زومیت |
2 روز پیش

الگوریتم های شبکه اجتماعی چگونه کار می کنند زومیت

الگوریتم‌های شبکه اجتماعی چگونه کار می‌کنند؟

الگوریتم‌های شبکه اجتماعی چگونه کار می‌کنند؟

در سال‌های اخیر، الگوریتم‌های شبکه‌‌های اجتماعی نقش مهمی در اولویت‌بندی نمایش پست‌ها برای کاربرها داشته‌اند. این الگوریتم‌ها وابسته به یادگیری ماشین هستند.

این روزها حتما زیاد کلمه‌ی الگوریتم را می‌شنوید. بر اساس تعریف، الگوریتم‌ها مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها هستند. در این مقاله، به چگونگی عملکرد الگوریتم‌های شبکه‌های اجتماعی اشاره می‌کنیم.

الگوریتم‌های شبکه‌ی اجتماعی چگونه کار می‌کنند؟

منظور از الگوریتم شبکه‌‌های اجتماعی، الگوریتم‌های فید (خوراک) هستند که تصمیم می‌گیرند کدام پست‌ها در تایم‌لاین شما ظاهر شوند. شرکت‌های شبکه‌‌ی اجتماعی از الگوریتم‌های زیادی استفاده می‌کنند. الگوریتم‌های فید از یادگیری ماشین برای پیش‌بینی پست‌های موردعلاقه‌ی کاربران و نمایش آن‌ها روی صفحه‌شان استفاده می‌کنند. اغلب پلتفرم‌های شبکه‌ی اجتماعی به‌ویژه اینستاگرام امکان انتخاب فید الگوریتمی و فید تاریخی را به کاربران می‌دهند.

در حالت الگوریتمی، پست‌ها بر اساس انتخاب الگوریتم نمایش داده می‌شوند. از طرفی در حالت ترتیب تاریخی، پست‌ها بر اساس مهرهای زمانی سازمان‌دهی می‌شوند. درنتیجه فید اینستاگرام ممکن است پستی که فکر می‌کند مخاطب خواهد داشت، قبل از پستی نمایش دهد که چند دقیقه پیش ارسال شده است.

پلتفرم‌های شبکه‌ی اجتماعی برای رسیدن به این نتایج، داده‌های پست‌هایی که در گذشته با آن‌ها تعامل داشتید و پست‌های ترندشده و پست‌های دارای اسپانسر را دریافت می‌کنند. الگوریتم‌ها معمولا داده‌های زیادی را بررسی می‌کنند. همچنین، پلتفرم‌ها می‌توانند اطلاعات را بر اساس پست‌هایی که دوستانتان لایک می‌کنند و تاریخچه‌ی جستجو در سایت‌های دیگر و حتی مدت‌ زمان نگاه کردن به یک پست جمع‌آوری کنند. الگوریتم با ترکیب این داده‌ها، می‌تواند پست‌های موردعلاقه‌ی شما را پیش‌بینی کند.

فید الگوریتمی

چرا پلتفرم‌های شبکه‌ی اجتماعی از الگوریتم‌ها استفاده می‌کنند؟

پلتفرم‌های شبکه‌ی اجتماعی به یک دلیل از الگوریتم‌ها استفاده می‌کنند: مخاطب زمان بیشتری در پلتفرم سپری کند. برای مثال، با دیدن یک پست موردعلاقه‌ی خود به‌دنبال پست‌های مشابه می‌روید. این ویژگی ذاتی انسان است؛ اما چرا پلتفرم‌های شبکه‌ی اجتماعی می‌خواهند مخاطب زمان بیشتری در آن‌ها سپری کند؟ پاسخ به این سؤال به هدف اصلی هر کسب‌وکاری بازمی‌گردد: درآمدزایی.

هرچقدر زمان بیشتری مشغول مرور پست‌ها در یک شبکه‌ی اجتماعی شوید، تبلیغات بیشتری برایتان نمایش داده می‌شوند. برای مثال، اگر به‌ازای هر سه پست اینستاگرام یک تبلیغ ببینید، هر چقدر بیشتر در اینستاگرام بمانید، تبلیغات بیشتری خواهید دید.

