1 روز پیش
2 بازدید

وضعیت نیروی پرستاری به شدت بحرانی است/اگر پول پرستاران خرج بیمارستان ها شده با تخلفات دانشگاه ها برخورد کنید - پرستار - جامعه پزشکی

وضعیت نیروی پرستاری به شدت بحرانی است/اگر پول پرستاران خرج بیمارستان ها شده با تخلفات دانشگاه ها برخورد کنید

سلامت نیوز:دکتر محمد شریفی مقدم دبیر کل خانه پرستار در گفت و گو با خبرنگار سلامت نیوز، گفت:« کرونا یک بحران جهانی است و هر قدر حجم بحران و مدت زمان بحران بیشتر باشد نیاز به برنامه ریزی های درازمدت و باتدبیر است. با توجه به اینکه کرونا یک عامل بیماری زای پرخطر است که جان انسان ها را تهدید می کند و تاکنون هم درمانی برای آن کشف نشده است مهمترین راه جلوگیری از ابتلا به این بیماری پیشگیری است که در کشور ما این مسئله چندان جدی گرفته نشده است. بیشترین نیاز بیماران مبتلا به کرونا مراقبت است.در بحث بیماری های واگیردار و پرخطر کسانی که بیشترین مواجهه را با عامل بیماری زای پرخطر دارند پرستاران هستند که به صورت ۲۴ ساعته بر بالین بیمار بوده و بیشترین خطر آنها را تهدید می کند.»

ابتلای حداقل ۳۰ هزار پرستار به کرونا
وی از ابتلای حداقل ۳۰ هزار کادر پرستاری به کرونا خبر داد و گفت:«‌این نشان دهنده این است که بیشترین بار کرونا بر روی دوش پرستاران سنگینی می کند لذا باید بیشترین امکانات در اختیار این گروه قرار گیرد و این وظیفه وزارت بهداشت و بقیه نهادها و سازمان ها و دولت است که از نیروهایی که در خط اول جنگ با کرونا هستند حمایت های مالی کنند.»


وی در پاسخ به اینکه اقدامات دولت برای گروه پرستاری در دوران کرونا چه بوده و آیا این اقدامات کافی و متناسب با این دوران است، گفت:« در کشورهای اروپایی که در کنترل کرونا موفق بودند از جمله ایتالیا در دوران شیوع کرونا ده هزار نیروی پرستار در عرض یک هفته استخدم کرد. در آلمان نیز به پرستاران دو تا سه برابر حقوقشان روزانه پاداش پرداخت شده است. دو اصلی که عامل موفقیت کشورهایی که توانستند کرونا را کنترل کنند استخدام نیروی پرستار کافی و دوم پاداش برای پرسنل شاغل در بیمارستان ها بوده است.اما در کشور ما چنین نیست. در دوران قبل از کرونا تعداد پرستار نسبت به جمعیت کشور استاندارد نبود و به ازای تخت بیمارستانی موجود، تعداد پرستار به جمعیت باید سه برابر می شد تا مردم حداقل مراقبت های پرستاری را دریافت کنند.»


وی در ادامه گفت:« ما مشکل کمبود پرستار را از دوران قبل از کرونا داشتیم و قرار بر این بود از سال ۹۷ سالانه ده هزار نفر پرستار استخدام شود تا وضعیت از این بدتر نشود.از طرف دیگر هرساله یک عده ای از پرستاران بازنشسته می شوند که به ناچار باید تعداد دیگری از پرستاران استخدام و جایگزین این نیروها شوند ضمن اینکه دولت روحانی ادعا دارد در طول این هفت سال، ۴۰ هزار تخت به مجموع تخت های بیمارستانی کشور اضافه شده است این در حالی است که وقتی این تعداد تخت اضافه می شود باید به ازای هر تخت بیمارستانی دو ونیم کادر پرستاری اضافه شود یعنی برای این ۴۰ هزار تختی که اضافه شده نیاز بوده که صد هزار نیروی پرستار استخدام شود. »

تشدید کمبود پرستار در دوران کرونا
وی افزود:« در دوره کرونا کمبود پرستار تشدید شد به دلیل اینکه میزان مراقبتی که بیمار مبتلا به کرونا نسبت به بیماران عادی نیاز دارد بیشتر است. به عنوان مثال یک بیمار در شرایط معمولی اگر به ۶ ساعت مراقبت نیاز دارد در بیماران مبتلا به کرونا در بخش معمولی این عدد به ۱۴ تا ۱۵ ساعت مراقبت می رسد و در بخش آی سی یو نیاز به مراقبت ۲۴ ساعته پرستاران است. پرستاران به دلیل شرایط ایزوله ای که باید رعایت کند مجبور هستند گان و ماسک و شیلد استفاده کنند. نیاز بیماران کرونایی به مراقبت نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است به همین دلیل نیاز به تعداد بیشتری پرستار است که این مراقبت ها را ارائه دهند.»


