تیتر برتر |
۱ هفته پیش

ارزهای دیجیتال در سال 2021 تا کجا صعود می کنند سایت تیتربرتر TitreBartar com

ارزهای دیجیتال در سال 2021 تا کجا صعود می کنند؟

تیتربرتر؛با رسیدن ارزش بازارارزهای دیجیتالبه۲ تریلیون دلارو عرضه عمومی سهام صرافی کوین بیس، برخی معتقدند که صنعت ارزهای دیجیتال دیگر مراحل ابتدایی رشد خود را پشت‌سر گذاشته است. با این حال، مدیرعامل صندوق سرمایه‌گذاری معروف این‌گونه فکر نمی‌کند.

پیش بینی ارزهای دیجیتال در سال 2021

بیل استرومبرگ (Bill Stromberg)،مدیرعامل صندوق سرمایه‌گذاریتی‌رو پرایس گروپ (T.Row Price Group)معتقد است که ارزهای دیجیتال هنوز راه زیادی در پیش دارند. استرومبرگ در مصاحبه اخیر خود با مجله بالتیمور بیزینس(Baltimore Business)،عنوان کرده که هنوز خیلی مانده تا ارزهای دیجیتال به نهایت پتانسیل خود دست پیدا کنند؛ اما این صنعت با سرعت زیادی در حال پیشرفت است.

او دراین‌باره گفت: صنعتارزهای دیجیتالحقیقتاً و جداً در مراحل ابتدایی پیشرفت خود است. البته من معتقدم که این صنعت با سرعت زیادی رشد می‌کند؛ اما همچنان سالها طول می‌کشد تا ارزهای دیجیتال نهایت پتانسیل خود را نشان دهند.

او همچنین در رابطه با سیر صعودی بازار سهام گفت کهپس از روند نزولی وحشتناکیکه شاهد آن بودیم، منتظر این روند صعودی بوده است. به‌عقیده او، در حال حاضر شاهد یک بهبود اقتصادی هستیم و شرکت‌ها در حال کسب سود از این شرایط هستند. استرومبرگ در این رابطه می‌گوید:

ما هنوز در میانه این روند هستیم. این سیر صعودی حدود یک سال است که آغاز شده و گذر زمان، خیلی چیزها را در مورد آن مشخص خواهد کرد.

در نهایت، استرومبرگ به«شرکت‌های هدفمند خریدار» یا همان «اسپک‌ها» (SPAC)و سفته‌بازی در این حوزه اشاره کرد. به‌گفته وی، اسپک‌ها از بین نخواهند رفت و محبوبیت آنها ادامه خواهد داشت (اسپک به شرکتی گفته می‌شود که هیچ فعالیت تجاری خاصی ندارد و تنها با هدف عرضه عمومی در بورس و جذب سرمایه تأسیس می‌شود. پس از اینکه یک اسپک سرمایه موردنظر خود را جذب کرد، به‌دنبال خرید شرکت‌های خصوصی می‌رود. به‌ این ترتیب، این شرکت‌های خصوصی هم بدون طی کردن مراحل عرضه عمومی و هزینه برای تبلیغات، عمومی خواهند شد. این روش در ماه‌های اخیر بسیار محبوب شده و جای خود را در وال‌ استریت باز کرده است).

به‌گفته او: محبوبیتاسپک‌هاقرار نیست از بین برود و همچنان ادامه خواهد داشت. در روزهای اخیر کمی از تب‌‌وتاب آنها کاسته شده؛ که البته این به دلیل شروع هیجانی و پرسرعتی است که این شرکت‌ها داشتند.

شرکت تی‌رو پرایس گروپ واقع دربالتیمور آمریکا، از ۳۱ ژانویه (۱۲ بهمن) تاکنون، مدیریت ۱.۴۶ تریلیون دلارسرمایه را به‌ عهده داشته است.

