چطور |
7 ماه پیش

اعتبارسنجی احساسی چیست چطور احساسات دیگران را تایید کنیم چطور

اعتبارسنجی احساسی یعنی درک و پذیرش احساسات شخص دیگر. وقتی فرد این نوع اعتبار را دریافت می‌کند، احساس می‌کند دیگران نه‌تنها به احساساتش توجه می‌کنند و حرفش را می‌شنوند، بلکه آنها را می‌پذیرند. اگر فردی احساس کند افکار، احساسات و عواطفش شنیده و درک نمی‌شوند، ممکن است گوشه‌گیر شود. بی‌اعتباری احساسی حتی ممکن است باعث شروعاختلالات روانیماننداختلال شخصیت مرزی (BPD)شود. در این مقاله، درباره مفهوم اعتبارسنجی احساسی و نحوه تأیید احساسات دیگران صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید.

راهنمای مطالعهنمایش
اعتبارسنجی احساسی یعنی چه؟
چرا اعتبارسنجی احساسی مهم است؟
چگونه احساسات دیگران را تأیید کنیم؟
راهکارهایی برای تشویق فرد به بیان احساساتش
پیامدهای بی‌اعتباری احساسی
سخن پایانی
شما بگویید

اعتبارسنجی احساسی یعنی چه؟

اعتبارسنجی عاطفی فرایندیادگیری، درک و بیان پذیرش تجربه عاطفی شخص دیگر است. اعتباربخشیدن به یک احساس به این معنا نیست که شما با طرف مقابل موافق هستید یا فکر می‌کنید که واکنش عاطفی او موجه است، بلکه یعنی بدون اینکه بخواهید این احساس فرد را از بین ببرید یا او را به‌خاطر داشتن این احساس شرمنده کنید، درباره احساسش با او صحبت می‌کنید.

چرا اعتبارسنجی احساسی مهم است؟

اعتبارسنجی عاطفی نقش‌های مهمی برای ما ایفا می‌کند و برخی مزایای آن عبارت‌اند از:

  • برقراریارتباط مؤثر:وقتی احساسات کسی را تأیید می‌کنید، نشان می‌دهید که به او اهمیت می‌دهید و او را همان‌طوری می‌پذیرید که هست.
  • تقویت روابط:زمانی که احساسات کسی را می‌پذیرید، با هم ارتباط عمیق‌تری برقرار می‌کنید و این‌طوری رابطه‌تان تقویت می‌شود.
  • نشان‌دادن ارزش طرف مقابل:وقتی احساسات کسی را تأیید می‌کنید، به او نشان می‌دهید که برای شما مهم است.
  • تنظیم عاطفی بهتر:وقتی فرد احساس می‌کند دیگران او را درک می‌کنند و او را همان‌طور می‌پذیرند که هست، می‌تواند احساساتش را بهتر تنظیم کنند.

چگونه احساسات دیگران را تأیید کنیم؟

با انجام کارهایی می‌توانید احساسات دیگران را به‌خوبی تأیید کنید. بهبود این مهارت نه‌تنها می‌تواند روابط شما با دیگران را بهبود ببخشد، بلکه می‌تواند به شما کمک کند افکار و احساسات خود را نیز به‌درستی تأیید کنید.

۱. احساسات او را شناسایی کنید و به رسمیت بشناسید

اولین قدم برای تأیید احساس عاطفی طرف مقابل پذیرفتن احساس اوست. اگر طرف مقابل احساسات خود را به‌درستی بیان نکرده باشد، ممکن است مجبور شوید از او بپرسید چه احساسی دارد یا احساسش را حدس بزنید و سپس از او بپرسید که دست متوجه احساسش شده‌اید یا خیر.

تصور کنید همسرتان از دست شما عصبانی است. از محل کار به خانه می‌آیید و او باعصبانیترفتار می‌کند. اگر از قبل احساسش را با شما در میان گذاشته و می‌دانید از شما عصبانی است، می‌توانید این احساس را بپذیرید و بگویید: «می‌فهمم که عصبانی هستی» اما اگر چیزی نگفته و عصبانی به نظر می‌رسد، می‌توانید بگویید: «به نظر می‌رسه عصبانی هستی، درسته؟»

اعتبارسنجی احساسی باگوش‌دادنشروع می‌شود. مهم است که پاسخ‌های شفاهی مختصری بدهید تا به او نشان بدهید که حرف‌هایش را می‌شنوید. در حالی که شخص در حال صحبت است، کلماتی مانند «خب» و «اوهوم» بگویید تا احساس کند حواستان کاملا پیش اوست.

