سنگ شناس |
2 سال پیش

پرسش پاسخ درباره الماس های سنتتیک Lab Grown Diamonds سنگ شناس

اخبار جواهرات

پرسش و پاسخ درباره الماس های سنتتیک (Lab-Grown Diamonds)

تصویر حسن کرمیحسن کرمی2022-04-05
0خواندن این مطلب 4 دقیقه زمان میبرد
تفاوت الماس مصنوعی و طبیعی
سمت چپ : الماس طبیعی با شناسنامه GIA سمت راست: الماس رشد یافته در آزمایشگاه سرتیفیکیت شده توسط IGI

الماس های سنتتیک برای خرید حلقه های نامزدی و سایر جواهرات به انتخاب های محبوب تبدیل شده اند. با این حال، همیشه قبل از خرید باید بدانید که چه چیزی دریافت می کنید. در این پرسش‌های متداول، حقیقت الماس‌های رشد یافته در لابراتوار را بیاموزید.

آیا الماس های رشد یافته در لابراتوار، الماس واقعی هستند؟

از نظر شیمیایی، فیزیکی و اپتیکی، الماس های سنتتیک با الماس های طبیعی یکسان هستند. آنها الماس های واقعی با ساختار بلوری و درخشش زیبا مانند الماس های طبیعی هستند. الماس های تولید شده در آزمایشگاه همان سختی معروف 10در مقیاس موهس را دارند. آنها به همان اندازه الماس های طبیعی بادوام هستند و با این حال از نظر هزینه بصرفه تر هستند. این موارد سبب شده که الماس های مصنوعی را حتی مشهورترین جواهرفروشی ها ببینیم.

به الماس های سنتتیک چه می گویند؟

آنها می توانند نام های متفاوتی در بازار داشته باشند. ساخته شده در لابراتوار (Lab-made یا lab-created) ، رشد یافته در آزمایشگاه lab-grown ، سنتتیک (synthetic) ، پرورش یافته (cultured) ، ساختگی (created) می توانند نام‌های مورد استفاده این نوع الماس ها باشند.

آیا می توانید تفاوت بین الماس آزمایشگاهی و الماس طبیعی را تشخیص دهید؟

در نگاه اول، هیچ راهی برای تشخیص تفاوت بین الماس سنتتیک و طبیعی وجود ندارد. با این حال، دو جزئیات کوچک وجود دارد که می توانید به دنبال آن باشید. با یک ذره بین (لوپ 10x)، سعی کنید یک نوشته حکاکی شده لیزری کوچک روی کمربند (گریدل) نگین پیدا کنید – ببینید آیا می توانید آن را بخوانید. بسیاری از الماس های رشد یافته در لابراتوار دارای حکاکی ای هستند که نشان می دهد آنها ساخته شده در آزمایشگاه می باشند.

تفاوت قیمت الماس سنتتیک و طبیعی
این الماس ها هر دو دارای تراش ایده آل، هم رنگ F و هم شفافیت VS2 هستند. اما یکی از آنها آزمایشگاهی و دیگری طبیعی است که قیمت یکی را نزدیک به 2 برابر می کند! ©James Allen

الماس ها همچنین می توانند یک شماره گزارش آزمایشگاه گوهرشناسی درج شده روی کمربند داشته باشند. اگر به وب سایت لابراتوار گوهرشناسی مراجعه کنید، می توانید این شماره را برای دریافت شناسنامه وارد کنید، که به شما می گوید که آیا سنگ به طور طبیعی یافت شده است یا در آزمایشگاه تولید شده . همچنین در آن صفحه اطلاعات فراوان دیگر گوهر نوشته شده است. اگر چیزی روی گریدل (کمربند الماس) نباشد، فقط یک آزمایشگاه بزرگ پیشرفته گوهرشناسی مثل GIA می تواند به شما بگوید که الماس طبیعی (و یا بدون بهسازی) است یا ساختگی.

آیا یک تستر الماس می تواند الماس های مصنوعی را تشخیص دهد؟

الماس های مصنوعی رسانایی حرارتی و الکتریکی مشابهی با الماس های طبیعی دارند. بنابراین، آنها در آزمون تستر الماس قبول خواهند شد.

آیا یک جواهرساز می تواند تفاوت بین الماس های سنتتیک و طبیعی را تشخیص دهد؟

از آنجایی که یک الماس ساخته شده در آزمایشگاه مشابه الماس یافت شده در طبیعت به نظر می رسد، بیشتر جواهرسازان نمی توانند تفاوت را تشخیص دهند. (البته با فرض اینکه روی گریدل الماس حک لیزری نداشته باشد). با این حال، جواهرسازانی که گوهرشناسی آموزش دیده نیز هستند، ممکن است بتوانند توسط میکروسکوپ های تحت نور پلاریزه شده و دیگر ابزار مثل DiamondsView تشخیص هایی دهند. با این حال، تنها راه اطمینان از آن ، ارسال گوهر به آزمایشگاه گوهرشناسی پیشرفته است.

الماس های سنتتیک چگونه ساخته می شوند؟

دو فرآیند می تواند الماس با کیفیت گوهری ایجاد کند: HPHT و CVD.

