3 روز پیش
3 بازدید

حاشیه‌های یک سد - دریاچه ها و تالاب ها - محیط زیست

حاشیه‌های یک سد

سلامت نیوز:«فینسک» نامی آشنا برای فعالان محیط زیستی مازندران است؛ نام روستایی در شهرستان مهدی‌شهر استان سمنان که تا چند سال پیش جز اهالی منطقه کمتر کسی نام آن را شنیده بود، اما از حدود یک دهه پیش، پیگیری‌های مسئولان و نمایندگان سمنان درمجلس برای ساخت سد روی سفیدرود به‌عنوان یکی از سرشاخه‌های رود تجن، باعث شد نام این روستا بین فعالان محیط زیستی مازندران مطرح شود؛ سدی که ازنظر مخالفان ساخت آن روی ذخیره آبی سد شهید رجایی ساری تأثیر می‌گذارد و ساختار زیست‌بوم منطقه را دستخوش تغییرات نامطلوب می‌کند و از نگاه موافقانش در سمنان، ساخت سد فینسک برای تأمین بخشی از آب آشامیدنی این استان ضروری است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری ،نخستین زمزمه‌های ساخت سد فینسک با ظرفیت حدود 12میلیون مترمکعب اواخر دهه80 مطرح شد. قرار بود بین‌ سال‌های 1389 تا 1392 مطالعات پروژه انجام و بعد ساخت سد آغاز شود، اما این پروژه فراز و نشیب‌های زیادی داشت؛ از تأخیر در اجرای طرح‌های مطالعاتی به دلیل مخالفت‌ها تا خارج شدن پروژه از دستورکار دولت در سال 1397 و سپس ازسر گرفتن پیگیری‌ها برای به سرانجام رساندن آن ازسوی مسئولان استان سمنان. درنهایت هم با تخصیص اعتبار 10میلیاردتومانی برای آغاز عملیات اجرایی پروژه، ساخت این سد از اواخر بهار امسال آغاز شد.


بی‌تدبیری در مدیریت منابع آبی

منتقدان این پروژه معتقدند ساخت یک سد در بالادست سدی دیگر، توجیه فنی ندارد و می‌تواند در مناطق پایین‌دست مشکلات آبی ایجاد کند.«علی بابایی کارنامی» نماینده ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی دراین باره می‌گوید: چنین تصمیمی را بی‌تدبیری در مدیریت منابع آبی می‌دانم. چه به‌عنوان یک شهروند و چه به‌عنوان یک نماینده مجلس، منتقد این پروژه هستم و از دلایلی که تاکنون برای ساخت سد مطرح شده قانع نشدم.او می‌افزاید:

البته ساخت این سد هم‌اکنون به دلیل تخصیص بودجه از ردیف اعتبارات ملی حکم قانون را دارد و فسخ قانون در مجلس کار بسیار دشواری است، اما باید پیگیری کنیم تا در اعتبارات سال آینده بودجه‌ای به این پروژه تعلق نگیرد و با متوقف نگه داشتن پروژه پس از پایان عمر دولت دوازدهم، منتظر نگرش دولت بعدی در مورد اجرای این طرح باشیم.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم با اشاره به تذکرش به وزیر نیرو درباره این پروژه در صحن علنی مجلس اظهار می‌کند: در متن تذکر صراحتا عنوان کردم که ما مخالفیم و مردم مازندران نمی‌گذارند بی‌تدبیری وزارت نیرو بر مدیریت منابع آبی استان تاثیر منفی بگذارد.بابایی کارنامی می‌افزاید: ساخت سد فینسک روی یکی از سرشاخه‌های تجن قطعا روی منابع آبی مازندران تأثیر می‌گذارد. در پایین‌دست همین نقطه، سد شهید رجایی را داریم که بخش زیادی از آب کشاورزی و آشامیدنی مردم منطقه را تأمین می‌کند.

