد.

قدم اول در برخورد با فرد درگیر اختلال فوت فتیش این است که او را مورد قضاوت های نا به جا و ناراحت کننده قرار ندهیم. برای مثال ممکن است با فردی آشنا شوید و در وهله اول درباره تمایلات عجیب خود با شما صحبت کند. در صورتی که این تمایلات شدت خاصی نداشت می توانید تنها با یکسری گفت و گوی ساده آن را حل کنید. اما در صورتی که تمایلات وی شدید و تنها محدود به فوت فتیش بود لازم است که بررسی های بیشتری به عمل آید. بهتر است که در ابتدا حد و مرز های رابطه را مشخص سازید تا در آینده مشکل خاصی پیش نیاید. قدم اول مطرح کردن دغدغه ها و مسائل مربوطه با یک تراپیست می باشد.

بدون شک یافتن یک مرکز روانشناسی معتبر جهت خدمات روانشناسی و مشاوره اهمیت به سزایی دارد. از این رو کلینیک مشاوره روان آرام در نظر دارد تا با ارائه خدمات مشاوره درمانی شما را در بهبود روند درمان خود یاری دهد. کادر روانشناسی این مجموعه متشکل از روانشناسان با تجربه است. از این رو با خیال راحت می توانید جهت درمان فوت فتیش از کارشناسان مجرب این مجموعه کمک بگیرید و مشکلات خود را بیان کنید. همچنین لازم به ذکر است که تعداد جلسات مشاوره با توجه به شدت اختلال و نظر روانشناس مربوطه متغیر است.

فوت فتیش اختلالی است که در صورت عدم درمان می تواند نتایج منفی بر روی روابط عاطفی و اجتماعی افراد بر جای بگذارد. از این رو لازم است که حتما روند درمان به طور کامل پیگیری شود تا اختلال به طور کامل درمان شود. اگر در یک رابطه عاطفی هستید و شریک شما دچار این اختلال است. بهتر است که قبل از ادامه رابطه به صورت جدی نسبت به حل و بررسی این مسئله اقدام کنید. همان گونه که ذکر شد، درمان فوت فتیش تا حدودی بسته به شرایط فرد دارد. از این رو برای هر فردی اقدامات درمانی جداگانه ای در نظر گرفته می شود. به هیچ وجه از درمان و مراجعه به روانشناس هراس نداشته باشید چرا که روانشناسان مجموعه روان آرام همانند یک دوست به مشکلات شما گوش می دهند و بدون هیچ گونه قضاوتی درمان مناسب را برایتان در نظر می گیرند. این روند درمان ممکن است تنها با یک گفت و گو و مشاوره ساده حل شود. ممکن است نیاز به درمان های دارویی و هیپنوتیزم درمانی نیز مطرح باشد.

دلیل اختلال فوت فتیش چیست؟

این اختلال ممکن است ریشه درکودکی فرد داشته باشد و یا ناشی از وجود بیش از حد هورمون تستوسترون در فرد باشد.

آیا اختلال فوت فتیش قابل درمان است؟

بله. روش های درمانی مختلفی برای فوت فتیش وجود دارد که از جمله آن می توان به مشاوره درمانی، دارو درمانی، هورمون درمانی و هیپنوتیزم درمانی اشاره کرد.

آیا استفاده از دارو برای درمان فوت فتیش ضروری است؟

خیر. در صورتی که اختلال با جلسات مشاوره درمانی حل نشود ممکن است درمان های دارویی توسط متخصص به کار گرفته شود.#‌افسردگی #‌روانشناسی منبع: روانشناسی روان آرام

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

نوجوانان تمایل به حفظ حریم خصوصی، فضا و استقلال دارند. این یک بخش طبیعی از رشد آنها است. این تمایلات می تواند گفتگوی واقعی با آنها را دشوارتر کند، به خصوص به عنوان والدین. در زیر مواردی وجود دارد که…

12 ساعت پیش

ورزش‌کردن، تناسب اندام و عزت نفس ارتباطی نزدیک و تنگاتنگ با یکدیگر دارند. ورزش باعث می‌شود اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنیم.

دیروز

ممکن است مشکلات خانوادگی ما منحصربه‌فرد به نظر برسند، اما روان‌شناسان بسیاری از نشانه‌ها و ریشه‌های مشکلات خانواده را مشابه می‌دانند.

دیروز

هیچ کس تک تک افرادی را که ملاقات کرده است دوست ندارد. اکثر مردم احتمالاً می توانند نام چند نفر را که چندان دوست ندارند نام ببرند. با این حال، برخی از افراد به مرحله‌ای می‌رسند که از افراد یا شرایط چنان آزرده، صدمه دیده یا ناامید می‌شوند که احساس می‌کنند از همه متنفرند

پریروز

با خواندن این مقاله و با وجود آنچه از خواص پوست موز می‌گوییم، حتما در تصمیم‌تان برای دور انداختن آن تجدیدنظر می‌کنید.

3 روز پیش

اغلب نوزادان تازه‌متولدشده به یرقان یا زردی مبتلا می‌شوند. اما زردی می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد و معمولا نتیجه یک بیماری زمینه‌ای است.

3 روز پیش

با وجود آنچه در سریال های طنز تلویزیونی می بینیم، واقعاً چیزی به عنوان یک زوج کامل وجود ندارد. در حقیقت، ازدواج سخت است. حتی همسران با نیت خوب دارای مشکلات زناشویی هستند و گاهی اوقات نمی دانند که حتی در ازدواج هم اشتباه می کنند.

6 روز پیش

ناسازگاری کودکان و نوجوانان یکی از مسائلی است که ممکن است بسیاری از والدین را درگیر و حتی نگران کند. این ناسازگاری به ویژه در دوران نوجوانی نمود بیشتری

۱ هفته پیش

اصطلاح نشخوار فکری چیست؟ حتما تا به حال پیش آمده است که مسئله ای ذهن شما را بیش از حد مشغول کرده باشد. هنگامی که به این موضوع بیش از حد فکر کنید و خود را

۱ هفته پیش

اگر به خودکشی فکر می کنید، ممکن است درد شما شدید و دائمی به نظر برسد. اما راه هایی برای کنار آمدن با افکار و احساسات خودکشی و غلبه بر درد وجود دارد. اگر افکار خودکشی دارید مهم نیست که در حال حاضر…

۱ هفته پیش

پرحرفی کودکان یکی از مسائلی است که والدین از آن شکایت دارند. به طوری که گاه پاسخ به تمامی سوالات و حرف‌های کودک غیر ممکن می‌شود. پر حرفی کودکان دلایل متعددی دارد که باعث می‌شود اطرافیان آشفته شده و واکنش منفی از خود نشان دهند.

۱ هفته پیش

چه درگیر باشید چه نباشید، دیدن افراد در دعوای خانوادگی شما می تواند واقعاً سخت باشد. ممکن است وقتی عزیزانتان بر سر یکدیگر فریاد و غر می زنند، ناراحت، عصبانی یا حتی شرمنده باشید

۱ هفته پیش

بیشتر...