خبرگزاری رضوی |
۴ هفته پیش

آستان قدس باید در حوزه ترویج کتاب توسعه نشر پیشتاز باشد رضوی

تولیت آستان قدس رضوی:
آستان قدس باید در حوزه ترویج کتاب و توسعه نشر پیشتاز باشد
به گزارشخبرگزاری رضوی،حجت‎الاسلام والمسلمین احمد مروی در دیدار جمعی از دست‌اندرکاران حوزه نشر کشور در محل کتابخانه و موزه ملک تهران با تأکید بر اینکه اولویت نخست آستان قدس کار فرهنگی است، بر تأکیدات رهبر معظم انقلاب در خصوص مقوله فرهنگ اشاره و عنوان کرد: در مجموعه حرم مطهر رضوی هم‌اکنون به ایجاد زیرساخت‌های جدید نیازی نداریم، ضمن آنکه ازنظر فرهنگی هم خدمات چشمگیری ازجمله تأسیس دانشگاه امام رضا(ع)، دانشگاه علوم اسلامی رضوی، به نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) و... صورت گرفته است. 
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی با اشاره به اینکه در زمینه طرح مسائل اجتماعی و رسیدگی به امور محرومین درگذشته اقدامات شایسته‌ای صورت گرفته، بیان کرد: ضمن ادامه مسیر آغازشده در حوزه محرومین، بنا داریم که فرمایشات رهبر معظم انقلاب در حوزه فرهنگی را محقق کنیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش به ذکر روایتی از حضرت رضا(ع) با مضمون«إن الناس لو علموا محاسن کلامنا لتبعونا» پرداخت و در این رابطه توضیحاتی را ابراز کرد: «اگر مردم، محاسن کلام ما را بشناسند و بیاموزند، حتماً پیروی می‌کنند». ما تاکنون چه میزان توانسته‌ایم بر روی این فرمایش حضرت رضا(ع) کارکنیم؟ 
تولیت آستان قدس رضوی ضمن تصریح بر این نکته که این سخن امام معصوم و حجت خداست و بسیار حائز اهمیت است، ادامه داد: از دانشجویان و محققان دانشگاه علوم اسلام رضوی خواسته‌ام که کار علمی و پژوهشی بروی این روایت انجام دهند. 
وی تأکید کرد: دانشگاه علوم اسلام رضوی متعلق به دستگاه حضرت رضا(ع) است و باید تمرکز پایان‌نامه‌ها و دیگر امور تحقیقاتی ما بروی سخنان این امام همام باشد. 
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی در ادامه گفت: در روز قیامت، حتماً امام رضا(ع) از ما خواهند پرسید که برای نشر و ترویج معارف ما چه‌کاری کردید؟ برای زائر ما چه کردید؟ و ما باید بر این سؤالات پاسخ داشته باشیم.
وی خطاب به متولیان به نشر برای همکاری بیشتر با جامعه نشر کشور برای افزودن عامل خلاقیت و ابتکار به آثار تولیدی، بیان کرد: امروز قلم‌های جوان خوبی در حوزه ادبیات داریم و انقلاب توانست استعدادها جوانان مؤمن و مذهبی در حوزه کتاب، قلم و نشر را شکوفا کند که پیش از انقلاب این حوزه در اختیار جریان غیرمذهبی بود.  
وی تأکید کرد: شما بزرگواران از دهه 80 در این حوزه فعال‌شده‌اید و ما حمایت از شمارا وظیفه خود می‌دانیم. ما معتقدیم که آستان قدس رضوی باید در این عرصه نه‎فقط به‌عنوان پشتیبان، خودش باید پرچم‌داری کند. 
تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد:  انقلاب اسلامی ایران از برکت امام هشتم شکل گرفت و این بارگاه نورانی خاستگاه انقلاب ماست. لذا ما باید در حوزه ترویج فرهنگ و توسعه نشر پیشتاز و علمدار باشیم. 
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی با ذکر مصداق دیگری از توجه به فرهنگ در حریم بارگاه رضوی اظهار کرد: قرآن‌های مورداستفاده زائران در حرم مطهر رضوی به‌واسطه ترجمه‎های دشوار فارسی، چندان برای عموم قابل‌استفاده نیست، ضمن گرفتن نظر کارشناسی رهبر انقلاب، فکر کردیم تا قرآن‎های جدید در کنار متن عربی آیات از یک معنای فارسی روان و گویا برخوردار باشد.
وی در خاتمه، از همه فعالان حوزه فرهنگ و نشر حاضر در جلسه دعوت کرد تا همکاری فعال و مستمری را در کنار آستان قدس رضوی آغاز کنند.