البته نظر تخصصی را شرکت آب‌ منطقه‌ای باید اعلام کند، اما مدیران دولتی می‌گویند بخشی از دولت هستیم و نمی‌توانیم مقابل پروژه‌های دولتی بایستیم. به گفته «محمدابراهیم یخکشی» مدیرعامل آب‌منطقه‌ای مازندران، ساخت سد فینسک حدود 7درصد روی ذخیره آب سد شهید رجایی تأثیر می‌گذارد که در زمان بحرانی و کم‌آبی این 7درصد بیشتر احساس خواهد شد. یخکشی پیش‌تر اعلام کرده بود که اجرای طرح‌های این‌چنینی و پمپاژ آب رودهای بالادست سد شهید رجایی، به‌ویژه سفیدرود نوعی تجاوز به حقابه مازندران است.


شفاف نبودن اجرای طرح

عده‌ای دیگر از مخالفان نیز با دلایلی فنی، منتقد اجرای این پروژه هستند. ازنظر این گروه که عمدتا کارشناسان و متخصصان فنی حوزه منابع آبی و محیط زیست به‌شمار می‌روند، ساخت سد در منطقه فینسک با ساز‌و‌کارهای فنی اجرای پروژه‌های انتقال آب بین‌حوضه‌ای همخوانی ندارد.«بابک مؤمنی» دکترای علوم و مهندسی آب در گرایش سازه‌های آبی یکی از همین کارشناسان است که اعتقاد دارد اگرهم ضوابط اجرای پروژه در مورد سد فینسک رعایت شده باشد، دست‌کم به دلیل شفاف نبودن اجرای طرح و در دسترس نبودن گزارش مطالعات، طرح هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

این پژوهشگر منابع آبی می‌گوید: بزرگ‌ترین مشکلی که درمورد این پروژه‌ها وجود دارد نگاه سیاسی - اجتماعی به‌جای نگاه فنی به پروژه است. در همه جای دنیا برای پروژه‌‌های انتقال آب بین حوضه‌ای ابتدا این پرسش‌ها مطرح می‌شود که آب را برای چه کارکردی، به چه اندازه و چه منطقه‌ای می‌خواهند؟ جامعه فنی براساس ارقام و محاسبات متقاعد می‌شود. اما درمورد این پروژه گفتمان فنی انجام نشد. ما به‌عنوان متخصصان این موضوع هنوز نتوانسته‌ایم به هیچ سند مطالعاتی مرتبط با این پروژه دست پیدا کنیم و این موضوع ابهام‌های طرح را بیشتر می‌کند.


آب برای آشامیدن یا صنعت؟

با این‌حال موافقان ساخت سد فینسک در استان سمنان براین باورند که اجرای این پروژه یک ضرورت برای توسعه این استان و تأمین آب آشامیدنی بخشی از ساکنان سمنان است. به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان، ساخت این سد هیچ مشکل قانونی ندارد و همه مقدمات قانونی آن نیز انجام و تأییدیه زیست‌محیطی طرح نیز صادر شده‌است.

«ایرج حیدریان» درباره کارکرد مصرفی آب سد نیز می‌گوید: قرار است آب ذخیره‌شده سد فینسک برای تأمین آب آشامیدنی ساکنان شهرستان‌های سمنان، مهدی‌شهر و سرخه مورد استفاده قرار گیرد.اما عده‌ای نیز براین باورند که تلاش‌ها برای انتقال آب یکی از سرچشمه‌های تجن به سمنان برای تأمین آب آشامیدنی نبوده و برای تأمین آب صنایع است. ملاک‌شان برای این ادعا نیز ارقام موجود درمطالعات مربوط به طرح انتقال آب خزر به سمنان است.

«محمود شارع‌پور» جامعه‌شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران با استناد به آمارهای این مطالعات می‌گوید: درحالی‌که نیاز آبی صنایع سمنان هم‌اکنون 105میلیون مترمکعب است، طبق این گزارش در افق 1425سمنان، این استان به 369میلیون مترمکعب آب برای صنایع نیاز دارد؛ یعنی افزایش سه‌برابری تعداد واحدهای صنعتی آب‌بر دراین استان مطرح است.