شرایط ترکیه برای صرافی‌های ارز دیجیتال

صنعت ارزهای دیجیتال در ترکیهقرار است در ماه جاری، با قانون‌گذاری‌های جدیدی مواجه شود. دولت ترکیه صرافی‌های ارز دیجیتال را به فهرست شرکت‌هایی اضافه کرده که به قوانین ضد پولشویی و تأمین مالی تروریسم نیاز دارند.

پس از انتشار فرمان اجرایی رئیس جمهور ترکیه در مجله رسمی گزت(Gazette) در تاریخ ۱ مه (۱۱ اردیبهشت)، این تغییرات در حوزه قانون‌گذاری به‌سرعت اعمال شد.

به این ترتیب، ۳۱ صرافی ارز دیجیتالیکه در این کشور مشغول هستند، اکنون تحت‌نظارت سازمان مبارزه با جرایم مالی ترکیه یا همان ماساک(MASAK)قرار می‌گیرند.

تابه‌حال چندین بار سابقه داشته است که ماساک، فهرست مشتریانصرافی‌های ارز دیجیتالترکیه را از آنها طلب کند؛ اما به‌جز این چند مورد، این سازمان در غالب مواقع نسبت به صرافی‌های ارز دیجیتال سخت‌گیر نبوده است. با این حال، از این پس ماساک با صرافی‌های ارز دیجیتال نیز مانند بانک‌ها رفتار خواهد کرد.

از امروز این صرافی‌ها باید مدارک شناسایی و مدارک مربوط به اقامت خود را ارائه کنند و صحت و اعتبار این مدارک به‌طور مرتب کنترل می‌شود. جالب است بدانید که چنین قوانینی، کاملاً به دور از سیاست‌های معمول ترکیه است.

به علاوه، این صرافی‌ها باید از ارائه خدمات به اشخاص یا سازمان‌هایی که در لیست سیاه دولت ترکیه قرار دارند پرهیز کنند، هر فعالیت و معامله مشکوکی را گزارش کنند و دولت را در جریان خدماتی که به سرمایه‌گذاران نهادی ارائه می‌کنند قرار دهند.

آگاهسلیم سسلی (Agah Selim Sesli)، محقق ارشد صرافی بیتکستن (Bitexten)در این رابطه می‌گوید:

این فهرست (فهرست قوانینی که صرافی‌های ارز دیجیتال باید رعایت کنند) همچنان ادامه دارد و ما در تلاشیم تا همه این قوانین را بررسی کنیم.

مواردی که روز گذشته اعلام شد، تنها بخشی از مقرراتی است که صرافی‌هایارز دیجیتالترکیه باید به آنها پایبند باشند. طبق شنیده‌ها، نسخه کامل این قوانین تا پایان هفته منتشر می‌شود. سسلی پیش‌بینی می‌کند که این مقررات، قوانینی را در خصوص مالیات و همچنین گزارش کیف پول‌های خصوصی (مانند آنچه در آمریکا شاهد آن هستیم) در بر بگیرد.

مقرراتی هم که در گذشته در ترکیه وضع شده بود همچنان سر جای خود هستند. سه هفته قبل، بانک مرکزی ترکیه استفاده از ارزهای دیجیتال را به‌‌عنوان ابزار پرداخت برای تراکنش‌های روزانه ممنوع کرده بود و محدودیت‌هایی را برای استفاده از ارزهای دیجیتال در سیستم‌های پرداخت در نظر گرفته بود.

با این حال، شفاف نبودن قوانین اعمال‌شده، باعث سردرگمی در بین کاربرانارزهای دیجیتال در ترکیهشده است.عثمان گزی گوشلوتورک (OsmanGazi Güçlütürk)، رئیس دپارتمان حقوق فناوری اطلاعات دانشگاه کرکلارری (Kırklareli)ترکیه دراین‌باره می‌گوید:

دولت نه تنها تعریف دقیقی از خدمات‌دهندگان دارایی‌های دیجیتال ارائه نکرده، بلکه حتی خود دارایی‌های دیجیتال را هم به‌درستی تعریف نکرده است. این تعاریف و دسته‌بندی‌ها نقش مهمی را در مفاهیم حقوقی ایفا می‌کنند.

