پایگاه خبری دخالت |
۱ هفته پیش

مدیریت هوشمند کرونا ایجاد محدودیت برای افرادی که واکسن نزده اند پایگاه خبری دخالت

مدیریت هوشمند کرونا و ایجاد محدودیت برای افرادی که واکسن نزده‌اند

حمید سوری رئیس کارگروه بهداشت و پیشگیری قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره مدیریت هوشمند کرونا گفت: یکی از راه هایی که برای کنترل شرایط در اپیدمی ها وجود دارد استفاده از قرنطینه یا مدیریت هوشمند اپیدمی است، و کارهای مقدماتی طرح قرنطینه هوشمند شروع شده است.

در اپیدمی های پیش رونده مثل کرونا نمی توانیم تا ابد همه چیز را تعطیل کنیم چون هیچ جامعه ای تاب آوری طولانی برای دوران سخت نخواهد داشت، بنابراین باید با گذشت زمان که شناختمان نسبت به بیماری و چرخش ویروس و راه های پیشگیری بیشتر می شود،  مسیر بازگشت به شرایط عادی را هموار کنیم.

مدیریت هوشمند کرونا

او اظهار داشت: یکی از راه هایی که برای کنترل شرایط در اپیدمی ها وجود دارد استفاده از قرنطینه یا مدیریت هوشمند اپیدمی است. در این شیوه باید بتوانیم خطر را خوب برآورد کنیم و متناسب با آن افرادی که شانس بیشتری برای ابتلا به بیماری دارند را شناسایی و از انتقال بیماری به دیگران جلوگیری کنیم.

الان بسیاری از افراد در جامعه واکسینه شده اند و عده ای هم پروتکل های بهداشتی را همچنان رعایت می کنند، بنابراین این افراد نباید قربانی کسانی شوند که واکسن نمی زنند و اصول بهداشتی را رعایت نمی کنند.

در رویکرد قرنطینه هوشمند با استفاده از فناوری های نوین و سنجش درست خطر، هدفمان برقراری شرایطی است که ضمن پیش بردن چرخه ی زندگی عادی، از احتمال خطر و انتشار بیماری و رخداد پیک های متعدد جلوگیری کنیم.

این مطلب هم برایتان مفید است.آنچه درباره واکسن فایزر باید بدانید

ایجاد محدودیت برای واکسن نزده ها

او اظهار کرد: بنابراین با استفاده از مکانیزم هایی چون تلفن همراه و دوربین های پیشرفته و غیره، محدودیت هایی را برای واکسن نزده ها ایجاد می کنیم و مثلا با عدم ارائه خدمات عمومی در مکان های مختلف می توان افراد را به زدن واکسن و رعایت پروتکل ها به منظور پیشگیری از انتقال بیماری هدایت کرد.

کشورهایی که زودتر از مدیریت و قرنطینه هوشمند استفاده کرده اند، در مهار اپیدمی موفق تر بوده اند، ما متاسفانه دیر به سمت قرنطینه هوشمند رفته ایم.

کشورهایی چون کره جنوبی، تایوان، هنگ کنگ، سنگاپور و نیوزیلند پیش از این از طریق فناوری های نوین روی قرنطینه هوشمند کار کرده اند و با شناسایی به موقع افرادی که شانس ابتلا دارند، از این روش بهره بسیاری در مهار اپیدمی برده اند.

کارهای مقدماتی طرح قرنطینه هوشمند شروع شده است

او ادامه داد: در طرح شهید سلیمانی هم از همان ابتدا در مورد طرح هوشمندسازی مدیریت اپیدمی صحبت کردیم اما متاسفانه عملیاتی نشد ولی الان فضا برای اجرای این طرح مهیاتر است.کارهای مقدماتی طرح قرنطینه هوشمند شروع شده است و طی هفته های پیش رو و تقریبا از ابتدای آبان ماه به طور جدی در کشور اجرا خواهد شد.

