دینو |
1 ماه پیش

دانستنی جالب در مورد بدن که به احتمال زیاد نمی دانید دینو

اگر فکر می‌کنید که خود را 100% می‌شناسید، این مطلب را حتما بخوانید تا متوجه شوید اینگونه نیست. در این مطلب دانستنی هایی در مورد بدنتان با شما به اشتراک می‌گذاریم که می‌تواند شما را شگفت زده کند.

دانسته‌ هایی در مورد بدن:

1. سوراخ‌های کوچک گوشه چشم عملکرد مهمی دارند

گوشه چشم

به سوراخ های کوچک در گوشه چشمپونکتامی‌گویند. این منافذ کمک می‌کند تا اشک از چشم خارج شود. هنگامی که پلک می‌زنید، مقداری اشک از طریق این سوراخ از چشم خارج می‌شود. وقتی به دلایلی پونکتا مسدود می‌شود، اشک سرریز می‌شود.

2. پاپیلاهای روی زبان به شما در مورد خطر می‌گویند

پاپیلا زیان

پاپیلاها نقاط قارچی شکلی هستند که روی زبان شما پخش شده‌اند. شما بین 200 تا 400 پاپیلا در سراسر زبان خود دارید. هر پاپیلا دارای 3 تا 5 جوانه چشایی است و فقط برای تشخیص طعم نیست، بلکه دما و لمس را نیز تشخیص می‌دهد.

به لطف این پاپیلا‌ها، می‌توانید از غذا لذت ببرید و از درد و سم دوری کنید. آنها اطلاعاتی را به مغز شما ارسال می‌کنند تا بدن شما برای جلوگیری از خطراتی مانند دود آگاه شود.

3. یک دسته مو بافت شده می‌تواند وزنی تا 100 گرم را تحمل کند

دانستنی دیگر از بدن این است که یک دسته مو بافت شده می‌تواند وزنی تا 100 گرم را تحمل کند و کل موهای سر انسان می‌تواند بین 5600 کیلوگرم و 8400 کیلوگرم را بدون کنده شدن نگه دارد.

4. سوراخ‌های بینی در حین تنفس تغییر می‌کند

سوراخ های بینی

معمولاً متوجه آن نمی‌شویم، اما در حین نفس کشیدن، یک سوراخ بینی گرفتگی دارد و جریان هوا را کمتر وارد می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که به طور متوسط ​​سوراخ‌های بینی هر 2 ساعت یکبار تغییر می‌کند. همچنین، افراد راست دست بیشتر با سوراخ چپ بینی خود نفس می‌کشند.

5. کبد شما می‌تواند دوباره رشد کند

کبد شما در مقایسه با سایر اندام‌ها ویژگی منحصر به فردی دارد و پس از آسیب می‌تواند خود را بازسازی کند. هر کبدی حتی پس از برداشتن 90 درصد آن می‌تواند به اندازه طبیعی خود رشد کند.

6. شما بیش از 5 حواس دارید

به طور معمول وقتی به حواس انسان فکر می‌کنیم، 5 مورد از آنها می‌دانیم: بینایی، شنوایی، چشایی، لامسه و بویایی. با این حال، بدن شما می‌تواند بیش از این پنج مورد را حس کند.

Equilibrioception:احساس تعادل

Proprioception: دانستن اینکه کدام قسمت‌های بدن شما در کجا قرار دارند بدون اینکه نگاه کنید

Kinaesthesia:احساس حرکت

Thermoception: حس دما

Nociception: احساس درد

Chronoception: حس زمان

7. مغز شما در طول زندگی رشد می‌کند

مغز در حال رشد

در هنگام تولد، مغز نوزاد به طور متوسط ​​تقریباً یک چهارم مغز عادی بزرگسالان است. سپس در سال اول دو برابر می‌شود و تا 3 سالگی به حدود 80 درصد اندازه مغز بزرگسالان می‌رسد و در سن 5 سالگی به 90 درصد می‌رسد. در سن 25 سالگی، مغز انسان به طور کامل رشد می‌کند.

8. کودکان در فصل بهار سریع‌تر رشد می‌کنند

بله، این یک واقعیت است که بچه‌ها در بهار کمی سریع‌تر از سایر فصول رشد می‌کنند و یک جهش بزرگ رشد بین 8 تا 13 سالگی در دختران و 10 تا 15 سالگی در پسران اتفاق می‌افتد.

9. DNA انسان و موز 50 درصد به هم شباهت دارند

دانستنی عجیب در مورد بدن

همه ما فامیل هستیم و DNA مشترکی داریم، حتی با گل. محققان متوجه شدند که انسان‌ها و گیاهان 18.7 درصد ژنوم‌ مشترک دارند. ما همچنین 60 درصد DNA مشابه با مگس‌های میوه و جوجه‌ها داریم و 96 درصد با شامپانزه‌ها. طبق مطالعات، ما حتی شبیه موز هستیم، زیرا حدود 50 تا 60 درصد ژن‌ مشابه داریم.

  • دانسته هایی در مورد نحوه مدیریت استرس در مردان و زنان که نسبت به هم متفاوت است
  • حجاب اجباری و کشورهایی با قانون حجاب اجباری


#‌سرگرمی #‌دانستنی منبع: دینو

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

آیا می‌دانید زمان مناسب خوابیدن برای هر سنی چه ساعتی است؟ در اینجا ساعت مناسب خوابیدن برای گروه‌های سنی مختلف را با شما به اشتراک می‌گذاریم

2 ماه پیش

حدود 1 میلیارد نفر در سراسر جهان کمبود ویتامین D دارند. این تعداد بسیار زیاد است و این کمبود می‌تواند باعث بسیاری از مشکلات سلامتی شود

2 ماه پیش

اگر بازو‌ بزرگی دارید به جای پنهان کردن یا پوشاندن آن، می‌توانید با استفاده از چند ترفند ساده لباسی متناسب با بازو های پهن بپوشید.

5 ماه پیش

زیاد نشستن و عدم تحرک در زندگی می‌تواند منجر به مشکلات جدی مانند بیماری قلبی و دیابت شود. و خطرناکتر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد.

2 ماه پیش

ما در دینو 5 قانون بقا را که به شما کمک می‌کند تا در شرایط بحرانی جان خود را نجات دهید، با شما به اشتراک می‌گذاریم.

3 ماه پیش

هیچ یک از ما نمی‌توانیم حمام زعفران را تجربه کنیم، زیرا صدها دلار هزینه دارد. اما این سوال پیش می‌آید که علت گرانی زعفران چیست؟

5 ماه پیش

در این مطلب، قصد داریم چند مورد از ویژگی‌ های خاص بدنی که موجب تنوع و منحصربه‌فرد بودن افراد می‌شوند را با شما به اشتراک بگذاریم.

4 ماه پیش

شاخص توده بدنی یا BMI پیش بینی دقیقی برای سلامتی نیست زیرا درصد چربی بدن یا توزیع چربی بدن را در نظر نمی‌گیرد.

3 ماه پیش

در این مطلب 25 نفر از افرادی که دارای بالاترین IQ در جهان هستند یا بوده‌اند (چه بر اساس آزمایش و چه بر اساس تخمین) را معرفی خواهیم کرد.

5 ماه پیش

بیشتر...