چطور |
1 ماه پیش

رایج ترین مشکلات خانواده ها راه حل آنها چطور

تولستویزمانی گفته بود: «همه خانواده‌های خوشحال شبیه هم هستند، اما خانواده‌های ناشاد هرکدام به‌شیوه‌ای منحصر به فرد ناشادند.» البته ظاهرا این گفته نویسنده مشهور روس چندان دقیق نیست. ممکن است مشکلات خانوادگی ما منحصربه‌فرد به نظر برسند، اما روان‌شناسان بسیاری از نشانه‌ها و ریشه‌های مشکلات خانواده را مشابه می‌دانند. بعید است که در طول زندگی خانوادگی خود دچار مشکلی نشده باشیم. بیشتر این مشکلات شبیه هم هستند و می‌توان برخی از آنها را در دسته مشکلات رایج خانوادگی قرار داد. در این یادداشت درباره همین مشکلات صحبت می‌کنیم.

راهنمای مطالعهنمایش
۱. دعوا و مشاجره
۲. تصمیم‌گیری در جایگاه والدین
۳. ایجاد تعادل بین کار و زندگی خانوادگی
۴. سامان‌دهی خانواده
۵. مسائل مالی
۶. فرزندان سرکش
۷. ارتباط نامناسب
۸. بعضی از اعضای خانواده روی اعصاب هستند!
۹. تقسیم کارهای خانه
۱۰. دوری از خانواده
۱۱. نزدیکی بیش از حد به اعضای خانواده
۱۲. ابتلای یکی از اعضای خانواده به بیماری‌های روانی
۱۳. بی‌وفایی و خیانت
۱۴. طلاق

۱. دعوا و مشاجره

مشاجره‌های خانوادگیرا می‌توان به دو دسته تقسیم کرد. دعواهایی که مشخص می‌کنند اختلاف چیست و فرصت حل‌کردن آن را فراهم می‌کنند و مشاجره‌هایی بد که باعث تخریب همه پل‌های ارتباطی خانواده می‌شوند. مسئله این نیست که در خانواده دعوایی رخ ندهد، چون غیرممکن است، مسئله این است که مشاجره چگونه باشد تا به کانون خانواده و رابطه اعضای خانواده آسیب نزند. در واقع چگونه دعواکردن از موضوع دعوا مهم‌تر است.

بهتر است هنگام مشاجره خونسرد باشیم و پیش از هر اقدامی کمی تأمل کنیم. سعی کنیم احساسات خود را هنگام دعوا بروز ندهیم و با غرض و بی‌غرضچیزینگوییم که بعدا از آن پشیمان شویم. اگر هر دو طرف به یک اندازه و شدت مشاجره می‌کنند، کنترل اوضاع خیلی سخت خواهد شد. در این حالت بهتر است از محیط دعوا دور بشویم و زمان بدهیم که اوضاع آرام شود، سپس به مسئله رسیدگی کنیم.

۲. تصمیم‌گیری در جایگاه والدین

تصمیم گیری به عنوان والدین از مشکلات رایج خانواده

بیشتر دعواهای خانوادگی به‌نوعی به کودکان مربوط می‌شوند، مثلا دعوا سر بچه‌دارشدن یا نشدن یا شیوهپرورش کودکان. در چنین مواقعی باید توجه کرد که پدر و مادر دو شخصیت مستقل دارند و نیازی نیست که حتما هم‌نظر باشند.

فهرستی از اولویت‌های خود تهیه کنید و درباره آن‌ها با همسرتان حرف بزنید. می‌شود این اختلاف‌ها را با صحبت حل کرد و به توافق رسید.

۳. ایجاد تعادل بین کار و زندگی خانوادگی

زندگی خانوادگی همیشه فضایی رمانتیک و رؤیاگونه ندارد. گاهی برای کسب موفقیت‌های خانوادگی یا صرفا حفظ معیشت، اعضا باید فداکاری کنند و حسابی زحمت بکشند. البته نباید وقت‌گذراندن با خانواده را هم فراموش کنیم. در این بین ممکن استایجاد تعادل بین کار و زندگی شخصیبه یکی از مشکلات خانواده تبدیل شود.

