پرشین وی |
۲ هفته پیش

نگهداری غذاهای نذری طرز نگهداری غذاهای نذری

چگونگی نگهداری غذاهای نذری

غذاهای نذری یکی از غذاهای متبرک است که تمامی افراد طرفدار آن هستند. ولی در نگهداری غذاهای نذری نکته هایی را باید رعایت کنید تا غذای تان به یک غذای ناسالم و مضر تبدیل نشود.

در پخت، توزیع و مصرف غذاهای نذری باید نکاتی را رعایت نماییم ، در صورت رعایت نکردن این نکات بهداشتی، سلامت مصرف کنندگان به خطر خواهد افتاد. در این بخش نکاتی را ارائه می کنیم که باید در پخت، توزیع و مصرف غذاهای نذری رعایت کنید. برای نذورات خود تا حدالمقدور از ظروف یک بار مصرف استفاده نکنید.
روش نگهداری غذاهای نذری را در پرشین وی ببینید.

نگهداری غذاهای نذری

غذاهای نذری یکی از غذاهای متبرک است که تمامی افراد طرفدار آن هستند.ولی در نگهداری غذاهای نذری نکته هایی را باید رعایت کنید تا غذای تان به یک غذای ناسالم ومضر تبدیل نشود.نکته هایی مهم برای نگهداری اصولی غذاهای نذری این روزها به برکت مراسم عزاداری امام‌حسین علیه‌السلام هر کدام از اهالی خانه که از مجلس عزا برمی‌گردند دست پرو با چند ظرف غذا به خانه وارد می‌شوند و گاهی هر کدام به نیت دیگری هم غذایی نذری دردست دارند.

نگهداری غذای نذری راه و رسم و فوت‌و‌فن خاص خودش را دارد چون این غذاها در حجم زیاد پخته می‌شوندو مراحل آماده‌سازی آنها ممکن است از روزها قبل صورت گرفته باشد و در روز موعد، صرفا اجزای غذا باهمترکیب شده باشند احتمال فاسدشدن آنها هم بیشتر از غذاهای دیگر است، بنابراین برای مصرف آنها باید توجهات ویژه‌ای به خرج دهید.

نگهداری غذا

طرز نگهداری غذاهای نذری

ما امروز چند پیشنهاد قابل تأمل برای نگهداری این غذاها داریم و یک پیشنهاد فوق ویژه برای کسانی که علاقه فراوانی به نذری دادن دارند و چون گمان می‌کنند از عهده‌اش برنمی‌آیند از این فیض محروم می‌شوند.حواستان به آسایشگاه ها باشداگر شما بانی برگزاری یک مراسم هستید و غذایی که پخته‌اید بیشتر از اندازه‌ای است که محاسبه کرده بودید، برنج و خورش را بدون ریختن در ظرف یکبار‌مصرف، یعنی بدون مخلوط کردن آنها با هم، در قابلمه‌هایی مناسب بریزید وبه آسایشگاه سالمندان یا مراکز نگهداری از کودکان بی‌سرپرست یا مراکزی مانند اینها که حتما از غذای سالم شما استقبال می‌کنند، ببرید.

تا جایی که می‌توانید در کنار غذا از ماست به جای سالاد استفاده کنید و دوغ را هم جایگزین نوشابه کنید.سعی کنید از مصرف ظرف‌های پلاستیکی و فومی خودداری کنید.از اطرافیان، همسایه‌ها و دوستان و نزدیکانتان هم بخواهید که برای گرفتن غذای نذری ‌شان ظرفی همراه خود بیاورندتا هم هزینه‌ها و هم مضرات مصرف و بازیافت نشدن این ظروف به عهده شما نباشد.

مراقبت باشید غذای نذری طمع نداشته باشیددرست دقایقی بعد از اینکه غذای نذری را به دست‌تان دادند، تصمیم بگیرید که می‌خواهید با این غذا چه کنید؟ معمولا غذاهای نذری را در ظرف‌های فوم و پلاستیک می‌کشند و داغ بودن غذا ممکن است طعم پلاستیکی و نفتی‌مانندی را به غذا منتقل کند و نگهداری آنها برای ۲ تا ۳ روز اصلا کار درستی نیست.

