زومیت |
1 ماه پیش

تقریبا هر ایرانی دست کم یک بار به کووید ۱۹ مبتلا شده است زومیت

تقریبا هر ایرانی دست‌کم یک‌بار به کووید ۱۹ مبتلا شده است

تقریبا هر ایرانی دست‌کم یک‌بار به کووید ۱۹ مبتلا شده است

براساس یافته‌های پژوهشی جدید، شیوع ویروس کرونا در ایران چنان گسترده بوده است که تقریبا کل جمعیت کشور تاکنون دست‌کم یک‌بار به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند.

به گزارش نیوساینتیست، تقریبا تمام مردم ایران در مقطعی از همه‌گیریکووید ۱۹به ویروس کرونا آلوده و برخی نیز بیش از یک‌بار به ویروس مبتلا شده‌اند؛ اما کشور هنوز به ایمنی جمعی دست نیافته است. درعوض، ایران شاهد موج سنگین جدید مرگ‌ومیر ناشی ازگونه دلتااست.

ایران یکی از نخستین کشورها پس از چین بود که در معرض دنیاگیری قرار گرفت و سرعت پایینی نیز در اجرای واکسیناسیون داشت. به‌نقل ازماهان غفاری، پژوهشگر دانشگاه آکسفورد، تا جولای ۲۰۲۱ (اوایل تابستان)، فقط نزدیک به سه درصد از جمعیت کشور به‌طور کامل دربرابر ویروس کرونا واکسینه شده بودند؛ هرچند با تسریع روند واکسیناسیون در ماه‌های اخیر، این عدد اکنون به نزدیک ۳۴ درصد رسیده است.

محدودیت در دسترسی به داده‌های رسمی، درک آثار کووید ۱۹ در ایران را دشوارتر کرده است. وزارت بهداشت، انتشار داده‌های مربوط به موارد تأییدشده و فوتی‌های هر استان را در مارس ۲۰۲۰ (فروردین ۹۹) متوقف کرد. غفاری همچنین می‌گوید کشورهای با درآمد متوسط و پایین معمولا به‌دلیل کمبود زیرساخت‌های بهداشت و ظرفیت آزمایش، موارد ابتلا و مرگ‌ومیر را کمتر از حد واقعی گزارش می‌کنند.

غفاری و همکارانش به‌منظور رفع مشکل کمبود اطلاعات، آمار سازمان ثبت احوال درباره میزان مرگ‌ومیر ناشی از تمام عوامل در ۹ماهه نخست سال ۲۰۲۰ را تجزیه‌وتحلیل کردند. آن‌ها این ارقام را با داده‌های تاریخی مقایسه کردند تا به میزان مرگ‌ومیر بیشتر از حد معمول پی ببرند. پژوهشگران از این مرگ‌ومیر اضافی به‌عنوان شاخصی برای ارزیابی شمار فوتی‌های کووید ۱۹ و میزان جمعیت قرارگرفته درمعرض ویروس استفاده کردند؛ رویکردی که دقت آن در بریتانیا و آفریقای جنوبی اثبات شده است.

سازمان ثبت احوال انتشار داده‌های هفتگی تاریخی طبقه‌بندی‌شده براساس گروه سنی را در ماه اوت آغاز کرد. این امر به پژوهشگران امکان داد تا پویایی دنیاگیری در ایران را از ژانویه ۲۰۲۰ (دی ۱۳۹۸) تا سپتامبر ۲۰۲۱ (شهریور ۱۴۰۰) بازسازی کنند.

غفاری و همکارانش با استفاده از آمار جهانی درباره درصد مبتلایان جان‌باخته که با عنوان نرخ کشندگی عفونت (IFR) برای هر گروه سنی شناخته می‌شود، تعداد افراد مبتلا به کووید ۱۹ در هر استان را محاسبه کردند. با تقسیم شمار مرگ‌ومیر اضافی بر نرخ کشندگی عفونت، برآوردی از تعداد عفونت‌ها به‌دست می‌آید. با این روش، پژوهشگران توانستند به نرخ حمله ویروس یا میزان جمعیت آلوده پی ببرند.

تجزیه‌وتحلیل نشان داد که کل جمعیت آلوده احتمالا در اغلب استان‌ها بسیار بالا بود. ۱۱ استان کشور تا ۱۷ سپتامبر نرخ بالاتر از ۱۰۰ درصد داشتند و بالاترین نرخ در سیستان و بلوچستان مشاهده شد. پژوهشگران نرخ حمله ویروس در این استان را ۲۵۹ درصد برآورد کردند. اگر این عدد دقیق باشد، بدین معنا است که اغلب افراد دو مرتبه و برخی حتی سه مرتبه به ویروس مبتلا شده‌اند. غفاری و همکارانش نتیجه می‌گیرند که با وجود قرارگیری گسترده جمعیت دربرابر ویروس عامل کووید ۱۹، ایمنی جمعی ازطریق عفونت طبیعی در ایران به‌دست نیامده است. این امر احتمالا ناشی از کاهش ایمنی درطول زمان یا آسیب‌پذیری دربرابر گونه‌های نگران‌کننده جدید نظیر سویه دلتا یا ترکیبی از هر دو است.