هر وقت تبلیغی را در شبکه‌های اجتماعی ببینید، درآمد این پلتفرم افزایش می‌یابد. تنها دیدن تبلیغات هم impression (برخورد) گفته می‌شود. پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی بر اساس ایمپرشن‌ها کسب درآمد می‌کنند؛ درنتیجه هر بار که تبلیغی را می‌بینید، پلتفرم شبکه‌ی اجتماعی به درآمدی می‌رسد. این درآمد‌ها با کلیک روی تبلیغات و دیدن آن‌ها افزایش می‌یابند.

همچنین، دلیل عمده‌ی دیگری برای ماندن در شبکه‌‌های اجتماعی وجود دارد و آن استفاده‌ی طولانی‌مدت است. پلتفرم‌های شبکه‌ی اجتماعی می‌خواهند از اپلیکیشن‌هایشان بیشتر استفاده کنید. بدین‌ترتیب در بلندمدت به درآمد تبلیغاتی بیشتری می‌رسند؛ اما بازهم این روند کمی پیچیده‌تر از آن است که به نظر می‌رسد. شرکت‌های شبکه‌ی اجتماعی به‌دنبال کاربران فعال هستند. وجود کاربر فعال برای شرکت‌های شبکه‌ی اجتماعی حیاتی است؛ زیرا از این کاربرها برای تنظیم نرخ تبلیغات، جذب سرمایه و ارزیابی موفقیت خود استفاده می‌کنند.

ایمپرشن اینستاگرام

آیا شرکت‌ها واقعا پست‌های مخاطبان را کنترل می‌کنند؟

به یاد داشته باشید که شرکت‌های شبکه‌ی اجتماعی به‌طور شدید و محدود محتوای قابل نمایش را کنترل نمی‌کنند. هر الگوریتم پلتفرم برای نمایش محتوای مرتبط طراحی شده است تا پلتفرم‌ها به درآمد برسند. این الگوریتم‌ها خود به تکامل می‌رسند و این فرایند بخشی از ماهیت یادگیری ماشین است. الگوریتم بدون نیاز به ناظر انسانی انتخاب می‌کند چه محتوایی را ببینید. هیچ شخصی در شرکت‌های شبکه‌ی اجتماعی پشت میز ننشسته تا محتوای قابل نمایش را انتخاب کند. ازآنجاکه هر پلتفرم الگوریتمی دارد و هدفی برای آن در نظر گرفته است، خود شرکت نمی‌تواند محتوای قابل نمایش را انتخاب کند.

فیدهای الگوریتمی همچنین باعث می‌شوند محتوای دلخواهتان را از دست ندهید. الگوریتم‌های اینستاگرام و توییتر بر ترتیب پست‌ها تأثیر می‌گذارند. این یعنی هیچ محتوایی را مخفی یا پاک نمی‌کنند؛ درنتیجه پست‌های جذاب‌تر برای مخاطب در صدر فهرست نمایش داده می‌شوند.

مقاله‌های مرتبط:

مشکل الگوریتم‌های شبکه‌ی اجتماعی اعتیادآور بودن آن‌ها است. شبکه‌ی اجتماعی نمونه‌ای برجسته از عادتی اعتیادآور است و می‌تواند به مشکلات روحی روانی بینجامد. گرچه این ادعا ثابت نشده است، بسیاری از افراد معتقدند الگوریتم‌های شبکه‌ی اجتماعی با تقویت حلقه‌ی بازخورد که باعث ماندن طولانی‌مدت افراد در شبکه‌های اجتماعی می‌شوند، این مشکل را تشدید می‌کنند. درعین‌حال، الگوریتم‌ها به‌دلیل هدایت مردم به‌سمت محتوای افراطی و اخبار جعلی و تحریک احساساتشان سرزنش شدند.

واضح است توازن خوبی برای حفظ کاربران در شبکه‌های اجتماعی برقرار است و این توازن به‌دلیل عملکرد الگوریتم‌ها است، نه افراد واقعی.

اثربخشی الگوریتم‌های شبکه‌ی اجتماعی

الگوریتم‌ها در پیش‌بینی تمام محتویات موردعلاقه‌ی کاربران در شبکه‌های اجتماعی موفق نیستند. گاهی اوقات پیش‌بینی این الگوریتم‌ها غلط از آب درمی‌آید و محتوای آزاردهنده‌ای برایتان نمایش می‌دهند. الگوریتم‌ها هم با مشکلاتی روبه‌رو هستند؛ اما اغلب اوقات اهداف شبکه‌های اجتماعی را برآورده می‌سازند.#‌فناوری #‌تکنولوژی #‌علمی منبع: زومیت

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

خانواده آیفون ۱۳ جدیدترین دستاورد اپل در حوزه گوشی‌های هوشمند محسوب می‌شوند؛ اما به‌راستی اپل دستاوردهای جدیدش را چگونه توصیف می‌کند؟

1 روز پیش

مجلس با تصویب طرحی جدید، تبدیل نظارت پیشینی به نظارت پسینی در صدور مجوز و ایجاد شفافیت در اخذ مجوزها را در نظر دارد.