وی در ادامه گفت:« از دیگر دلایل کمبود پرستار این است که برخی از پرستاران درگیر کرونا شدند. موضوع دیگری که کمتر به آن اشاره می شود این است که تعدادی از پرستاران که حدود ۴ الی پنج هزار نفر هستند ترک کار کرده اند که اکثرا پرستاران شرکتی هستند حتی برخی از نیروهای استخدام رسمی هم ترک کار کرده اند ضمن اینکه تقاضای بازنشستگی هم افزایش پیدا کرده است اینها مسائلی است که کمبود پرستار را تشدید می کند.»

رد ادعای مجوز استخدام ۲۳ هزار نفر با اولویت پرستاران
شریفی مقدم گفت:« قرار بر این بود از سال ۹۷ سالانه ده هزار نفر استخدام شوند اما در سال ۹۷ هیچ نیروی پرستاری استخدام نشد. در سال ۹۸ یک آزمونی برگزار شد که در این آزمون قرار بود ده هزار نفر را استخدام کنند از این میان ۴ هزار نفر پرستار بودند آزمون برگزار شد و ۴ هزار نفر در آزمون شرکت کردند بنابراین در سال ۹۸ هم استخدام پرستار نداشتیم. در سال ۹۹ آن چهار هزار نفری که در سال ۹۸ آزمون دادند در حال جذب هستند. در این چند سال تنها چهار هزار پرستار را استخدام کردند البته مجوز گرفتند که سه هزار پرستار را از ذخیره آزمونی که برگزار شده استخدام کنند. اینکه چه تعداد پرستار را استخدام کردند اطلاعی ندارم ولی کل استخدامی ها در بهترین شرایط چهار هزارنفر هستند. اگر این سه هزارنفر را هم به کار گیرند ۷ هزار نیروی جدید پرستاری می شود که مطمئنا هنوز وارد بازار کار نشده اند.»
وی تاکید کرد:« اینکه رییس کل سازمان نظام پرستاری اعلام کرده مجوز استخدام ۲۳ هزار نفر با اولویت پرستاران اخذ شده بازی با کلمات است و اصلا درست نیست. »

افزایش خطاهای پرستاری
وی خاطرنشان کرد:« وضعیت نیروی پرستاری به شدت بحرانی است. بحران اگر کوتاه مدت باشد پرستار تمام انرژی اش را به کار می گیرد تا بحران را پشت سر بگذارد ولی با طولانی شدن دوره شیوع کرونا پرسنل به شدت خسته و بی انگیزه هستند. ارتباط مستقیمی بین تعداد پرستاران و مرگ و میر بیماران وجود دارد در حال حاضر خطاهای پرستاری نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است. وقتی از یک طرف خستگی بر پرستاران غالب شود و از طرف دیگر معوقات آنها بر زمین مانده است و نیرو کم است خطای پرستاری اجتناب ناپذیر است و بیشترین زیان را در این میان پرستاران و مردم می بینند.»
دبیر کل خانه پرستار گفت:« دولت برای رفع کمبود نیروی پرستار در کشور اقدام خاصی نکرده است حتی به اندازه نیرویی که بازنشسته شده است پرستار جذب نکرده است اما شعارهای بی عمل برای استخدام پرستاران می دهد.»
وی گفت:« فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری که جزو برنامه پنجم توسعه بوده است در تمامی وزارتخانه ها به جز آموزش و پرورش و وزارت بهداشت اجرایی شده و بین سال ۹۰ تا ۹۵ پنجاه درصد به حقوق نیروها اضافه شده است. در اسفندماه سال ۹۸ برای پرستاران این قانون را اجرایی کردند، این دیگر منتی بر سر پرستاران نیست که آن را به بحث کرونا ربط می دهند.»