مارک لوباز دانشگاه مک‌مستر در کانادا می‌گوید برای تعیین قاطعانه نرخ حمله ویروس برای هر جمعیت معین، باید از اندازه‌گیری مستقیم عفونت‌ها استفاده کرد. بااین‌حال، او نتیجه‌گیری‌های مطالعه را محتمل می‌داند. به‌گفته لوب «به‌طور کلی، آنچه در سطح جهان اتفاق می‌افتد، این است که آنتی‌بادی‌ها قطعا کاهش می‌یابند و در این وضعیت، ایمنی جمعی یا گله‌ای به‌طرز معجزه‌آسا به‌دست نخواهد آمد.»

لوب در ادامه می‌افزاید هیچ عامل بیماری‌زایی را نمی‌شناسد که ایمنی جمعی برایش بدون واکسیناسیون به‌دست آمده باشد. «با اختلاف ایمن‌ترین و موثرترین روش برای دستیابی به ایمنی جمعی، انجام واکسیناسیون است.»

نخستین نشانه قوی از اینکه ایمنی جمعی در برابر کووید ۱۹ بدون واکسیناسیون به‌دست نمی‌آید، در مانائوس برزیل ظاهر شد. در اکتبر ۲۰۲۰، مطالعه اهداکنندگان خون در این شهر نشان داد که ۷۶ درصد از جمعیت به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند؛ درحالی‌که ازنظر تئوری آستانه ایمنی جمعی برای مانائوس ۶۷ درصد بود. این آستانه براساس محدودکردن عدد R به سه نفر به‌دست آمده است. R یا عدد سرایت پایه، متوسط تعداد افرادی را نشان می‌دهد که یک فرد مبتلا می‌تواند آلوده کند. در ماه دسامبر و ژانویه، مانائوس شاهد افزایش نگران‌کننده موارد ابتلا، بستری و مرگ‌ومیر بود؛ اتفاقی که به شیوعسویه بسیار واگیردار گامانسبت داده شد.

شواهد درباره کاهش مصونیت ناشی از عفونت درحال افزایش است. مطالعه‌ای تازه درباره ویروس عامل کووید ۱۹ و ویروس‌های کرونای هم‌خانواده نشان داد که عفونت دوباره دراثر ویروس کرونای جدید تقریبا ظرف مدت ۱۶ ماه رخ می‌دهد. این مقدار کمتر از نیمی از زمان لازم برای ابتلای دوباره به ویروس‌های کرونای سرماخوردگی معمولی است. همچچنینمطالعه‌ای دیگر در هندنتیجه گرفت که نرخ عفونت دوباره کووید ۱۹ درجریان موج ناشی از شیوع سویه دلتا در اوایل امسال، ۲۷ درصد بود.

مقاله‌های مرتبط:

دیوید فیسمناز دانشگاه تورنتو کانادا می‌گوید «ایران، کشوری بزرگ و پیچیده است و تصور می‌کنم مطالعه‌ای که [این پژوهشگران] انجام داده‌اند، از اعتبار ظاهری درخورتوجهی برخوردار است.» بااین‌حال او می‌افزاید نتیجه‌گیری‌های مطالعه بر دو فرض بزرگ استوار است: اول اینکه تمام مرگ‌ومیر اضافی، ناشی از کووید ۱۹ بوده است و دوم برآوردهای نرخ کشندگی عفونت را می‌توان در مورد ایران اعمال کرد. به‌گفته فیسمن، اگر دراثر درماندگی سیستم بهداشت یا شیوع سویه‌ای جدید و کشنده‌تر، مقادیر IFR در ایران یکسان نباشد، آنگاه عدد محاسبه‌شده برای نرخ حمله ویروس نادرست خواهد بود.

دیپتی گورداسانیاز دانشگاه کوئین مری لندن می‌گوید مطالعات قبلی نشان داده‌اند که مصونیت دربرابر کووید ۱۹ کاهش می‌یابد و سیستم ایمنی نمی‌تواند گونه‌های جدید را به‌طرز مؤثر متوقف کند. نتایج مطالعه غفاری و همکارانش با این یافته‌ها مطابقت دارد. گورداسانی می‌افزاید «تا به امروز، ۱۹ ماه پس از آغاز دنیاگیری، هیچ کشوری وجود ندارد که به ایمنی جمعی رسیده باشد. منظورم نقطه‌ای است که در آن تمام محدودیت‌ها را بردارید و از آنجا که دیگر هیچ بیمار ناقلی باقی نمانده است، دنیاگیری پایان یابد.»

