چطور |
8 ماه پیش

روانشناسی رنگ طوسی نماد تعادل، خرد روشنگری چطور

رنگ طوسی یا خاکستری ترکیبی از رنگ‌هایسفیدوسیاهاست. با اینکه ممکن است خاکستری رنگی خنثی و کسل‌کننده به نظر برسد، رنگی مدرن و باکلاس و شیک است. هرآنچه لازم است درباره ویژگی‌ها و روانشناسی رنگ طوسی بدانید، در این مقاله خواهید خواند. اگر رنگ موردعلاقه‌تان خاکستری است، در این مقاله با ما همراه شوید.

رنگ خاکستری نماد چیست؟

در دنیایروانشناسی رنگ‌ها، خاکستری نشان‌دهنده بی‌طرفی و تعادل است. طوسی یا خاکستری نمادافراد درون‌‌گراو محافظه‌کار است که به‌سختی به دیگران اعتماد می‌کنند. از طرف دیگر این رنگ نماد بلوغ و مسئولیت‌پذیری است. خاکستری نمایانگر شخصیتی حرفه‌ای و جدی است. در حوزهمد و زیبایی، خاکستری یکی از رنگ‌هایی است که برای موقعیت‌های خاص استفاده می‌شود. پوشیدن لباسی به این رنگ جذابیت و جدیت خاصی به فرد می‌بخشد.

معنی رنگ خاکستری تا حد زیادی به روشن یا تیره‌بودن آن بستگی دارد؛ یعنی انواع رنگ خاکستری معانی متفاوتی دارند و نماد چیزهای مختلفی هستند. مثلا خاکستری روشن نماد آرامش، خرد و روشنگری و خاکستری تیره بیانگر رمزوراز، سرکوب و سازمان‌دهی است. چیزهای رایجی که رنگ طوسی نماد آنهاست، عبارت‌اند از:

 • ثبات؛
 • ابهام؛
 • تواضع؛
 • اطمینان؛
 • بی‌طرفی؛
 • بی‌تفاوتی؛
 • آینده‌نگری؛
 • خویشتن‌داری.

روانشناسی رنگ طوسی و شخصیت

اگر رنگ موردعلاقه‌تان خاکستری است، یعنی:

 • به‌ندرت هیجان‌زده می‌شوید.
 • فردی منطقی، واقع‌بین و مسئولیت‌پذیرید.
 • اهل شوخی‌کردن و خنداندن دیگران نیستید.
 • مدام احساس خطر می‌کنید و به‌دنبال محافظت از خودتان هستید.
 • احساساتی نیستید و نمی‌توانید به‌راحتی دوستان جدیدی پیدا کنید.
 • ازتوجه‌طلبیخوشتان نمی‌آید و دوست ندارید مرکز توجه دیگران باشید.
 • بیشتر اوقات به موقعیت‌ها و رویدادها بی‌تفاوتید و اهل جبهه خاصی نیستید.
 • انرژی و اشتیاق زیادی ندارید، مگر برای انجام کارهایی که واقعا به آنها علاقه دارید.

تأثیرات رنگ خاکستری

تأثیرات مثبت

رنگ خاکستری آرامش‌بخش است، باعث حواس‌پرتی نمی‌شود و باعث می‌شود بتوانید به‌خوبی تمرکز کنید. ثبات و اطمینان‌بخشی از دیگر تأثیرات مثبت این رنگ‌اند. خاکستری رنگ معماری، مهندسی و طراحی صنعتی است. استفاده از این رنگ محبوب برای تجهیزات و ماشین‌آلات برای بیان استحکام و اطمینان آنهاست. خاکستری رنگی حرفه‌ای و مدرن است که به محصولات ظاهری براق و جاودانه می‌دهد.