بدقولی در پرداخت فوق العاده ویژه پرستاران
شریفی مقدم درباره بحث فوق العاده ویژه پرستاران گفت:« در تمامی دستگاه ها به نیروها تا ۵۰ درصد حقوقشان فوق العاده ویژه پرداخت شده است حتی به نیروهای ستادی وزارت بهداشت هم این مبلغ را پرداخت کردند. آقای نوبخت دو ماه است قول داده که از اول مهرماه سال جاری فوق العاده ویژه پرستاران پرداخت می شود این درحالی است که نیمی از مهرماه هم گذشته است و چیزی پرداخت نکرده اند.»
وی در ادامه گفت:« اگر در کشور اروپایی پرستار دو برابر بیشتر از دستمزدش حقوق می گیرد بقیه کارمندان این کشور چنین حقوقی دریافت نمی کنند به یقین اعلام می کنم که پرستاران در ایران هنوز هم پایین ترین حقوق را در سطح کارکنان دولت در کشور دریافت می کنند پس دولت روحانی چیزی اضافه تر به پرستاران نداده است که در بوق و کرنا می کنند. مردم تصور می کنند میزان دریافتی پرستاران چند برابر شده است در حالی که چنین نیست.»

کاهش کارانه پرستاران
وی درباره کارانه پرستاران گفت:« پرستاران در سال ۹۸ در یک ماه کارانه ۸۰۰ هزارتومانی دریافت می کردند اما الان برای هشت ماه این مبلغ را پرداخت می کنند یعنی برای هر ماه صد هزارتومان کارانه پرداخت می کنند و پرستاران این را توهین به خود می دانند که بعد از ۱۵ ماه تاخیر در پرداخت کارانه ها ، کارانه ۴۵ هزارتومانی و صد هزارتومانی به آنها پرداخت می شود.»
دبیرکل خانه پرستار افزود:« از یک میلیون یورویی که از صندوق ذخیره ارزی برای کرونا قرار پرداخت می شود مبلغ پرداخت شده به پرستاران دو بار رقم های صد هزارتومان و پنجاه هزارتومانی است. پرستار جانش را در دست گرفته و در بیمارستان و با تحمل دوری از خانواده و مشکلات شغلی و روحی کار می کند و این کارها پرستاری را آتش می زند.»

قرارداد ۸۹ روزه ، استثمار پرستاران است
وی درباره استخدام پرستاران ۸۹ روزه گفت:« استخدام پرستاران ۸۹ روزه از بی تدبیری دولت است. دولت در اسفند ۹۸ پرستار ۸۹ روزه جذب کرد. پرستار شرکتی یا ۸۹ روزه یک کار موقت است. دولت تصور می کرد کرونا با فرارسیدن تابستان از بین خواهد رفت لذا نیروهای ۸۹ روزه جذب کرد که بعد از گذشت این مدت عذر این نیروها را بخواهند اتفاقا در اردیبهشت و خردد ماه که پیک کرونا کاهش پیدا کرد عذر پرستاران ۸۹ روزه را خواستند از جمله اینها سه هزار نفری بود که برای کرونا جذب کرده بودند ولی با ادامه شیوع کرونا به وجود پرستاران ۸۹ روزه نیاز پیدا کردند و قرارداد آنها را مجددا تمدید کردند. این کار استثمار پرستاری کشور است.»
شریفی مقدم افزود:« جالب اینجاست که رییس سازمان نظام پرستاری کشور اعلام کرد جذب پرستاران به صورت ۸۹ روزه تخلف است اما باید گفت سنگ بنای پرستار شرکتی و ۸۹ روزه و یکساله را آقای میرزابیگی در زمانی که در معاونت پرستاری وزارت بهداشت بود همچنین عضو هیات مدیره شرکت آوای سلامت بود، گذاشت.»

