پرشین وی |
1 سال پیش

فنون خانه تکانی اصول فنون خانه تکانی

خانه تکانی و اصول و فنون

یکی از روش های سنتی وکاربردی اخر سال خانه تکانی است . اگر با فوت و فن خانه تکانی اشناییت داشته باشید قطعا میتوانید با بهترین نحو منزل خود را تمیز کنید .

ممکن است شما از ان دسته افرادی باشید که در خانه تکانی دچار سردرگمی شوید که از کجا شروع کنید . اصولا خانه تکانی یکی از رسوم قدیمی برای آماده شدن عید نوروز است ما دراین بخش فنون خانه تکانی سریع را به شما اموزش داده ایم که بتوانید کار هایتان را با نظم انجام دهید و قبل از اومدن سال جدید منزل تمیزی را داشته باشید . فوت و فن های شگفت انگیز خانه تکانی را در پرشین وی ببینید.

فنون خانه تکانی

برای خودتان قانون بگذارید که این کشو از این به بعد باید مرتب و تمیز بماندحالا که وقت خانهتکانی رسیده اصلا نگران نباشید چون با این راه حل های هوشمندانه ظرف مدت یک ماه می توانید خانه تکانی کنید و به منزل تان کلی سر و سامان بدهید.یک خانه تکانی اصولی با چند فوت و فن ساده!!آیا به خانه تکانی علاقه دارید؟ آیا دوست دارید خانه تان را عین دسته گل کنید؟ آیا فکر می کنیداین کار سخت است و خیلی زمان می برد؟ حالا که وقت خانه تکانی رسیده اصلا نگران نباشید چون بااین راه حل های هوشمندانه ظرف مدت یک ماه می توانید خانه تکانی کنید و به منزل تان کلی سر و سامان بدهید.

هر روز ماه یکی از این کارها را انجام دهید و آخر ماه مرتب ترین خانه دنیا را داشته باشید.پنج وسیله را پیدا کنید که دورانداختنی هستندپنج تای دیگر را هم پیدا کنید که برای گذاشتن روی دیوار مهربانی یا بخشیدن به خیریه های مناسب است،هر دوی این کارها را هم طی پنج دقیقه انجام دهید.وقتی برای این کارها زمان مشخص کنید فکرتان بهتر کار می کند و می تواند راحت تر وسایل دورریختنی را شناسایی کند.

سری به قفسه ادویه ها بزنیددرست است که داشتن یک عالمه ادویه خوشمزه احساس خوبی به آدم می دهد اما بدون مکث کردن به اینسوال جواب بدهید: آیا واقعا از همه این ادویه جات استفاده می کنید؟ به محض اینکه جواب منفی به خودتان دادید دست به کار شوید و ادویه هایی که سال هاست گوشه کابینت جا خوش کرده اند را ناکار کنید.وسیله ای مثل خودکار را توی ذهنتان انتخاب کنیدبعد جست و جو برای خودکار در خانه را شروع کنید.هر جا این وسیله را دیدید آن را بردارید و امتحان کنید.اگر خراب بود یا جوهرش بود آن را دور بیندازید.بقیه خودکارهای سالم را هم توی یک جامدادی یا لیوان بگذارید که دم دست هستند و دسترسی به آن هاآسان است.

یکی از کشوها یا قفسه ها را مرتب و منظم کنیدبعد برای خودتان قانون بگذارید که این کشو ازاین به بعد باید مرتب و تمیز بماند.هیچ وسیله ای که جایش داخل آن کشو نیست را درون آن نگذارید«پلیور تکانی» یکی دیگر از کارهایی است که خیلی به کارتان می آیدکافی است حالا که فصل رو به تغییر است و کم کم نوبت به بیرون آوردن لباس های گرم می رسد پلیورها را بیرون بیاورید و مشخص کنید کدام از آن ها هیچ وقت بهتان نیامده اند، کدامشان خیلی گشاد شده اند یا کدام یکی خراب شده و دیگر به کارتان نمی آید.دو گزینه اول را به نیازمندان ببخشید و لباس های خراب شده را دور بیندازید.

خانه‌تکانی آسان

یکی از روی اعصاب ترین چیزهایی که توی هر خانه ای پیدا می شود یک عالمه قبض یا نامه های تبلیغاتی استگوشی تلفن همراهتان را بردارید و شماره تک تک جاهایی که روی برگه ها ثبت شده و به آن ها نیاز دارید را یادداشت کنید یا از این برگه ها و قبض ها عکس بگیرید.بعد هم همه این موارد را داخل یک پوشه داخل گوشی یا روی رایانه شخصی تان جا دهید.توی هر خانه ای یک کشو وجود دارد که می شود اسمش را کشوی بی خودی ها گذاشت

در این کشو انواع و اقسام وسایل به دردنخور پیدا می شود؛ از باتری هایی که ضعیف شده اند گرفته تا روبان و کاغذ کادوهای به درنخور.یکی از کارهایی که باید انجام دهید این است که سروقت کشوی بی خودی ها بروید و آن را ازتمام چیزهای بی خودی خالی کنید.برای وسایلی که کاربرد دارند و واقعا به درد می خورند هم جای تازه ای پیدا کنید و هیچ وقتنگذارید کشو، به جایی برای بی خودی ها تبدیل شود.جای وسایل به دردنخور توی سطل زباله است.

