آیچوب |
7 ماه پیش

میخکوب بادی نجاری چیست معرفی بخش های مختلف میخکوب بادی نجاری

میخکوب بادی نجاری یکی از ابزارهای پر استفاده در صنعت چوب است. اگر یک کارگاه نجاری دارید یا قصد راه اندازی کارگاه نجاری را داشته باشید خرید میخکوب بادی یکی از اولویت‌های شما خواهد بود. با استفاده از میخکوب بادی شما امکان اتصال دو قطعه چوبی را به هم خواهد داشت این دو قطعه چوبی با استفاده از میخ‌های سوزنی شکل و در برخی میخکوب‌ها با استفاده از میخ‌های بزرگ پالتی به یکدیگر متصل می‌شوند.

شناخت دقیق و درست میخکوب بادی به شما کمک می‌کند تا توانایی استفاده درست و اصولی از این ابزار را داشته باشید.

تا زمانی که اطلاعات کافی از ابزار مورد استفاده‌تان را نداشته باشید ممکن است به دستگاه یا خودتان آسیب برسانید. در این نوشته تلاش می‌کنیم شما را با میخکوب بادی، طرز کار آن و بخش‌های مختلف آن آشنا کنیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید و در صورتی که این مقاله مفید بود آن را برای همکاران و دوستانتان هم ارسال کنید.

همچنین پیشنهاد می‌کنم ویدیو کامل ما از معرفی میخکوب بادی را در همین صفحه یا کانال یوتیوب آیچوب تماشا کنید.

میخکوب بادی چیست؟

میخکوب بادی چیست؟

دسترسی سریع :پنهان
1میخکوب بادی چیست؟
2فشار هوای مورد نیاز برای راه اندازی میخکوب بادی
3بخش‌های مختلف میخکوب بادی
4ماشه میخکوب بادی
5ضامن ایمنی میخکوب بادی نجاری
6خشاب میخکوب بادی
7پیشانی فوقانی میخکوب بادی
8پیچ تنظیم عمق میخ در میخکوب بادی نجاری

همان‌طور که در بالا اشاره شد میخکوب بادی ابزاری است که با استفاده از میخ دو قطعه چوبی را به‌صورت موقت یا دائمی به هم متصل می‌کنید. از نام میخکوب بادی مشخص است که این ابزار با استفاده از نیروی باد یا بهتر بگوییم فشار هوا کار می‌کند. در واقع میخکوب بادی به تنهایی هیچ کاربردی ندارد و برای راه اندازی آن نیاز به فشار هوایکافی نیاز دارید.

فشار هوای مورد نیاز برای راه اندازی میخکوب بادی از طریق کمپرسور هوا تأمین می‌شود همان‌طور که می‌دانید کمپرسور هوا یکی از ابزارهای بسیار پرکاربرد در صنعت چوب است. شما می‌توانید دستگاه‌هایی مانند میخکوب بادی، منگنه کوب بادی، سنباده زن بادی،پیستوله و دیگر ابزارها را با استفاده از کمپرسور هوا به کار بیندازید.

اگر به مبحث کمپرسور هوا و توضیحات مربوط به آن علاقه‌مند هستید پیشنهاد می‌کنیم نوشته‌های پیشین ما در مورد کمپرسور هوا را مطالعه کنید.

کوبیدن میخ با میخکوب بادی

فشار هوای مورد نیاز برای راه اندازی میخکوب بادی

فشار هوای مورد نیاز برای راه اندازی میخکوب بادی با توجه به نوع میخکوب متفاوت است. در واقع شما باید با توجه به توضیحاتی که شرکت تولید کننده در قسمت کاتالوگ میخکوب بادی ارائه می‌کند اقدام به تنظیم فشار هوای کمپرسور هوا کنید. به‌عنوان مثال فشار هوای مورد نیاز برای راه اندازی اغلب میخکوب‌های بادی حدود ۱۲۰ psi یا حدود ۷ تا ۸ بار است.

البته در مدل‌های معروف به میخکوب‌های نامرئی به فشار هوایی نزدیک به ۸۰ psi نیاز دارید. همچنین در دستگاه‌هایی مانند میخکوب‌های پالت به فشار هوای حدود ۱۵۰ psiنیاز دارید.برای تنظیم فشار هوای خروجی با توجه به اعدادی که در کاتالوگ دستگاه درج شده فقط کافی است پیچ تنظیم فشار هوای خروجی در کنار مانومتر کمپرسور هوا را بچرخانید تا فشار مورد نیاز را کم یا زیاد شود.