1 روز پیش

تشک بادی ماشین یک محصول بادشو است که روی صندلی عقب خودرو های خارجی و ایرانی نصب می‌شود و در سفر، بزرگسالان و کودکان می‌‎توانند روی آن بخوابند و استراحت کنند.

1 روز پیش

میثم نصیری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم در مورد وضعیت این روزهایش اظهار داشت: مشغول کار و زندگی هستم. در یک شرکت مشغولم، ضمن اینکه یک سانس تمرینی خصوصی هم دارم که 10-12 تا کشتی گیر را خصوصی تمرین می‌دهم.وی در پاسخ به این سوال که کار مربیگری را دوست دارد؟، تاکید کرد: واقعیت این است که

1 روز پیش

سعید خرمی، در خصوص سرنوشت ادامه مسابقات سوپر لیگ کاراته سال 99 اظهار داشت: از اردیبهشت ماه که مسئولیت سرپرستی سازمان لیگ را برعهده گرفتم، یکی از مطالب مهمی که پایه گذاری و برنامه‌ریزی کردیم وضعیت ادامه لیگ‌های کاراته بود. انواع لیگ‌های ما عقب افتادگی داشت، اما مهمترین اتفاق سرنوشت تیم‌های ملی

1 روز پیش

ایوب بهتاج در گفت‌وگو با ایسنا در مورد حل موضوع اختلاف درباره دوچرخه تحویلی به صفرزاده بیان کرد: من نامه‌ای به وزیر ورزش و رییس کمیته ملی المپیک ارسال کردم مبنی براینکه دوچرخه سوار بدون دوچرخه جدید نمی‌توانست در خط شروع المپیک قرار بگیرد، از این رو با کمک وزارت ورزش و رییس کمیته ملی المپیک

1 روز پیش

سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت به خبرنگاران گفت ساخت یک خودرو اقتصادی در نظر گرفته شده است؛ اما موضوعی نیست که امسال محقق شود.

1 روز پیش

با رونمایی از اپل واچ سری 7، سؤالی که شاید پیش بیاید این است که نسل جدید ساعت هوشمند اپل چه تفاوت‌هایی با مدل‌های قدیمی‌تر دارد.

1 روز پیش

زمان انتشار نسخه بعدی سیستم‌عامل‌های ساعت هوشمند، تبلت و گوشی اپل ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) اعلام شد.

پریروز

طبق اعلام اپل، نسل جدید گوشی های هوشمند آیفون با قیمت‌گذاری مشابیه نسل گذشته در هفته آینده برای عموم دردسترس خواهند بود.

2 روز پیش

اپل ساعاتی پیش طی رویداد California Streaming از سری آیفون ۱۳ رونمایی کرد. آیفون ۱۳ و ۱۳ مینی نسبت به نسل قبل چه پیشرفت‌هایی داشته‌اند؟

2 روز پیش

مقایسه مشخصات تمامی آیپد‌های ۲۰۲۱ اپل شامل آیپد ایر، آیپد ۱۰/۲، آیپد پرو ۱۱، آیپد پرو ۱۲/۹ و آیپد مینی ۲۰۲۱

2 روز پیش

کاردانو اتمام هارد فورک آلونزو خود را رسما اعلام کرد و حالا فرصت مناسب برای اجرای قراردادهای هوشمندی فراهم شده است که مدت‌ها مورد انتظار بودند.

2 روز پیش

ماچا، در واقع همان چای سبز ژاپنی است که به روش متفاوتی نسبت به چای سبز تهیه و فرآوری می شود. ماچا، در سایه پرورش می یابد و به این ترتیب کلروفیل بیشتری در

2 روز پیش

عینک هوشمند شیائومی / Xiaomi مدل مفهومی نمایش داده‌شده با مشخصات و اندازه و نمایشگر میکرو ال ای دی / Micro LED و رنگ‌بندی.

2 روز پیش

بیشتر...