همچنین محمت تورکارسلان(Mehmet Türkarslan)،مشاور حقوقی یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال ترکیه در همین رابطه گفت:

دولت در گذشته از عبارت«پلتفرم‌های دارایی‌های دیجیتال»استفاده می‌کرد و اکنون عبارت «خدمات‌دهندگان دارایی‌های دیجیتال» را به‌ کار می‌برد. با این حال، ما این طور تصور می‌کنیم که منظور از خدمات‌دهندگان دارایی‌های دیجیتال،صرافی‌های ارز دیجیتالهستند و با همین پیش‌فرض عمل می‌کنیم.

گوشلوتورک در‌این‌باره توضیح داده که عبارت«خدمات‌دهندگان دارایی‌های دیجیتال»، از گزارشی که کارگروه ویژه اقدام مالی(FATF)پیش‌تر در خصوص ارزهای دیجیتال منتشر کرده برگرفته شده است. کارگروه ویژه اقدام مالی در این گزارش، صرافی‌های ارز دیجیتال را «خدمات‌دهندگان دارایی‌های مجازی» خوانده بود.

اتحادیه اروپا هم برای قانون‌گذاریارزهای دیجیتالاز همین اصطلاح استفاده کرده؛ اما با این تفاوت که آنها پیش از انتشار مقررات خود، خدمات‌دهندگان دارایی‌های دیجیتال را به‌دقت تعریف کرده‌اند.

لازم به ذکر است که وضع این مقررات، در پی تعطیلی ناگهانی دو صرافی ارز دیجیتال بزرگ در ترکیه صورت گرفته است. دو صرافی ترکیه‌ای تادکس(Thodex) و وی‌بیت‌کوین (Vebitcoin)،هفته گذشته به‌طور ناگهانی فعالیت خود را متوقف و دسترسی کاربران خود به دارایی‌هایشان را مسدود کردند.

مرتکان بایراکتار (Mertcan Bayraktar)،وکیلی که وکالت بسیاری از شاکیان صرافی تادکس را بر عهده دارد، معتقد است که قانون‌گذاری صرافی‌های ارز دیجیتال به‌خودی‌خود چیز خوبی است؛ اما زیاده‌روی در آن می‌تواند باعث نارضایتی کاربران ارزهای دیجیتال شود و آنها را از استفاده از این صرافی‌ها منصرف کند. به‌عقیده وی:

ارزهای دیجیتال و به‌طور کلی، فناوریبلاک چینفرصت‌های بسیار خوبی را ایجاد کرده‌اند. انتشار مداوم اخبار بد و منفی می‌تواند مردم را به سرمایه‌گذاری یا معامله در این فضا بی‌میل کند. این خود یکی از پیامدهای نامطلوب احتمالی است که باید در نظر گرفته شود.

راه نفوذ به کیف پول های ارز دیجیتال

سازمان مالیاتی آمریکا (IRS)به‌دنبال استخدام متخصصانی است که بتوانند بهکیف پول‌های ارز دیجیتالنفوذ کنند.

به گزارش یوتودی، در حالی‌ که دارندگان ارزهای دیجیتال در حال انتقال دارایی‌های خود به کیف پول‌های سخت‌افزاری هستند، سازمان مالیاتی آمریکا دست روی دست نگذاشته و به‌دنبال اقداماتی در این زمینه است.

بر اساس گزارش منتشرشده در وب‌سایتوایس (VICE)، بخش اجرایی سازمان مالیاتی آمریکا، که مسئولیت جمع‌آوری مالیات را بر عهده دارد، در حال استخدام پیمانکارانی است که قادر باشند به کیف پول‌های ارزهای دیجیتال نفوذ کنند. البته طبق این گزارش، قرار است از این هکرها تنها در شرایط خاص استفاده شود؛ به‌عنوان مثال، زمانی که دسترسی به کیف پول موردنظر برای انجام بررسی‌های مالیاتی یا جرایم مالی لازم باشد.