انتقال فشار هوا از کمپرسور از طریق شیلنگ هوا امکان‌پذیر است. این شیلنگ‌ها در مدل‌های مختلفی در بازار موجود هستند که یکی از پر کاربردترین مدل‌ها در صنعت چوب شیلنگ‌های فنری هستند.

بخش‌های مختلفمیخکوب بادی

میخکوب بادی هم مانند سایر دستگاه‌ها بخش‌های مختلفی دارد. در قسمت پایین میخکوب بادی یک ورودی هوا وجود دارد که محل اتصال شیلنگ هوا به آن است. فشار هوا از طریق این ورودی به پیستون و سایر متعلقات موجود در قسمت بدنه اصلی میخکوب بادی منتقل می‌شود.پیستون، تیغه و سایر متعلقات موجود در داخل میخکوب دست به دست هم می‌دهند تا میخ‌های موجود در خشاب میخکوب بادی به سمتنقطهمورد نظر شلیک شود.

بهتر است بگوییم در زمان در دست گرفتن میخکوب بادی باید همان حس و حال کار با تفنگ جنگی را متصور شویم.

در برخی میخکوب‌ها در قسمت بالای دستگاه یک خروجی هوا وجود دارد که بخشی از هوا را خارج می‌کند. همچنین در برخی مدل‌ها خروجی هوا در زیر دستگیره و در کنار ورودی هوا وجود دارد که این فضا با توجه به طراحی شرکت می‌تواند متفاوت باشد.

ماشه میخکوب بادی

ماشه میخکوب بادی

در روبروی دستگیره میخکوب بادی یک ماشه وجود دارد که با فشردن آن دستور شلیک را صادر می‌کنید. در این حالت میخکوب بادی در کسری از ثانیه اقدام به خارج کردن میخ از داخل خشاب می‌کند. حالا می‌توانید بهتر متصور شوید که یک میخکوب بادی تا چه حد می‌تواند خطرناک باشد.

تلاش کنید زمان در دست گرفتن میخکوب بادی به‌هیچ‌عنوان انگشتان به سمت ماشین نرود. فقط زمانی از ماشه استفاده کنید که قصد کوبیدن میخ به سمت قطعه کار را داشته باشید.

ضامن ایمنی میخکوب بادی نجاری

ضامن ایمنی میخکوب بادی نجاری

شرکت‌های تولید کننده برای جلوگیری از شلیک‌های ناخودآگاه بهسمتاپراتور یا افراد حاضر در کارگاه در قسمت جلوی میخکوب یکضامنقراردادندکه فقط در صورت فشرده شدن میخکوب بر روی سطح، ماشه را آماده به شلیک می‌کند. حتی با وجود این ضامن هم پیشنهاد می‌کنیم به هیچ عنوان دستگاه را به سمت دوستان و همکاران خود نگیرید.

تجربه ثابت کرده است که گاهی اوقات همین ضامن به دلایل مختلف درست عمل نمی‌کند و ممکن است دیگر کارایی نداشته باشد و میخ به سمت شما شلیک شود.

خشاب میخکوب بادی

خشاب میخکوب بادی

یکی دیگر از بخش‌های میخکوب بادی خشاب آن است. خشاب محل قرارگیری میخ‌ها است شما می‌توانید میخ‌ها در طول‌های مختلف را در داخل خشاب قرار دهیم و سوزن منگنه بعد از هر بار شلیک یک عدد از این می‌خواری را از دستگاه خارج می‌کند. خشاب میخکوب بادی در ظرفیت‌های مختلف تولید می‌شود و شما می‌توانید با توجه به ظرفیت اعلامی شرکت تولید کننده اقدام به قرار دادن میخ در داخل خشاب کنید.

معمولاً بر روی خشاب میخکوب بادی یک نشانگر وجود دارد که بعد از خالی شدن مخزن خشاب، این نشانگر تغییر رنگ می‌دهد. پیشنهاد می‌کنیم برای صرفه جویی در زمان خود به هیچ عنوان بیش از ظرفیت اعلامی شرکت میخ در داخل خشاب قرار ندهید. قرار دادن میخ بیش از ظرفیت دستگاه باعث خرابی فنرهای خشاب می‌شود.

در صورت خرابی فنر خشاب، میخ به سمت سوزن حرکت نمی‌کند.