با وجود این، مسئولان استان سمنان تأکید دارند برای تأمین آب آشامیدنی پیگیر اجرای این پروژه‌ هستند. مانند «منوچهر فخری» معاون هماهنگی امورعمرانی استاندار سمنان که ساخت سد فینسک را یک رویداد مهم دراین استان برای تأمین آب آشامیدنی می‌داند و معتقد است این طرح هرچه سریع‌تر باید با همکاری دستگاه‌های اجرایی به سرانجام برسد.

این درحالی است که به اعتقاد منتقدان پروژه، نیاز آبی سمنان در بخش آب آشامیدنی از منابع موجود همان استان قابل تأمین است. «حسینعلی ابراهیمی کارنامی» مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران درباره اجرای این پروژه می‌گوید: با توجه به اجرای سد در محدوده استان سمنان اظهارنظری از جایگاه اداری دراین مورد نمی‌کنم، اما به‌عنوان یک کارشناس معتقدم رویکرد توسعه سمنان مشخص نیست.

جای صنایع‌ آب‌بر در نزدیک منابع آبی است. جهت‌گیری توسعه در سمنان باید بر مبنای صنایع و کشاورزی کم‌آب‌بر باشد.وجود دو دیدگاه متضاد در زمینه ساخت سد فینسک بین مسئولان و کارشناسان دو استان مازندران و سمنان، در کنار پرسش‌های بی‌پاسخی که منتقدان عنوان می‌کنند، از این طرح یک معمای چندمجهولی ساخته که با شفاف‌سازی همه ابعاد پروژه می‌توان آن را رفع کرد.


اهمیت مرزهای هیدرولوژیکی

استادیار گروه مهندسی کشاورزی دانشگاه پیام نور مازندران می‌گوید: یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات موجود در ایران برای اجرای پروژ‌ه‌های انتقال آب، اجرای پروژه‌ها بر مبنای مرزهای سیاسی است؛ درحالی‌که پروژه‌های آبی باید بر مبنای مرزهای هیدرولوژیکی اجرا شوند. اینکه سرچشمه در داخل مرزهای سیاسی استان قرار دارد و می‌توان برای بهره‌مندی همان استان از آن بهره‌گرفت دلیل فنی نیست، دقیقا همان گفتمان سیاسی به‌کار گرفته شده در مباحث فنی است. «بابک مؤمنی» با بیان اینکه حقابه‌ها را طبیعت تعیین می‌کند، می‌افزاید:

به نظرم به کار بردن و تکرار نام مازندران و سمنان دراین پروژه درست نیست؛ چرا‌که تنش‌های قومیتی ایجاد می‌کند. درحالی‌که مردم این دو استان جدا ازهم نیستند و حتی بسیاری از ساکنان سمنان به زبان مازندرانی صحبت می‌کنند. رعایت نکردن مباحث فنی این مشکلات اجتماعی را بین جوامع به دنبال دارد.

باید پذیرفت که منطقه فینسک یک مرز هیدرولوژیکی دارد و هر پروژه‌ای در محدوده آن مرز اجرا می‌شود، باید با احترام به جغرافیای حقابه‌ها و حقوق طبیعت منطقه باشد.این پژوهشگر منابع آبی به ظرفیت‌های تأمین آب سمنان نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: پیش از اجرای پروژه‌ها باید گام‌های مربوط به اصلاح مصرف برداشته شود.

متأسفانه تأمین بیشتر برای مصرف بیشتر است، نه تأمین نیاز. همین حالا در سمنان میزان مصرف آب بیش از یک‌ونیم برابر میانگین کشوری است. چه دلیلی دارد که دراین استان کم‌آب محصولات آب‌بری مانند خربزه و صیفی‌جات کشت شود؟ بهتر است به جای تأمین آب بیشتر به سمت اصلاح الگوی مصرف برویم.