پول پرستاران خرج بیمارستان ها شده؟
وی در واکنش به اظهارات رییس کل سازمان نظام پرستاری کشور مبنی بر هزینه کرد پول پرستاران برای سایر مشکلات بیمارستان ها گفت:« چطور می شود پولی که به پرستاران اختصاص می دهند برای بیمارستان خرج شود؟ آقای نوبخت گفته بود هزار میلیاردتومان به معوقه پرستاری اختصاص دادیم اما پرداخت نشد، چندین بار این مسئله را رسانه ای کردند. اخیرا وزیر بهداشت هم گفت شرمنده پرستاران هستیم و بارها قول پرداخت این هزار میلیارد تومان را به پرستاران دادند که دو هفته پیش وزیر بهداشت مجددا گفت هفته آینده چند ماه کارانه را پرداخت می کنند این چند ماه کارانه همان کارانه های ۴۵ هزارتومان تا صد هزارتومانی بود که به پرستاران دادند در واقع دو دلار به پرستار دادند اینهمه هم در بوق و کرنا می کنند.»
وی افزود:« اینکه پول پرستاران خرج بیمارستان ها شده آدرس اشتباه دادن است. این محال است یعنی اینقدر سیستم مدیریتی ما ناکارآمد است که نمی تواند منابع را مدیریت کند؟ اگر چنین چیزی اتفاق افتاده است باید با با تخلفات دانشگاه ها برخورد شود ولی این ادعاها آدرس اشتباه دادن است و می خواهند بگویند ما این پول را برای پرستاران داده ایم ولی به دست آنها نرسیده است. این انحراف افکار عمومی است اگر چنین چیزی اتفاق افتاده است چرا برخورد نمی کنند؟»#‌اخبار_سلامتی
منبع: سلامت نیوز


مطالب پیشنهادی

عباس عبدی به اصلاح‌طلبان: اصرار نکنید به هر قیمتی در قدرت باشید

عباس عبدی درباره ادعای اصولگرایان درباره جذب آرای خاکستری در انتخابات گفت: آخر در تهران با حدود ۲۲ درصد مشارکت چه چیزی را باید پیروزی نامید؟ اصولگرایان شکست فاحشی را در این انتخابات خوردند، نه فقط اصولگرایان، چون در این شکست مهم نیستند، که ساختار دچار خسران شد.

تبریزی: نگاه بازرگان با انقلاب همراه نبود /امام مخالف ترورهای موتلفه بود

پژوهشگر تاریخ معاصر ایران می‌گوید: در ماجرای ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ رژیم شاه قصد اعدام امام خمینی (ره) را داشت.

نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش | نکات مهم و نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش

نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نکاتی پیرامون نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نحوه دم کردن انواع قهوه و روش دم کردن قهوه را در پرشین وی بخوانید

رهبر انقلاب آمار ارائه ‌شده در سخنرانی خود را اصلاح کردند

رهبر انقلاب اسلامی فرمایشات امروز خویش درباره آمار تلفات ناشی از شیوع بیماری کرونا در سطح جهان را تصحیح کردند.

ویدیو - سعید حدادیان : به احترام اقلا ده میلیون خانواده مذهبی ، بهتاش فریبا نباید می‌رقصید آقای تنابنده

سعید حدادیان درباره سریال پایتخت صحبت‌هایی کرد و نسبت به بعضی صحنه‌ها انتقاد کرد.

سرنوشت نامعلوم ۲ خواسته سیاسی روحانی؛ افزایش اختیارات و همه‌پرسی

بارها از اختیاراتی ویژه برای ریاست جمهور حرف زده، اختیاراتی که معتقد است اصل ۱۱۳ قانون اساسی به آن اشاره دارد اما تفسیرها اشتباه است، حتی معتقد به رفراندوم و رجوع به آراء مردمی در آن مسائلی که بن بست ایجاد می شود، است اما هیچکدام از دو خواسته سیاسی روحانی طی ۶ سال گذشته راه به جایی نبرده است.

سلیمی‌نمین:هوچی‌گری،هم در جریان اصولگرا هست هم اصلاح‌طلب

عباس سلیمی‌نمین می‌گوید: آن چیزی که امروز جامعه را نسبت به عملکردها سرخورده و بی اعتماد کرده سیاست‌ورزی بیمار است. در سیاست ورزی بیمار، افراد و گروه‌ها به جای اینکه خودشان را اثبات کنند، نیروی مقابل را تخریب می‌کنند، هوچی‌گری می‌کنند و تهمت می‌زنند.

گپ و گفت خواندنی با یکی از کارگزاران رژیم پهلوی در مورد امام خمینی: یک پاپاسی از وجوهات را جابجا نمی کرد/امام خمینی در حد پاپ است

جماران نوشت: یکی از مسئولین رده بالای دولت شاه در مصاحبه ای گفت: تمام چیزی که به «سهم امام» معروف است پولی مال آنها است و طبق موازین شرعی از شیر مادر هم برای آنها حلال تر است. ولی تمام این پول از یک طرف می آید و از یک طرف دیگر می رود. آدمی که در حد پاپ است، زندگی او در حد ارزان ترین زندگی است.