حداکثر زمان نگهداری غذا

اگر گمان می‌کنید تا روز بعد، مصرفی برای غذاهای نذری ندارید، از انبارکردن غذا در یخچال پرهیز کنید چون هم غذا کیفیتش را از دست می‌دهد و هم ممکن است به غذایی ناسالم تبدیل شده باشد.اگر در راه رسیدن به خانه عابران یا کارگران و کودکان کار را دیدید، می‌توانید غذا را به آنها بدهید.حتی گاهی ممکن است گرفتن یک ظرف غذا برای یک خانواده ۳ تا ۴نفره کافی باشد.

اگر که متبرک بودن غذای عزاداری اباعبدالله مدنظر باشد، خوردن و چشیدن از یک غذا برای تبرک جستن کفایت می‌کند.همسایه‌ها هم گزینه مناسبی برای دادن غذاهای نذری هستند، قبل از اینکه کلید را داخل در خانه بچرخانید، یک یا۲ غذا را برای آنها ببرید. زود تصمیم بگیریدیادمان باشد قرار است اسراف نکنیم و نمی‌خواهیم یک غذای نذری را که زحمات فراوان و همینطور هزینه قابل‌توجهی برای تهیه آن انجام شده است، روانه سطل زباله کنیم.از طرف دیگر نباید با مصرف خوراکی‌هایی که مدتی طولانی مانده‌اند سلامت خود را به خطر بیندازیم و مسموم شویم.

رطوبت، گرما و هوای گرد و خاکی بیش از هرچیز دیگری می‌توانند غذا را فاسد کنند.اگر غذای نذری را برای نگهداری به منزل آوردید، بلافاصله آن را از ظرف یکبار مصرف خارج کنید و داخل یک ظرف شیشه‌ای یا مناسب که در آن به خوبی بسته می‌شود و هوا نمی‌کشد، بریزید.بهتر است برای گرم کردن غذا هم از شعله گاز استفاده کنید و باید بدانید که هرگز نباید غذاهای نذری را با ظرف پلاستیکی یا فومی آن داخل مایکروویو قرار دهید چون با این کار مقدار فراوانی مواد مضررا همراه با هر قاشق از غذا، وارد بدنتان می‌کنید.

ترفندهای نگهداری و مصرف غذای نذری

نحوه نگهداری مواد غذایی

کیفیت غذاهای نذری و یا حتی خانگی، مخصوصا غذایی که اصل آن برنج باشد، بعد از فریزکردن و یخ زدنبه‌شدت کاهش پیدا می‌کند.پس تا جایی که می‌توانید از قراردادن غذاها در فریزر خودداری کنید یا اینکه نهایتا آنها را ظرف ۲ تا۳ روز مصرف کنید.پلو دو دَمه یا غذاهای بازیافته در خانه پلوی ۲ دَمه یک نمونه از غذای بازیافته است که معمولا در آشپزخانه کدبانوهایی که از سلیقه و انصاف بیشتری برخوردارند، بعد از یک مراسم مهمانی بزرگ با غذاهای باقیمانده به‌دست می‌آید.

گاهی که مقداری چلو و خورش باقی می‌ماند، کدبانوی ایرانی آنها را با هم مخلوط می‌کند و به‌صورت غذایی تازه دم می‌کند.این غذا را «پلو دو‌دَمه» می‌نامند و معمولا قورمه‌سبزی و قیمه برای پلوهای دودمه مناسب‌تر از هر خورش دیگری هستند.پلو و خورش را با هم مخلوط کنید و با دَم‌کنی و شعله پخش‌کن روی شعله ملایم گاز بگذارید.

مقدار کمی آب هم در اطراف و کف قابلمه بریزید، چند‌دقیقه بعد از اینکه پلو دم‌کشید، غذا آماده است.می‌توانید آن را با مقدار ترشی و سالاد نوش‌‌جان کنید.گاهی اگر خورش غذای نذری را خورده‌اید و صرفا برنج آن باقی‌مانده است، می‌توانید با برنج آن و ترکیب آن با مقداری تخم‌مرغ و ماست و زعفران یک ته‌چین خوشمزه طبخ کنید.

همشهری آنلاین#‌نکات_آشپزی منبع: پرشین وی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...