در سندی که بخش تحقیقات کیفری این سازمان منتشر کرده، عنوان شده است که ناتوانی این نهاد در شکستن «معمای رمزنگاری»، ردیابی وجوه و بازیابی آنها را با چالش مواجه می‌کند. در این سند آمده است:

ویژگی‌های ناشناسی و غیرمتمرکز بودن درارزهای دیجیتال،شرایط را برای ذخیره و مبادله دارایی‌های باارزش در خارج از حوزه نظارت سازمان‌های ذی‌ربط فراهم کرده است. در این معمای رمزنگاری چیزی وجود دارد که همچنان از چنگ سازمان‌های دولتی گریخته است؛ میلیون‌ها، یا حتی شاید میلیاردها دلار در کیف پول‌های ارز دیجیتال ذخیره شده است.

سازمان مالیاتی آمریکا به‌دنبال اشخاصی می‌گردد که بتوانند یک ابزار قانونی تحقیقاتی برای نفوذ بهکیف پول‌هایارز دیجیتالتوسعه دهند. در ادامه این سند آمده است:

نتیجه مشخص این قرارداد این است که تحقیقات مربوط به امنیت سایبری را با قانون‌گذاری‌های حوزه مفاهیم دیجیتال ترکیب می‌کند. این تحقیقات را می‌توان در آزمایشگاه‌های مربوط به قانون‌گذاری مفاهیمدیجیتالانجام داد و پیگیری کرد.

با این حال، این طور که به نظر می‌رسد، پژوهشگران امنیتی اتفاق نظر دارند که کیف پول‌های سخت‌افزاری در مقابل هک آسیب‌پذیر نیستند و نمی‌توان به‌راحتی به آنها نفوذ کرد. این یعنی تلاش‌های سازمان مالیات آمریکا به‌احتمال زیاد در مورد این کیف پول‌ها بی‌فایده خواهد بود.

گردآورنده:احمد عزیزی#‌اقتصاد منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ماجرای انتقاد میرسلیم از کاندیداتوری قالیباف و رئیسی در انتخابات 1400,واکنش میرسلیم به کاندیداتوری قالیباف و رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری,تاثیر مذاکرات وین بر انتخابات 1400

3 ساعت پیش

مشکل فاضلاب کوی عشایر باید تا ۴۵ روز آینده رفع شود

5 ساعت پیش

تعیین حداقل دستمزد برای کارگران عامل شکنندگی بازار کار شده است

5 ساعت پیش

عرضه اولیه فگستر بخریم یا نه,اعلام یک عرضه اولیه جدید پس از مدت‌ها,جزئیات عرضه اولیه فگستر,معرفی شرکت صنایع روی ایرانیان با نماد فگستر,درج نماد شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان با نماد فگستر در بازار دوم فرابورس,موضوع فعالیت و عمده تامین کنندگان مواد اولیه شرکت صنایع روی ایرانیان با نماد فگستر,هدف از پذیرش فگستر در بورس,سرمایه و ترکیب سهامداران گسترش صنایع روی ایرانیان با نماد فگستر,مقایسه فگستر با رقبا,مقایسه مالی فگستر با هم گرو هی هایش,صورت سود و زیان 5 سال اخیر گسترش صنایع روی ایرانیان,صورت سود و زیان 5 سال اخیر گسترش صنایع روی ایرانیان,سود تقسیمی گسترش صنایع روی ایرانیان طی 5 سال گذشته

5 ساعت پیش

دیدار مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با امام جمعه بندرعباس

6 ساعت پیش

تعرفه مهندسان نظام مهدسی در سال 1400,حق الزحمه های نظام مهندسی در سال 1400,جدول تعرفه های نظام مهندسی در سال 1400,جزئیات نامه وزیر راه برای تعرفه های ناچیز مهندسان نظام مهندسی,حق الزحمه نظام مهندسی

6 ساعت پیش

با توجه به مصوبه شورای عالی بورس مبنی بر افزایش تدریجی وپیرو مطالعات صورت گرفته؛ هیات مدیره سازمان بورس؛متقارن سازی دامنه در همین مقطع و سپس افزایش تدریجی دامنه به صورت متقارن را مصوب کرد.