تأثیرات منفی

بسته به مکان و نحوه استفاده از این رنگ، خاکستری ممکن است کسل‌کننده و خسته‌کننده به نظر برسد. برخی افراد به‌خاطر کدربودن این رنگ گاهی آن را با شرایطی مانندافسردگیوغم ازدست‌دادنمرتبط می‌دانند. این رنگ انرژی ذهنی و فیزیکی را تخلیه می‌کند، به همین دلیل اغلب در ترکیب با رنگ‌های روشن‌تر استفاده می‌شود.

روانشناسی رنگ خاکستری در لباس

با اینکه رنگ طوسی معمولا نماد بی‌تفاوتی و کسل‌کنندگی در نظر گرفته می‌شود، ممکن است بیانگر انعطاف‌پذیری فرد نیز باشد. افرادی که رنگ خاکستری و پوشیدن لباس‌های این‌رنگی را دوست دارند، در عین حال که هنگام کار سخت‌گیر و دقیق‌اند، معمولا در زندگی شخصی با عزیزان خود مهربان و صمیمی‌اند. در کل افرادی که لباس‌های خاکستری‌رنگ می‌پوشند، معمولا افرادی منطقی، عمل‌گرا، منظم و پایبند به سنت‌ها و رسوم تلقی می‌شوند.

روانشناسی رنگ طوسی در دکوراسیون

دکوراسیونی به رنگ خاکستری

به‌عقیده طراحاندکوراسیون داخلی، استفاده از انواع رنگ خاکستری در دکوراسیون باعث القای احساسات مثبتی مانند امنیت و قدرت می‌شود. همچنین استفاده از این طیف رنگی القاگر احساس آرامش است. البته نباید فراموش کنید که تأثیر مثبت یا منفی این رنگ به عمق، طیف رنگ خاکستری و همچنین ترکیب آن با رنگ‌های دیگر بستگی دارد. استفاده بیش‌ازحد از خاکستری محیطی یکنواخت و خسته‌کننده ایجاد می‌کند.

خاکستری روشن رنگ ملایم زیبایی است که باعث القای احساس آرامش می‌شود، درحالی‌که خاکستری تیره باعثافزایش اعتمادبه‌نفسمی‌شود. برای اینکه تضاد زیبایی در رنگ‌های به‌کاررفته ایجاد کنید، می‌توانید یکی از دیوارها را خاکستری رنگ کنید. این دیوار خاکستری‌رنگ مکمل خوبی برای دیوارها و سقف سفیدرنگ خانه است. اگر می‌خواهید رنگ خاکستری به‌کاررفته در دکوراسیون جلوه عمیق‌تری داشته باشید، یک مبل مخمل خاکستری ملایم برای تکمیل دکوراسیون انتخاب کنید. ترکیب رنگ سفید و خاکستری به فضا عمق و احساس تجملی‌بودن می‌بخشد.

روانشناسی رنگ طوسی در تجارت و برندسازی

برندهای خاکستری‌رنگ

رنگ خاکستری یا طوسی یکی از رنگ‌های بسیار پرطرف‌دار در دنیایبرندسازیوطراحی لوگوست. بسیاری از کارآفرینان معتقدند رنگ خاکستری نشان‌دهنده حرفه‌ای‌بودن برند است. علاوه‌بر حرفه‌ای‌بودن، رنگ مدرن و شیکی است که تأثیر خوبی روی مشتریان دارد. خنثی‌بودن خاکستری یکی دیگر از عوامل تعیین‌کننده است. برندهای معروف و محبوب زیادی از این رنگ برای برندسازی استفاده کرده‌اند، مانند:

 • اپل؛
 • نستله؛
 • وردپرس؛
 • نینتندو وی؛
 • سامسونگ

سنگ‌های قیمتی خاکستری‌رنگ

سنگ کوارتز، سنگ ماه (مون استون)، سنگ چشم عقاب، الماس، یشم، عقیق و سنگ لابرادوریت از معروف‌ترین سنگ‌های قیمتی خاکستری‌رنگ‌اند. برخی معتقدند که سنگ‌های قیمتی خاکستری‌رنگ تأثیرات مثبت زیادی دارند، مانند:

 • تقویت آرامش؛
 • افزایش شانس؛
 • روبه‌روشدن راحت‌تر با مشکلات.