برای همه اعضای خانواده قوانین تازه ای مشخص کنیدقانون هایی مثل این که کت و مانتو باید روی جالباسیقرار بگیرد، کیف را باید توی کمد گذاشت و مواردی از این دست.
با انجام این کار کلی از حجم کارهایی که مربوط به مرتب و منظم کردن خانه است کم می شود.رعایت تمام این قوانین دو دقیقه هم وقت نمی برد.فریزرها معمولا پر از ظرف هایی هستند که مواد غذایی را داخل خودشان جا داده اند

همین ظرف ها هم کلی جا اشغال می کنند.اگر دوست دارید فضای جدیدی داخل فریزر ایجاد کنید خوب است پلاستیک های زیپ دار را جایگزین ظروف کنید.امروز به دور انداختن وسایلی که مدت هاست قصد تعمیر یا تعویض کردنشان را دارید اختصاص دهیداگر کفشی داریدکه مدت هاست قرار است پاشنه شکسته اش را تعمیر کنید و اگر دسته قابلمه تان سوخته و هیچ جوریقیدش را نمی زنید از خودتان یک سوال ساده بپرسید: تا یک هفته آینده تعمیرش می کنم یا نه؟ اگرجواب منفی بود برای این وسایل جای تازه ای تعریف کنید: سطل زباله.

این روزها بیشتر خانم ها دوست دارند چون وقت مرتب کردن زیورآلات می رسددر اولین مرحله زیورآلات رسمی وغیررسمی را از هم جدا کنید و در مرحله بعد آن هایی که بیشتر ازشان استفاده می کنید را دم دست و داخل جعبه زیورآلاتتان بگذارید و بقیه را هم می توانید روی چوب لباسی پشت در یا حتی داخل کمد آویزان کنید.خیلی وقت ها هم داخل قفسه مواد تمیزکننده تعدادی شوینده به دردنخور وجود دارد

اغلب اوقات تمام وسایلی که به آن ها نیاز داریم بیشتر از دو سه قلم نمی شود.قوطی های تن ماهی، کنسرو ذرت و لوبیا و سایر غذاهای آماده هم معمولا یکی از کابینت ها را بهخودشان اختصاص می دهندکاری که در روز چهاردهم باید انجام دهید این است که سراغ این قفسه بروید وتاریخ انقضاها را چک کنید.مواد غذایی تاریخ گذشته را دور بیندازید و بقیه مواردی که تاریخشان نگذشته اما مطمئن هستید مصرف نمی کنید رابه افراد نیازمند ببخشید.انباری خیلی از خانه ها میزبان جعبه هایی هستند که از اسباب کشی های قبلی مانده اند و مدت هاست که باز نشده اند

خوب است سری به این جعبه ها بزنید و اگر دیدی محتویاتش به درد نمی خورد از شرشان راحت شوید. فنون خانه تکانی هر روز که قرار است لباس تازه ای به تن کنید، یک دست لباس دیگر را هم از کمد
خارج کنیدلباسی که اصلا نمی پوشید یا ماه هاست سراغش نرفته اید.حالا تصمیم بگیرید این لباس را دوست دارید، دورانداختنی است یا به کار خیریه می آید.قرار است امروز به کتابخانه تان سر بزنیدکتابخانه را هرس کنید و حداقل ۱۰ درصد هر قفسه راخالی بگذارید.

کتاب هایی که می دانید دیگر سراغشان نمی روید و بهشان علاقه قلبی ندارید را به کتابخانه ها ببخشید تاحتی بفروشید به جایشان کتاب های تازه تهیه کنید. فنون خانه تکانی بعضی وقت ها فضای داخل کابینت را در قابلمه ها و ماهی تابه هایی پر کرده اند که خودشانوجود خارجی ندارندخوب است روز بیست و سوم را به دورانداختن این وسایل اضافه اختصاص دهید و بعد خیلی
مرتب و منظم بازمانده ها را کنار هم بچینید.هر خانمی معمولا یک کشوی لوازم آرایشی دارد