برای مدیریت اپیدمی باید چرخه ی ویروس را به حداقل برسانیم، ویروس برای ادامه حیات نیاز به میزبان حساس دارد. کسانی که واکسینه شده اند میزبان حساسی نیستند و مقاومند اما اقلیتی که در جامعه واکسن نزده اند می توانند میزبان ویروس باشند.

همچنین ویروس برای بقای خود جهش هایی را در خود ایجاد می کند یعنی با افزایش پوشش واکسیناسیون، ویروس تکاپوی بیشتری برای بقای خود می کند و در این شرایط باید حداقل ۸۰ درصد جامعه واکسینه شوند تا آن شرایط مهار اپیدمی و کاهش مرگ و میر پیش بیاید.

مرگ و میر هایمان بالای ۲۰۰ مورد

او در پایان گفت: متأسفانه ما هنوز مرگ و میر هایمان بالای ۲۰۰ مورد است و این نشان می دهد که گروه های پر خطری هستند که یا واکسینه نشده اند یا پروتکل های بهداشتی را رعایت نکرده و در جامعه می چرخند.

در واقع یکی از اهداف قرنطینه هوشمند، شناسایی افراد مذکور و هدایت آن ها به سمت این است که مصونیت آن ها را بالا ببرد تا شانس مرگ و ابتلای شدید در آن ها کم شود.

خوشبختانه زیر ساخت ها برای اجرای طرح “قرنطینه هوشمند” در کشور فراهم شده و فقط نیاز است کارهای نرم افزاری در راستای استفاده از این زیر ساخت ها ایجاد شود.#‌سلامت #‌پزشکی منبع: پایگاه خبری دخالت

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

شاید در روزهای اخیر، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، بیشتر اهمیت جایگاهی که در اختیار دارد و به اهمیت حفظ ابنیه تاریخی و مهم کشور پی برده باشد و از هر اظهار نظری در رابطه با آنها خودداری نماید.

1 ساعت پیش

وسایل و تجهیزات پزشکی از آن دسته وسایلی‌ هستند که باید حتماً قبل از خرید آنها به ‌خوبی تحقیق و پرس‌وجو کنید، چراکه مستقیماً به سلامت جسمانی ما مربوط می‌شوند. یکی از این وسایل که ممکن است گاهی اوقات افراد مختلفی به آن احتیاج پیدا کنند، سوند نلاتون است. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی سوند نلاتون بپردازیم و راهنمای خرید مناسبی را در این مورد به شما ارائه کنیم.

1 ساعت پیش

برای احیای دریاچه ارومیه، دولت‌های یازدهم و دوازدهم، پایه‌گذاران و مجریان اولیه ستاد احیای دریاچه ارومیه و همچنین دولت سیزدهم که چند ماهی است بر مسند کار آمده‌‌، متفق‌القول بوده و هستند. در تقریبا 7سالی که از تاسیس این ستاد می‌گذرد، ایده‌هایی که با ناکارآمد جلوه‌دادن برنامه‌های احیای دریاچه به‌دنبال برگرداندن شرایط به نفع کشاورزی به جای تامین حقابه دریاچه است، هرازگاهی مطرح شده است.

2 ساعت پیش

نتایج تحقیق جدید نشان می‌دهد که درمان با نور مادون قرمز که فقط چند دقیقه در روز طول می‌کشد می‌تواند به بیماران مبتلا به زوال عقل و سایر اختلالات مغزی کمک کند و حافظه و حرکت آنان را بهبود بخشد. این درمان با استفاده از کلاه ایمنی خاص می‌تواند یک درمان موفقیت‌آمیز برای افراد مبتلا به بیماری پارکینسون، آسیب‌های مغزی یا بیماری نورون‌های حرکتی نیز باشد.

3 ساعت پیش

سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد که طی روزهای جمعه و شنبه در سواحل دریای خزر روند افزایش نسبی دما حاکم می‌شود.

