سنگ شناس |
۳ هفته پیش

لایه ای نازک از اینکلوژنهای مایع در آکوامارین سنگ شناس

دنیای میکروسکوپی گوهرهاگوهر شناسی و سنگ شناسی

لایه‌ای‌ نازک از اینکلوژنهای مایع در آکوامارین

تصویر حسن کرمیحسن کرمی2021-08-26
0خواندن این مطلب 1 دقیقه زمان میبرد
لایه‌ای‌ نازک از اینکلوژنهای مایع در آکوامارین
با استفاده از نور مورب فیبر نوری هنگام مشاهده درون این آکوامارین ، لایه‌ای نازک از اینکلوژن‎‌های مایع در جهت عمود بر محور c ، رنگهایی تداخلی را نمایان کرده اند. تصویر میکروسکوپی شده توسط Muzdareefah Thudsanapbunya؛ میدان دید 2.79 میلی متر

یک گوهرشناس مستقل در تایلند، به تازگی یک آکوامارین برزیلی را بررسی کرده است که اینکلوژنهای فیلم (لایه‌) نازک دو فازی (مایع و گاز) با اندازه ها و شکل های مختلف نشان میدهد. هنگامی که با استفاده از نور مورب فایبر اپتیک مشاهده می شود ، اینکلوژنها یک بازی کِلایدِسکوپی (زیبابین) رنگهای تداخلی را نشان می دهد (تصویر بالا).

یکی از شاخص‌ترین اینکلوژنهای بریل جهت تشخیص، که در تابناکی “میدان روشن” زیر میکروسکوپ به ندرت به چشم می خورند ، اینکلوژنهای مایع فیلمی فوق نازک است. سطح مسطح این اینکلوژنها در جهت موازی با قاعده پیناکوئید (فرم بلوری شامل دو وجه موازی و مقابل) میزبان آنها قرار دارد (E.J. Gübelin and J.I. Koivula, Photoatlas of Inclusions in Gemstones, Volume 2, Opinio Publishers, Basel, Switzerland, 2005, pp. 312–314).وجود لایه-نازک اینکلوژنهای مایع و ایریدیسنت (رنگین‌تاب) درخشان ، شبیه به اسمارتیس‌های رنگارنگ است!

از طريق
Muzdareefah Thudsanapbunya is an independent gemologist from Bangkok.
منابع
GIA : Gems & Gemology, Spring 2021, Vol. 57, No. 1


#‌سنگ_شناسی #‌سنگ_قیمتی منبع: سنگ شناس

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

پوشیدن روفرشی، در کنار گرم نگه‌داشتن پا فواید سلامتی دیگر هم دارد. دمپایی روفرشی بپوشیم یا نپوشیم؟ دمپایی روفرشی مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟

4 ساعت پیش

در این سالها، زغال فعال به یکی از مواد محبوب دنیای زیبایی تبدیل شده است. با فواید ماسک زغال فعال و روش تهیه ۳ ماسک زغال خانگی آشنا شوید.

پریروز

سندروم بوی ماهی یا تری‌متیل‌آمینوریا نوعی بیماری نادر است که موجب متصاعدشدن بوی ناخوشایند شبیه به بوی ماهی از بدن یا دهان فرد می‌شود.

3 روز پیش

اگرچه دید شما از بدنتان طی زمان طولانی در ذهن تثبیت شده است، می‌توانید با قدم‌های کوچکی دوباره عاشق بدنتان شوید.

4 روز پیش

اگر صدای ملچ‌مولوچ، هورت‌کشیدن و حتی نفس‌کشیدن اطرافیان شما را به‌شدت عصبی و ناراحت می‌کند، به میسوفونیا یا اختلال صدابیزاری مبتلا هستید.

5 روز پیش

سندرم کیوتی اختلالی است که فعالیت الکتریکی طبیعی و معمول قلب را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد می‌تواند باعث آریتمی‌های خطرناک و مرگ ناگهانی شود.

5 روز پیش

بیشتر...