پیشانی فوقانی میخکوب بادی

پیشانی بالایی میخکوب بادی

یکی دیگر از بخش‌های میخکوب بادی پیشانی فوقانی آن است. این بخش معمولاً به دو صورت کلیکی و پیچیده طراحی شده است. در واقع در صورتی که میخ به هر دلیلی در زمان شلیک شدن در این بخش گیر کند، شما می‌توانید با باز کردن پیشانی فوقانی میخ گیر کرده را از محل خود خارج کنید.

در دستگاه‌های قدیمی می‌توانستید با باز کردن چندین پیچ به این بخش دسترسی داشته باشید؛ اما در مدل‌های جدید برای کاهش زمانسرویسو نگهداری از دستگاه، می‌توانید با باز کردن قفل کلیکی میخکوب بادی اقدام به سرویس آن کنید.

پیچ تنظیم عمق میخ در میخکوب بادی نجاری

یکی دیگر از امکانات جذاب دیگری که در مدل‌های جدید میخکوب بادی می‌توانید پیدا کنید، بخش تنظیم شلیک میخ است. در واقع شما می‌توانید با استفاده از این پیچ مقدار مورد نیاز برای فرو رفتن میخ در داخل چوب را تنظیم کنید این پیچ زمانی کاربرد دارد که شما با توجه به نوع پروژه خودتصمیم می‌گیرید که تاج میخ هم سطح با لبه کار باشد یا این که تاج میخ چند میلی‌متر در داخل چوب بیشتر فرو رود تا بتوانید در مراحلی مانند بتونه کاری قسمت سوراخ شده را پوشش دهید.

میخ مخصوص میخکوب بادی

سخن پایانی

امیدوارم تا به اینجای کار اطلاعات کافی در مورد بخش‌های مختلف میخکوب بادی به دست آورده باشید. شما هم اگر تجربه‌ای در مورد میخکوب بادی دارید در قسمت کامنت های همین نوشته با ما در میان بگذارید. همچنین اگر دوست دارید مقالات بیشتری در مورد میخکوب بادی مطالعه کنید در قسمت جستجوی وب‌سایت آیچوب کلمه میخکوب بادی را سرچ کنید تا به منابع بی نظیری از آموزش کار با میخکوب بادی و نکته‌های نگهداری از آن دست پیدا کنید.

اگر این مقاله را مناسب برای همکاران و دوستان خود دانسته لطفاً آن را با همکاران خود به اشتراک بگذارید.

منبع:آیچوب#‌چوب #‌صنعت_چوب منبع: آیچوب

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رئیس اتحادیه تجار و بازرگانان سنگال از همکاری دوجانبه با ایران برای تولید و واردات شاهین و ساینا و دیگر خودرو‌ها به این کشور خبر داد.

۴ هفته پیش

جاهای دیدنی اصفهان برای عکاسی اصفهان با داشتن بیش از صد اثر تاریخی، طبیعی و هنری مکانی جذاب را برای علاقه‌مندان به هنر و تاریخ باستانی ایران فراهم می‌کند.

۲ هفته پیش

چطور در خانه یک سافت باکس مقوایی رایگان بسازیم. خلاقیت در عکاسی, سافت باکس, نورپردازی

۱ هفته پیش

در دنیای کریپتوکارنسی‌ها تعداد زیادی صرافی فعال هستند که نحوه عملکرد آن‌ها به دو ­صورت متمرکز و غیرمتمرکز است. البته به ­دلیل مشکلات بسیار زیادی که ناشی

3 روز پیش

پیر شدن واقعیتی اجتناب‌ناپذیر در زندگی است و سلول‌های بدن با بالا رفتن سن به تدریج پیر می‌شوند. اما برخی ویتامین‌ها و مواد مغذی وجود دارند که از پیری

۲ هفته پیش

این روزها نام سفرکارت علی بابا را می‌توان از زبان بسیاری از افراد شنید. جدیدترین محصول علی‌بابا به‌قدری خاص و متمایز طراحی شده که توانسته در مدت زمان

۱ هفته پیش

برنامه بزرگ ناسا برای آوردن اینترنت به ماه ! این آژانس در حال برنامه ریزی برای ایجاد تعدادی زیرساخت در ماه و اطراف آن است

۴ هفته پیش

آموزش مشاغل به کودکان با بازی و شعر «بزرگ شدی می‌خوای چیکاره بشی؟»؛ بعید است در زمان کودکی این سوال از شما پرسیده نشده باشد یا خودتان این سوال را از

۲ هفته پیش

Honor Magic5 Pro یک گوشی هوشمند قدرتمند با ویژگی های منحصر به فرد است .آنر آخرین گوشی خود را با نام Magic5 Pro در کنار اولین عرضه...

۴ هفته پیش

بیشتر...