دینو |
12 ماه پیش

با افزایش سن در داخل سلول های ما چه اتفاقی می افتد دینو

با افزایش سن، موها خاکستری شده و پوست ما چروک می‌شود. امابا افزایش سن در داخل سلول هایما چه اتفاقی می‌افتد تا این تغییرات ایجاد شود؟ دانشمندان شروع به شناسایی ویژگی‌های کلیدی یا “علائم بارز” فرآیند پیری کرده‌اند. درمان‌هایی که این علائم مشخص را مورد هدف قرار می‌دهند، پتانسیل کاهش پیری و پیشگیری، تسهیل یا به تاخیر انداختن بیماری‌هایی مانند سرطان، دیابت و بیماری‌های قلبی را دارند. در نتیجه با این درمان‌ها نه تنها عمر طولانی‌تری خواهیم داشت بلکه زندگی سالم‌تری نیز می‌توانیم داشته باشیم.

با افزایش سن سلول چه اتفاقی در بدن ما می‌افتد؟

1.با ایجاد جهش،DNA ناپایدار می‌شود.

افزایش سن

2.سلول‌ها برای برقراری ارتباط با یکدیگر دچار مشکل می‌شوند.

تغییر در سلول ها

3.نوک کروموزوم‌ها که به نام تلومر شناخته می‌شوند شروع به باز شدن می‌کنند.

تغییرات سلولی

4.سلول‌های قدیمی و فرسوده که پیر شده‌اند، جمع می‌شوند و باعث آسیب می‌شوند.

تغییرات سنی

5.باتری‌های سلولی کوچک که میتوکندری نامیده می‌شوند، معیوب می‌شوند.

افزایش سن در سلول

6.سلول‌های بنیادی که می‌توانند به ترمیم بافت کمک کنند، خسته می‌شوند.

پیری سلول

7.تغییرات اپی ژنتیکی رخ می‌دهد.

تغییرات ژنتیکی

اینها تغییرات شیمیایی هستند که بر توالی DNA تأثیر نمی‌گذارند اما بر فعالیت ژن تأثیر می‌گذارند.

8.توانایی سلول‌ها برای ساخت و حفظ پروتئین‌های کلیدی کم می‌شود.

تغییرات سلولی

9.دریافت مواد مغذی دچار اختلال می‌شود.

افزایش سن سلول

داروهای ضد پیری که به کاهش این فرآیند کمک می‌کند

کوئرسیتین

کوئرسیتین یک فلاونول گیاهی با طعم تلخ است که در مکمل‌های غذایی، نوشیدنی‌ها و غذا یافت می‌شود. این ماده به عنوان “سنولیتیک” شناخته می‌شود و سلول‌های فرسوده را که به پیری کمک می‌کنند از بین می‌برد.

نشان داده شده است که داروهای سنولیتیک باعث افزایش عمر و جلوگیری از بیماری در حیوانات نیز می‌شوند و آزمایشات بالینی انسانی در حال انجام است.

راپامایسین

راپامایسین یک داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی است. چندین مورد از نشانه‌های پیری (که در بالا توضیح داده شد)، از جمله اختلال در دریافت مواد مغذی، میتوکندری ناکارآمد و کاهش عملکرد سلول‌های بنیادی را هدف قرار می‌دهد.

در یک مطالعه کلیدی، سه ماه درمان با راپامایسین، طول عمر سالم موش‌های میانسال را تا 60 درصد بهبود بخشید.

متفورمین

متفورمین برای درمان دیابت نوع 2 استفاده می‌شود. متفورمین یک داروی ضد پیری بسیار عالی است زیرا تمام ۹ نشانه شناخته شده پیری را مورد هدف قرار می‌دهد.

در حال حاضر یک مطالعه بالینی به نام هدف قرار دادن پیری با متفورمین (TAME) در حال حاضر در ایالات متحده در حال انجام است و ارزیابی می‌کند که آیا این دارو می‌تواند پیری را کاهش دهد و بیماری‌های مرتبط با افزایش سن را به تعویق بیندازد یا خیر.

  • 10 زن شگفت انگیز و تاثیرگذار در علوم و ریاضیات که تفکر ما را در مورد جهان تغییر دادند
  • چرا بهتر است بعد از خوردن صبحانه مسواک نزنید؟ چه اتفاقی بر دندان ها می افتد؟


#‌سرگرمی #‌دانستنی منبع: دینو

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

از آن‌جایی که تعداد مادهای ارائه شده برای این بازی بسیار زیاد است، ما در این مقاله که با عنوان «مادهای پرطرفدار بازی سایبرپانک 2077 کدامند؟» برای شما عزیزان

3 ماه پیش

استفاده از اتاق خشم و خرد کردن وسایل قدیمی ممکن است احساس خوبی داشته باشد اما آیا این کار برای مدیریت خشم شما واقعا مفید است؟

4 ماه پیش

هر چقدر هم که قرار دادن پاها روی هم راحت باشد آیا برای سلامتی و وضعیت بدن شما مفید است؟ در این جا نگاهی به مطالعات انجام شده می‌اندازیم.

2 ماه پیش

یک تحقیق بزرگ از دانشگاه کمبریج ارتباط بین فعالیت بدنی و خطر مرگ زودرس را بررسی کرده و نتایج جالبی را نشان داده است.

3 ماه پیش

چقدر با هیروهای بازی کستل کلش آشنا هستید؟ برای پیشرفت و پیروزی در بازی castle clash بهتر است با روش های استخدام شخصیت ها آشنا باشید

4 ماه پیش

کامل ترین راهنمای معرفی شخصیت ها و اسم های کاراکترهای گنشین ایمپکت بهمراه قدرت و توانایی هرکدام از قهرمانان genshin impact

4 ماه پیش

در این مقاله با هدف حمایت از پیروزی شما در جنگ ها ترفندهای مهم وارزون 2 را افشا می کنیم که رمز موفقیت شما در عبور از مراحل دشوار این بازی خواهد بود

4 ماه پیش

بازی The House of Da Vinci 3 را احتمالا در نگاه اول با بازی the room اشتباه بگیرید که البته حق هم دارید! این بازی به صورت مستقیم از the room الهام گرفته شده

3 ماه پیش

داشتن حیوانات خانگی در خانه هنگام تولد بچه‌ها، می‌تواند احتمال ابتلای آنها به آلرژی غذایی را کم کند به خصوص اگر سگ یا گربه باشد.

2 ماه پیش

بیشتر...