کافی است کمی زمان خود را مدیریت کنیم و در برنامه کاری خود برای خانواده‌مان هم جایی را در نظر بگیریم. به یاد داشته باشیم که در نهایت زمانی که با خانواده‌مان می‌گذرانیم از همه‌چیز مهم‌تر است. پیداکردن روش‌هایی برایوقت‌گذرانی بیشتر با خانودههمیشه دشوار نیست.

۴. سامان‌دهی خانواده

رسیدگی به کارهای خودتان به‌قدر کافی دشوار است و حالا مسئولیت سر و سامان دادن به سایر اعضای خانواده، به‌خصوص فرزندان، هم بر عهده شماست. همیشه احتمال بروز هرج‌ومرج وجود دارد و گاهی هم نتیجه‌اش ناخوشایند است.

برای حل این مشکل می‌توانید از نرم‌افزارهایمدیریت زماناستفاده کنید که به‌تازگی استفاده از آنها رایج شده است. با مشارکت همه اعضای خانواده برنامه‌ای منظم اما انعطاف‌پذیر تنظیم کنید و به دیگران هم انگیزه بدهید که نقشی در اجرای آن به عهده بگیرند و در سامان‌دهی خانواده مشارکت فعال داشته باشند. این کار کمک چشمگیری به حل مشکلات خانواده می‌کند.

۵. مسائل مالی

یکی از مشکلات بسیار استرس‌زای خانواده مسائل مالی است. دعوا سر پول و خرج‌کردنش یکی از مشکلات زندگی امروزی در خانواده‌هاست. برایمدیریت مالی خانوادهبهتر است اعضای خانواده، به‌خصوص زن و شوهر، به درکی مشترک از دیدگاه هم به پول برسند. خود پول مسبب دعوا نیست، بلکه طرز فکر ما درباره پول باعث اختلاف می‌شود. با رسیدن به فهم مشترک می‌توان بودجه‌های هفتگی و ماهانه تنظیم کرد. صرف‌جویی از سوی هر دو طرف نیز می‌تواند راهگشا باشد.

۶. فرزندان سرکش

فرزندانی که به حرف پدر و مادر گوش نمی‌دهند یکی از مشکلات رایج خانواده‌ها هستند. در این شرایط صبر و تحمل شما را آزموده می‌شود. به یاد داشته باشید که لجبازی شما برای به کرسی نشاندن حرفتان اوضاع را بدتر می‌کند چراکه کودکان اغلب لجباز‌ترند. شما نمی‌توانید تمام کارهای فرزندانتان را کنترل کنید، اما نحوه واکنش شما کاملا دست خودتان است.

با واکنش مناسب به کارهای فرزندانتان الگویی مناسب ایجاد کنید. اگر با نوجوانی سروکله می‌زنید که عصبی است، سعی کنید با او حرف بزنید ولی فقط زمانی نصیحتش کنید یا راهکار بدهید که خودش از شما بخواهد. فراموش نکنید که گاهی اشتباه‌کردن روشی برای آموختن است، پس فرصتدرس‌گرفتن از اشتباهاترا به فرزندان خود بدهید.

۷. ارتباط نامناسب

شاید بتوان گفت ضعف گفت‌وگو مهم‌ترین و شایع‌ترین مشکل خانوادگی است. خیلی از حرف‌های صریح را نمی‌توان در محیط خانواده گفت. وقتی اعضای خانواده شیوه ارتباطی صحیح را ندانند یا آن را به‌درستی اجرا نکنند، مشکلات زیادی ایجاد می‌شود. به‌طور کلی اگر شما در این حوزه ضعف داشته باشید، رابطه‌تان رشد نخواهد کرد.

برای حل این مشکل مهم بایدمهارت گفت‌وگوو شیوه بیان صحیح نظرات و خواسته‌های خود در خانواده را بیاموزیم. خوشبختانه این مهارت‌ها آموختنی هستند و می‌توان با مراجعه به مشاور خانواده، شرکت در کار‌گاه‌های مهارت‌افزایی یا حتی مطالعه به آن‌ها مسلط شد و از مشکلات خانواده کاست.

۸. بعضی از اعضای خانواده روی اعصاب هستند!

همسر، فرزند، نوه یا هرکس دیگری می‌تواند منبع استرس شما باشد. گاهی اوقات این افراد واقعا روی اعصاب شما راه می‌روند و دیوانه‌تان می‌کنند!