4 ساعت پیش

احتمالات بروز موج ششم کرونا در کشور که از چند هفته قبل نقل محافل و سخنان کادر درمانی بوده است روز گذشته ازسوی وزیر بهداشت مهر تایید گرفت و حالا باید منتظر بود تا در کمتر از یک هفته دیگر به‌طور رسمی آغاز موج ششم کرونا در کشور اعلام شود. اگرچه مقایسه آمار بیماران تازه شناسایی شده کرونا در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هم نشان می‌دهد که در 24ساعت حدود 1500نفر به بیماران تازه شناسایی‌شده کشور افزوده شده است.

4 ساعت پیش

پزشکی،سلامت،بهداشت،اخبار پزشکی،اخبار سلامت,وزارت بهداشت،اخبار سلامت و پزشکی،خبرهای پزشکی،اطلاعات پزشکی,جدیدترین اخبار پزشکی،مشاوره پزشکی،بیمه,خبرهای سلامت,اخبار پزشکی ایران و جهان،بیماری،تجهیزات پزشکی,خبر علمی و پزشکی،درمان بیماری،اخبار سلامت و بهداشت،تازه های پزشکی و سلامت،بیمه درمانی,سازمان غذا و دارو،دانستنیهای پزشکی،اخبار پزشکی جدید،آخرین اخبار پزشکی,اخبار پزشکی روز دنیا،جدیدترین اخبار سلامت،مقالات پزشکی،تازه های علم پزشکی،جدیدترین یافته های پزشکی

5 ساعت پیش

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه روند افزایشی مختصری در موارد بروز کرونا در چهار استان دیده شده، گفت: البته این روند افزایشی مختصر به معنای پیک ششم کرونا نیست.

5 ساعت پیش

شیره انگور سرشار از خواصی است که در شیره انگور در فصول سرد سال پاییز و زمستان بهتر است بخورید. شیره که از انگور گرفته می شود، دارای قند ....

5 ساعت پیش

مدیرگروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به تاثیر فعالیت بدنی در سلامت افراد در پاندمی کرونا، گفت: بر اساس نتایج مطالعه انجام‌شده بر بیماران مبتلا به کووید – ۱۹، خطر بستری در بیمارستان‌ها، بستری در ICU و مرگ در افرادی که بی تحرک بوده‌اند، بیشتر است.

6 ساعت پیش

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه ای از تزریق یک میلیون و ۱۳۷ هزار دُز واکسن در شبانه روز گذشته خبر داد.

6 ساعت پیش

علائمی که به شما نشان می‌دهند در مصرف قند زیاده‌روی می‌کنید کدام‌اند؟ با ما همراه باشید تا با علائم مصرف زیاد قند آشنا شوید.

7 ساعت پیش

معاون درمان ستاد کرونای تهران گفت: متاسفانه سطح رعایت پروتکل‌ها مقداری پایین آمده و به زیر ۵۰ درصد رسیده است که عدد خوبی نیست. این مساله باعث می‌شود نگرانی ما بیشتر شود.

8 ساعت پیش

واکسیناسیون سراسری نقطه آغازی بود که جامعه را از آن نگرانی و ترس اجتماعی که بر اثر کرونا به‌وجود آمده بود خارج کرد و نوید زندگی دوباره‌ای در جامعه داد. به اعتقاد جامعه‌شناسان در حال حاضر در نقطه‌ای قرارداریم که تصمیم تک تک افراد جامعه درریشه کن کردن این بیماری نقش بسزایی دارد و آنهایی که به دلایل مختلفی تمایلی به تزریق واکسن ندارند باید واکسینه شوند.

9 ساعت پیش

بدن برای ساخت گلبول‌های قرمز به ویتامین B12 نیاز دارد. کمبود ویتامین ب باعث بروز علائم جسمی و روانی مثل مشکلات عصبی، خستگی و کاهش وزن می‌شود.

10 ساعت پیش

بیشتر...