حقوق نیوز |
11 ماه پیش

افسردگی فصلی ممکن است در بهار اتفاق بیفتد در اینجا دلیل نحوه مقابله با آن آورده شده است حقوق نیوز

افسردگی فصلی ممکن است در بهار اتفاق بیفتد

افسردگی فصلی، که قبلا به عنوان اختلال عاطفی فصلی (SAD) شناخته می شد، شامل علائمی است که با تغییر فصل ظاهر می شوند و می روند. آخرین ویرایش «راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5)» رسماً این وضعیت را به عنوان اختلال افسردگی اساسی (MDD) با الگوی فصلی به رسمیت می شناسد.

معمولاً علائم افسردگی فصلی در پاییز و زمستان شروع می شود و با شروع فصل بهار بهبود می یابد، اما همیشه اینطور نیست.

در عوض ممکن است متوجه عکس آن شوید: تغییرات خلقی که از بهار شروع می شود و تا تابستان ادامه می یابد. برخی افراد به این نوع افسردگی به عنوان "SAD معکوس" اشاره می کنند.

از آنجایی که متخصصان نوع افسردگی فصلی زمستانی را با کمبود نور خورشید مرتبط می‌دانند، ممکن است تعجب کنید که چه چیزی باعث ایجاد یک خلق و خوی ضعیف و غمگین در فصل بهار می‌شود زیرا روزها در حال طولانی شدن هستند، رشد جدید در حال شکوفا شدن است و آفتاب زیادی وجود دارد.

همانطور که به نظر می رسد، روزهای طولانی تر، هوای گرم تر، و همه آن سرسبزی در شکوفه ممکن است در واقع با افسردگی بهاری ارتباط داشته باشد.

در زیر، علائم کلیدی و علل بالقوه افسردگی بهاری را بررسی خواهیم کرد، به علاوه نکاتی را برای مقابله با علائم و یافتن حمایت حرفه‌ای ارائه خواهیم کرد.

افسردگی بهاری چه حسی دارد؟

افسردگی بهاری شامل بسیاری از علائم و نشانه‌های مشابه افسردگی اساسی است، اگرچه علائم لزوماً برای همه به یک شکل ظاهر نمی‌شوند - همانطور که در مورد MDD اینطور نیست.

با طولانی شدن روزهای زمستان و نزدیک شدن بهار، ممکن است متوجه شوید:

 • خلق و خوی ضعیف عمومی، که ممکن است شامل احساس مداوم غم و ناامیدی باشد
 • علاقه کمتر یا بدون علاقه به فعالیت های معمولی شما
 • در یافتن انگیزه برای برنامه روزانه منظم خود مشکل دارید
 • تغییرات در انرژی، از جمله بی حالی یا بیقراری
 • بی خوابی و سایر مشکلات خواب
 • مشکل در تمرکز یا به خاطر سپردن اطلاعات
 • اشتها یا کاهش وزن
 • بی قراری یا تحریک پذیری غیر معمول
 • احساس خشم یا پرخاشگری
 • افکار مرگ، مردن یا خودکشی

همچنین ممکن است متوجه علائم افسردگی شوید، مه مغزی احساس بی قراری و ناتوانی در انجام هر فعالیتی کنید. شما به سادگی می توانید احساس غمگینی، پستی و ناامیدی داشته باشید بدون اینکه دلیل آن را درک کنید.

برای برخی از افراد، افسردگی بهاری می‌تواند شامل دوره‌های نامشخص رفتار پرخاشگرانه یا خشونت‌آمیز نیز باشد، بنابراین ممکن است متوجه عصبانیت غیرعادی شوید که به نظر می‌رسد بدون هیچ محرک خاصی شما را فرا می‌گیرد.

چرا افسردگی بهار اتفاق می افتد؟

افسردگی بهاری کمتر از افسردگی زمستانی است و متخصصان دقیقاً نمی دانند که چه چیزی باعث آن می شود. چند نظریه بالقوه عبارتند از:

افزایش نور روز و گرما

اگر گرما را به خوبی مدیریت نکنید، روزهای گرمتر ممکن است باعث ناراحتی شما شود، به خصوص زمانی که ساعات بیشتری از نور روز را در بر می گیرد. روشنایی و گرمای شدید می تواند احساس ضعف و بی انگیزگی در شما ایجاد کند و باعث افزایش بی قراری و تحریک پذیری شود.

