کشف بخشی از کتاب مردگان مصریان باستان

با کشف مجموعه‌ای از تابوت‌های باستانی در مصر یک طومار باستانی نیز کشف شده است.
چندی پیش خبر کشف یک معبد خاکسپاری متعلق به ملکه «نئارتی» در نزدیکی هرم همسرش، فرعون «تتی» که بین ۲۳۲۳  پیش از میلاد تا ۲۲۹۱  پیش از میلاد بر مصر فرمانروایی می‌کرد اعلام شد.

باستان‌شناسان علاوه بر این معبد باستانی، موفق شدند مجموعه‎‌ای از دالان‌هایی را که تابوت‌های باستانی در آن‌ها قرار داشت در نزدیکی هرم «تتی» کشف کنند. تابوت‌ها به افرادی تعلق دارند که در دوران دودمان هجدهم و نوزدهم مصر باستان زندگی می‌کردند.

یکی از قابل‌توجه‌ترین آثاری که در این دالان‌ها کشف شد یک پاپیروس چهارمتری است که فصل هفدهم «کتاب مردگان» بر روی آن نوشته شده است. «کتاب مردگان» به متونی گفته می‌شود که مصریان باستان از آن برای راهنمایی کردن مردگان در دنیای پس از مرگ استفاده می‌کردند.

«Pwkhaef» نام صاحب پاپیروس است که بر روی آن نوشته شده است. همین نام روی یکی از تابوت‌های چوبی که در این دالان‌ها کشف شده و بر روی چهار مجسمه‌ای که برای خدمت کردن به صاحب تابوت در دنیای پس از مرگ در کنار تابوتش قرار داده شده دیده می‌شود.

با این‌که متخصصان هنوز بررسی این پاپیروس را به پایان نرسانده‌اند، اما نسخه‌های دیگر موجود از فصل ۱۷ «کتاب مردگان» نشان می‌دهد این متن شامل مجموعه‌ای از سوال‌ها و پاسخ‌ها است.

باستان‌شناسان در یکی دیگر از این دالان‌ها لوحی سنگی کشف کرده‌اند که به مردی به نام «Khaptah»  یکی از خادمان فرعون و همسرش «Mwtemwia» تعلق دارد. در بخش بالایی این لوح این زوج درحالی که به «ازیریس» ایزد جهان پس از مرگ ادای احترام می‌کنند دیده می‌شوند و در بخش پایینی لوح تصویری از این زوج که بر روی صندلی نشسته‌اند و شش فرزندشان که در مقابل آن‌ها قرار دارند نقش بسته‌ است. سه دختر این زوج درحالی که گل‌های نیلوفر آبی را استشمام می‌کنند و سه پسر درحالی که ایستاده‌اند دیده می‌شوند.

باستان‌شناسان مطمئن نیستند که «Khaptah» به کدام یک از فراعنه مصر باستان خدمت می‌کرده است، اما احتمال می‌رود که او از خادمان «رامسس دوم» بوده باشد. بخشی از نوشته‌ای که بر روی این لوح حک شده است نشان می‌دهد نام دو نفر از فرزندان «Khaptah» از اعضای خانواده «رامسس دوم» برگرفته شده است.

لایو ساینس نوشت، از دیگر کشفیات‌ قابل توجه اخیر باستان‌شناسان به کشف یک تبر برنزی، یک تخته بازی، مجسمه‌ای از «ازیریس» و چندین مومیایی می‌توان اشاره کرد.
#‌گردشگری منبع: دیده بان گردشگری

بیشتر...

تبلیغات


تبلیغات

مطالب مرتبط

در موزه جهانی فیفا می‌توانید کلکسیونی از پیراهن‌های ورزشی، رویدادهای تاریخی فوتبال، کفش‌های ورزشی بازیکنان محبوب و... را ببینید.

15 ساعت پیش

جنگل ابر شاهرود یکی از معرو‌ف‌ترین و زیباترین جاذبه‌های طبیعی ایران است و اقیانوسی از ابر در زمان‌های مختلف سال، آن را در بر می‌گیرد.

18 ساعت پیش

ارتفاع آسانسور این پارک 326 متر است و مردم چین آن را با نام آسانسور صد اژدها می‌شناسند. نام این آسانسور در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده.

1 روز پیش

می‌توانید با تله کابین حیران سفری از بین ابرها داشته باشید، این یک استعاره زیبا در توصیف این جاذبه نیست بلکه واقعیتی‌ست که اتفاق می‌افتد.

1 روز پیش

ارتقای کیفیت محصولات صنعتی با خدمات آزمایشگاهی محققان کشور پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

۱۶۵ هزار تن قارچ خوراکی تا پایان امسال تولید می شود پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

روسیه تعرفه صادرات گندم را ۲ برابر کرد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

در موزه شکلات فیدانی این خوراکی‌ خوشمزه و منحصربه‌فرد را در قالب یک نمایشگاه و یا حتی موزه به نمایش گذاشته‌اند.

2 روز پیش

معمار خلاق خانه استخوانی بارسلونا ، با جادوی رنگ و نورپردازی، اثری بی‌نظیر در دنیا ساخته که نمونه‌اش در هیچ کجای دیگر قابل مشاهده نیست.

2 روز پیش

تبدیل اقتصاد خودمصرفی روستا به اقتصاد کشاورزی با ایجاد تعاونی زنان پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

دانش بنیان شدن کشاورزی اصلی ترین هدف سند امنیت غذایی است پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

جلسه مشترک وزیر جهاد کشاورزی، استاندار کرمان و هیات مدیره بانک کشاورزی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

خرید ویلا در شمال   به صورت کلی سفر برای ما به عنوان اصلی ترین تفریح به شمار می رود و برای رفتن به سفر قطعا به یک اقاتگاه مناسب نیاز است   اما بدون هیچ شکی می توان گفت مهم ترین نقطه کشور که بیشترین مسافر را در ایام تعطیل جذب می کند، شمال کشور به ویژه استان مازندران است   استان

3 روز پیش

فستیوال های تایلند نگاه عمیقی به تاریخ پر فراز و نشیب این کشور دارد. اگرچه اکثر این فستیوال ها مراسم‌هایی فرهنگی‌اند.

3 روز پیش

قیمت خرید تضمینی دانه های روغنی و چای فردا نهایی می شود پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

بیشتر...