سرانه مصرف برنج هر ایرانی ۳۶ کیلو است پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

سرانه مصرف برنج هر ایرانی ۳۶ کیلو است
اقتصادسبز آنلاین: عضو هیأت مدیره انجمن برنج گفت: علی رغم خشکسالی و افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی تولید نسبت به سال قبل، کمبودی در عرضه برنج نداریم.

اقتصادسبز آنلاین: عضو هیأت مدیره انجمن برنج گفت: علی رغم خشکسالی و افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی تولید نسبت به سال قبل، کمبودی در عرضه برنج نداریم.

به گزارش خبرنگار ما، علی اکبریان، عضو هیأت مدیره انجمن برنج، از ثبات قیمت برنج در بازار خبر داد و گفت: گرچه برخی کارشناسان و مسئولان از کاهش ۴۵ درصدی تولید نسبت به سال قبل خبر می دهند، اما سازمان جهاد کشاورزی تولید برنج به واسطه خشکسالی و کم آبی را ۱۰ تا ۱۵ درصد اعلام کرده است.
او افزود: امسال برآوردها حاکی از آن است که تولید برنج با کشت دوم و رتون به ۲ میلیون تا ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن برسد که با احتسابسرانه مصرف۳۶ تا ۳۶.۵ کیلوگرم و جمعیت ۸۵ میلیون نفر، حدود ۷۰۰ هزار تن کسری نیاز کشور باید از طریق واردات تامین شود.
اکبریان با اشاره به اینکه کارخانه ها مشکلی در خرید و فروش ندارند، بیان کرد: در ۲ هفته اخیر به علت رکود بازار خرید و فروشی انجام نمی شد، اما هم اکنون مشکلی در فروش نداریم.
عضو هیأت مدیره انجمن برنج درباره آینده بازار برنج بیان کرد: قیمت برنج در بازار تابع عوامل مختلفی همچون کرونا، نرخ ارز و … است، به طوری که با پایان کرونا و سرگیری مهمانی ها و افزایش مصرف، قیمت برنج با نوساناتی در بازار رو به رو می شود.

بیشتر بخوانید:بسته‌بندی جدید آبمیوه با بوی گیاهان دریایی

اکبریان با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه برنج نداریم، گفت: بنابر اعلام سازمان جهاد کشاورزی، تولید برنج نسبت به سال زراعی قبل ناشی از شرایط خشکسالی ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته است، اما با این وجود کمبودی در عرضه نداریم، چرا که تولید با سال زراعی ۹۷ تفاوتی نداشته است و از طرفی با کاهش ۲۵ درصدی مصرف مراسم در ایام محرم، ماه رمضان و برگزاری عروسی و جشن ها افت تولید تاثیری ندارد.
این مقام مسئول قیمت کنونی هر کیلو برنج طارم با یک تا ۲ درصد خرده را ۴۲ تا ۴۴ هزار تومان، شیرودی را ۳۳ تا ۳۴ هزار تومان، فجر را ۳۶ تا ۳۷ هزار تومان و ندا را ۳۱ هزار تومان اعلام کرد.
عضو هیأت مدیره انجمن برنج در پایان با بیان اینکه سالیانه حداکثر ۳ میلیون تن برنج در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: با توجه به واردات برنج از مبادی غیررسمی، کمبودی در عرضه نداریم و گرانی برنج در بازار تهران ناشی از کمبود نیست. / باشگاه خبرنگاران جوان#‌کشاورزی #‌صنعت_کشاورزی منبع: پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

خرید تضمینی دانه روغنی سویا از ۹۰۰۰ تن گذشت پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

1 روز پیش

آب اشتغال دو بحران بزرگ کشور پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

1 روز پیش

کسانی که به رودبار سفر می‌کنند، بازدید از غار دربند را در برنامه‌ خود قرار می‌دهند. با ما همراه باشید تا با غار دربند رشی در گیلان آشنا شوید.

1 روز پیش

تاجیکستان سرمایه گذاری برای ایرانیان را دشوار کرد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

زعفران خراسان جنوبی به قیمت تضمینی فروخته نشد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

همکاری وزارت جهاد کشاورزی کمیته امداد امام خمینی ره برای توانمندسازی روستاییان عشایر پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

استاندارد بین المللی زرشک تدوین شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

عملیات کشاورزی مکانیزه در شالیزارهای کشور به ۶۵ درصد افزایش یافت پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

بیش از ۳۳ هزار پسته خشک از باغ های استان سمنان برداشت شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

آذربایجانی که نخل ندارد خرما صادر می کند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

کتابچه صادرات محصولات کشاورزی به روسیه سوریه رونمایی شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

در این جنگل می‌توانید از رانندگی درمیان تونل رویایی از درختان زیبا لذت ببرید. با ما همراه باشید تا با جنگل دالخانی در رامسر آشنا شوید.

2 روز پیش

قیمت هر کیلو برنج طارم ۴۲ هزار تومان پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

افزایش تولید نارنگی هزینه جمع آوری سیب بالاست پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

تولید میلیون تن سیب زمینی در سال زراعی ۱۴۰۰ ۱۳۹۹ پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

بیشتر...