9 ساعت پیش

بر اساس اظهارات رضا برادران قانون جدید چک در سال 97 مطرح شد و در قالب آن، شاهد برخی نوآوری‌ها در راستای سیاست‌های پیشگیرانه، هستیم. به اعتقاد این فعال اقتصادی مهم ترین نوآوری به ماده 23 اصلاحیه قانون چک مربوط می‌شود که در آن روش جدید وصول چک در نظر گرفته شده است

10 ساعت پیش

مدیر عملیات بازار فرابورس ایران از عرضه اولیه ۱۵ درصد از سهام شرکت صنایع روی ایرانیان در فرابورس به عنوان اولین عرضه اولیه سال جدید در بازار سرمایه خبر داد و گفت: این عرضه اولیه چهارشنبه هفته جاری ۲۲ اردیبهشت‌ماه به روش ثبت سفارش انجام می‌شود و ناشر این سهام با هدف حمایت از این سهم، اوراق اختیار فروش تبعی با نرخ حدود ۲۰ درصد منتشر می‌کند.

11 ساعت پیش

گزارش بازار بورس در 19 اردیبهشت 1400,در بورس امروز چه گذشت,تحلیل بورس در 19 اردیبهشت 1400,پیش بینی بورس در 20 ادیبهشت 1400

12 ساعت پیش

آشنایی با خودرو مرسدس بنز Mercedes-Benz amg e63 مدل2021,مشخصات خودرو مرسدس بنز Mercedes-Benz amg e63 مدل2021,پیشرانه خودرو مرسدس بنز Mercedes-Benz amg e63 مدل2021,ظاهر خودرو مرسدس بنز Mercedes-Benz amg e63 مدل2021

12 ساعت پیش

رئیس هیات مدیره بانک گردشگری گفت: شروع اجرای پروژه بانکداری دیجیتالی و ارائه خدمات بانکی به صورت الکترونیک، کاهش قیمت تمام شده پول، به ثمر رسیدن بسیاری از پروژه ها و ساماندهی بدهی بازار بین بانکی از مهم‌ترین دستاوردهای بانک گردشگری در سال 99 بود.

12 ساعت پیش

احکام و میزان زکات فطره سال 1400,مراجع تقلید میزان فطریه 1400 را اعلام کردند,نظر مراجع تقلید درباره میزان زکات فطره و کفاره روزه ,زمان کنار گذاشتن فطریه و پرداخت آن ,مبلغ فطریه ۱۴۰۰ از نظر آیت الله علوی گرگانی,مبلغ فطریه و کفاره روزه ۱۴۰۰ از نظر آیت الله علوی گرگانی ,نظر آیت الله صافی گلپایگانی درباره میزان زکات فطره و کفاره روزه 1400,اعلام میزان و مبلغ زکات فطره ۱۴۰۰ از سوی آیت الله سبحانی,میزان زکات فطره ماه مبارک رمضان ۱۴۴۲,اعلام میزان و مبلغ زکات فطره ۱۴۰۰ از سوی آیت الله وحید خراسانی,اعلام مبلغ فطریه از سوی آیت الله سیستانی

12 ساعت پیش

پیش بینی آب و هوا در تعطیلات عید فطر 1400,پیش بینی 3 روزه وضع آب و هوا,وضعیت آب و هوا در تعطیلات عید فطر 1400,,,

12 ساعت پیش

این روزها بسته سیاستی ۳+۷ که به تصویب شورایعالی هماهنگی اقتصادی نیز رسیده موضوع اول صحبت های خانواده بازارسرمایه است، بسته ای که اجرای آن به زعم صاحب نظران بازار سرمایه، آثار مثبت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را به همراه دارد. کارشناسان بازار سرمایه در خصوص این بسته می گویند: ۳+۷ و مجموعه اقدامات مکمل آن به همراه قیمت های جهانی و معادلات سیاسی بین المللی به زودی مسیر بازار سرمایه را تغییر می دهند.

15 ساعت پیش

بیشتر...