افزایش نور خورشید همچنین می تواند ریتم های شبانه روزی را مختل کند و چرخه خواب و بیداری معمولی شما را از بین ببرد و دریافت میزان خواب مورد نیاز برای سلامت و تندرستی را دشوارتر کند.

به بیان دیگر، روزهای آفتابی روشن می‌تواند مغز شما را در حالت آماده‌باش قرار دهد و در زمان نیاز به آرام شدن، استراحت کردن را دشوار کند.

بسیاری از افراد متوجه تغییرات در عادات خواب خود به عنوان نشانه ای از افسردگی می شوند - اما باید به خاطر داشت که بی خوابی، وضعیتی است که در آن شما به طور منظم به اندازه کافی نمی خوابید، همچنین می تواند احتمال ابتلا به افسردگی را افزایش دهد.

عدم تعادل در مواد شیمیایی مغز

مغز شما تعدادی انتقال دهنده عصبی مختلف یا پیام رسان مواد شیمیایی تولید می کند که به تنظیم خلق و خو، احساسات و سایر فرآیندهای مهم بدن کمک می کند.

اما وجود بیش از حد یا خیلی کم آنها در سیستم شما می تواند عملکرد معمولی را مختل کند و در ایجاد علائم خلق و خو و سلامت روان نقش داشته باشد.

کارشناسان بر این باورند که افسردگی زمستانی تا حدودی به کاهش سروتونین مربوط می شود - ماده ای شیمیایی که معمولاً پس از قرار گرفتن در معرض نور طبیعی تولید می شود. افزایش ملاتونین، هورمون دیگری که با افسردگی زمستانی مرتبط است، می تواند بیش از حد معمول احساس خستگی و بی حالی در شما ایجاد کند.

کارشناسان بر این باورند که افسردگی زمستانی تا حدودی به کاهش سروتونین مربوط می شود - ماده ای شیمیایی که معمولاً پس از قرار گرفتن در معرض نور طبیعی تولید می شود. افزایش ملاتونین، هورمون دیگری که با افسردگی زمستانی مرتبط است، می تواند بیش از حد معمول احساس خستگی و بی حالی در شما ایجاد کند.

پیشنهاد شده است که افسردگی بهاری ممکن است از الگوی معکوس پیروی کند:

 • افزایش ناگهانی نور خورشید باعث می شود بدن شما ملاتونین کمتری تولید کند، بنابراین در نهایت کمتر از آنچه نیاز دارید می خوابید. همانطور که در بالا ذکر شد، این کمبود خواب می تواند به علائم افسردگی کمک کند یا آن را بدتر کند.
 • در همان زمان، سطح سروتونین در بدن شما به عنوان یک نتیجه طبیعی روزهای طولانی تر و هوای آفتابی تر افزایش می یابد. در حالی که سروتونین بسیار کم با افسردگی مرتبط است، مصرف بیش از حد آن نیز می تواند به نگرانی های مربوط به سلامت روان، از جمله اختلال اضطراب اجتماعی کمک کند.

اگر به این تغییرات حساسیت خاصی دارید، سروتونین اضافی (بدون ذکر کمبود خواب) به طور بالقوه می تواند به احساس تحریک پذیری و بی قراری، همراه با خلق و خوی ضعیف کمک کند.

با این حال، هنوز مشخص نیست که واقعاً چه چیزی باعث افسردگی بهاری می شود.

حساسیت به گرده

آیا آلرژی فصلی دارید؟ حساسیت به گرده علاوه بر اینکه احساس گرفتگی، گیجی و بدبختی را در شما ایجاد می کند، ممکن است به تغییراتی در خلق و خوی شما از جمله احساس افسردگی نیز کمک کند.

تحقیقات انجام شده از منبع مورد اعتماد در سال 2019، 1306 بزرگسال را مورد بررسی قرار داد - جمعیتی عمدتاً کشاورز که بیشتر در معرض گرده و سایر آلرژن های فصلی قرار دارند. نتایج این مطالعه همچنین به ارتباط بین روزهای پر گرده و علائم بدتر خلق و خوی در میان افرادی که علائم افسردگی بهاری یا تابستانی دارند اشاره می کند.