تمیز کاری

تکنیک های خانه تکانی

چهار روز مانده به پایان چالش یک ماهه سراغ این کشوبروید و تمام لوازم آرایشی را که تاریخشان گذشته یا از هر رنگشان چند تا دارید را جدا کنید. فنون خانه تکانی تاریخ گذشته ها را دور بیندازید و از آن وسایلی که چند تا یکرنگ دارید به دیگران ببخشید.مبلمان و اثاثیه خانه معمولا جای زیادی می گیرند اما اگر دقت کنید متوجه می شوید که از بعضیهایشان اصلا استفاده نمی کنیدمثلا ممکن است میز تحریر یکی از بچه ها که حالا بزرگ شده همچنان ازکودکی هایش گوشه اتاق مانده باشد.سوالی که اینجا باید از خودتان بپرسید و رد جواب دادنش خیلی صادق باشید این است: من واقعا به این وسیله احتیاج دارم؟ واقعا از آن استفاده می کنم؟

تمام لباس هایی که دیگر اندازه تان نمی شوند رابه نیازمندان ببخشیدجاهایی هستند که لباس های دست دوم شما را می گیرند، می شویند و تقدیم نیازمندان میکنند.اگر هم مرتب به خودتان می گویید لاغر می کنم و فلان لباس را دوباره می پوشم این فکر رااز سرتان بیرون کنید.به جای اینکه شال و روسری ها را تا بزنید و روی هم بچینید آن ها را لوله کنیدو داخل یک کشو یا حتی روی هنگر مخصوص قرار دهیداین کار باعث می شود بتوانید با یک نگاهتمام داشته هایتان را وارسی کنید و آن شالی را انتخاب کنید که بیشتر به لباس هایتان می آید.

به خرید بروید و برای لباس هایی که جای زیادی می گیرند کیسه ای با قابلیت وکیوم شدن بخریداین کیسه به شما امکان می دهد یک عالمه لباس را در بسته ای قرار دهید که جای خیلی کمی می گیرد۲۲ روز را با هم به راحتی خانه تکانی کردیم، ۸ روز باقی مانده را تا نوروز استراحت کنیدو مراقب باشید دوباره خانه تان بهم نریزد.

همشهری آنلاین#‌نکات_آشپزی منبع: پرشین وی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

دلنوشته برای خودم زندگی میکنم، دلنوشته خاص برای خودم، دلنوشته برای خودم تولدم مبارک، دلنوشته برای خودم متاسفم، دلنوشته برای خودم دلتنگی

8 ماه پیش

شاخص دور کمر به دور باسن یک ابزار ساده برای اندازه‌گیری میزان چاقی ناحیه شکم است. این شاخص به‌خوبی نشان می‌دهد شما چه اندازه چربی شکمی دارید.

8 ماه پیش

آلرژی‌های غذایی مشکلی شایع برای کودکان در تمام دنیا هستند. تقریباً ۸ درصد از بچه‌ها دچار آلرژی‌های غذایی هستند که چیزی معادل یک سیزدهم می‌شود. هرچند بعضی از آلرژی‌ها خفیف‌ترند اما همهٔ آنها خطر آنافیلاکسی را دارند که در صورت عدم درمان فوری می‌تواند منجر به مرگ شود. بیشتر از ۴۰ درصد از کودکانی که آلرژی غذایی دارند زمانی نیازمند مراجعه به اورژانس می‌شوند.

8 ماه پیش

چیستان های زشت با جواب، چیستان های بی ادبی، چیستان منحرفی مثبت 18، چیستان های منحرفی خنده دار

8 ماه پیش

درآمد شمع سازی و چرا کسب درآمد بالا از شمع سازی یک دروغ بزرگ است و آیا شمع سازی درآمد خیلی بالایی داره؟ اصلا درآمد شمع سازی چقدره؟

4 ماه پیش

متن امید به زندگی برای بیو، متن امید به زندگی عاشقانه، متن امید به زندگی بعد از شکست عشقی، متن امید به روزهای روشن، متن امید به روزهای بهتر، متن انگیزشی امید به زندگی

8 ماه پیش

هرچند احتمال یک آلرژی غذایی با جنبه ژنتیکی آن قوی‌تر می‌شود؛ اما پیش‌بینی آلرژی غذایی کودک کار سختی است. به همین دلیل مهم است نسبت به معمول‌ترین آلرژی‌های غذایی در کودکان آگاه باشید و بدانید چه علائمی ممکن است حاکی از وجود یک آلرژی غذایی باشد و چه باید بکنید اگر کودکتان دچار یک آلرژی غذایی است.

8 ماه پیش

جزئیات قتل داریوش مهرجویی و همسرش از زبان دختر و خواهرش:ماجرای قتل فجیع داریوش مهرجویی و همسرش و پیامکی که دختر را به ویلا کشاند چیست؟ جزئیات قتل داریوش مهرجویی و همسرش از زبان دختر و خواهرش رئیس پلیس استان

8 ماه پیش

طرز تهیه برگر مرغ مکزیکی خوشمزه یک دستور ساده و کم کالری برگر است که به سادگی و کمترین زمان می توانید در منزل تهیه کنیدو از طعم آن لذت ببرید.

5 ماه پیش

بیشتر...