اگر دچار این مشکل هستید، بهتر است پیش از ورود به خانه یا ملاقات با آن فرد،‌ آماده بشوید. آمادگی ذهنی بهتر از غافل‌گیرشدن است. برای آرام‌شدن به خودتان زمان بدهید و با این واقعیت کنار بیایید که بیشتر اوقات نمی‌توان دیگران را تغییر داد.

۹. تقسیم کارهای خانه

تقسیم کارهای خانه

معمولا کمتر کسیاز انجام کارهای خانه لذت می‌برد، اما از انجام این کارها گریزی نیست. چه بسا خیلی از این کارهای روزمره پیش پا افتاده یا خسته‌کنندهدرس‌های زندگیهم با خود داشته باشند.

مهم است که کارهای خانه را عادلانه بین اعضای خانواده تقسیم کنیم. علاوه برتقسیم کارهای خانه با همسر، حتما برای کودکان هم نقشی فعال در انجام این کارها در نظر بگیریم. آنها باید رسیدگی به امور روزمره زندگی‌شان را بیاموزند تا در آینده سربار دیگران نباشند. اشتباه بزرگی است که برخی از پدر و مادرها همه کارهای خانه را انجام می‌دهند و فرزندان را به حال خود رها می‌کنند.

۱۰. دوری از خانواده

اگر از خانواده دور هستید، حتمااسترسزیادی دارید و هنگام تعطیلات احساس دلتنگی می‌کنید. هیچ‌چیز جای دیدار حضوری را نمی‌گیرد، اما می‌توانید با کمک فناوری‌های ارتباطی و برقراری تماس تصویری و انجام بازی‌های آنلاین با اعضای خانواده تا حدی از استرس و دلتنگی خود بکاهید. پیداکردن دوستان مناسب نیز باعث می‌شود کمتر احساس تنهایی کنید.

۱۱. نزدیکی بیش از حد به اعضای خانواده

نقطه مقابل دوری از خانواده حضور همیشگی شما پیش اعضای خانواده است، به‌گونه‌‌ای کهحریم شخصیآنها را نقض کنید. حتی اگر همیشه در کنار هم هستید، فرصت و فضایی را به خود و دیگر اعضا بدهید تا با خودشان خلوت کنند یا به‌تنهایی برنامه‌های خود را پیش ببرند.

۱۲. ابتلای یکی از اعضای خانواده به بیماری‌های روانی

یکی از سخت‌ترین مشکلات خانوادگی ابتلای یکی از اعضای خانواده بهبیماری‌های روحی و روانیاست. این مشکل مهم و جدی ممکن است روی همه اعضای خانواده تأثیر بگذارد.

صرف اینکه فرد مبتلا یکی از اعضای خانواده شماست، نباید وجود مشکل را انکار کرد. در این مواقع کمک‌گرفتن از متخصصان ضروری است. با درمان تخصصی و حمایت اعضای خانواده می‌توان از این مشکل عبور یا آن را مدیریت کرد.

۱۳. بی‌وفایی و خیانت

بی‌وفایی که گاهی بهخیانتمی‌انجامد یکی از مشکلات چالش‌برانگیز خانوادگی و از دلایلطلاقاست. وقتی این اتفاق رخ می‌دهد، این سؤال مهم پیش می‌‌‌‌آید که آیا می‌توان دوباره کانون خانواده را احیا کرد یا نه.

بهترین راه‌حل این مشکل پیشگیری است، پیشگیری به این معنا که هر دو طرف به رابطه و خانواده‌ای که تشکیل داده‌اند پایبند بمانند.

با این حال اگر این اتفاق افتاد، بهترین راه کمک‌گرفتن از متخصصان و مراجعه به مشاور است.

۱۴. طلاق

طلاق ویران‌کننده‌ترین مشکل خانوادگی است چراکه بنیان خانواده را نابود می‌کند. در این شرایط لازم است که از اعضای آسیب‌دیده حمایت عاطفی کنید. هرگز نباید آنها را سرزنش کنید یا از خود برانید. طلاق چه برای یکی از اعضای خانواده رخ بدهد و چه برای خود شما، بسیار ناگوار است. می‌توان با کمک مشاور خانواده و نیز حمایت عاطفی اعضای خانواده از یکدیگر این دوران را گذراند.