سایر عوامل خطر بالقوه

چند عامل دیگر ممکن است شانس شما را برای تجربه افسردگی فصلی افزایش دهد، از جمله:

رابطه ی جنسی.زنان تمایل دارند اختلال افسردگی را با الگوی فصلی با نرخ های بالاتر تجربه کنند، اما مردان تمایل دارند علائم شدیدتری داشته باشند.

سابقه خانوادگی اختلال افسردگی با الگوی فصلی. داشتن یکی از اعضای نزدیک خانواده، مانند والدین یا خواهر و برادر، مبتلا به افسردگی بهاری یا زمستانی می تواند شانس شما را برای تجربه این افسردگی افزایش دهد.

سابقه شخصی اختلال دوقطبی.زندگی با اختلال دوقطبی می تواند حساسیت شما را نسبت به اختلالات ریتم شبانه روزی که با تغییرات فصلی اتفاق می افتد افزایش دهد. تغییرات در ریتم شبانه‌روزی شما نیز می‌تواند در قسمت‌های شیدایی نقش یک منبع قابل اعتماد داشته باشد.

تغییرات در برنامه شما.اگر شغلی دارید که با فصول تغییر می‌کند و در ماه‌های بهار و تابستان شما را کمتر (یا بیشتر) فعال می‌کند، فقدان ساختار یا استرس اضافه می‌تواند باعث ایجاد احساس ضعف در شما شود و به تغییرات دیگری در خلق و خو، خواب و سلامت عاطفی کلی

موقعیت جغرافیایی.زندگی در آب و هوای گرم تر یا مرطوب تر می تواند در علائم افسردگی بهاری و تابستانی نقش داشته باشد.

افسردگی فصلی ممکن است در بهار اتفاق بیفتد

چگونه با افسردگی بهاری کنار بیایم؟

برای رهایی از افسردگی بهاری لازم نیست منتظر ماه های خنک تر باشید. این استراتژی‌ها ممکن است به کاهش علائم و بهبود خلق و خوی کلی شما کمک کنند:

بهداشت خواب را به خوبی رعایت کنید.کمبود خواب می تواند تاثیر زیادی بر علائم افسردگی بهاری داشته باشد. برای بهبود خواب خود، سعی کنید اتاق خود را تاریک و خنک با پنکه ها، پرده های خاموش و ملافه های چند لایه و قابل تنفس نگه دارید. عادت کردن به بیدار شدن و رفتن به رختخواب هر روز در یک زمان معین ضرری ندارد.

خونسردی خود را حفظ کنید.در حالی که هیچ شواهد قطعی مبنی بر اینکه حساسیت به گرما به افسردگی بهاری کمک می کند وجود ندارد، احساس گرمای ناخوشایند در بیشتر مواقع به احتمال زیاد کمک زیادی به بهبود خلق و خوی شما نخواهد کرد. با هیدراته ماندن، روشن کردن فن ها (یا تهویه مطبوع، در صورت امکان)، و پوشیدن لباس های قابل تنفس، خود را خنک کنید.

برای فعالیت بدنی وقت بگذارید.ورزش منظم نه تنها می تواند به کاهش استرس و کاهش علائم افسردگی و اضطراب کمک کند، بلکه می تواند به خواب بهتر نیز منجر شود. برای خنک ماندن در حین ورزش، شنا کردن، ورزش کردن در یک مکان مجهز به تهویه هوا، یا تمرینات اولیه صبح و عصر را، در صورت امکان، امتحان کنید.

مدیتیشن، روزنامه نگاری یا هنر را امتحان کنید.مدیتیشن و یادداشت روزانه می تواند به شما کمک کند تا احساسات دشوار یا ناخواسته از جمله احساس افسردگی را شناسایی کرده و بپذیرید. هنردرمانی نیز ممکن است تفاوتی ایجاد کند، چه تمایل هنری داشته باشید یا نه.

به سراغ عزیزان بروید.در ابتدا ممکن است احساس سختی به افراد زندگی تان بدهید. یادتان باشد که خانواده و دوستانتان به شما اهمیت می‌دهند و احتمالاً می‌خواهند از شما حمایت کنند، حتی اگر این فقط به معنای گوش دادن به احساسات شما یا همراهی با شما در هنگام ناراحتی باشد.

