بیتوته |
2 ماه پیش

غذای سنتی که با کرونا مقابله می کندمقابله با کرونا توسط غذای زاپنی،اخبار پزشکی،خبرهای پزشکی
ناتو (Nattō) یک غذای سنتی ژاپنی حاصل از تخمیر سویا از اوایل هزاره گذشته غالبا در ژاپن برای صبحانه سرو شده است اما می‌تواند پاسخی برای مشکل کنونی، کووید ۱۹ نیز باشد.

به گزراش ایسنا به نقل از مدیکال نیوز، تصور می‌شود که زندگی طولانی‌تر و سالم در سراسر ژاپن، کشوری با بیشترین امید به زندگی و خانه بیش از یک چهارم جمعیت جهان بالای ۶۵ سال، معمول است. پیش از این نیز مشخص شده است که ناتو، یک رژیم غذایی اصلی در افراد با کمترین احتمال مرگ در اثر سکته مغزی یا بیماری قلبی است. اکنون، محققان دریافتند که عصاره تهیه شده از ناتو چسبناک با  بوی قوی ممکن است توانایی ویروس کرونا را که باعث آلودگی سلول‌ها می‌شود را مهار کند.

 

تتسویا میزوتانی، محقق این تحقیق و مدیر مرکز تحقیقات اپیدمیولوژی و پیشگیری از بیماری‌های عفونی از دانشگاه کشاورزی و فناوری توکیو (CEPiR-TUAT) اظهار کرد: به‌طور سنتی، مردم ژاپن تصور می‌کردند که ناتو برای سلامتی مفید است. در سال‌های اخیر، نتایج تحقیقات شواهد علمی برای این باور ارائه کرده است.

 

در تحقیق جدید تاثیرات ضد ویروسی ناتو بر روی سارس-کوو-۲ (SARS-CoV-۲)، ویروس عامل کووید-۱۹ و هرپس ویروس تیپ یک گاوی (BHV-۱) که باعث بیماری تنفسی در گاوها می‌شود، مورد بررسی قرار گرفته است.

 

ناتو با تخمیر لوبیای سویا با باسیلوس سوبتیلیس، باکتری موجود در گیاه و خاک تهیه می‌شود. محققان دو عصاره ناتو یکی با گرما و دیگری بدون آن را تهیه کردند. آنان عصاره‌ها را در مجموعه سلول‌های آزمایشگاهی گاو و انسان استفاده کردند. یک مجموعه به سارس-کوو-۲ و مجموعه دیگر به هرپس ویروس تیپ یک گاوی آلوده شدند.

 

وقتی سلول‌های آلوده به سارس-کوو-۲ و هرپس ویروس تیپ یک گاوی با عصاره ناتو ساخته شده بدون گرما تحت درمان قرار گرفتند، ویروس‌ها توانایی خود را در آلودگی سلول‌ها از دست دادند. بااین‌حال، هیچ یک از ویروس‌ها تحت تاثیر عصاره ناتو تحت عملیات حرارتی قرار نگرفتند.

 

میزوتانی گفت: «به‌نظر می‌رسد پروتئاز یا پروتئازهایی رخ می‌دهند، پروتئین‌هایی که پروتئین‌های دیگر را متابولیزه می‌کنند. عصاره ناتو به‌طور مستقیم حوزه اتصال گیرنده‌ها بر روی پروتئین سنبله موجود در سارس-کوو-۲ را هضم می‌کند، اما در عصاره تحت گرما، توانایی هضم پروتئین‌ها از دست رفته و باعث می‌شود ویروس عفونی بماند.

 

پروتئین سنبله بر روی سطح ویروس قرار دارد و به گیرنده سلول‌های میزبان متصل می‌شود. با پروتئین سنبله غیرفعال ویروس نمی‌تواند سلول‌های سالم را آلوده کند.

 

شایان‌ذکر است، محققان اثر مشابهی نیز بر روی هرپس ویروس تیپ یک گاوی یافتند.

 

میزوتانی خاطرنشان کرد: عصاره ناتو همان اثرات هضم را بر روی پروتئین‌های حوزه اتصال‌دهنده گیرنده‌های سویه‌های جهش یافته سارس-کوو-۲ مانند نوع آلفا دارد.

 

وی هشدار داد: در حالی که نتایج امیدوارکننده است، برای شناسایی مکانیسم‌های دقیق مولکولی مطالعات بیشتری لازم است. همچنین تاکید کرد که این تحقیق هیچ مدرکی در مورد کاهش عفونت ویروسی صرفا با خوردن ناتو ارائه نمی‌دهد. به محض شناسایی اجزای سازنده و تایید عملکرد آنها  محققان قصد دارند کار خود را تا مطالعات بالینی در مدل‌های حیوانی پیش ببرند.

 

میزوتانی افزود: اگرچه واکسن‌هایی برای مقابله با کووید-۱۹ وجود دارد  اما نمی‌دانیم که تاثیر آنها بر روی هر نوع مختلف ویروس به چه میزان است. واکسیناسیون همه نیز به طول می‌انجامد هرچند گزارش‌هایی در موارد موفقیت‌آمیز وجود دارد اما باید برای افرادی که به کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند و آن را منتشر می‌کنند روش‌های درمانی ایجاد کنیم. این تحقیق ممکن است یک نکته بزرگ برای چنین طراحی دارویی باشد.

 

نتایج این تحقیق در نشریه ارتباطات تحقیقات بیوشیمیایی و بیوفیزیکی منتشر شده است.

