حقوق نیوز |
۱ هفته پیش

تنوع طلبی چه دلایلی باعث ایجاد حس تنوع طلبی در افراد می شود حقوق نیوز

تنوع طلبی

تنوع طلبی

تنوع طلبی یکی از خصوصیات انسان‌ها است که در پاسخ به نیاز‌های روانی او ایجاد می‌شود. همواره او را به سمت نو شدن تشویق می‌کند.

تنوع طلبی در افراد به شکل‌های مختلفی ظاهر می‌شود که می‌توان آن را از روی ظاهر، صحبت کردن و پوشش نیز تشخیص داد. در تنوع طلبی افراد خواهان تنوع در امور زندگی و مسائل اجتماعی خود هستند. با پیشرفت هر چه بیشتر جامعه به سمت فناوری و تکنولوژی این مسئله نیز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

تنوع طلبی در هر زمینه‌ ای اعم از کاری، جنسی، پوشش و غیره می‌تواند ظهور کند.

دلایل پیدایش تنوع طلبی

1. مشکلات دوران کودکی

به عقیده کارشناسان یکی از اصلی‌ترین دلیل برای ایجاد تنوع طلبی در کودکی فرد سرچشمه می‌گیرد. کارشناسان معتقدند در هنگام کودکی اگر محیطی امن و سازگار برای کودکان ایجاد شود آنها نیز یاد می‌گیرند که برای حل مشکلات خودشان دست به کار شوند و در زمان چالش با مهارت‌های لازم اقدام کنند. اما اگر به نیاز‌های آنها توجهی نشود ذهن و روان آنها دچار آسیب می‌شود و به شخصی تبدیل می‌شوند که مورد تایید جامعه نیست و باعث زیاده روی یا تنوع طلبی در آنان می‌شود.

مشکلات جنسی بین زوجین

وسعت اینترنت و شبکه‌های ارتباطی در طول چند دهه اخیر و ایجاد شبکه‌ها و کانال‌های متنوع به نوبه خود باعث شکل گرفتن الگو‌های ناسالم و بالا رفتن آمار روابط پنهانی در بین زوجین و در نهایت تنوع طلبی شده است. این نوع از تنوع طلبی که به تنوع طلبی جنسی معروف است، نتیجه درخواست‌های نامتعارف و بالا رفتن انتظارات است. در نهایت نیز باعث ناتوانی جنسی، کم کاری و مشکلات دیگر از جملهخیانتدر این افراد می‌شود.

3. بی توجهی والدین

کارشناسان یکی از عواملی را که باعث پیدایش تنوع طلبی می‌شود و زمینه ساز بروز آن است بی توجهی والدین به فرزندان می‌دانند. بخصوص در سنین نوجوانی که سن حساسی است و مراقبت بیشتر می‌خواهد. در دوران نوجوانی آسیب‌های زیادی آنها را تهدید می‌کند و از طرفی عدم توجه به نیاز‌های کودک، رفتار‌های سلطه جویانه در محیط خانواده و ایجاد فاصله بین والدین و کودکان باعث بوجود آمدن احساسات منفی واضطرابمی‌شود. همچنین این بی توجهی باعث افزایش رشد اختلالات در فرد و در نهایت بروز عواملی مانند تنوع طلبی در آنان می‌شود.

4. نرسیدن به رویاهای خود

برخی انسان‌ها با وجود حرکت کردن و درگیری با مشکلات زیاد در طول راه به دلایل مختلفی از جمله عدم توانایی و تمرکز بر رویا، موهوم بودن رویا، ناتوانی در حس مسئولیت پذیری و سایر عوامل به رویای واقعی خود نمی‌رسند و در این میان سرخورده می‌شوند. چون مطابق میلشان در زمان خاصی به هدف خود دسترسی پیدا نکرده‌اند. این مسئله از نظر روانی آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث اختلال تنوع طلبی در آنان می‌شود.

5. الگوگیری نامناسب از دوستان

فرآیند الگوپذیری که یکی از عامل پیدایش تنوع طلبی به خصوص بین جوانان و نوجوانان است، یعنی اینکه فردی رفتار گروه یا فردی دیگر را برای خود ملاک قرار می‌دهد و افکار، نگرش‌ها و رفتار‌های خود را بر اساس آن تغییر می‌دهد. کارشناسان معتقدند این حرکت به دلیل ویژگی کمال‌گرایی ایجاد می‌شود و همین امر باعث می‌شود تا فرد افرادی را که از نظر او نمونه کمالات و صفات خوب هستند را به خود جلب کند.

از طرفی افراد چون از یک اصل ثابت انسانی یعنی فرآیند تغییر پیروی می‌کنند بنابراین برای اینکه رفتار‌ها و منش آنها مورد قبول واقع شود از محرک الگو برداری استفاده می‌کنند و اگر این الگو نامناسب باشد و آنها را در جهت منفی سوق دهد در نهایت عواملی مانند تنوع طلبی را به دنبال خواهد داشت.

راه های درمان تنوع طلبی

انسان‌های تنوع طلب معمولا نیاز به تغییر مداوم در حرکات و مسائل پیرامونی خود می‌بینند و همواره سعی می‌کنند چیز‌های تکراری یا عادی را در زندگی خود حذف کنند. مثلا پس از خرید یک ماشین یا تلفن برای مدت کوتاهی خوشحال هستند و برای آن ذوق می‌کنند و بعد از یک الی دوماه وسیله تکراری و خسته کننده می‌شود.

این مسئله می‌تواند حتی در زندگی زناشویی نیز وارد شود و برای یکی از زوجین زن یا مرد بوجود بیاید. که در این حالت افراد از همسر خود حتی اگر خیلی زیبا و جذاب نیز باشد خسته می‌شوند و برایشان تکراری و عادی می‌شود که این نوع از تنوع طلبی خطرناک‌ترین نوع آن است و باعث جدایی و تخریب بسیاری از روابط می‌شود.