مدیرعامل آب‌منطقه‌ای مازندران: ساخت سد فینسک حدود 7درصد روی ذخیره آب سد شهید رجایی تأثیر می‌گذارد که در زمان بحرانی و کم‌آبی این 7درصد بیشتر احساس خواهد شدمدیرعامل آب منطقه‌ای سمنان: ساخت سد فینسک مشکل قانونی ندارد و تأییدیه زیست‌محیطی طرح نیز صادر شده‌است. قرار است آب ذخیره‌شده این سد برای تأمین آب آشامیدنی ساکنان شهرستان‌های سمنان، مهدی‌شهر و سرخه مورد استفاده قرار گیرد#‌اخبار_سلامتی
منبع: سلامت نیوز


مطالب پیشنهادی

سرنوشت دخل و خرج کشور در سال ۹۹ چه می‌شود؟

لایحه بودجه ۹۹ پس از ماه‌ها بررسی، امروز از سوی نمایندگان رد شد، اما باید دید که قوای مجریه و مقننه چه تصمیمی برای آن خواهند گرفت.

لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در دستور کار پارلمان

ایسنا نوشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته آینده لوایح مالیات بر ارزش افزوده، اصلاح قانون پولی و بانکی کشور (حذف چهار صفر از پول ملی) و اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را در دستور کار دارند.

این زیردریایی ارتش قابل رهگیری و کشف نیست + عکس

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: زیردریایی کلاس غدیر که در مراحل اورهال قرارداشت صبح امروز چهارشنبه ٢٠ فروردین به آب انداخته شد.

میرسلیم: چرا برخی هنوز شاهنشاهی فکر می‌کنند و فخر می‌فروشند

رئیس شورای مرکزی حزب مؤتلفه و نماینده منتخب تهران در مجلس یازدهم با تاکید براینکه بازسازی اعتماد عمومی نیازمند تعامل بین عقلای سیاست است، می‌گوید:«وای به حال جامعه ای که عقلا و علما و نخبگان سیاسی آن به جای تعامل برای کشف مسائل و چاره جویی مشکلات و کوشش برای دستیابی به کمال، هرکدام به انزوا بخزند»

ضدعفونی کردن معابر قم از سوی نیروهای حشدالشعبی صحت دارد؟

معاون سپاه علی‌ابن‌ابی‌طالب(ع) قم به ایرنا پلاس گفت:ضدعفونی معابر قم، کار اعضای الحشدالشعبی نبود.

کاندیدای انتخابات مجلس که رهبر انقلاب از اقدام ضدکرونایی او تقدیر کرد+عکس

فارس نوشت: رهبر معظم انقلاب صبح امروز در بیاناتشان به حرکت های مردمی و جهادی اشاره کردند.

با مسیح مهاجری؛ از دلتنگی برای هاشمی تا اختلافات در حزب جمهوری

حجت الاسلام مسیح مهاجری می گوید: آقای هاشمی در سال‌های آخر عمر خودشان هیچ نفوذی به عنوان لابی در شورای نگهبان نداشتند و حتی خیلی از افراد به دلیل ارتباط با آقای هاشمی رد صلاحیت می‌شدند؛ شما فکر می‌کنید اگر آقای هاشمی بودند با لابی کردن در شورای نگهبان صلاحیت افرادی می‌شد تأیید شود؟ خیر برعکس بود.

مدل کیک های عروسی | گلچینی از زیباترین مدل کیک های عروسی

مدل کیک های عروسی وگلچینی از زیباترین مدل کیک های عروسی و تزیین کیک عروسی و دیزاین کیک عروسی و انتخاب کیک عروسی را در پرشین وی بخوانید

سخنان مهم رهبر انقلاب: کرونا ما را از توطئه دشمنان غافل نکند

رهبر معظم انقلاب فرمودند: بشر با این همه پیشرفت های علمی حیرت آور که به کلی وضع زندگی را در جهان تغییر داده احساس خوشبختی نمی کند. بشریت دچار فقر و بیماری است، دچار فحشا و گناه است، دچار بی عدالتی است، دچار نابرابری است، دچار شکاف طبقاتی بسیار وسیع است.