کدام یک از این مشکلات را تجربه کرده‌اید؟ چه مشکلات دیگری را در زندگی خانوادگی از سر گذرانده‌اید؟ راه‌حل شما برای رفع آنها چه بوده است؟ تجربیات خود را با ما و سایر خوانندگان در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.#‌روانشناسی منبع: چطور

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

موضوع عشق واقعی قرن ها مورد بحث بوده است. بدبین ها اغلب قسم می خورند که وجود ندارد، در حالی که رمانتیک های ناامید فکر می کنند همه باید برای یافتن همنوعان خود تلاش کنند. با توجه به اینکه علم اکنون…

5 روز پیش

تجربه افکار و تمایلات خودکشی می تواند ترسناک و مقابله کننده باشد. بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود چنین افکاری را تجربه خواهند کرد. وقتی احساس خودکشی می کنید یا شروع به فکر کردن به مرگ می کنید،…

6 روز پیش

احساس تحقیر شدن در رابطه یکی از مشکلاتی است که عمیقاً روابط عاطفی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به آن آسیب می‌زند. این احساس باعث می‌شود که افراد اعتماد به نفس خود را از دست بدهند و نتوانند آن طور که می‌خواهند در زندگی عمل کنند.

6 روز پیش

به غیر از معدود روشنفکران، این اشتباه نیست که فرض کنیم و بگوییم که اکثر مردم امروز خوشحال نیستند. دلیل این امر این است که انسان بیش از حد مادی گرا شده است. او بیشتر بر جمع آوری مادیات و از دست دادن…

۱ هفته پیش

نیکتوفوبیا (ترس از تاریکی در بزرگسالان): ممکن است همه ی ما ترس از تاریکی را در کودکی و زمان های دور تجربه کرده باشیم اما این

۱ هفته پیش

هنوز نمی‌ دانیم که علاقه به موسیقی غمگین خوب است یا نه. غم معمولا احساسی‌ ست که سعی می‌کنیم از آن اجتناب کنیم. شاید حتی این نوع موسیقی را مایه افسردگی و نامطلوب به حساب آورند. با این حال، چیزی در موسیقیِ غمگین است که ما را به خود می‌کِشد و ما را به اوج می‌برد. ولی چرا شنیدن موسیقی غمگین حس خوبی به ما می‌دهد؟

۱ هفته پیش

بهترین روانکاو آیا می دانید که روانکاور کیست و چه وظایفی دارد؟ بسیاری از مردم تفاوت میان روانکاو و روانشناس را نمی دانند و از شرح وظایف آن ها اطلاعات

۱ هفته پیش

فوبیا یک ترس غیرمنطقی از چیزی است که بعید است باعث آسیب شود. خود این کلمه از کلمه یونانی phobos گرفته شده است که به معنای ترس یا وحشت است. به عنوان مثال هیدروفوبیا به معنای واقعی کلمه ترس از آب است.…

۱ هفته پیش

افراد مبتلا به پیکا موادی را مصرف می‌کنند که ارزش غذایی ندارند. از مواد بی‌ضرری مثل یخ گرفته تا مواد خطرناک مثل تکه‌های رنگ یا فلز.

۱ هفته پیش

در حالی که خود اندیشی مفید است، نشخوار فکری مضر است. تمرکز بر مشکلات خود، بزرگ‌نمایی بدبختی و میزبانی از مهمانی ترحم خود تنها باعث افزایش ناراحتی شما می‌شود. شاید شما مکالمه ای را که با رئیس خود…

۱ هفته پیش

در طی چند ماه گذشته، من از تعداد زیادی زن و مرد شنیده ام که پس از اعتماد به افراد اشتباه، چالش های عمیق و حتی آسیب های روحی را تجربه کرده اند. از آنجایی که آنها به این افراد جعلی، متقلب یا افراد بی…

۱ هفته پیش

قاطعیت یعنی تصمیم‌گیری با بررسی منطقی جوانب مختلف بدون وسواس درباره نتیجه‌ای کاملا درست. افراد قاطع بدون ترس از نتیجه تصمیم‌گیری می‌کنند.

۱ هفته پیش

نوجوانی یکی از دوره هایی است که در آن فرد دستخوش تغییرات فیزیکی، هورمونی و ظاهری زیادی می شود. یکی از این تغییرات رشد جنسی نوجوان می باشد. از این رو لازم

۱ هفته پیش

بیشتر...