خشکسالی میزان تولید زعفران را کاهش داد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

خشکسالی میزان تولید زعفران را کاهش داد
اقتصادسبز آنلاین: نایب رییس شورای ملی زعفران گفت: با توجه به شرایط بارش، خشکسالی و کم آبی پیش بینی می شود که تولید زعفران نسبت به سال قبل کاهش یابد.

اقتصادسبز آنلاین: نایب رییس شورای ملی زعفران گفت: با توجه به شرایط بارش، خشکسالی و کم آبی پیش بینی می شود که تولید زعفران نسبت به سال قبل کاهش یابد.

به گزارش خبرنگار ما، غلامرضا میری، نایب رییس شورای ملی زعفران، از ثبات قیمت زعفران در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون حداقل قیمت هر کیلو زعفران ۸ میلیون تومان و حداکثر ۱۶ میلیون تومان بوده که نسبت به یک ماه اخیر تغییری نداشته است.

حداکثر قیمت هر کیلو زعفران ۱۶ میلیون تومان
میری حداقل قیمت هر مثقال زعفران را ۵۰ هزار تومان و حداکثر ۸۵ هزار تومان در بازار اعلام کرد.
او افزود: بنابر آمار ۴ ماهه گمرک ۶۶ تن و ۵۱۷ کیلو زعفران با ارزش بالغ بر حدود ۳۳ میلیون دلار صادر شده که از نظر وزنی نسبت به سال قبل ۱۷ درصد رشد را نشان می دهد چرا که سال گذشته نرخ پایه گمرکی ۱۳۰۰ تا ۱۶۰۰ دلار بود، در حالی که امسال نرخ پایه گمرکی بین ۳۷۷ تا ۵۶۵ دلار رسیده است.
میری با اشاره به اینکه پیک صادرات زعفران از آبان تا بهمن است، بیان کرد: با توجه به آنکه زمان زیادی تا فصل برداشت باقی نمانده، از این رو صادرات تغییری نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید:رشد بی‌نظیر 85 درصدی شاخص سهام اقلام کشاورزی در بورس جهانی

ضرورت اعلام هر چه سریع تر قیمت تضمینی زعفران
نایب رییس شورای ملی زعفران با تاکید بر اعلام هر چه سریع تر قیمت خرید تضمینی زعفران از کشاورز بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی و متولیان امر، قیمت تضمینی زعفران را باید هر چه سریع تر اعلام کنند؛ چرا که به رغم افزایش چند برابری قیمت تمامی کالاها و خدمات، نرخ زعفران نسبت به سال ۹۸ تغییر محسوسی نداشته که این امر موجب نارضایتی و بلاتکلیفی کشاورزان شده است.
او با اشاره به آغاز فصل برداشت از ۱۵ مهر در کشور گفت: با توجه به نزدیک شدن به فصل برداشت و عدم صرفه اقتصادی قیمت های فعلی زعفران انتظار می رود که وزارت جهاد هر چه سریع تر قیمت تضمینی را اعلام کند تا کشاورز نسبت به مقدمات برداشت دلگرم شود. به عنوان مثال کشاورز بابت جداسازی یک کیلو زعفران رقمی حدود ۴ میلیون تومان و جمع کردن آن از روی زمین یک میلیون و ۵۰۰ تا ۲ میلیون تومان باید بپردازد که با احتساب سایر هزینه ها و متوسط برداشت ۳.۵ کیلو در هکتار و زحمت یکساله روی زمین، عایدی چندانی ندارد.
میری ادامه داد: از وزیر جهاد کشاورزی تقاضا داریم که هر چه سریع تر قیمت تضمینی زعفران را اعلام کند؛ چرا که در شرایط فعلی کشاورزان در سختی هستند و به سبب کشت محصول کاری از دستشان بر نمی آید، در حالی که با اعلام قیمت منطقی و دلگرمی کشاورزان به کاشت امکان افزایش متوسط عملکرد در هکتار وجود دارد که این امر در میزان تولید تاثیر بسزایی دارد.
این مقام مسئول درباره تاثیر کم بارشی و کمبود آب در میزان تولید زعفران بیان کرد: با توجه به شرایط بارش، خشکسالی و کم آبی پیش بینی می شود که تولید نسبت به سال قبل کاهش یابد اما درصدی نمی توان اعلام کرد. بنابر نقل قول های مختلف تولید زعفران در سال گذشته ۴۵۰ تا ۵۰۰ تن بوده است.
میری در پایان تصریح کرد: با توجه به آنکه کمتر از یک ماه تا فصل برداشت زمان باقی است، نگاه کشاورز به دولت است که امیدواریم هر چه سریع تر قیمت تضمینی اعلام شود تا با تاخیر در اعلام نرخ، تولید این محصول استراتژیک و در نهایت صادرات و اشتغالزایی در کشور دچار چالش نشود. / باشگاه خبرنگاران جوان#‌کشاورزی #‌صنعت_کشاورزی منبع: پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بازگشت بیش از 100طرح راکد نیمه تمام به چرخه تولید پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

1 روز پیش

طرح امنیت غذایی در کنترل قیمت ها موثر است پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

1 روز پیش

در جنوب غربی نامیبیا ناحیه وسیعی وجود دارد که ورود به داخلش بیش از یک قرن است ممنوع شده. به این ناحیه منطقه ممنوعه می‌گویند.

1 روز پیش

آبخیزداری نیازمند قانون ردیف بودجه مستقل است پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

1 روز پیش

گر از اهالی تهران هستید و به دنبال مقصدی خنک، باصفا و بسیار نزدیک برای گذراندن تعطیلات آخر هفته خود می‌گردید به آبشار کفترلو بروید.

1 روز پیش

هشدار وزیر جهادکشاورزی به دلالان خط قرمز، حمایت از تولید است پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

پریروز

سازمان برنامه درخواست وزیر جهادکشاورزی را برای ثبات قیمت سبوس رد کرد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

پریروز

موافقت مجلس با تشکیل سازمان سرمایه گذاری تجارت کشاورزی ایران پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

پریروز

شهر لیون در فرانسه که زمانی محل رفت و آمد بازرگان‌های ابریشم بود، یک سری کوچه های مخفی و پنهان دارد که جاذبه گردشگری این شهر شده‌اند.

2 روز پیش

شروع خرید تضمینی خرمای استعمران پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

ساخت تراکتوری با فیلم های پلاستیکی محافظ پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

رشد بی نظیر 85 درصدی شاخص سهام اقلام کشاورزی در بورس جهانی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

طرح جهش تولید در دیمزارها تدوین شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

استقبال کشاورزان از قیمت ۷۵۰۰ تومانی خرید تضمینی گندم پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

برداشت مرکبات مازندران با نارنگی زودرس شروع شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

بیشتر...