۲. منبع احساسات او را بشناسید

مرحله بعدی شناسایی موقعیت یا نشانه‌ای است که باعث ایجاد این احساسات شده است. از فرد بپرسید که چه چیزی باعث ایجاد این احساس شده است. گاهی ممکن است طرف مقابل نتواند این موضوع را به‌‌وضوح بیان کند یا تمایلی به صحبت درباره دلیل احساسش نداشته باشد.
شاید لازم باشد فقط نشان بدهید که متوجه ناراحتی او شده‌اید و دوست دارید بدانید چه شده است، اما بدون درک واضح از موقعیت این کار برایتان دشوار است.

۳. احساسات او را تأیید کنید

تصور کنید طرف مقابل می‌تواند منبع احساسات خود را به اشتراک بگذارد. او می‌گوید عصبانی است چون شما ۱۵ دقیقه دیرتر از سر کار برگشته‌اید.
شاید با توجه به موقعیت، میزان عصبانیت او برای شما عجیب به نظر برسد. با وجود این، باز هم می‌توانید با بیان اینکه احساسش را می‌پذیرید، احساسات او را تأیید کنید. مثلا می‌توانید بگویید: «می‌دونم عصبانی هستی که دیر کرده‌ام. قصد ناراحت‌کردن تو رو نداشتم. فقط توی ترافیک گیر کرده بودم. اما درک می‌کنم که انتظار برای رسیدن من باعث ناراحتی تو شده.»

اگر احساس می‌کنید کار اشتباهی انجام نداده‌اید، نیازی نیستعذرخواهیکنید. فقط کافی است احساسش را بپذیرید و آن را تأیید کنید.

راهکارهایی برای تشویق فرد به بیان احساساتش

چطور احساسات دیگران را تایید کنیم؟

۱. از زبان بدن درست استفاده کنید

به او نگاه کنید و در حین صحبت سر یا تمام بدن خود را به‌سمتش بچرخانید. مطمئن شوید که حالت بدن شما راحت است. در زاویه مناسبی بنشینید و با استفاده درست اززبان بدنو کارهایی مانند برقراری تماس چشمی، احساس خوبی به او بدهید. اگر در حین گوش‌دادن کار دیگری انجام می‌دهید (مثلا لباس‌های شسته‌شده را تا می‌کنید یاآشپزیمی‌کنید)، نگاهتان را از او نگیرید و از نشانه‌های دیگر برای نشان‌دادن توجه خود استفاده کنید.

۲. کمتر صحبت کنید و بیشتر گوش کنید

ممکن است درباره افکار و احساسات یک نفر چیزهای زیادی برای گفتن داشته باشید. وقتی فرد برای اولین بار در حال بیان احساساتش است، حتی اگر بینش شما مفید باشد هم باید سعی کنید در درجه اولشنونده خوبیباشید و تا صحبتش را متوقف نکرده است از قطع‌کردن صحبت یا مداخله خودداری کنید.

۳. تجربه مشابهی را یادآوری و ابراز همدردی کنید

در صورت امکان، با بیان تجربه‌ای مشابه به فرد نشان بدهید که درکش می‌کنید. حتی اگر این احساس چیزی نیست که آن را درک کنید، نشان دهید به احساساتش اهمیت می‌دهید.

۴. سؤال بپرسید

سؤالاتی بپرسید تا منظور او را کاملا درست درک کنید. سؤال‌‌پرسیدن نشان می‌دهد که به او گوش می‌دهید و سعی می‌کنید بفهمید چه می‌گوید.

۵. او را سرزنش نکنید

دنبال منابع خارجی برایسرزنش‌کردنعواطف طرف مقابل یا موقعیت او نباشید.