نسخه پیش‌انتشار پژوهش درپایگاه‌داده medRxivمنتشر شده است.

Banner Zoomit HR


#‌فناوری #‌تکنولوژی #‌علمی منبع: زومیت

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

طبق گزارش منتشر شده، عملکرد شیائومی در سه‌ ماهه سوم 2021 کاهش جزئی داشته است که تقضای خرید بالای آیفون 13 و همچنین از طرفی دیگر کمبود تراشه برای غول فناوری چینی

۱ هفته پیش

۱۹۰ اپلیکیشن اندرویدی آلوده به تروجان در فروشگاه اپ گالری هواوی حدود ۹٫۳ میلیون بار روی دستگاه های اندرویدی نصب شده اند.

۱ هفته پیش

لوگو خرگوش موسوم به Mi Bunny به احتمال زیاد از صفحه فست بوت رابط کاربری MIUI 13 حذف خواهد شد.

۱ هفته پیش

گوشی Axon 30 Ultra Aerospace Edition زد‌ تی‌ ای جزو اولین گوشی در دنیا محسوب می‌ شود که در صنعت موبایل با پیکربندی رم ۱۸ گیگابایت رم عرضه می‌شود.

۱ هفته پیش

سند باکس (SandBox) یک بازی متاورس مبتنی بر بلاک چین است. در این مطلب نحوه خرید ارز دیجیتال سندباکس SAND از صرافی بیت 24 را آموزش خواهیم داد.

۱ هفته پیش

افشای اطلاعات نشان می‌‌دهد ردمی K50 گیمینگ دارای صفحه‌نمایش تخت خواهد بود و حسگر اثر انگشت زیر صفحه‌ نمایش قرار خواهد گرفت.

۱ هفته پیش

ردمی نوت ۱۱ 4G به صفحه‌نمایش ۶٫۵ اینچی LCD، نرخ نوسازی ۹۰ هرتز، دوربین اصلی ۵۰ مگاپیکسل و تراشه‌ی هلیو G88 مجهز است.

۱ هفته پیش

طبق گزارش منتشر شده، شیائومی 12 احتمالا به تراشه‌ اسنپدراگون 8 نسل 1 و شیائومی 12 ایکس به تراشه‌ اسنپدراگون 870 مجهز خواهد شد.

۱ هفته پیش

افشای جدید اطلاعات نشان می‌ دهد که موتورولا در حال‌ کار روی گوشی هوشمندی با دوربین ۲۰۰ مگاپیکسل است. شیائومی نیمه‌ی دوم ۲۰۲۲ و سامسونگ گوشی با دوربین ۲۰۰

۱ هفته پیش

سامسونگ دیسپلی قصد دارد تولید صفحه‌ نمایش‌ های OLED را افزایش دهد و در حال کاهش تدریجی تولید صفحه‌ نمایش‌ های LCD به‌ نفع صفحه‌ نمایش‌ های OLED است.

۱ هفته پیش

اپل یک ویژگی جدید مفید را در iOS ۱۱ معرفی کرده که به کاربران اجازه می‌دهد رمز عبور وای فای خود را به اشتراک بگذارند.گفته شده کاربران گوشی‌های آیفون می‌توانند داده‌های همراه خود را با کاربران اندروید نیز به اشتراک بگذارند که در ادامه این مطلب، به شما آموزش می‌دهیم چگونه اینترنت آیفون خود را به

۱ هفته پیش

جدیدترین ربات های اینستاگرام ، خدمات مختلفی از جمله خدمات رشد طبیعی اینستاگرام، خدمات فالوور ، لایکها و... بر اساس الگوریتم اینستاگرام ....

۱ هفته پیش

براساس یک گزارش جدید، بخش تحقیق و توسعه واحد خودروسازی شیائومی حدود ۴۰۰ کارمند دارد و اولین محصول این واحد نیمه اول ۲۰۲۴ معرفی خواهد شد.

۱ هفته پیش

امتیاز بنچمارک انتوتو پردازنده اسنپدراگون ۸ نسل یک فاش شد. این تراشه موفق شده در صدر جدول برترین تراشه های اندروید قرار گیرد.

۱ هفته پیش

نتایج مطالعه‌ای نشان داد دانشمندان می‌توانند باورهایشان را در مواجه با شواهد جدید و مغایر تغییر دهند. شما چقدر در برابر تغییر باورهایتان سرسخت هستید؟

۱ هفته پیش

بیشتر...