کلام پایانی

وقتی صحبت از روانشناسی رنگ طوسی می‌شود، افراد علاقه‌مند به این رنگ کسانی‌اند که سعی می‌کنند از خود در برابر دنیای اطراف محافظت کنند. بنابراین این افراد زندگی امن و متعادل را ترجیح می‌دهند و نمی‌خواهند به احساسات خود آسیب بزنند.

رنگ موردعلاقه شما چیست؟ چه نظری درباره روانشناسی رنگ خاکستری دارید؟ نظرات و تجربیات ارزشمندتان را با ما و کاربران عزیزمان در میان بگذارید.#‌روانشناسی منبع: چطور

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

کتاب صوتی پورنوگرافی لذت ممنوعه را می توانید از طریق فروشگاه سایت دکتر سنایی تهیه کنید. همچنین از طریق شماره واتس آپ 00989034733009 نیز می توانید سفارش...

1 ماه پیش

کتاب صوتی وسواس: کتاب خودیاری برای درمان وسواس فکری- عملی به زبان ساده توسط دکتر کامیار سنایی در مردادماه سال ۱۳۹۹ نگاشته شد. این کتاب راهنمایی جامع برای...

1 ماه پیش

خانواده اولین و مهم‌ترین بافت اجتماعی را برای رشد فرد فراهم می‌سازد. روش‌هایی كه والدین در تربیت فرزندان خود به كار می‌گیرند، نقشی اساسی در تأمین سلامت روانی فرزندان آنها خواهد داشت به‌طوریکه اکثر مشکلات رفتاری کودکان منعکس کننده‌ی رفتارهای است.

8 ماه پیش

این یک باور کلیشه ای است که بزرگترین مشکلات در ازدواج حول محور پول و رابطه جنسی می چرخد. اما این ها تنها مشکلاتی نیستند که می توانند یک رابطه طولانی مدت را ایجاد یا از بین ببرند. مجموعه ای از…

8 ماه پیش

کتاب خودیاری برای درمان وسواس فکری عملی به زبان ساده توسط دکتر کامیار سنایی مرداد ماه سال ۱۳۹۹ نگاشته‌شد. بهنرین کتاب برای کمک به درمان وسواس فکری عملی...

1 ماه پیش

آگورافوبیا یک وضعیت روانشناختی است که باعث ترس بیش از حد از موقعیت های خاص می شود. برخی از افراد حتی ممکن است از ترک خانه خود اجتناب کنند. آگورافوبیا با درمان قابل کنترل است که شامل دارو درمانی، درمان شناختی رفتاری و تغییر سبک زندگی است. هر چه زودتر تشخیص و درمان را دریافت […]

7 ماه پیش

اختلال دوقطبی یک اختلال خلقی مزمن است که باعث تغییرات شدید در خلق و خو، سطح انرژی و رفتار می شود. دوره‌های شیدایی و هیپومانیک نشانه اصلی این بیماری هستند و اکثر افراد مبتلا به اختلال دوقطبی دوره‌های افسردگی نیز دارند. این بیماری با داروها، رواندرمانی، تغییر شیوه زندگی و سایر درمان ها قابل کنترل […]

7 ماه پیش

ترس از مجازات، آبرو و یا مورد بازخواست قرار گرفتن باعث می شود تا کودک و نوجوان از گفتن حقایق سر باز زند و گرایش به دروغگویی در آن ها شدت می یابد.

8 ماه پیش

کتاب خودیاری برای درمان پانیک کتابی است به زبان ساده درباره حملات پانیک. در این کتاب در ابتدا خواننده با ساختار پانیک و دلایل ایجاد آن آشنا می شود

1 ماه پیش

بیشتر...