 

 #‌پزشکی منبع: بیتوته

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

پس‌ از شتاب‌گیری واکسیناسیون و شکست رکورد چندین باره تزریق واکسن در کشور روند نزولی بیماری کرونا در پایتخت و دیگر شهرها آغاز شده است. یکی از اقدامات مؤثر و اثربخش در تسریع سرعت واکسیناسیون عمومی افزایش مراکز تجمیعی و راه‌اندازی مراکز شبانه‌روزی تزریق واکسن در تهران است.

یک ربع پیش

دستگاه وکیوم مردانه،حجیم کردن آلت تناسلی،روش طبیعی رفع اختلال نعوظ،فواید استفاده از دستگاه وکیوم مردانه،خطرات استفاده از وکیوم مردانه،مراحل استفاده از دستگاه وکیوم،سلامت جنسی مردان

نیم ساعت پیش

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، طی شبانه روز گذشته، ۲۲هزار و ۳۲۹ ابتلای جدید کرونا در کشور شناسایی شدند و همچنین در همین بازه زمانی متاسفانه ۴۰۸ تن از بیماران جان خود را از دست دادند.

نیم ساعت پیش

افزایش بستری و مرگ‌های کرونا در پیک‌های متعدد، نگرانی از ابتلای مجدد و مرگ خود و همکاران، تنش‌های شغلی، واکنش خانواده‌ها به مرگ عزیزان، خستگی مفرط، اضطراب و استرس از شیفت‌های طولانی و مواجهه دائمی با ویروس، شرایط سختی برای کادر درمان ایجاد کرده است؛ متخصصان حوزه روان تاکید می‌کنند باید برای خروج این افراد از وضعیت بحران روحی، اقدام فوری و ویژه‌ای صورت گیرد.

1 ساعت پیش

اگر می‌خواهید همیشه عالی به نظر برسید و در بهترین حالت خودتان باشید، داشتن یک خواب راحت ضروری است. بدن در هنگام خواب، خود را بازسازی می‌کند و شما می‌توانید از این فرایند طبیعی برای داشتن پوست و موی بهتر استفاده کنید!

1 ساعت پیش

مشاور وزیر بهداشت در امور سلامت دهان و دندانپزشکی دولت نهم، در ارتباط با طرح جامع سلامت دهان و دندان و مهجور ماندن جایگاه سلامت دهان و دندان در نظام سلامت، توضیحاتی ارائه داد.

1 ساعت پیش

سخنگوی جمعیت هلال احمر از ورود بیست و یکمین محموله واکسن سینوفارم به میزان ۵ میلیون دوز تا فردا خبر داد.

2 ساعت پیش

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش درباره روند واکسیناسیون معلمان و دانش آموزان در کشور توضیح داد.

3 ساعت پیش

رئیس سازمان بهزیستی کشور از واریز ۴۸۰ هزار تومان بر روی کارت بانکی بیش از ۱۳۳ هزار نفر از معلولان شدید و خیلی شدیدی که بالای ۱۸ سال سن دارند و فاقد شغل و درآمد هستند، خبر داد.

4 ساعت پیش

یکی از رایج‌ترین مکمل‌های غذایی که فواید فراوانی برای سلامتی دارد، مکمل روغن ماهی است.

5 ساعت پیش

اگر کاملا واکسینه شده باشید باز هم ممکن است به کووید – 19 مبتلا شوید؟ فرقی نمی‌کند در برابر کووید – 19 واکسینه شده باشید یا در انتظار واکسینه شدن باشید؛ به هر حال همچنان باید از اجتماعات دوری کنید، فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنید و ماسک بزنید.

6 ساعت پیش

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه واکسن فخرا از واکسن‌های خوب و باکیفیت است، گفت تولیدات داخلی واکسن کرونا در مراکز انستیتو پاستور، رازی، سیناژن، برکت و واکسن فخرا این اطمینان را می‌دهد که در آینده واکسیناسیون با واکسن داخلی انجام شود.

7 ساعت پیش

پزشکی،سلامت،بهداشت،اخبار پزشکی،اخبار سلامت,وزارت بهداشت،اخبار سلامت و پزشکی،خبرهای پزشکی،اطلاعات پزشکی,جدیدترین اخبار پزشکی،مشاوره پزشکی،بیمه,خبرهای سلامت,اخبار پزشکی ایران و جهان،بیماری،تجهیزات پزشکی,خبر علمی و پزشکی،درمان بیماری،اخبار سلامت و بهداشت،تازه های پزشکی و سلامت،بیمه درمانی,سازمان غذا و دارو،دانستنیهای پزشکی،اخبار پزشکی جدید،آخرین اخبار پزشکی,اخبار پزشکی روز دنیا،جدیدترین اخبار سلامت،مقالات پزشکی،تازه های علم پزشکی،جدیدترین یافته های پزشکی

7 ساعت پیش

خانواده بزرگ عبیدی بر این باور است که همه‌ی انسان‌ها، فارغ از سن، جنسیت، قوم، مذهب، نژاد و فرهنگ، سزاوار یک زندگی سالم هستند؛ از این رو همزمان با هفتاد و پنجمین سالگرد فعالیت خود در سال 1400 قصد دارد با تجهیز 75 خانه‌ی بهداشت در نقاط کم برخوردار کشور، سهمی در ارتقاء سطح سلامت و بهبود کیفیت زندگی افراد جامعه داشته باشد.

8 ساعت پیش

نتایج بررسی تحقیقی نشان می‌دهد که مصرف یک آنتی‌بیوتیک رایج در دوران بارداری، وزن کم تولد و زایمان زودرس در کشورهایی که بیماری مالاریا، بومی شده است را کاهش می‌دهد.

10 ساعت پیش

بیشتر...