بیتوته |
3 ماه پیش

پیشگیری از کرونا سرماخوردگی با این پودرادعا شده است که یک پودر قابل استنشاق جدید موسوم به SHIELD خاصیت انسداد ویروس لایه مخاطی ریه‌ها را افزایش می‌دهد تا از انسان به شکلی بهینه در برابر ویروس‌های تنفسی محافظت کند.

به گزارش ایسنابه نقل از نیو اطلس، اگر چیزی مهم وجود داشته باشد که طی چند سال گذشته ما را نسبت به خود حساس کرده است، خطر ویروس‌های تنفسی است. اکنون دانشمندان می‌گویند یک پودر قابل استنشاق می‌تواند با کار با لایه طبیعی مخاط در ریه‌های انسان، به محافظت موقت در برابر این خطر کمک کند.

سیستم تنفسی ما با یک غشای ترشح کننده مخاط پوشانده شده است که به طور مداوم ذرات استنشاقی مانند گرده، دود و تا حد معینی، ویروس‌ها و باکتری‌ها را به دام می‌اندازد. این موارد متعاقباً با بلعیده شدن مخاط یا سرفه از مجاری تنفسی خارج می‌شوند.

متأسفانه ویروس‌ها اغلب می‌توانند از این لایه مخاطی بگریزند و سلول‌های زیرین ریه را آلوده کنند. در اینجاست که پودر SHIELD(استنشاق کروی هیدروژل برای تقویت دفاع ریه) در نظر گرفته شده است.

این پودر توسط دانشمندان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی ساخته شده است و به شکل ریزذراتی است که از ژلاتین ایمن برای مواد غذایی و پلی(اسید اکریلیک) همراه با یک استر(ester) غیر سمی تشکیل شده است.

هنگامی که این پودر با یک دستگاه استنشاقی استفاده می‌شود و در معرض رطوبت دستگاه تنفسی و ریه‌ها قرار می‌گیرد، ریز ذرات آن متورم می‌شوند و یک هیدروژل چسبنده تشکیل می‌دهند که به لایه مخاطی ریه می‌چسبد.

براساس گزارش‌ها، نفوذ و گریز از این سد تقویت‌شده مخاطی توسط ویروس‌ها با استنشاق این پودر بسیار دشوارتر می‌شود و مهمتر از همه اینکه هیچ تأثیر منفی بر روند تنفسی فرد نمی‌گذارد.

علاوه بر این، این ژل به طور کامل در یک دوره ۴۸ ساعته تجزیه و از بدن خارج می‌شود.

در آزمایش‌هایی که روی موشها انجام شد، پودر SHIELD ذرات ویروس SARS-CoV-۲ را که عامل بیماری کووید-۱۹ است، با کارایی ۷۵ درصد به مدت چهار ساعت پس از استنشاق مسدود کرد، سپس این کارایی پس از ۲۴ ساعت به ۱۸ درصد کاهش یافت.

همچنین این پودر به طور مشابه در برابر ویروس‌های آنفلوآنزای H۱N۱ و ذات الریه موثر عمل کرد.

دانشمندان همچنین می‌گویند، هنگامی که این پودر توسط میمون‌هایی که هم نوع اصلی و هم نوع دلتای کرونا را داشتند، آزمایش شد، حیواناتی که از قبل پودر را دریافت کرده بودند، ۵۰ تا ۳۰۰ برابر کمتر از گروه کنترل، بار ویروسی داشتند. علاوه بر این، هیچ یک از میمون‌های تحت درمان علائم عفونت مانند فیبروز یا التهاب ریه را نشان نداد و این اثر محافظتی به مدت هشت ساعت ادامه داشت.

پروفسور «که چِنگ» نویسنده مسئول این پژوهش می‌گوید: این پودر مانند یک «ماسک نامرئی» برای افرادی که در موقعیت‌هایی که ماسک زدن دشوار است، به عنوان مثال در حین ورزش سنگین، هنگام خوردن یا نوشیدن یا در تعاملات اجتماعی نزدیک کار می‌کند. افراد همچنین می‌توانند از SHIELD همراه با استفاده از ماسک فیزیکی استفاده کنند تا محافظت بهتری در برابر ویروس‌ها داشته باشند.

این پژوهش به تازگی در مجله Nature Materials منتشر شده است.#‌پزشکی منبع: بیتوته

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اگرچه عشق می تواند فوق العاده باشد، اما گاهی اوقات بیشتر از اینکه شما را خوشحال کند می تواند به شما آسیب برساند.

1 روز پیش

استاد ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: توصیه بنده به والدین این است که در ماه اول تولد، کودک پسر خود را ختنه کنند؛ چراکه کودکانی که در نوزادی ختنه نمی‌شوند یا دیر ختنه می‌شوند عفونت ادراری در این افراد 20 برابر کودکانی است که در نوزادی ختنه می‌شوند.

4 روز پیش

متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به عوارض انسداد یا بسته شدن و حرکت نامناسب لوله‌های رحمی، نازایی و حاملگی خارج رحم را از جمله پیامدهای این عارضه عنوان کرد.

20 ساعت پیش

واضح است که اگر همه چیزهای منفی را رها کنید، می توانید از یک زندگی آرام لذت ببرید. حتی می توانید مغز خود را طوری آموزش دهید که روی همه چیزهای مثبت تمرکز کند. به دنبال چیزهای خوب زندگی خود باشید و در هر کاری که انجام می دهید یا به آن برخورد می کنید به دنبال خطا یا نقص در آن نباشید. همچنین تا حد امکان به آینده خوشبین باشید. این کارها در نهایت شما را شادتر و سالم تر می کند.

3 روز پیش

به خطرافتادن جان نوزاد با توصیه‌های غیرعلمی و انجام روش‌های درمانی خودسرانه در روزهای ابتدایی تولدپای نوزاد تازه متولدشده که به خانه می‌رسد، بایدها و نبایدها شروع‌می‌شود.

5 روز پیش

تغییراتی جسمی و روانی که با افزایش سن به وجود می‌آید، می‌تواند حفظ سلامتی و تندرستی را برای افراد چالش‌برانگیزتر کند.

4 روز پیش

یکی از رایج‌ترین سوالات از متخصصان تغذیه ورزشی این است که قبل و بعد از ورزش چه غذایی بخورم؟ پاسخ به این سوال در برخی موارد به ورزشکار و فعالیت خاص او بستگی دارد، اما یک سری اصول کلی برای تغذیه قبل و بعد از ورزش وجود دارد.

21 ساعت پیش

شیشه شیرها یک وسیله بسیار معمول در تغذیه نوزادان است. با این حال، در برخی مواقع ممکن است شیر هنگام خوردن توسط برخی نوع گازهای هوا آلوده شود که می‌تواند باعث نفخ و درد شکمی در نوزاد شود. برای رفع این مشکل، شیشه شیر ضد نفخ به بازار عرضه شده است.

3 روز پیش

به خطرافتادن جان نوزاد با توصیه‌های غیرعلمی و انجام روش‌های درمانی خودسرانه در روزهای ابتدایی تولدپای نوزاد تازه متولدشده که به خانه می‌رسد، بایدها و نبایدها شروع‌می‌شود.

1 روز پیش

بیشتر...