HPHT مخفف عبارت فشار بالا/دمای بالا ( High Pressure/High Temperature ) است. این فرآیند از روش رشد الماس در طبیعت تقلید می کند و کربن را در معرض دمای بالا قرار می دهد و آن را همزمان مورد فشار قرار می دهد. این روش پرهزینه نیاز به انرژی زیادی دارد.

CVD مخفف لایه‌نشانی بخار شیمیایی ( Chemical Vapor Deposition ) است و آنقدرها هم که به نظر می رسد ترسناک نیست. در این فرآیند مخلوطی از گاز هیدروژن و متان در محفظه ای با بلور بذر قرار می گیرد. به طور معمول، نیروی مایکروویو محفظه را تا دمای بالا گرم کرده که گاز را تحریک می کند. الماس روی کریستال بذر رشد می کند. روش CVD ارزان تر از HPHT است و در سال های اخیر رایج تر شده است، زیرا فناوری جدید الماس با کیفیت بالاتر را ممکن ساخته است.

آیا بدلیل “کم ارزش بودن” نباید الماس سنتتیک خرید؟

برخی از مردم احساس می کنند که الماس های آزمایشگاهی برای حلقه نامزدی نامناسب‌اند زیرا “کم ارزش” هستند. برخی دیگر می گویند الماس، “الماس” است، خواه از زمین آمده باشد یا از لابراتوار. برخی دیگر به دلایل اخلاقی و محیط زیستی، الماس های سنتتیک را به الماس های طبیعی ترجیح می دهند.

با قیمت 9600 دلار، هیچ چیز “ارزان” در مورد این الماس سنتتیک 2.18 قیراطی وجود ندارد، اما الماس مشابه آن اگر از معدن استخراج می شد، قیمتش نزدیک به 15000 دلار خواهد بود! © James Allen.

درگذشته، اکثر مصرف کنندگان، الماس های مصنوعی را “جنس کم ارزش” می دانستند. با این حال، نگرش ها به سرعت در حال تغییر است. حدود 2/3 از افراد 21 تا 40 ساله که در حال خرید حلقه نامزدی هستند، اکنون مایل به بررسی الماس های سنتتیک هستند. این تغییر نگرش با توجه به قیمت بالای الماس های طبیعی، خیلی تعجب آور نیست. الماس های مصنوعی به طور متوسط حدود 30 تا 40 درصد کمتر از قیمت الماس های طبیعی مشابه هستند. به علاوه، آنها یکسان به نظر می رسند. با قیمت های پایین تر و منبع اخلاقی تضمین شده، الماس رشد یافته در آزمایشگاه یک جایگزین خوب بنظر می رسند.البته به عنوان یک سرمایه گذاری بهتر است بدنبال الماس های سنتتیک نباشید.

آیا الماس سنتتیک فقط یک الماس بدلی نیست؟

الماس های تولید شده در آزمایشگاه با الماس های تقلبی فاصله زیادی دارند. از لحاظ تاریخی، الماس های بدلی معمولاً شیشه ای بودند. دوام شیشه بسیار کمتر است و درخشش بسیار کمتری نسبت به الماس های خوش تراش دارد. سایر بدلهای الماس، مانند کوبیک زیرکونیا مصنوعی و سنگهای طبیعی زیرکون یا توپاز نیز سختی کمتری دارند. الماس های تولید شده در آزمایشگاه هیچ یک از این مشکلات را ندارند. آنها به اندازه هر الماس طبیعی بادوام و درخشان هستند.

با این حال، هیچ اشکالی ندارد که یک الماس بدلی را انتخاب کنید. به عنوان مثال، مویزنایت ها یک جایگزین بادوام و مقرون به صرفه برای الماس هستند. آنها نیز بسیار شبیه به الماس هستند. فقط یک متخصص می تواند تفاوت را تشخیص دهد!

آیا الماس های سنتتیک کدر می شوند؟

الماس های سنتتیک معمولاً پاکی خوبی دارند. مانند یک الماس طبیعی با کیفیت بالا، الماس های آزمایشگاهی کدر (ابری) نمی شوند.#‌سنگ_شناسی #‌سنگ_قیمتی منبع: سنگ شناس

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

نکات گرفتن عکس های بهتر – قسمت دوم.

10 ماه پیش

خطای اعوجاج رنگی یا کروماتیک ابریشن.

8 ماه پیش

مقدمه ای بر سایه ها در عکاسی. عکاسی از سایه ها, نورپردازی

1 سال پیش

چگونه تنها با ۲ تصمیم کوچک، عکاسی خود را به طرز چشمگیری بهبود بخشیدم!. پیشرفت در عکاسی

1 سال پیش

شما را با سازمان‌های مردم نهاد بیشتر آشنا می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که ngo چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. درباره انواع ngo در ایران هم می‌گوییم.

1 سال پیش

کانتکت شیت و کاربردش در عکاسی آنالوگ و عکاسی دیجیتال. چاپ عکس

1 سال پیش

نکات گرفتن عکس های بهتر – قسمت اول.

11 ماه پیش

نکات گرفتن عکس های بهتر – قسمت آخر.

8 ماه پیش

خطوط زیبایی در ترکیب بندی عکاسی. ترکیب بندی

8 ماه پیش

بیشتر...