#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سیدرضا فاطمی امین با بیان اینکه قیمت خودرو به تدریج تا پایان سال کاهش خواهد یافت، گفت: قیمت‌های کنونی بازار خودرو غیر منطقی است و باید کاهش یابد.

-1 دقیقه پیش

نیروهای امنیتی نیجریه به دنبال صدها زندانی هستند که از زندانی در ایالت "اویو" در جنوب غربی این کشور گریخته‌اند.

لحظاتی پیش

ترکیه طرح رژیم صهیونیستی برای ساخت واحدهای مسکونی جدید در کرانه باختری را محکوم کرد.

لحظاتی پیش

حذف دلار از اقتصاد ایران طرحی است که هفته گذشته توسط وزیر صمت مطرح شده که عملی شدن آن نیز مشروط بوده است و باید بررسی شود که در صورت عملی شدن چه تاثیراتی بر اقتصاد ایران خواهد داشت.

2 دقیقه پیش

کارگروه بازداشت‌های خودسرانه سازمان ملل متحد خواستار آزاد کردن دو زندانی فلسطینی دربند عربستان سعودی شد.

2 دقیقه پیش

امشب فوتبال اروپا شاهد برگزاری مهم‌ترین رقابت‌های سال خواهد بود.

3 دقیقه پیش

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در امر بازگشایی مدارس با شاره به اینکه در فاز اول بازگشایی حدود ۳۱ درصد دانش آموزان مناطق روستایی و عشایری و دانش‌آموزان شاخه مهارتی فقط در دروس مهارتی تحت پوشش آموزش حضوری قرار گرفتند، درباره بازگشایی مدارس در فاز دوم که از ابتدای آبان آغاز می شود توضیحاتی ارائه کرد.

5 دقیقه پیش

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس به بیان توضیحاتی درباره زمان پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان پرداخت.

6 دقیقه پیش

چند روزی است که نامه‌ای درباره استخدام دختر یک نماینده مجلس در وزارت نفت به سفارش پدرش رمضانعلی سنگدوینی در فضای مجازی منتشر شده است.

7 دقیقه پیش

رییس اتحادیه بارفروشان تهران گفت: گرانی رب گوجه فرنگی تابعی از گرانی گوجه نیست و باید گرانی این محصول را در مناسبات کارخانه داران جست وجو کنیم.

یک ربع پیش

استاندار یزد گفت: برای جلوگیری از افزایش شیوع کرونا و مقابله با موج ششم این ویروس در استان باید فعالیت مجموعه نظارت های مرتبط در این مورد به صورت روزانه رصد و به نهادهای ذی ربط برای تصمیم گیری گزارش شود.

یک ربع پیش

رئیس جمهوری اسلامی ایران در پیام‌های جداگانه‌ای سالروز میلاد پیامبر اعظم حضرت محمد(ص) و هفته وحدت را به سران و مردم کشورهای اسلامی تبریک گفت.

یک ربع پیش

روند نزولی آمارهای کرونایی خراسان شمالی گرچه در هفته های اخیر ادامه داشت اما به اعتقاد کارشناسان بهداشتی و مسوولان استان، عادی انگاری ها و بی توجهی به شیوه نامه های بهداشتی این روند را شکننده و مسیر را برای حرکت موج ششم کرونا هموار کرده است.

یک ربع پیش

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از نجات نوجوان ۱۲ ساله ای که شب گذشته به داخل شکاف بین دوساختمان سقوط کرده بود خبر داد.

یک ربع پیش

رییس کل بانک مرکزی گفت: با وجود آسیب‌های همه‌گیری کرونا، اقتصاد ایران در فصل دوم سال ۲۰۲۱ رشد داشته و این نشان‌دهنده خروج ایران از رکود و حرکت آن به سمت بهبود است.

یک ربع پیش

بیشتر...