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر | راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و نکات پختن مرغ درون فر و مزه دار کردن مرغ را در پرشین وی بخوانید

علت تیره شدن خورش قیمه | علت تیره شدن خورش قیمه چه می تواند باشد

علت تیره شدن خورش قیمه و علت تیره شدن خورش قیمه چه می تواند باشد و خوشرنگ شدن خورشت و چگونه خورشت قیمه خوشرنگ طبخ کنیم را در پرشین وی بخوانید

به روغن انداختن خورش | نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی

به روغن انداختن خورش و نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی و جا انداختن خورشت فسنجان و روش سرخ کردن سیب زمینی رستورانی را در پرشین وی بخوانید

روایتی از جلسات ویژه شمخانی با اصولگرایان و اصلاح‌طلبان

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز می گوید:نگاه رهبری معظم انقلاب هم این نیست که دولت باید برود و رئیس جمهور باید استیضاح شود یا استعفا بدهد. نگاه رهبری این است که رئیس جمهور باید تا روز آخر بایستد و کار خودش را انجام دهد.

بخاطر کرونا، دین و علم را مقابل هم قرار ندهید

متاسفانه چند هفته ای می‌شود که کشور درگیر ویروسی شده که مداس و دانشگاه ها، مراسمات مذهبی چون نمازجمعه و اعتکاف و کسب و کارها را به تعطیلی کشانیده است.

اگر خورش شور شد چکار کنیم | اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود

اگر خورش شور شد چکار کنیم و اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود و چند روش کاربردی برای رفع شوری غذا را در پرشین وی بخوانید

پخت کیک و شیرینی | نکات مهم پیرامون پخت کیک و شیرینی و پف کردن آن

پخت کیک و شیرینی و نکات مهم پیرامون پخت کیک و شیرینی و پف کردن آن و نکات لازم برای پف کردن کیک و شیرینی و روش پخت کیک را در پرشین وی بخوانید

روایت میرسلیم از اختلاف نظرها بین آیت‌الله خامنه‌ای و میرحسین موسوی درباره نحوه اداره کشور

میرسلیم می گوید بین آیت الله خامنه ای که رئیس جمهور بودند و میرحسین موسوی که نخست وزیر بود درباره نحوه اداره کشور توسط دولت و توجه به بخش خصوصی اتفاق نظر وجود نداشت.

وا نرفتن کوفته تبریزی | نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید

وا نرفتن کوفته تبریزی و نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید و طرز تهیه کوفته تبریزی و چگونه کوفته خوشمزه ای درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

رهبر انقلاب به سخنان کدام مقام آمریکایی در سخنرانی امروز خود اشاره کردند؟

تسنیم نوشت: مقام معظم رهبری در سخنرانی تلویزیونی امروز به مصاحبه فرماندار ایالت ایلینوی آمریکا اشاره کردند که از زنده شدن غرب وحشی بعد از شیوع کرونا در آمریکا سخن گفته بود.

ساختار شورای نگهبان قابل بازنگری و اصلاح است؟ / پاسخ دو حقوقدان

آیا قانون اساسی بعد از ۳ دهه از آخرین بازنگری نیازمند اصلاحی دیگر است؟ آیا با وجود انتقادات به عملکرد شورای نگهبان به مرحله بازنگری در ساختار این شورا رسیده‌ایم؟ چرا به اصل رفراندوم نگاه منفی وجود دارد؟ و ...سوالاتی که در میزگردی که به مناسب سالگرد تصویب قانون اساسی در کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین برگزار شد به آن ها پاسخ داده شد.

مطالب مرتبط

ماساژ لاغری