مجله دلتا |
۲ هفته پیش

روستای لیراه در ایران خوشحال ترین مردم ایران روستای بدون برق در ایران مجله دلتا

«لیراه» روستای بدون «کد» که محلی‌ها به آن «بی‌آبی علیا» هم می‌گویند؛ روستایی که برخلاف اسمش، خیلی هم پر آب است و خوشحال‌ترین مردم ایران در آن زندگی می‌کنند.
روستای لیراه در ایران
در این روستا شاخه‌ای از سرچشمه‌های کوهستان‌های زرد کوه در استان چهارمحال و بختیاری جاری است و آبی به زلالی اشک چشم را به اهالی این روستا می‌رساند. با ما درمجله دلتاهمراه باشید تا باروستای لیراه در ایرانآشنا شوید.

روستای لیراه در ایران

لیراه داستان جالبی دارد. لیراه اسم مکانی است که محلی‌ها به آن «بی‌آبی» می‌گویند البته نه به این معنی که آبی نداشته باشد و اتفاقا برعکس خیلی نقطه خوش آب و هوایی است که آب فراوانی هم دارد. ولی به‌دلیل اینکه رودخانه از داخلش رد نمی‌شود این نام را روی آن گذاشته‌اند.

خوشحال ترین مردم ایران

پیشترها در ۲ نقطه بی‌آبی، تعدادی عشایر زندگی می‌کردند. نقاطی که بعدها نام «بی‌آبی سفلی» و «بی‌آبی علیا» بر آن‌ها گذاشته شد. در سرشماری کشوری بی‌آبی علیا کد دار نشد و در عوض به بی‌آبی سفلی کد دادند ولی در حال حاضر روستایی که کد گرفته بود از سکنه خالی‌ است و برعکس زندگی در بی‌آبی علیا یا همان لیراه جریان دارد.

۸ خانوار ساکن آن، همه زندگی عشایری دارند و لیراه برایشان ییلاق است و همه این خانوارها در روستای «سرآقا سید» که در ۶ کیلومتری این روستاست، خانه دومی دارند و در زمستان به آن‌جا می‌روند.

هیچ امکانی در شهر ما را خوشبخت‌تر نمی‌کند

اهالی لیراه می‌گویند، لیراه برای ما خود زندگی است و چون هنوز تکنولوژی شهری به اینجا نیامده مفهوم خوشبختی برایمان تغییر نکرده و با همین زندگی ساده شادمان و شکرگزار خدا هستیم. همه ۸ خانوار لیراه با هم نسبت فامیلی دارند و این عامل پشتیبانی بیشتر آن‌ها از یکدیگر است.

روستای بدون برق در ایران

مردان و زنان و حتی بچه‌ها در اینجا هر کدام وظایف خود را انجام می‌دهند. مردان و پسران دام‌ها را به چرا می‌برند و زنان و دختران، گوسفندها را می‌دوشند و نان می‌پزند.

اینجا همچنان زنان، ظرف ها و لباس‌ها را در رودخانه کنار روستا می‌شویند و از تنها چشمه روستا برای آشامیدن استفاده می‌کنند.

اهالی روستای لیراه در ماه اسفند بار و بندیل خود را از روستای سرآقاسید که در ۶ کیلومتری لیراه است می‌بندند و همراه دام‌های خود به لیراه می‌آیند تا سال تحویل را در لیراه باشند و حتی قبل از رسیدن بهار به دل طبیعت باز می‌گردند.

لیراه معماری منحصربه‌فردی دارد که جدا از اینکه این نوع ساخت و ساز چقدر استحکام دارد، ساختمان‌های روستا را خاص کرده است. اهالی لیراه از مصالح بومی این منطقه برای ساخت خانه و محل نگهداری دام‌هایشان استفاده می‌کنند. سنگ معمولی، گل و تکه‌های چوب بلوط که به واسطه پراکندگی درختان بلوط در منطقه به وفور یافت می‌شوند را برای ساخت خانه استفاده می‌کنند.

روستای لیراه در ایران

پیشنهاد مطالعه:شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمنددر این شهر مردم به جای پول از شکلات استفاده می‌کنند.

دانلود اپلیکیشن


#‌گردشگری #‌سفر منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

خرید تضمینی محصولات کشاورزی ادامه می یابد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

برنامه ریزی گسترده برای تامین کالا تنظیم بازار شب عید پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

سطح زیر کشت گندم به میلیون هکتار می رسد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

ارزآوری میلیارد دلاری محصولات کشاورزی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

اگر قصد سفر به منطقه جنوبی کشور را در سر می‌گذرانید مجله دلتا همراه باشید، تا سری به جذاب ترین آبشار مصنوعی ایران بزنید.

3 روز پیش

برقراری ارتباط خوب با آدم‌های دیگر موجب شادیست. اما آدم‌های مغرور نمی‌گذارند به چنین نقطه‌ای برسیم. از برخورد با افراد مغرور برایتان می‌گوییم.

3 روز پیش

ارزآوری میلیارد دلاری صادرات محصولات کشاورزی غذایی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

در میان بسیاری از جاذبه‌های ایران، به دیدن دریاچه سحرآمیز بروید. با مجله دلتا همراه باشید تا با دریاچه ای در آغوش آسمان بیشتر آشنا شوید.

3 روز پیش

بطری آب هوشمندی که سیاره را تمیز می کند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

کاهش شاخص قیمت جهانی گندم با تداوم فت قیمتی در سال جدید پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

4 روز پیش

بخش عمده سموم آماده مصرف از کشورهای اروپایی وارد می شود پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

4 روز پیش

مقاومت قیمت برنج مازندران در سقف ۶۰ هزار تومان پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

4 روز پیش

با قدم زدن در کوچه‌های رنگی بهترین احساس به شما منتقل می‌شود و باعث می‌شود.با مجله دلتا همراه باشید تا با کوچه های رنگی تهران، آشنا شوید.

4 روز پیش

عقد مسیار یا ازدواج مسیار چیست و چه فرقی با ازدواج دائم یا صیقه ای دارد ؟در این بخش از سایت ایران ناز درباره احکام ازدواج مسیار و شرایط آن

4 روز پیش

ظروف مخصوص فریزر برای نگهداری غذا چه نوع ظروفی است   در این مطلب از سایت ایران ناز، اطلاعات بسیار مفیدی درباره ظروف مخصوص فریزر برای نگهداری غذا در فریزر را شرح داده ایم بیشتر وقتها غذاهایی که برای مهمانی استفاده می کنیم، بیش از اندازه است و اضافی آن را باید برای روزهای بعد نگه داریم؛ یا ب

4 روز پیش

بیشتر...