توسعه پایدار ضرورت حفظ سلامت آب خاک کشاورزی

توسعه پایدار | ضرورت حفظ سلامت آب و خاک کشاورزی

به گزارشسراج24؛ در چهارمین نشست دبیرخانه‌های سلامت دستگاه‌های اجرایی کشور در سال ۱۴۰۳ که با حضور نمایندگان کمیته سلامت وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها، رئیس پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیر شبکه ملی پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر، به میزبانی شرکت مدیریت آب ایران برگزار شد؛ ابوالفضل رئوفی، مشاور وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: لحاظ کردن حجم آب مصرفی در بخش‌های محیط زیستی و نیز هدر رفت منابع آبی از حوزه آبریز تا شبکه توزیع، در حجم آب مصرفی بخش غذا و کشاورزی صحیح نبوده و به استناد مواد قانونی ۲۴ و ۲۶ قانون توزیع عادلانه آب، "تامین آب سالم و باکیفیت مورد نیاز بخش کشاورزی" و نظارت بر آن، از تکالیف ابلاغی دستگاه اجرایی مربوطه است.

وی ادامه داد: مواد ۱۴ و ۱۵ قانون حفاظت از خاک مصوب ۱۳۹۸.۰۳.۲۰، ماده‌های ۷، ۹ و ۱۹ و تبصره‌های مرتبط در آئین‌نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک و ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی نیز در رابطه با این مهم تاکید می‌کند.

مدیرکل دفتر محیط زیست، توسعه پایدار و امور فناوری وزارت جهاد کشاورزی در راستای تولید سالم و پایدار محصولات کشاورزی و نیل به خودکفایی محصولات اساسی، ضمن ارائه گزارش مختصر و مصداقی معضلات و چالش‌های ورود آب‌های نامتعارف به بخش کشاورزی در استان‌های تهران، البرز، سیستان و بلوچستان، قزوین، لرستان، گیلان و …، بر ضرورت ایجاد و تکمیل تصفیه‌خانه‌های روستایی و شهری استاندارد، رفع معضلات رهاسازی پساب‌های غیراستاندارد تصفیه‌خانه‌ها و روان‌آب سطحی و آب‌های آلوده در کانال‌ها و اراضی کشاورزی و آب در دسترس بهره‌برداران و همچنین توجه ویژه به حفظ و صیانت بخش کشاورزی و حمایت از تولیدکنندگان تاکید کرد.

وی خاطرنشان کرد: به منظور رفع معضلات و چالش‌های بین‌بخشی که به برخی از آن‌ها اشاره شد، لازم است جلسات کارشناسی و تخصصی با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی مرتبط برگزار شود.

رئوفی افزود: به منظور جلوگیری از آلودگی‌های محیطی و منابع آب و خاک بخش کشاورزی، باید جانمایی طرح‌ها و پروژه‌های بخش‌های مختلف در برنامه‌های توسعه‌ای، مطابق برنامه آمایش سرزمین طرح‌ریزی، برنامه‌ریزی و مصوب شود.

محمداسماعیل مطلق، رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی نیز در این نشست، ضمن اشاره به تصویب سند ملی امنیت غذایی در هفدهمین جلسه شواری عالی سلامت و تدوین اقدامات دستگاه‌ها با هدف تأمین غذا و آب سالم در کشور، از نمایندگان دستگاه‌های دولتی درخواست کرد که در تمام برنامه‌های آینده‌نگری و راهبردی دستگاه‌ها، «تغییر اقلیم و نقش آن در سلامت» و «سند ملی امنیت غذایی» را مورد توجه قرار دهند.منبع: سراج۲۴| رسانه جبهه انقلاب اسلامی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

خواننده مطرح کشورمان در گفت‌وگو با خبرورزشی از علایق و خاطرات فوتبالی خود صحبت کرده بود.

1 ساعت پیش

اتحادیه بار فروشان مشهد نرخ انواع میوه، صیفی جات و سبزیجات در این شهر را اعلام کرد.

1 ساعت پیش

نرود میخ آهنی در سنگ به معنای کلی یعنی شخص بعد از شنیدن ساعت‌های پند و اندرز دوباره کار خودش را انجام می‌دهد.

نیم ساعت پیش

قیمت کارخانه خودرو افزایش یافت و قیمت جدید سه محصول ایران خودرو اعلام شد.

1 ساعت پیش

در این ویدئو، با توجه به اشتباه دروازبان و حرکت شانسی فوتبالیست گلی کاملا شانسی به ثمر رسید که در تصاویر با یکدیگر مشاهده می‌کنیم.

1 ساعت پیش

ورزش بازخبر

1 ساعت پیش

مجید قربانخانی معروف به مجید سوزوکی یکی از شهدای مدافع حرم است؛ که ماجرای تحول تا شهادتش تنها ۴ماه به طول انجامید.

1 ساعت پیش

مصرف بی‌رویه‌ داروهای مسکن را زمینه‌ساز تشدید سردردها در افراد دانست و گفت: فردی که حداقل یک روز در میان یا هر روز، مصرف مسکن را به مدت حداقل سه ماه دارد و سردردش بهبود نمی‌یابد، باید مصرف داروی مسکن را متوقف کند.

2 ساعت پیش

رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیریت حوادث استان زنجان گفت: بر اثر برخورد ۲ دستگاه خودروی سواری، ۶ نفر راهی بیمارستان شدند.

2 ساعت پیش

بیشتر...