در این قسمت به چندین نکته مهم و راهکار برای مبارزه یا درمان با انواع تنوع طلبی اشاره شده است:

• فعالیت‌هایی که برای شما عادی و روزمره هستند یا از انجام دادن آنها خسته می‌شوید را با فعالیت‌ها و کارهای جدید جایگزین کنید. مثلا هر از چند گاهی مدل لباس، ظاهر یا مدل خوراکی همیشگی و … را برای خود تغییر دهید.

• از به کار بردن جمله‌ها و موقعیت‌های تکراری در برخورد با همسرتان پرهیز کنید و هر از گاهی آن‌ها را تغییر دهید.

• اگر در ارتباط با همسر یا اطرافیانتان مشکلی دارید بهتر است با صحبت کردن و بحث آن را حل کنید.

• سعی کنید در خیال پردازی‌های خود حد وسط را رعایت کنید و با حد مناسبی به رویا‌های خود فکر کنید، چون خیال‌پردازی‌های بیش از حد فقط شما را از حقیقت‌ها و واقعیات دور می‌کند و دسترسی به آنها را برای شما سخت می‌کند.

• زمانی که بیکار هستید سعی کنید با کار‌هایی که می‌توانیدآن را انجام دهید و از آن لذت ببرید خود را مشغول کنید و در کل اوقات فراغت و بیکاری خود را پر کنید و اگر می‌توانید برای تقویت روحیه خود به دیگران نیز کمک کنید.

• به دنبال ایده‌های جدید باشید و خود را در موقعیت‌ها و شرایطی قرار دهید که برای شما استرس و هیجان ملایم ایجاد کند. مانند بازی و ورزش‌های مختلف.

• به دنبال اضافه کردن علم و تجربیات به خود باشید. سعی کنید در مورد مسائل پیرامونتان به جز مسائل شخصی دیگران کنجکاو‌تر رفتار کنید و در مورد اطرافتان خیلی بی تفاوت نباشید.

• ظاهری خوب داشته باشید. سعی کنید دیگران را غافلگیر کنید و ارتباط خود را با اطرافیانتان تقویت کنید. مطمئن باشید این کار تنوع طلبی را از شما دور می کند.#‌روانشناسی #‌روانشناسان منبع: حقوق نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

نوجوان بودن سخت است. پدر و مادر یک نوجوان بودن اغلب می تواند احساس سخت تری هم داشته باشد. لازم به یادآوری است که شما بزرگسال هستید: شما بهترین الگوی

4 روز پیش

علت دیر راه افتادن کودکان چیست؟ چه زمانی دیر راه افتادن بچه را جدی بگیریم؟ کاردرمانی برای درمان دیر راه افتادن کودکان چه راهکارهایی دارد؟

4 روز پیش

تربیت جنسی کودک تربیت جنسی کودکان فقط مربوط به رابطه جنسی نیست. این موضوع همچنین احساسی است که کودک شما نسبت به بدن در حال رشد خود دارد. همچنین تربیت جنسی

6 روز پیش

هر یک از ما از نظر جنسی منحصر به فرد هستیم. همه ما شخصیت های پیچیده و ترجیحات کاملاً فردی داریم. با این حال رابطه جنسی نیز مانند رابطه عاشقانه، یک رابطه

۱ هفته پیش

سرزنش کردن خود یا همان خود خوری یک عادت رفتاری است که برخی از افراد را درگیر کرده است.

۱ هفته پیش

کابوس رؤیایی نگران کننده همراه با احساسات منفی مانند اضطراب یا ترس است که فرد را از خواب بیدار می کند.

۱ هفته پیش

اعتماد پایه و اساس هر رابطه عاشقانه ای است. یک رابطه بدون اعتماد نمی تواند واقعاً شکوفا شود و سالم بماند؛ زیرا فردی که اعتماد ندارد، انرژی عاطفی زیادی را

۱ هفته پیش

کابوس یک رویای وحشتناک و ناخوشایند است که دستگاه عصبی شخص را تحریک می‌کند و در نتیجه شخص به‌طور ناخودآگاه به آن پاسخ عصبی می‌دهد.

۱ هفته پیش

به زبان روانشناسان و روانپزشکان، آنهدونیا وضعیتی آسیب شناختی است که در آن فرد توانایی لذت بردن از چیزهایی را که قبلاً خوشایند بود، از دست می دهد. افراد مبتلا به آنهدونیا، علاقه خود را نسبت به فعالیت‌هایی که قبلاً از آن لذت می‌بردند، از دست می‌دهند

۱ هفته پیش

ازدواج یکی از بزرگترین تصمیمات زندگی شماست.بهتر است اطمینان حاصل کنید که با فرد مناسبی ازدواج می کنید، در غیر این صورت، یا تمام عمر خود با شخص نادرستی

۱ هفته پیش

نوجوانان بسیاری وجود داشته که به دلایل مختلفی درس خواندن را امری بیهوده می دانند، به همین دلیل تصمیم به ترک تحصیل می گیرند. برخی دیگر از دانش آموزان ممکن است به فکر کار، فعالیت و همچنین کسب درآمد باشند و یکباره مدرسه نرفته و درس را کنار بگذارند.

۱ هفته پیش

خصوصیات بدترین همسر دنیا همان طور که هر کس معیارهای خود را برای تعریف همسر خوب دارد، تعریف همسر بد نیز از دید افراد مختلف متفاوت است. همسر بد ویژگی هایی را دارد که زندگی فرد را تا مرز فروپاشی می برد.…

۱ هفته پیش

بیشتر...