به یک روتین پایبند باشید.برنامه کاری یا مدرسه ای که در بهار تغییر می کند، می تواند شما را دچار بی حالی، بی انگیزگی و بی قراری کند. ایجاد یک روال روزانه که بین کارهای روزمره، فعالیت های هدفمند مانند مطالعه یا یادگیری مهارت های جدید و فعالیت های لذت بخش تعادل برقرار می کند، می تواند به زندگی روزمره کمک کند تا ساختارمندتر و رضایت بخش تر به نظر برسد.

یک رژیم غذایی متعادل بخورید.کمبود اشتها در افسردگی بهاری بسیار رایج است. ممکن است حوصله خوردن نداشته باشید، اما دریافت نکردن مواد مغذی مناسب می‌تواند شما را تحریک‌پذیر کند، نه اینکه بر تمرکز و بهره‌وری تأثیر بگذارد. به دنبال غذاهای مغذی و کاهش دهنده افسردگی باشید و زمانی که احساس تشنگی می کنید آب فراوان بنوشید.

یافتن درمان

مانند سایر انواع افسردگی، افسردگی بهاری ممکن است بدون حمایت یک متخصص بهداشت روانی آموزش دیده بهبود نیابد. استراتژی های مقابله می تواند کمک کند، اما همیشه به تسکین پایدار منجر نمی شود.

دستیابی به پشتیبانی حرفه ای همیشه ایده خوبی است زمانی که:

 • احساس افسردگی و سایر تغییرات خلقی فصلی بیش از 2 هفته طول می کشد
 • علائم شروع به تأثیر بر زندگی روزمره و روابط شما می کند
 • شما افکار آسیب رساندن به خود یا خودکشی دارید
 • در تنظیم احساسات شدید مانند خشم، نگرانی و غم و اندوه به تنهایی مشکل دارید.
 • علائم شما با گذشت زمان بدتر می شود

یک درمانگر می تواند با ردیابی الگوهای علائم شما راهنمایی بیشتری ارائه دهد و به شما کمک کند مفیدترین درمان را پیدا کنید. درمان معمولاً شامل درمان، دارو یا ترکیبی از این دو است.#‌روانشناسی #‌روانشناسان منبع: حقوق نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اینکه اجازه دهید زندگیتان حول محور شریک زندگی تان بچرخد، می‌تواند جنبه‌های منفی خود را داشته باشد. تمام تمرکز شما نباید حول شریک زندگیتان

1 ماه پیش

غر زدن مفهومی است که بسیاری از ما با آن آشناییم و تحمل آن واقعا سخت است. در این مطلب درباره این مشکل، علل آن و غلبه بر آن برایتان گفته‌ایم.

1 ماه پیش

آیا می‌توانید به من بگویید چگونه باید نیاز جنسی در دروان مجردی را کنترل کرد؟ به نظر می‌رسد هورمون‌های من غیرقابل کنترل هستند

1 ماه پیش

قدم اول برای اینکه کسی که دوست دارید را فراموش کنید، حذف شخص مورد نظر به همراه شماره تماسش و چیزهایی که او را برای شما یادآوری می‌کنند

1 ماه پیش

زمانی که اختلال شخصیت دوری گزین (AVPD) دارید، ممکن است داشتن یک زندگی کامل و رضایت‌بخش سخت باشد. این اختلال شخصیت

۳ هفته پیش

گاهی شنیدن یک قطعه موسیقی باعث می‌شود آرام شویم و لبخند بزنیم. همین پیوند با احساسات سبب شده است که روشی به‌نام موسیقی درمانی ابداع شود.

1 ماه پیش

اگر خیالبافی شما در فعالیت‌های روزانه‌تان اختلال ایجاد می‌کند، ممکن است نشانه آن باشد که باید تمرکز خود را بهبود ببخشید و خیالبافی خود

۴ هفته پیش

یک مکان امن در ذهن، پناهگاه ذهن یا مکان شاد، مکانی ذهنی است که برای تقویت مراقبه و کاهش استرس خود تجسم می‌کنید.

1 ماه پیش

اختلال تریکوتیلومانیا یا اختلال موکنی تمایل غیرقابل مقاومت برای کندن مو از پوست سر، ابروها یا سایر نواحی بدن است. درمان قطعی تریکوتیلومانیا

1 ماه پیش

بیشتر...