با مسیح مهاجری؛ از دلتنگی برای هاشمی تا اختلافات در حزب جمهوری

حجت الاسلام مسیح مهاجری می گوید: آقای هاشمی در سال‌های آخر عمر خودشان هیچ نفوذی به عنوان لابی در شورای نگهبان نداشتند و حتی خیلی از افراد به دلیل ارتباط با آقای هاشمی رد صلاحیت می‌شدند؛ شما فکر می‌کنید اگر آقای هاشمی بودند با لابی کردن در شورای نگهبان صلاحیت افرادی می‌شد تأیید شود؟ خیر برعکس بود.

اگر خورش شور شد چکار کنیم | اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود

اگر خورش شور شد چکار کنیم و اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود و چند روش کاربردی برای رفع شوری غذا را در پرشین وی بخوانید

تقابل کودکانه با دولت را کنار بگذارید

با معرفی منتخبان حاضر در مجلس یازهم و ترکیب نمایندگان، یکی از نگرانی‌هایی که در ارتباط با مجلس وجود دارد، این است که در شرایط تحریمی و فشارهایی که به کشور وارد می‌شود برخی تندروی پیشه کنند و تقابل با دولت را جزو برنامه‌های مجلس آینده قرار دهند.

کنایه‌های قطعی رهبری به آمریکایی‌ها /دولتی ماسک دولت دیگر را می‌برد و برای چند دستمال توالت به جان هم می‌افتند /یک سناتور گفته غرب وحشی زنده شد - خبرآ

مقام معظم رهبری فرمودند: خوشبختانه احساس تفکر اسلامی و زنجیره ارزش های اسلامی در مردم بسیار قوی و راسخ است.

۳ اولویت مهم پارلمان یازدهم و یک نگرانی

این روزها با اعلام نتایج انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، این پرسش در اذهان عمومی مطرح است که نمایندگان این دوره می‌بایست بر چه موضوعاتی متمرکز باشند و چه اولویت‌هایی را برای تصمیم‌گیری مدنظر داشته باشند.

روش نرم شدن خلال بادام | روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها

روش نرم شدن خلال بادام و روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها و نکات درست کردن خلال بادام و خلال پسته درمنزل را در پرشین وی بخوانید

علت چسبیدن ته دیگ پلوپز | علت چسبیدن ته دیگ پلوپز و درست کردن آن

علت چسبیدن ته دیگ پلوپز و علت چسبیدن ته دیگ پلوپز چیست و طرز تهیه یک ته دیگ برشته و خوشمزه و نکات درست کردن ته دیگ را در پرشین وی بخوانید

سخنان مهم رهبر انقلاب: کرونا ما را از توطئه دشمنان غافل نکند

رهبر معظم انقلاب فرمودند: بشر با این همه پیشرفت های علمی حیرت آور که به کلی وضع زندگی را در جهان تغییر داده احساس خوشبختی نمی کند. بشریت دچار فقر و بیماری است، دچار فحشا و گناه است، دچار بی عدالتی است، دچار نابرابری است، دچار شکاف طبقاتی بسیار وسیع است.

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر | راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و نکات پختن مرغ درون فر و مزه دار کردن مرغ را در پرشین وی بخوانید

رهبر انقلاب به سخنان کدام مقام آمریکایی در سخنرانی امروز خود اشاره کردند؟

تسنیم نوشت: مقام معظم رهبری در سخنرانی تلویزیونی امروز به مصاحبه فرماندار ایالت ایلینوی آمریکا اشاره کردند که از زنده شدن غرب وحشی بعد از شیوع کرونا در آمریکا سخن گفته بود.

ماجرای توئیت جنجالی میرسلیم

فارس نوشت: دفتر سیدمصطفی میرسلیم منتخب دوم مردم تهران در مجلس یازدهم درباره یک توییت توضیحاتی ارائه کرد.

دعوای کرونایی سیاسیون به قیمت جان مردم /یا کمک کنید یا سکوت /زمان حمله به دولت است یا حمایت؟ /توصیه‌ها و تلنگرها به سیاستمداران

کاربران خبرآنلاین درباره دعواهای سیاسی کرونازده نظر دادند و به سیاسیون در این رابطه توصیه‌هایی کردند.

مطالب مرتبط

آموزش ماساژ صورت

ورزش و میگرن

فواید و مضرات تردمیل