پیامدهای بی‌اعتباری احساسی

بی‌اعتباری عاطفی نقطه مقابل اعتبارسنجی احساسی است. بی‌اعتباری عاطفی می‌تواند پیامدهای منفی متعددی از نظر سلامت روانی، رفتاری و عاطفی داشته باشد. برخی از آثار مخرب این بی‌اعتباری عبارت‌اند از:

  • مشکلات هویتی:هنگامی که ویژگی‌های شخصیتی، افکار و رفتارهای کسی پذیرفته نمی‌شود، این پذیرفته‌نشدن می‌تواند باعث کاهشعزت‌نفساو شود.
  • مشکل مهار احساسات:بی‌اعتباری عاطفی به افراد می‌گوید که احساسات یا نحوه ابراز احساساتشان اشتباه است که می‌تواند باعث شود افراد فکر کنند نمی‌توانند به احساساتشان اعتماد کنند یا این احساسات را به‌‌خوبی مهار کنند.
  • مشکلات سلامت روان: بی‌اعتباری عاطفی ممکن است باعث بروز اختلالاتسلامت روانمانندافسردگیواضطرابشود. بی‌اعتبارشمردن احساسات شخص به او می‌گوید که افکار و احساساتش برای دیگران اهمیتی ندارد و این چیزی است که می‌تواند بهبود اختلالات سلامت روان را دشوارتر کند.

چند نظریه روان‌شناختی درباره اختلال شخصیت مرزی (BPD) بیان می‌کنند که بسیاری از افراد مبتلا به BPD در دوره رشد اعتبار عاطفی کافی دریافت نکرده‌اند. افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی در برابر رویدادهایی که برای بقیه افراد جزئی به نظر می‌رسند، واکنش‌های عاطفی شدیدتری نشان می‌دهند که یعنی این افراد مدام بی‌اعتباری عاطفی را تجربه می‌کنند.

سخن پایانی

اعتباربخشی عاطفی ابزار مهمی است که می‌تواند ارتباطات و روابط بین‌فردی را بهبود ببخشد. خوشبختانه این مهارت آموختنی است می‌توانید با تمرین آن را بهبود بدهید.

شما بگویید

به‌نظرتان اعتبارسنجی احساسی چقدر مهم است؟ شما خوب به احساسات دیگران اعتبار می‌بخشید؟ لطفا نظرات و تجربیات‌تان در این باره را با ما و کاربران عزیزمان در میان بگذارید.#‌کسب_و_کار منبع: چطور

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اخلاق حرفه ای ذاتی نیست که به‌طور طبیعی در بعضی افراد وجود داشته باشد. ببینید اخلاق حرفه ای چیست و چگونه می‌توانیم آن را در خود تقویت کنیم.

8 ماه پیش

عدم تخمک گذاری یکی از عوامل شایع ناباروری است که بیشتر مواقع به‌علت برهم‌خوردن تعادل هورمونی ایجاد می‌شود.

6 ماه پیش

خشم فروخورده به خشمی گفته می‌شود که ناخودآگاه انکار می‌شود. درباره علائم، علل و روش‌های درمان خشم فروخورده صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید.

7 ماه پیش

برخی والدین، ناخودآگاه از مرزهای شخصی فرزند می‌گذرند و ناخواسته او را آزار می‌دهند. فرد بالغ می‌تواند نحوه برخورد با والدین سمی را بیاموزد.

7 ماه پیش

استفاده از امضای ایمیل کارها را ساده‌تر می‌کند. درباره چرایی و چگونگی ایجاد و به‌روزرسانی امضای جیمیل در رایانه یا تلفن همراه می‌گوییم.

6 ماه پیش

به‌احتمال زیاد شما هم نام تیک تاک را شنیده‌اید، شبکه‌ای اجتماعی که این روزها طرف‌داران زیادی بین نوجوانان و جوانان پیدا کرده است.

6 ماه پیش

کرم طناب دار ساختار کرمی‌شکل بلندی است که بعضی محققان معتقدند نوعی کرم انگلی است، بعضی دیگر آن را مخاط یا سایر ضایعات روده می‌دانند.

7 ماه پیش

نظریه آشوب و کاربرد آن در بازارهای مالی، روان‌شناسی و مدیریت در سال‌های اخیر اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده و مدام در حال تکامل است.

9 ماه پیش

بی‌شک فردریش نیچه از تأثیرگذارترین و البته جنجالی‌ترین فیلسوف‌های قرن نوزدهم است. با کتاب های نیچه و البته خود او بیشتر آشنا می‌شویم.

6 ماه پیش

بیشتر...